vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 oven
#307470
http://mobile.nytimes.com/blogs/well/20 ... o-stretch/

Se pravi, ali delate pred in po teku raztezne vaje??
Zadnje čase sem kar nekaj člankov prebral da to ni "ql" :?
Ko pa berem kaj o poškodbah pa vsepovsod piše, da je dobro iz preventive raztegovat meča(ahilova tetiva), stranske stegenske(Iliotibial Band), neki mišico pri riti(Piriformis)...
To da raztezne vaje ne pomagajo pri teku samem, recimo pri hitrosti, bi še bilo nekak logično...Tam pač bolj pride prav se dejansko ograt na primeren način....
Samo ko pa pride do poškodb, pa vsi v en glas, od fizioterapevtov, zdravnikov, strica googla, raztezne vaje 3x na dan, pa rolce pa kaj vem kaj vse še....
Sam naredim hitre raztezne preden grem tečt(zgoraj omenjene),mislim res hitre....ter enako po teku...
Če delam intervale se pa prej še ogrejem na drug način, razni počepi, lahkoten tek itd...
Predvsem zadnja leta se tudi med strokovnjaki mnenja delijo...
Me zanima kako je bilo 30-40 let nazaj, ko tek še ni bil tako popularen,brez neki fenski čevljev in litrov gelov itd...pa so tekači vseeno prleteli po 200+km...in to v super času..
lp
 bobsaap
#307472
Jaz ti bom dal primerj, ki sem ga pred tremi meseci izkusil na lastni koži ...

Imel sem ogromne težave s kolenom, narastiščem, ali ne vem čem natančno, skratka, več kot dva meseca me je na notranji strani mišica bolela in nikakor je nisem mogel pozdravit. Hodil sem na terapije k fizioterapevtki, mazal s kremami, počival ... A vseeno sem tukaj vmes cel čas RAZTEGOVAL, delal raztezne vaje ... Seveda, vedno do bolečine, tako kot povsod piše, kot vsi pravijo ... Nič ni bilo bolje, bolečine so se kar vlekle in vlekle in ni jim bilo videti konca.

... Potem sem pa prebral en članek, ki je bil ravno na to temo, da se "ni dobro raztegovati" in sem si mislil, sej izgubiti nimam kaj ... Za cca. en teden sem se nehal raztezati in vsak dan je bilo bolje, manj boleče in po cca. enem mesecu je bolečina izginila ...

... NE TRDIM, da je to zaradi tega, ker sem se nehal raztegovati, NE TRDIM, da je to rešitev, lahko da se je zadeve čisto SLUČAJNO tako poklopila in zgodila, ampak mi je pa precej zanimivo, da se je ravno takrat zadeva začela izboljševati, ko sem nehal raztegovati mišico, ki me je bolela ...

LP
 ruševec
#307534
raztegovanje je pomemben del sportnih vaj ,katerekoli te so. vazno je jih delat na pravi nacin, ne pa tja v en dan! lahko si nabavimo knjigo (pametno) , ki pise o tem ali bo vesten fizioterapevt dal tocne napotke kako to speljat.
srecno sportno poletje
igor
 kepi
#307538
Ko sem bil mlad in sem treniral rokomet, je pričetek ogrevanja pomenil da smo šli na tek okrog igrišča:)
 ogi
#307548
Pred leti, ko sem se tekmoval (ceprav v smucarskem teku in ne "navadnem" teku), je bil stretching zacetek, ter nato tudi konec, vsakega treninga. No do danes so se stvari malo spremenili in vecina raziskav priporoca stretching na koncu, ko so misice ogrete. Pred zacetkom pa stretching ni priporocljiv, saj misice niso ogrete in pretirano raztegovanje naredi veliko vec skode kot koristi. Zato danes za zacetek priporocajo gibalne vaje, ki aktivirajo telo in misice, ne pa raztegovanja. Po koncu treninga pa je se vedno pametno raztegniti misice, samo v vsakem primeru ne pretiravati z ne vem kaksnim raztezanjem do bolecine itd.
 spela*
#307550
ogi napisal/-a: No do danes so se stvari malo spremenili in vecina raziskav priporoca stretching na koncu, ko so misice ogrete. Pred zacetkom pa stretching ni priporocljiv, saj misice niso ogrete in pretirano raztegovanje naredi veliko vec skode kot koristi. Zato danes za zacetek priporocajo gibalne vaje, ki aktivirajo telo in misice, ne pa raztegovanja. Po koncu treninga pa je se vedno pametno raztegniti misice, samo v vsakem primeru ne pretiravati z ne vem kaksnim raztezanjem do bolecine itd.


No, jaz sem slišala pa ravno obratno. Kaj je zdaj res, je težko reči.
Sama se praktično ne raztezam ne pred treningom ne po njem. Se pa občasno raztezam kar tako.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#307587
Ravno obratno nisi mogla slišati, razen če si slišala zelo star in napačen napotek, ki priporoča statično raztegovanje pred treningom dinamičnih aktivnosti, kot je tek.
Tudi po zahtevnem treningu, ko so mišice zelo utrujene in obstaja verjetnost mikropoškodb, raztezanje ni priporočljivo, ker mišico lahko samo dodatno poškodujemo, namesto, da jo sprostimo.

Pred vadbo delamo dinamične vaje za ogrevanje, ki čimbolj simulirajo tisto, kar bomo na treningu počeli in kratkotrajna sekaj sekundna dinamična raztegovanja (to pa ni streching).
Takoj po treningu je lahki iztek, pri kolesarjenju pa razpeljava, dosti boljša alternativa, kot streching. Strečing lahko pride na vrsto komaj po izteku ali razpeljavi, če trening ni bil preveč zahteven. Ali naslednji dan, kot samostojna enota vadbe.
Zelo sem žalosten, ko občasno tečen na stadionu in vidim, da se prav tisti, ki trenirajo kratke distance, pred vadbo dostikrat raztegujejo v "nedogled" :mrgreen: .
Prav oni, ki potrebujejo eksploizvno mišico ji to eksplozivnost z raztezanjem odvzamejo. To je kot, da bi elastiko najprej močno raztegoval, takoj zatem pa želel, da ima močno/trdo "elastiko".
 sitrader
#307656
Če se spomnim so še "raztegovanje" ne tako dolgo nazaj poučevali v šolah pri telovadbi...

... kako se doktrina lahko hitro spremeni...
 ogi
#307658
No sole in telovadba v solah nikoli ni bila ravno vrhunec inovativnosti in poznavanja zadnjih, ali pa malo manj zadnjih, dosezkov na tem podrocju. ;)
Uporabniški avatar
 StaraKost
#307667
Saj na faksu so ali morda še vedno učijo, da nas po treningu bolijo noge zaradi "mlečne kisline" :mrgreen: .
... ali, da je "muskulfiber" zaradi "mlečne kisline", ki da je ostala v mišicah ... :mrgreen:
 fizio-trgovina.si
#307782
Pomemben je aktiven strečing pred vadbo in raztezanje + izvajanje samomasaže po vadbi. Pred vadbo je priporočljivo mišice ogreti, saj boto te lažje prenašale obremenitve. Vadba "krajša" (zategne) mišice, kar pomeni, da določenega giba ne moremo polno in naravno izvajati. Z rednim raztezanjem se preprečuje to krajšanje mišic in spodbuja fleksibilnost, kar omogoča celotno, polno, naravno gibanje.

lp



www.fizio-trgovina.si
Uporabniški avatar
 StaraKost
#307843
To je res. Takoj po vadbi, pa ni vedno priporočljivo in primerno.
 abcd
#307852
Stara kost, na Bicikel com-u imaš isti nick? Če da, moram res pohvalit tvoje poste. Če kdaj ni kaj jasno se ob tvoji razlagi razjasni. :)
 Preseren
#311109
Jaz se pred tekom "raztegnem" ker drugače ne morem tečt. Enostavno se mi določene mišice zakrčijo in se morem potem med tekom raztegnit, kar pa seveda ni fajn, ker pade tempo :D
Ok, v tole o mlečni kislini sem tudi jaz prepričan, a temu ni tako @Starakost? Lahko razložiš oz. daš link? Govoriš o mikropoškodbah mišic ali čem drugem?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA