teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#267361
Dragi tekači, tekačice in vsi ostali!
Del moje diplomske naloge zajema tudi vegetarijanstvo v športu. Ker želim izvesti anketo, vas prosim sledeče: odgovorite na spodnje vprašanje, tako da v komentar napišete DA ali NE.

ALI JE PO VAŠEM MNENJU MOŽNO DOSEČI VRHUNSKE REZULTATE V ŠPORTU OB VEGETARIJANSKI PREHRANI BREZ NEDOVOLJENIH POŽIVIL?

Vem, da je tema že 99. v obdelavi in je za marsikoga vir neusahljive debate, ampak anketa pač mora bit, drugače zahteve niso dosežene :)

Že vnaprej hvala!
#267406
Gre za dve vprašanji:
:arrow: z izključno vegetariansko prehrano
:arrow: brez nedovoljenih poživil

V prvem primeru gre za lifestyle, v drugem za zlorabo.

Odgovor je DA, če redifiniramo vrhunski šport (doping aktivnosti niso več v kategoriji šport, tudi Tour skoraj ni več šport :? ) in prehrano (vegetarianska prehrana je prav tako običajna prehrana). Govorim za vzdržljivostne športe.
#267411
DA!

Mislim, da tekmovalec, ki se prehranjuje z mesno prehrano nima boljše pred-dispozicije pred vegetarijancem. Seveda pod pogojem, da oba nista uporabnika nedovoljenih poživil!

Sam nisem vegetarijanec, jem pa mesa malo in tudi daljša obdobja (do dva mesca) praktično nič. V teh obdobjih sem tudi pri enakem pulzu opazno hitrejši! Pred pomembno tekmo se vsekakor mesnim jedem odrečem.
#267412
Verjetno je to odvisno tudi od same vrste športa; ni vseeno ali gre za vrhunskega gimnastičarja, drsalko..., ali pa za veslača, kolesarja, atleta... Vsi ti so lahko vrhunski športniki, njihova prehrana pa zagotovo ni nujno enaka. To vprašanje je preveč splošno zastavljeno, da bi lahko dobil relevantne odgovore, kajti to, kar boš dobil, bodo zgolj in samo mnenja, odvisna predvsem od tega, komu (vegijem ali vsejedcem) se bo dalo odgovarjat na to vprašanje :wink:
#267414
-marjetka- napisal/-a: To vprašanje je preveč splošno zastavljeno, da bi lahko dobil relevantne odgovore, kajti to, kar boš dobil, bodo zgolj in samo mnenja, odvisna predvsem od tega, komu (vegijem ali vsejedcem) se bo dalo odgovarjat na to vprašanje :wink:


Jasno. :wink:
Saj to je problem vseh teh anket za diplomsko - da so same sebi namen, z njimi pa niti splošnega mnenja ne ugotavljaš, ker je vzorec čisto nereprezentativen. Ampak če avtorjev to ne moti, tudi mene ne. :wink:
#267446
Moje mnenje je DA, ob ustreznem vnosu neživalskih beljakovin- proteinov. A to ne šteje nič (moje mnenje).
Znanstveni namig pa bi bil - poiskati vrhunske športnike, ki so vegetarianci, ki v praksi dokazujejo veljavnost te hipoteze.
Drug znanstveni namig bi bil primerjava deleža vegetariancev med celotno populacijo (ljudi ali športnikov) in njihovega deleža med vrhunskimi športniki.
Anketo pa je treba izvesti med vrhunskimi športniki, ne med nami (tekaškimi) rekreativci.
P.s. Sem vsejedec in srednje počasen rekreativec.
Nazadnje spremenil raziskovalec, dne 25 Nov 2011, 11:01, skupaj popravljeno 1 krat.
#267459
spela* napisal/-a:Jasno. :wink:
Saj to je problem vseh teh anket za diplomsko - da so same sebi namen, z njimi pa niti splošnega mnenja ne ugotavljaš, ker je vzorec čisto nereprezentativen. Ampak če avtorjev to ne moti, tudi mene ne. :wink:


Se popolnoma strinjam in se hkrati čudim, kako sploh gredo take zadeve skozi :?
Sicer pa je raziskovalec dal zelo dobre namige :clap:
#267463
Moj odgovor..NE
Sej,kot pravi spela*,tale forum ni reprezentančna izbira anketirancev.
Tle itak vsi trobimo po svoje..vsejedci naj bi bili "pravilno" naravnani,glede prehrane in ne razumejo vegetarijancev,ki svoja "pravilna" prepričanja dvigajo na nivo verske obsedenosti.
No,upam da se motim...mogoče se le najde kak vrhunski športnik-vegetarijanec.
Pa ime prosim !

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA