teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#238927
StaraKost napisal/-a:Razumem, kar hočeš povedati. Izbrala si napačen in izključojoč način.

ti dve izjavi se izključujeta. ;) dodatki ali ne, kakor komu paše. pravim pa, da po mojem osebnem mnenju in izkušnjah niso nujno potrebni :)

edino kar trdim je, da se s pravilnim treningom in ne-posebno (uravnoteženo) prehrano da precej doseči,
z uravnoteženo prehrano skupaj z dodatki BREZ TRENINGA pa ne ;) če je to izključujoče in napačno, pa lahko vsak sproba sam :--
#238930
...o tem, da se brez treninga tudi z "zlato" prehrano ne da doseči ničesar, je razumljivo in nesmiselno razpravljati :mrgreen: .

...o tem, da se s treningom in dobro prehrano, da doseči več, kot s "pomanjkljivo" prehrano, pa tudi :mrgreen: .
#238934
Uf, še dobro da razni rudarji, delavci, drvarji, kmetje,.... ne vedo, da morajo zvečer ko pridejo domov praške pojest. Ker potem bi kar nehali delati, ker krompir, repca, zelček in ostala domača hrana ne bi več pomagala.
Pa ne okrog govorit.
LP
#238938
Hehehe.. še en, ki nič ne razume :D .
Tisti delavci nočejo in ne želijo vsak dan delati hitreje in dalj časa. Športniki in tudi rekreativci, pa želijo prav to :D .
Prav zaradi tega je všasih potrebna tudi dodatna prehrana. Ne spregledati DODATNA, ker tista osnovna "kmečka" prehrana še vedno ostaja na jedilniku :D

Ni mi jasno zakaj eni poznajo samo črno-belo tehniko?

Torej, ali pravi obrok ali "prašek". Zakaj pa ne bi uporabiti na primer regeneracijski napitek (OH+B) takoj po težjem treningu. Na ta način damo organizmu tisto, kar nujno potrebuje in z lahkoto in hitro absorbitra. Na ta način si "kupimo" nekaj časa, da se v miru stuširamo, umirimo, malo spočijemo in komaj takrat pojemo , če vam paše, tudi pravi "kmečki" obrok.
#238941
StaraKost napisal/-a:Hehehe.. še en, ki nič ne razume :D .

Sem že hotel nekaj napisat, pa si mi napisal, da nič ne razumem. Potem ne smem nič napisat. Zmenjeno.


StaraKost napisal/-a:
Torej, ali pravi obrok ali "prašek". Zakaj pa ne bi uporabiti na primer regeneracijski napitek (OH+B) takoj po težjem treningu. Na ta način damo organizmu tisto, kar nujno potrebuje in z lahkoto in hitro absorbitra. Na ta način si "kupimo" nekaj časa, da se v miru stuširamo, umirimo, malo spočijemo in komaj takrat pojemo , če vam paše, tudi pravi "kmečki" obrok.


Ker seveda nič ne razumem, ne razumem tudi tega, zakaj bi počival, če imaš tako dober praškast obrok ki se tako hitro absorbira?

Upam, da bom nekoč razumel.

lp
#238942
shash napisal/-a:
Ker seveda nič ne razumem, ne razumem tudi tega, zakaj bi počival, če imaš tako dober praškast obrok ki se tako hitro absorbira?

Upam, da bom nekoč razumel.

lp


.....ta praškast obrok, ki ne mora biti praškast, je lahko na primer tudi nekaj deci čokoladnega mleka, ne more biti zamenjava za pravi glavni obrok, ki sledi komaj takrat, ko se umirimo in malo spočijemo od težkega treninga, ker komaj takrat smo sposobni "normalno" pojesti, glavni obrok.
Za hitrost regeneracije po težjem treningu je najbolj pomembno tisto, kar smo pojedli takoj po treningu. To pa sigurno ni kmečki obrok. Iz tega razloga potrebujemo nekaj lahkega, hitro prebavljivega z vsebnostjo hitrih OH + Beljakovin.
To ne mora biti v prašku. Je pa najbolj elegantno in hitro, ker vedno nimamo pri roki utrezne hrane s katero bi to lahko zagotovili.

Torej ni vse črno-belo :D

P.S.

Moti me ko se zaradi tistik, ki "hranijo" farmacevtsko industrijo ker mislijo, da lahko s pomočjo "čudežnih" vitaminov in "praškov" shujšajo ali popravijo svoje performanse, brez treninga, zavrača uporaba vitaminov, mineralov, beljakovin in OH-jev v "pripravljeni" obliki.
Normalno je, da želimo vse potrebno v največji meri priskrbeti z normalno prehrano. To pa ni vedno mogoče iz raznoraznih razlogov. Takrat so takšni dodatki priporočljivi in ni razloga, da bi jih zavračali. Saj ste eni, tako kot sedaj vaši otroci, zrasli s pomočjo raznorazne hrane iz "praškov".
#238968
StaraKost napisal/-a:...o tem, da se brez treninga tudi z "zlato" prehrano ne da doseči ničesar, je razumljivo in nesmiselno razpravljati :mrgreen: .

...o tem, da se s treningom in dobro prehrano, da doseči več, kot s "pomanjkljivo" prehrano, pa tudi :mrgreen: .

lej, glih to pravim, da veliko začeznikov ne razume (noče). govorim seveda o prvem delu. prehrana jew izrednega pomena, ne samo za športnike, ampak tudi za študente, delavce in ostale, če želijo funkcionirati optimalno. marsikateremu težkemu bolniku so koncentrirana hranila za športnike pomagala preživeti (uporabljajo se v tujini, velikokrat pri rakavih bolnikih), in imajo še veliko drugih prednosti.

ampak - folk teka malo naokoli vsak dan po 10km. potem grejo na maraton (42) in odstopijo na 24. kilometru. za povrh jim ni jasno zakaj: saj so vendar napolnili oh zaloge, pojedli ploščico in redno pili elektrolite...

tuki se predvsem obračam na stare mačke (no, tud sama imam že atletski staž, in so mi zgornje stvari samoumevne), ki jim je zelo lahko te "samoumevne" stvari preskočit in it na finese - medtem ko začetnikom ni jasno, kako naj sploh naredijo prve korake.

in prvi koraki so, s praškom ali brez, enako zahtevni. ne fizično, amapk ker to zahteva spremembo načina življenja.
Normalno je, da želimo vse potrebno v največji meri priskrbeti z normalno prehrano. To pa ni vedno mogoče iz raznoraznih razlogov. Takrat so takšni dodatki priporočljivi in ni razloga, da bi jih zavračali. Saj ste eni, tako kot sedaj vaši otroci, zrasli s pomočjo raznorazne hrane iz "praškov".

:clap:
#238975
Maja sem prvič tekel 10 km, septembra ptujskih 21 in konec oktobra ljublanskih 42. Vse v prvi sezoni. Brez težav in dodatkov, na tisto kar smo pač dobili na postojankah (albert kekse, čokolada, kocke sladkorja in voda).

Rezultati za začetnika in rekreativnca niso bili bogve kakšni pa vseeno za prvo sezono solidni. Po spominu iz daljnega leta gospodovega, 49 minut, 1h42min in 3h49 min (okvirno).

Sem pa potem dve leti za tem presedlal na odtenek daljše teke (med 50 in 100 km), kjer sem za dolgi tek trikrat mesečno delal 50 km s tempom 5.20min/km. Na tem treningu sem polizal štiri gele in spil 3 litre isotonika. Po treningu pa brezalkoholno pivo in čokolada.

Beljakovinske dodatke sem nekaj časa preizkušal a drugega od driske z njimi nisem dosegel.

Tudi brez gelov in izotonika, oziroma s kakšnimi domačimi geli in sokovi bi se takšne rezultate dalo doseči... a je s pripravo malice za 4-6 urni trening preveč packarije. Lažje je zatlačiti nekaj gelov v žep in v kamelo stresti nekaj isostarja, kot pa početi packarije z medom, malinovcem in soljo.

Sam kot hobi tekač, z letno kilometrino ca. 3500 km shajam s kombinacijo obojega. Dodatki (geli) predvsem pri tekih daljših od 40 km, drugače pa tisto kar se znajde na dan treninga v "špajzi".

Je pa bilo potrebno preteči krepko preko 10.000 km, da sem ugotovil kaj mi ustreza.
#238977
Najprej se začne jesti z malo žličko, da bi komaj čez nekaj časa, začeli uporabljati veliko :D .
Enim se "zatakne", če začnejo takoj uporabljati veliko :D .
Ti si kljub "neumnosti" imel srečo, da ti se tako izteklo. Večina jo nima in po nepotrebnem stakne poškodbe, zaradi ne adaptacije na tako dolgo obremenitev.

Moja logika je drugačna. Tudi takrat, ko sem sposoben preteči/odpeljati daljšo distanco, če mislim, da ne bom dosegel solidnega časa, se rajši odločim za krajšo. Ja cilji so različni. Iz tvojega izlaganja se vidi, da si ljubitelj dolgih tekov in da ti to "gre od nog".
Očitno so bile tvoje želje in zmožnosti usklajene :clap:, dostikrat niso .
#238980
Dejansko sem se res nekako našel v malo daljših tekih ja... hitrost ni bila nikoli moja vrlina. Ker pri dolgih tekih funkcioniramo pod malo "nižjimi obrati", pa verjetno gre tudi tako kot sam prakticiram.

Ja tisto leta začetka tekaškega hobija je bilo res... pa kaj pa vem, mogoče si res dobro izbral tisti izraz "neumno". Brez pravih ciljev, treningov, samo, da gremo... pridemo v cilj... in shujšamo 20 kg (teči sem začel pri 96 kg in potem do konca sezone padel na 73).

A ljudje se rodimo neumni. Tu se nič ne more. :) Učiti se na lastnih napakah je res najdražje a hkrati najučinkoviteje.

Držite se, dobro tečite, vsakemu pa tisto, kar mu pač najbolj ustreza in najbolj sam potrebuje. ;)
#239137
Lep pozdrav vsem forumovcem. Tale debata mi je zelo zanimiva, ker sem sam fitnes inštruktor in sem dal skozi vse stadije. Od tistega, ko mi brez dodatkov ni živeti bilo, do tistega ko so bili dodatki največje zlo na tem planetu.
Zdaj sem na lahko začel tekati. Moj pogled je podoben kot tisti mnogih forumovcev. Zdrava prehrana je temelj in je ne more nadomestit noben dodatek.
Raziskave kažejo, da noben vitamin ali mineral pri večjem vnosu kot je RDA ne pripomore kaj dosti k dosežkom, razen v primeru, da je v telesu deficit le tega. Podobno je z raznimi drugimi dodatki, ki najpogosteje pomagajo na začetku, dolgoročno pa v večini ne. Zagotovo pomaga kofein, dodatki OH,....
Morda ni neumno pojesti kake antioksidante, da nekoliko omilimo neugodne posledice oksidativnega stresa,....
Skratka moje stališče do tega je:'Dodatki DA, vendar le najnujnejši. Ne da se prelevite v farmakologa, ki potroši stotine evrov za dodatke. ker le ti niso bistven del uspeha.'

Izotoniki, gelčki, antioksidanti, cink, magnezij, kava,....podobno.

Nisem zastopnik izdelkov Fit line niti prijatelj od protagonistov tega posta. Sem jih pa pred leti preikusil, ker jih je tržil prijatelj in imam o le-teh zelo pozitivno mnenje. Kljub očitno marketinški potezi kolega moram povedat, da sem se po njih počutil zelo dobro. Negativna stran pa so visoke cene.

LP Aleš

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA