teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 Mitja Ploj
#259375
Nikoli mi ni bilo jasno zakaj bi moral nekdo biti vegetarjanec. Ajde, če se ti živali smilijo (upam da tudi lačni otroci, ljudje ki nimajo zdravja, nimajo sreče, ... v glavnem vse se ti naj smili, ne samo živali!)...
Meso potrebujemo predvsem zaradi esencialnih aminokislin! Je pa res da ga ne rabimo jesti v nenormalnih količinah. Meso ima veliko beljakovin, na obrok pa ni dobro pojesti več kot 40g, to pomeni, da na obrok poješ kakih 30g mesa, ostalo so testenine in zelenjava ki ti tudi da nekaj beljakovin.
Moj obrok po 8 urnem treningu: 150g polnozrnatih testenin + 300g korenja + 1 paradižnik + 15g lanenega olja + paradižnikova mezga + 30g piščančje posebne.
V glavnem, jejte meso ampak ne več kot 200g na dan, ostale beljakovine (neesencialne) dobiš iz ostale hrane, aja, pa če ješ jajca in mlečne izdelke (esencialne beljakovine), lahko ješ še manj mesa!
 spela*
#259376
Meni pa nikoli ni bilo jasno, zakaj morajo ljudje teči maratone. Ajde, razumem tiste, ki imajo tečno ženo in se jim ne da časa preživljati z njo (ampak upam, da se ne smilite samo sami sebi, ampak da se vam enako smilijo otroci, ki morajo zdaj ta čas preživeti z njo sami).
Človek potrebuje počitek! In to v razmerju vsaj 1:2 (spimo 8 ur na dan, aktivni smo 16 ur na dan). Torej na 1 uro treninga pol ure počitka! Ker še nihče ni pretekel maratona v eni uri, je narobe, če tečemo 42 km, npr. 4 ure, brez vsaj štirih polurnih počitkov!
Jaz treniram tako: 1 uro tečem, potem pol ure počivam, potem se začnem ukvarjati z drugimi stvarmi.
V glavnem, počivajte! Seveda nočem reči, da morate samo počivati, pač pa pol ure po vsakem enournem teku. Če boste tisto uro izkoristili za dober trening, boste v tej uri pretekli čedalje več - in morda pridete vsaj do polmaratona, če že do maratona ne.
#261761
Mitja Ploj napisal/-a:Nikoli mi ni bilo jasno zakaj bi moral nekdo biti vegetarjanec. Ajde, če se ti živali smilijo (upam da tudi lačni otroci, ljudje ki nimajo zdravja, nimajo sreče, ... v glavnem vse se ti naj smili, ne samo živali!)...


Meni pa ni bilo nikoli jasno, zakaj prav vsejedci čutijo potrebo, da vsakič, ko je govora o veg*nski prehrani, razložijo, da oni pa jedo meso. Vse lepo in prav, jej, kar pač hočeš, ampak ne vidim bistva v tem, da se v temi, ki nosi naslov "prehrana vegetarijancev", dajejo prehranski napotki, ki vsebujejo mesno prehrano.

Spet nazaj na temo.

Tukaj je nekaj nasvetov glede prehrane in namigov za sestavljanje obrokov: http://www.nomeatathlete.com/

Kar pa se tiče vegansko-prehranskih blogov, je tale eden takih, ki ga vedno rad preberem: http://www.theveganrd.com/
 dojencek
#266796
Pozdravljeni,

sama sem vegetarijanka že kar nekaj let, zadnje leto pa se še ukvarjam s športom. Najprej sem samo tekla, nato pa sem ugotovila, da imam več kondicije kot mišic, saj so mi noge prve odpovedale pri teku. Zato sem začela hodit še v fitnes, da si učvrstim celotno telo. Moram povedat, da mi vegi prehrana ne dela nobenih preglavic pri pridobivanju mišic. Beljakovine dobim s kombiniranjem jajc, skute, sojinih koščkov, whey-a, kazeina, kvinoje, oreščkov..., zraven pa jem sestavljene hidrate in esencialne maščobe. Počutim se super, telo se lepo oblikuje, imam veliko energije in sem zdrava. Se pa držim načela, naj vsak je, kar mu paše in naj noben ne prepričuje drugih o svoji prehrani - to velja za vegije in mesojedce.
Lepo se imejte!
Uporabniški avatar
 INOT
#266838
spela* napisal/-a:Meni pa nikoli ni bilo jasno, zakaj morajo ljudje teči maratone. Ajde, razumem tiste, ki imajo tečno ženo in se jim ne da časa preživljati z njo (ampak upam, da se ne smilite samo sami sebi, ampak da se vam enako smilijo otroci, ki morajo zdaj ta čas preživeti z njo sami).
Človek potrebuje počitek! In to v razmerju vsaj 1:2 (spimo 8 ur na dan, aktivni smo 16 ur na dan). Torej na 1 uro treninga pol ure počitka! Ker še nihče ni pretekel maratona v eni uri, je narobe, če tečemo 42 km, npr. 4 ure, brez vsaj štirih polurnih počitkov!
Jaz treniram tako: 1 uro tečem, potem pol ure počivam, potem se začnem ukvarjati z drugimi stvarmi.
V glavnem, počivajte! Seveda nočem reči, da morate samo počivati, pač pa pol ure po vsakem enournem teku. Če boste tisto uro izkoristili za dober trening, boste v tej uri pretekli čedalje več - in morda pridete vsaj do polmaratona, če že do maratona ne.



Meni pa ni jasno kako si lahko tekla 6 ur v krogu :lol:
Uporabniški avatar
 areh
#266931
Volk drobnovratnik napisal/-a:Zajtrk:
- kosmiči, katerim dodam banano, z ovsenim/riževim mlekom, zraven dodam še žličko zmletega divjega prosa, semena/oreščke in agavin sirup (kdaj še malo čokolina, lahko tudi kakav)
- polnovreden kruh z različnimi rastlinskimi namazi, misom, rastlinsko margarino ... gor dam tofu in če imam, tudi blitvo in kakšno podobno zelenolistnato zelenjavo. Zraven pa kdaj še kakšno rdečo peso, kumarice, olive, oreščke ...
- kruh s tahinijem, rastlinsko margarino, marmelado/čokoladnim nemlečnim namazom
- različno sadje

Malica:
- sadje, oreščki, prepečenec

Pred zajtrkom in med obroki seveda zadosti (a brez pretiravanja) tekočine - voda, ječmenova trava v prahu, čaj, žitna kava, bezgov sok, jabolčni sok s kvasovim ekstraktom (ta je super za po teku). Kdaj tudi brezalkoholno pivo.

Za kosilo in večerjo napišem, ko pridem do tja, he he.

:lol: Zato jaz (najbrž)nikoli ne bom vegetarijanec.
lpA
 IronDave9
#267349
Pa, da še sam dodam svojih pet centov. Tudi sam sem vegetarijanec oziroma vegan, s poudarkom na tem, da ne jem nič kuhanega in pečenega, striktno samo surovo pa še od tega največ sadja. Razmerje sadje proti zelenjavi je 80:20, se pravi sem bolj frutarijanec :)
Za to me je navdušil oziroma navdušili so me posnetki nekega ultramaratonca (če vtipkate v youtube frutarian vam ga bo vrglo ven;), in njegovih vrhunskih dosežkov tako v športu kakor nasplošno. No nakratko povedano sem tudi sam poskusil in sem zadovoljen, presrečen, da sem spoznal tudi drugo, bolj kakovostno plat življenja :)) Mesa pa že prej nisem jedel mnoga leta, sem pa kljub temu v telo dajal mnogo ostalih strupov ;)
Tudi moji športni dosežki niso nič kaj slabi glede na to, da jem več ali manj samo sadje. Tek je moj drugi šport, če lahk tako rečem, sicer se ukvarjam z borilnimi veščinami in tudi tekmujem in sem zelo uspešen, tudi izven meja...Tako, da čista surova veganska prehrana me ni naredila slabotnega, utrujenega, nemočnega temveč kakor opažam na sebi sem iz dneva v dan bolj močan in samozavesten kar se pozna tudi pri mojih športnih dosežkih.
Res je tudi, da taka prehrana ni za vsakega, nekaterim bi se verjetno strgalo :)) in dejstvo je, da pač so ljudje, ki brez mesa ne morejo in tudi prav je tako, saj težki bi bili časi za nas vegane, ko bi vsi hoteli jesti samo sadje in zelenjavo :D
Pa še en velik plus je, ker mi ni potrebno kuhat, nimam posode, pribora skoraj nič, pečico sem uporabil samo enkrat, kuhinja je kot nova :)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA