teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 ozelot
#258329
Prosim vas, če mi lahko svetujete, kako se čimbolj polnovredno prehranjevati z vegetarijansko prehrano. Naj povem, da sem začel ukvarjati s tekom rekreativno, zaenkrat od 5 do 10 km parkrat na teden. Ob tem seveda želim poskrbeti za čimbolj kakovostno hrano (brez umetnih dodatkov) in ohraniti približno isto težo oz. malo pridobiti na mišični masi. Precej sem že izvedel iz razne literature, zanimajo pa me še vaše izkušnje oz. nasveti.
 OlivaB
#258683
Ozelot, nekako sva na istem. S tekom sem začela nekako dva meseca nazaj, trenutno zmorem komaj nekje 8 km v eni uri :oops: Prav tako sem vegetarjanka (ne jem rib, jem pa mleko in jajca). Tudi sama bi rada pridobila pri mišični masi.

Na podlagi prebranega, uvajam povečano količino skute in jogurtov v prehrano (pred in po teku). Tudi meni ni do 'umetne hrane' raje imam čimbolj naravno. Kako pa ti zaenkrat?
#258994
Zajtrk:
- kosmiči, katerim dodam banano, z ovsenim/riževim mlekom, zraven dodam še žličko zmletega divjega prosa, semena/oreščke in agavin sirup (kdaj še malo čokolina, lahko tudi kakav)
- polnovreden kruh z različnimi rastlinskimi namazi, misom, rastlinsko margarino ... gor dam tofu in če imam, tudi blitvo in kakšno podobno zelenolistnato zelenjavo. Zraven pa kdaj še kakšno rdečo peso, kumarice, olive, oreščke ...
- kruh s tahinijem, rastlinsko margarino, marmelado/čokoladnim nemlečnim namazom
- različno sadje

Malica:
- sadje, oreščki, prepečenec

Pred zajtrkom in med obroki seveda zadosti (a brez pretiravanja) tekočine - voda, ječmenova trava v prahu, čaj, žitna kava, bezgov sok, jabolčni sok s kvasovim ekstraktom (ta je super za po teku). Kdaj tudi brezalkoholno pivo.

Za kosilo in večerjo napišem, ko pridem do tja, he he.
 ton
#259003
Dobro, ni treba tako temeljiti na raznih posebnih mešanicah (od teh še lipicanec crkne :mrgreen: ), po mojem je povsem dovolj, da človek - za mesojede velja enako - pozna finte z glikemičnim indeksom in torej temelji kar najbolj na polnozrnatem, nerafiniranem, nepredelanem. Nekoliko zapletov je pri beljakovinah, kjer pač uvoziš nekoliko več mleka, jajc in skute, z veseljem pa berem, da imamo vegiji pri vitaminih, mineralih in podobnih nujnostih celo boljše rezultate kot mesojedci. Če človek najde še dovolj nemesnih zadev, ki vnašajo železo, je maša pri koncu in lahko industrija 'zdrave hrane in še bolj zdravih dodatkov' mirno ostane brez mojih fičnikov.
 abcd
#259007
Če ne pretiravaš s športom, lahko preživiš z "normalno" količino beljakovin.
Največ jih ima sojino meso, cca 50%. Dobiš tudi sojine špagete, ki imajo majn beljakovin, če se ne motim nekje 25%. Lahko si pripraviš kvinojo, je vrsta žitarice, ki ima 17% beljakovin.
Potem še poleg skute in jajc tudi fižol in oreščki.
Železa imaš pa dosti v melasi pa mislim, da suhe marelice itd. Če malo poguglaš je tega dovolj. :D
 spela*
#259014
Všeč mi je zdravorazumsko razmišljanje (ton!).
Brez pretiranega kompliciranja, nekih dodatkov in siljenja s tofujem (po možnosti iz gensko predelane soje) - razen če ti je pač všeč.
#259048
ton napisal/-a:Dobro, ni treba tako temeljiti na raznih posebnih mešanicah (od teh še lipicanec crkne ...


Nisem mislil, da je potrebno vsak zgoraj omenjen obrok/zajtrk sestavljati iz vseh navedenih sestavin. Če je v omari, je, če pa ni, pa pač ni. Vse po trenutnem navdihu in potrebah.

Radolca napisal/-a:uf, še dobro da nisem vegetarjenec :!:
pri naštetih obrokih še za pir ne bi zvečer imel cekina :lol:
kot je že ton napisal :--


Pretiravaš. Saj ti ni treba kupovati predelane in drage veganske hrane tipa vegi hrenovke, sojini burgerji in podobno. Celo bolje je, da ne. Če pa ti je pa težko dati denar za muessli, zelenjavo, sadje, oreščke, stročnice ... in ti je pivo pomembnejše, no, to pa potem ni problem vegetarijanske prehrane. Prioritete pač.

spela* napisal/-a:Všeč mi je zdravorazumsko razmišljanje (ton!).
Brez pretiranega kompliciranja, nekih dodatkov in siljenja s tofujem (po možnosti iz gensko predelane soje) - razen če ti je pač všeč.


Siljenje s tofujem?! Če tofu je nekaj najboljšega, he he. (Je pa res, da ga je treba najprej "osvojiti").

Me pa zanima, kateri tofu iz gensko spremenjene soje imaš v mislih?
 ton
#259051
Čakaj, Volk, ravno s sojo je pred leti odmevala zgodba o gensko spremenjeni hrani.
Stvar je v tem, da imamo tudi brezmesneži na voljo, da se bodisi predamo nasvetom o najzdravejših in najkoristnejših oljih, mastkah, travicah, koreninicah in ostalim čudesom, ki jih družijo predvsem obscene cene, ali pa skušamo sestavit košto iz relativno dostopnih, po možnosti kar najmanj škodljivih izdelkov. Sam denimo niti na tržnici ne nabavljam (česar ne pridelajo zlati starši in sorodniki), ampak stisnem zobe in za tretjino ali četrtino cene kupim sadje in zelenjavo v prvi samopostrežni. Inako se obnašam do športnih dodatkov, toleriram ogljikohidratni prašek in gele (oboje po možnosti kar najmanj sintetično), pa kar nekako gre.
 spela*
#259054
Volk drobnovratnik napisal/-a:Siljenje s tofujem?! Če tofu je nekaj najboljšega, he he. (Je pa res, da ga je treba najprej "osvojiti").

Me pa zanima, kateri tofu iz gensko spremenjene soje imaš v mislih?


Obstaja veliko ljudi, ki jim tofu niti slučajno ni všeč - in ne vidim razloga, zakaj bi se silili z njim. Enako kot obstajamo ljudje, ki bi zelo težko spravili po grlu svinjski zrezek, ne glede na to, da je to za nekatere druge to nekaj najboljšega na svetu. Vsak po svoje pač. Nepotreban pa se mi zdi miselnost, da moraš, če ne ješ mesa, kar naenkrat tako zelo paziti, s čim boš meso "nadomeščal", in uživati ne vem kakšne dodatke. :wink:

Če se ne motim, je približno tretjina vse soje, ki je pri nas na policah, gensko spremenjene. V ZDA še veliko več. Za koruzo velja nekaj podobnega.
Uporabniški avatar
 Radolca
#259057
Volk drobnovratnik[quote="Radolca napisal/-a:uf, še dobro da nisem vegetarjenec :!:
pri naštetih obrokih še za pir ne bi zvečer imel cekina :lol:
kot je že ton napisal :--


Pretiravaš. Saj ti ni treba kupovati predelane in drage veganske hrane tipa vegi hrenovke, sojini burgerji in podobno. Celo bolje je, da ne. Če pa ti je pa težko dati denar za muessli, zelenjavo, sadje, oreščke, stročnice ... in ti je pivo pomembnejše, no, to pa potem ni problem vegetarijanske prehrane. Prioritete pač.

Mal sem se pohecal. kupim vse od tega kar si naštel. Če pa si čisti vegi, potem pa ni življenje tako poceni, se mi zdi
 abcd
#259061
Največ je menda res gensko predelane soje. Samo ne verjamem, da pri nas, so ljudje kar ozaveščeni glede prehrane in tega nočejo. Na izdelku pa mora biti označeno če je gensko spremenjena. Po moje to prehrano delijo lačnim po svetu.
Največ gensko predelane prehrane pa pojedo mesojedci, ki kupujejo serijsko pridelano živali. Krmljene so s prehrano, ki jo drugače te živali ne uživajo, poleg kostne moke, hormonov in antibiotikov. Že pri pripravi mesa vidiš, da to meso ni meso, je bolj "plastika" :D , tako kot španski in nizozemski paradajz.
Raziskave so pokazale, da že z nekaj tedensko spremenjeno prehrano se začne genetski sistem spreminjati. Če je to narejeno v labaratoriju ali pa v jedilnem koritu je pa čisto vseeno. Tisti mesojedci, ki zaužijete veliko mesa pa pred "repenčenjem" :D prvo malo poguglajte, da na koncu ne bom jaz vsega kriv, ki samo posredujem informacije.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#259067
Kako to, da kljub temu, da večina je vedno bolj nezdravo hrano, vseeno živimo, vedno bolj dolgo :D .
Eni si očitno s preveč "zdravo" hrano, želijo življenje skrajšati, ker ga očitno tista "manj zdrava", podaljšuje :mrgreen: .
 spela*
#259068
abcd napisal/-a: Po moje to prehrano delijo lačnim po svetu.


Žal je v tem kar nekaj resnice. Znano je, da so npr. Američani revnim državam v Afriki za "pomoč" pošiljali ladje, naložene s semenom gensko spremenjene koruze (tiste, ki je bila tako ali tako ameriški presežek in bi jo sicer uničili). In da so se - na srečo - lepega dne te afriške države zavedle, da jim to bolj škodi kot koristi. Ker če bodo izkoristile to seme, pridelka ne bodo mogle nikamor prodati (ravno zaradi nasprotovanja gensko spremenjeni hrani v Evropi). Skratka, ja, precej grd način, da se znebiš presežkov.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA