vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

#209176
Lepo pozdravljeni!

Po nekaj tednih lenobe sem se spravila na tek in naenkrat (prvič) začela uživati ob teku po asfaltu. Seveda, moje običajno proge (travniki, makadam) so zdajle vse mokre in spolzke.
Pretekla sem veliko količino km naenkrat, priznam, premalo ogreta. Spodnji del hrbta me je začel boleti takoj, ko sem prišla domov.
Na tek po asfaltu sem odšla še naslednji dan, pa še približno 4x.

Od takrat trpim taaake bolečine v spodnjem delu hrbta (ne znam niti natančno opisati, ker me boli še okoli medenice, trtice, dol v sredino zadnjice, ipd), da je za znoret.
Ponoči ne spim, v službi ne morem sedeti.

Vsak dan poskušam telovadit, vedno težje mi gre. Predkloni ne grejo niti slučajno. Ne morem dvignit košare z opranim perilom in je prinesti do stojala. Tako boli v hrbtu, da je za znoret. Prvič v življenju se soočam s tem in kar čakam, da bo minilo.
Še najbolj mi paše ležat na trebuhu in na hrbtu imeti topel termofor.
Vaje za raztezanje z veliko veliko muko, če prej najmanj pol ure telovadim. Določenih vaj pa sploh ne morem naredit. Da bi ležala na tleh in dvignila noge malo nad tlemi, prej umrem od bolečin.

Kaj naj naredim, da bo boljše?
Se je že komu naredilo kaj podobnega?
#209180
bolečine v hrbtu me spremljajo od moje poškodbe hrbtenice dalje, pa vendar mi od vsega najbolj pomaga smo gibanje in gibanje in gibanje. :) tečem še samo v klance, drugače mam bolj hitro hojo in to 3-4x tedensko, 1x tedensko plavanje, vmes še kak dan pavze, občasno vaje za hrbetenico+ vedno hrbtenici prijazni gibi... no to počnem že avtomatsko. :)
drugače pa če se le da, tako kot si napisala , po makadamu in travi in listju kljub temu da je mokro in spolzko, dobra obutev (ko sem menjal čevlje se je pri meni poznalo kot dan in noč, kar se tiče utrujenosti in bolečin v križu) izogibanje teka navzdol, in če že tečem probam po prstih, da ne nabijam s peto.

lp
#209184
no pa ko si omenila termofor... topla voda mi tudi zelo pomaga, zato sem kar pogost uporabnik termalnih kopališč, pa tudi savna.
in navsezadnje počitek ter sprostitev sta bistvena. bolj boš zategnjena, bolj boš mislila na bolečino dlje te bo bolelo. :)

sicer pa prpogibanje ni fajn za hrbtenico... v počep! ;)

je pa pri vsakem drugače, pa vsak ti bo drugače povedal :)
#209740
Zdravo,

Če ti paše toplo na hrbet, je precej bolj kot termofor učinovit pas za hrbet Back on Track. Z infrardečimi valovi pregreje tkivo bolj v globino in lajša bolečine. Pa še ko boš zdrava boš lahko uporabljala, da se hitreje ogreješ pred tekom.

Lp
#209816
Še moje izkušnje glede stalnih bolečin v predelu križa in kolkov včasi se pa potegne tudi v pete. Nek ortopet mije dejal naj kar gibam in tečem saj ko ne bom mogel bom sam videl.POčivanje ja nekaj časa drugače pa gibanje in .se izogibat če se da asfalta,Glede pregrevanja pa tole če je vneto to ne pomaga samo trenutno pred tekom drugače pa hladiti z kakšno kremo.Prav tako mi me paše termalna voda ali savna trenutno je vredo ko se mišice sprostijo kaj pa potem. V drugače pa jelanko tudu vzrok tekaški čevelj premisli.
#258834
Tudi jaz imam težave z križem in posledično z stegenskim živcem (lažja oblika išiasa) . Kar naprej me je nekaj špikalo in mravljinčilo v desni nogi.Vedet je potrebno da večina težav prihaja zaradi utrujenih oz.izrabljenih medvretenčnih ploščic.

Težave sem zmanšal tako da sem poleg kvalitetnih superg izgubil tudi nekaj odvečnih kilogramov.Izredno mi je pomagala miza za raztezanje katero uporabljam sedaj vsak dan.
Zanimivo se mi zdi da na tem forumu še nisem zasledil nobene teme na raztezanje oz razbremenitev hrbtenice saj je to najbolj naraven način zdravljenja obremenjenih diskov.

Če koga zanima kaj več naj pogleda na tole stran: http://natego.si/si/page/group/grp/85/

http://www.topshop.si/hophysio_pas-2062 ... =tvp&pcs=1

Redno delam tudi vse vrste raztegovalnih vaj ,kupiti pa si nameravam tudi žogo za sedenje saj sem jo pred kratkim dobil na posodo in sem bil izredno presenečen kašen muskelfiber sem imel naslednji dan v križu.
l.p
Peter
#259511
Pozdravljeni.

Tale 'miza za raztezanje' je spet ena bližnjica, ki pa ne rešuje težave celostno in na dolgi rok.
Pri uporabi omenjene mize pride do neželjene rotacije medenice, kar posledično poveča pritisk med vretenci (dehidracija medvretenčnih diskusov). Hitrih 'rešitev' za omenjeno težavo ni.
Nujen je celostni - terapevtski pristop, saj trening kot (transformacijski proces) spreminja telo in omogoči splošno sproščenost. Z odpravo napetosti, bolečine in telesnih asimetrij se vzpostavi tako fizično kot tudi psihično ravnovesje.
Lep pozdrav
#279512
Hello, berem in vedno pogosto slišim, da imajo ljudje probleme z bolečinami v sklepih, gležnjih, križu. Ponavadi do tega prihaja zaradi trde podlage pri teku, nepravih športnih copat ali napravilne tehnike teka. Pri taki bolečini lahko pomaga več stvari, počitek (ki seveda vemo da pri zagretih športnih ni izvedljiv :)) , kaki kinesio trakovi, masaža itd.
meni osebno bolečine super lajšajo in odpravljajo kinesio trakovi ki ti povečajo cirkulacijo na mestu bolečine in mišici pomagajo pri krčenju in raztezanju. Probi tule pogledat pa kjer imajo te trakove http://www.anatripsis.si probat ni gre;)

Lp
#279687
Ste mogoče poskusili terapije manulane medicine. Jaz sem imel podobne težave in sem jih odpravil le s pomočjo teh terapij in po nekaj terapijah sem lahko zopet športal na polno. Sicer dobiš takoj po teh terapijah še nekaj navodil kako in kaj vendar sedaj je od tega minilo že nekaj časa in vse izgleda super. Terapija traja 20-30 minut, večino časa pa gre za ročno manipulacijo (neke vrste posebno medicinsko mazažo), ki pa seveda to ni, saj zdravnik s posebnimi prijemi izvaja zdravljenje na delu kje so težave. Vredno poskusit za ve ki imate podobne težave.
#279798
dexi27 napisal/-a:In pri kom si bil :?: :?:


Ojla dexi. Vidim, da te išias še vedno muči in da iščeš bližnjice. Iz svoje izkušnje ti lahko povem, da je edina stvar, ki ti bo najhitreje in tudi dolgoročno pomagala so vskakodnevne vaje za krepitev mišic hrbtenice. Imam obsežno herniacijo medvretenčnega diska L5-S1. Meni so se bolečine pojavile lani jeseni (najbrž zaradi teka). Takrat sem začel tečt in koliko se vidim po slikah iz prireditev imam grozno nepravilno tehniko teka. S tekom sem moral popolnoma prekiniti. Januarja, ko je bilo najhuje, sem bil kljub močnim protibolečinskim tabletam brez spanca polne 4 dni! Hoditi nisem mogel, plazil sem se po vseh štirih. Šele po dveh tednih sem začel z berglami. Tek so mi odsvetovali doživljensko oz. nič prej kot šele čez leto dni.
"Žal" sem se s tekom zastrupil in brez teka več ne gre. Tisti trenutek, ko sem začel krepiti mišice ledvenega dela hrbtenice, mi je šlo na bolje. Počasi sem začel krevsati z desno nogo kot kak starček. Najprej 500m sprehoda, potem 800, itd. Fiziatrinja dr. Flis Smak mi je priporočala napravo Kettler Apollo, s katero se vpneš za gležnje in visiš na glavo. S tem razbremeniš vretenca in disk se prej vrne v svoj položaj. Poleg tega min. 30 min vaj za hrbtenico in 5 dni v tednu hitro hojo. VSE njene nasvete sem upošteval in počasi je šlo na bolje. Glede na jakost težav mi pravijo, da je to pravi čudež.
Še imam težave. Na desni strani, kjer mi pritiska na živec desne noge še vedno ne morem ležati. V naslednjih tednih imam še EMG in kineziološko testiranje. Bomo videli kaj bo pokazalo. Ne glede na izvide sem z napredkom zelo zadovoljen in dosleden z vajami hrbtenice! Aja, pa fizioterapije mi žal niso pomagale. Pomagal sem si izključno sam.

Mimogrede: včeraj sem v Radencih odtekel svojo prvo polovočko :)

Če potrebuješ kak nasvet, mi lahko pišeš na zs.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA