teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 FITINSIT
#170457
edo-brko napisal/-a:Lp!

Omenjena tema je pritegnila mojo pozornost. Vso to "filozofiranje" okrog prehrane, kjer je vsakdo od nas strokovnjak za to področje, je v realnosti drugače.

Solatka - na vaše mnenje, da vsi ti praški in tabletke pač niso hrana- mi lahko odgovorite KAJ SPLOH JE HRANA?
(Mimogrede, že dolgo let določen procent ljudi kupuje "brikete za ljudi" oz. temu rečemo drugače (pasjo-mačjo hrano) razne konzerve, makarone oz.testenine, brikete (pedigre) ker je ceneje in nič manj kvalitetna kot za ljudi! Tako je.

Klopotec - vaša izjava,da ješ domačo zdravo hrano, bi morala biti pravica vsakega državljana- mi lahko pojasnite kaj to pomeni in kako bi to dosegli?

Pri vseh teh razpredanjih je marsikaj res in točno, veliko pa je tudi prazno nakladanje in neargumentirana osebna mnenja. Kot pri vsaki stvari bo resnica (in tisto prav) nekje vmes med vsem tem.


Se strinjam.
 klopotec
#170468
Uroš Sobočan napisal/-a:
semjul napisal/-a::D

Verjetno je bolje uživati celotne sadeže in zelenjavo( poleg ostale hrane),
kot le njen del - sokove.

Moja stara mati jih je dočakala čez 90, kljub temu da je jedla pohane zajčke,redno uporabljala svinjsko mast z ocvirki, kadila filter 57 in sem pa tja popila kak liter Merlota, edina rekreacija pa ji je bilo delo. :wink:


:lol: :clap:

klopotec saj vem ampak saj kot sem napisal vsak ve kaj je dobro zanj ;)
Veš pa da je takšnih in drugačnih teorij na kupe kaj je dobro in kaj ne ;)


A si kaj pogledal na stran Tima van Ordena. On ni teorija, on je čista praksa.
Uporabniški avatar
 semjul
#170509
klopotec napisal/-a:
Uroš Sobočan napisal/-a:
semjul napisal/-a::D

Verjetno je bolje uživati celotne sadeže in zelenjavo( poleg ostale hrane),
kot le njen del - sokove.

Moja stara mati jih je dočakala čez 90, kljub temu da je jedla pohane zajčke,redno uporabljala svinjsko mast z ocvirki, kadila filter 57 in sem pa tja popila kak liter Merlota, edina rekreacija pa ji je bilo delo. :wink:


:lol: :clap:

klopotec saj vem ampak saj kot sem napisal vsak ve kaj je dobro zanj ;)
Veš pa da je takšnih in drugačnih teorij na kupe kaj je dobro in kaj ne ;)


A si kaj pogledal na stran Tima van Ordena. On ni teorija, on je čista praksa.


:D

Malo za šalo malo za res :D

Tudi moja stara mama je čista praksa. Bila do leta 2001. :cry:

Kar se pa kajenja tiče Iztok, za mano je dolgoletna kadilska praksa in NE hvala nebi. Raje mam pipico Pohorskeg lufta :wink:
Uporabniški avatar
 Uroš Sobočan
#170510
semjul napisal/-a:Kar se pa kajenja tiče Iztok, za mano je dolgoletna kadilska praksa in NE hvala nebi. Raje mam pipico Pohorskeg lufta :wink:


:cast1:
 klopotec
#170539
Kaj je zdaj Uroš, si pogledal ali nisi?
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#170547
Zdaj sem pa zvedo veliko o beljakovinah :wink:
 edo-brko
#170591
Lp!

Kako si to zvedo? Ker si pogledal stran Timavan Ordena ali ker spremljaš to temo (debato)!

Ne se jezit, me zanima.
Uporabniški avatar
 Uroš Sobočan
#170654
No pa da podam svoj odgovor če je že od mene to zahtevano.
Ko sem prebiral njegovo stran me je kar presenetilo, da glede na to da je samo "raw food" torej surovo dosega take rezultate. Seveda pa ko sem prebiral naprej je bilo tudi napisano da preden je začel trenirati je imel leto dni da je telo navajal na to samo dieto, ter da je v mladih letih že nastopal kot atlet. Kaj mi to pove? Kot prvo je telo samo že bilo navajeno "naporov" in po teh letih ni bilo po mojem mnenju (glede na to da je živel "zdravo") tako težko spet priti nazaj v tekaške vrste.
Se mi pa glede na njegovo enostavno filozofijo in pri omenjenih odgovorih glede vnosa beljakovin in ostalih reči poraja naslednje. Kako lahko telo poskrbi za mikropoškodbe glede na to da po treningu praktično nima vnosa beljakovin? Kot drugo, kako lahko telo gradi mišično maso? :roll: Kajti vsi vemo da nam ogljikovi hidrati služijo kvečjemu za energijo, maščobe pa za samo topnost vitaminov, torej mi sam gradnik v tem prepričanju manjka...
Vsekakor zanimivo, mogoče telo zares prečistiš, ampak če pogledamo na dolgi rok, kaj takega verjetno ne bo zmožno in bo telo enostavno odpovedalo, zaradi primankljaja beljakovin.

Sam imam pisano prehrano, ne jem pa svinjskega in govejega (slednje zelo reeedko) mesa ter sladkarij (pod to štejem vse:bonbone, čokolado (razen črno z nad 80% deležem kakava si kdaj privoščim), slane prigrizke ter pecivo, skratka ničesar predelanega). Zelenjava in sadje sta vsakodnevno na mojem programu in tudi pazim da je večina stvari, ki jih vnesem "naravnih" razen športnih dodatkov, ki so zame obveza po treningu(whey) ter med daljšimi (iso napitek). Drugače pa moja prehrana večinoma bazira na ogljikovih hidratih.
Kot sem že povedal vsakomur svoje, jaz se počutim odlično, glede na to da sem še mlad in imam več kot dovolj motivacije bi rad nekoč postal resen ultramaratonec, zato se že sedaj lotevam manjših projektov. Pomembno pa mi je da prisluhnem svojemu telesu ter mu dam tisto kar želi ker vem, da mi bo zato hvaležno in bo vrnilo uslugo.

Lp

Uroš
#261506
Meni pa že približno dve leti odgovarja whey takoj po treningu. Sicer ga nimam vedno na razpolago (ko ga zmanjka je potrebno it v pravo trgovino...), vendar se trudim, da nisem predolgo brez njega. :) Počutim se odlično prav tako pa vzdržujem mišično maso. Poleg wheya imam tudi vitaminske tablete - predvsem zaradi tega, ker nisem ravno navdušen jedec zelenjave zato dnevno brez teh tablet niti približno ne dobim vseh potrebnih vitaminov za telo. :) Sprva sem bila tudi sama skeptična o kakovosti teh pripravkov, vendar sem se, po pogovorih in številnih prebranih člankov, odločila, da bom probala whey ter vitamine.
Zaenkrat nimam pripomb.
#261511
MišaMiš napisal/-a:Meni pa že približno dve leti odgovarja whey takoj po treningu.


Kako pa veš, da ti ne bi bolj ustrezala mešanica OH + B, ki je pripravljena prav za po treningu in je v razmerju 4:1 v korist OH. Namreč takoj po treningu telo potrebuje dosti več OH, ki se hitro obsorbirajo, kot beljakovin.
Uporabniški avatar
 Pina
#261514
raziskave pravjo, da pri ženskah beljakovine sploh ne igrajo tako velike vloge kakor pri moških , kar se tiče regeneracije. Dosti bolj so pomembni OH-ji. Beljakovine pa mnda vpliavajo šele po zelo težkih treningih.
#261762
StaraKost napisal/-a:
MišaMiš napisal/-a:Meni pa že približno dve leti odgovarja whey takoj po treningu.


Kako pa veš, da ti ne bi bolj ustrezala mešanica OH + B, ki je pripravljena prav za po treningu in je v razmerju 4:1 v korist OH.


Sigurno bi mi tudi ta mešanica odgovarjala. Nisem še probala te kombinacije zato, ker mi je dosedanja vedno odgovarjala.
 brezlj
#262464
Pina napisal/-a:raziskave pravjo, da pri ženskah beljakovine sploh ne igrajo tako velike vloge kakor pri moških , kar se tiče regeneracije. Dosti bolj so pomembni OH-ji. Beljakovine pa mnda vpliavajo šele po zelo težkih treningih.



Hm.. ne vem, če je to čisto res.. mogoče je tudi res.. Sicer pa ženske ravno tako potrebujejo beljakovine, poleg tega pa celo spodbujajo izgubljanje maščobe, in ženske vemo, da rade hujšajo :)
Ogljikove hidrate pa jaz raje uporabljam za na kolo kot rezerva za energijo, ki mi nekako začne delovat po 3, 4 urah, ravno ko jo najbolj nucam...
Nazadnje spremenil brezlj, dne 11 Okt 2016, 13:29, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
 Pina
#262467
te razsikave so preučevale vpliv blejakovin na regeneracijo ne na splošno potrebo. Ampak kolk so žense bolj noge bolele če so mele sam oh al če so mele še B zraven.
#270873
Pozdrav od novinca :)

Prebral sem celo temo in moram povedati, da sem v začetnih postih dobil marsikatero korisno informacijo. Je pa zadeva takšna kot na vseh forumih, veliko kontriranja in različnih pogledov.
Prosil bi pa za nasvet!
Sam sem v svetu teka novinec. Sam tek po ravnini mi je silno dolgočasen, vse bolj pa se navdušujem nad tekom v hrib ali gorskem teku. Kot sem omenil sem začetnik, po vrhu vsega pa imam še kar nekaj odvečne obloge okoli pasu, ki bi se je rad rešil s pomočjo teka. V domačem kraju imamo odlično traso za gorski tek. Višinska razlika je 650m, dolžina trase pa je pribl. 5km, od tega je začetek in en vmesni del ter zadnji del (planota) ravninski. Kar pomeni pribl 2km ravnine. Iz napisanega si lahko predstavljate, da je ostalo peklenski hrib :shock:

Tri mesece že pridno treniram to traso, do sedaj sem samo hodil, sedaj pa začenjam vmesne ravninske dele počasi teči. Od začetka sem poskušal trenirati vsak dan, ampak se je izkazalo za napako, saj se nikakor nisem mogel regenerirati, utrujenost se je kopičila in na koncu sem moral počivati 3-4 dni.
Sedaj traso opravim vsak drugi dan in mi odgovarja. Ko pridem na vrh se najprej dobro raztegnem in nato popijem napitek, ki si ga pripravim preden grem od doma. V 3dl posnetega mleka zmešam eno merico whey, med potjo pa pijem izotonični napitek, pred in včasih tudi vmes pa še par rozin.
Moj problem pa je naslednji:
Od začetka je bil napredek opazen, vsakič sem šel lažje v hrib in manjkrat rabil počivati vmes. Prišel sem do točke, ko sem lahko prehodil celo traso brez počitka. Sedaj ko pa sem začel vmes lažje dele teči pa ni več napredka. Čas se mi že 2 tedna ni izboljšal. Prazaprav mi niti ne gre toliko za čas kot za to, da bi lahko pretekel celotno traso, pa čeprav v zelo počasnem teku. No vmes je en klanc ki ga tudi najboljši ne morejo preteči... ampak to zdaj ni važno.
Predvsem me zanima, če bi lahko bil razlog, da ni napredka prehrana. Drugi dan po treningu čutim utrujenost, muskfibra pa nimam. Jem 4 obroke dnevno plus napitek whey. Kot ni napredka tudi kile nič kaj ne kopnijo. Čutim, da so se mi mišice na nogah rahlo ojačale, vendar ne znam oceniti ali je to od treninga ali napitka. Moji ostali obroki so sestavljeni predvsem iz mesa in zelenjave. Namensko se izogibam ogljikovim hidratom popoldan in zvečer zaradi prekomerne teže. Zjutraj jem žitarice in kruh, nadaljni obroki pa so predvsem pusto meso in zelenjava.
Kot sem že rekel, me zanima ali je prehrana kriva, da ni napredka v času???
In še eno vprašanje: Ali je smiselno na vrhu hriba spiti napitek, če moraš nato še po isti poti nazaj, ali bi bilo bolje počakati, da se vrnem v dolino, saj je tudi spust precej naporen?

Hvala, Lp
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA