vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 StaraKost
#322038
... in si mogoče povedal kaj novega, saj tudi jaz trdim da teče blizu anaerobnega praga ?

Punci je svetovano naj fant teče na utripu med 150 in 170, ker tek na utripu okoli 190 je sigurno blizu anaerobnega praga, tudi v primeru zelo visokega MSU. Zato je za "normalni" trening tek, to previsoki utrip.
Kaj je tu narobe ?
Tu se začela naša debata :D . Odgovora niti ne pričakujem, ker smo itak že v zanki :D .
Uporabniški avatar
 mare
#322053
StaraKost napisal/-a:
Tom78 napisal/-a:Za hitrost 5:30 min/km bi pri rekreativcu pričakoval pulz tam okoli 145-155. Pulz 190 pomeni, da je že kar na svojem maksimalnem outputu in da dejansko izčrpava telo na 9km progi. Predpostavljam da je po teku kar izčrpan.

Predlagam, da za začetek teče bolj po pulzu (150-170) ne glede na to kakšno hitrost bo dosegel, mogoče celo hitra hoja v klanec in tek navzdol, nato pa s časom počasi dviguje hitrost.

Lp,
Tomaž


Pravilen in "prijazen" nasvet :D .

Tudi približno ti nočem soliti pameti, vem, da so ti zadeve jasne, komu drugemu pa ne. Jaz sem začel debato pri temle tvojem komentarju, ki si ga ti najbrž razumel kot nasvet, da naj teče malo počasneje. Itak praktično vsi rekreativci, ki tečejo po občutku, večino treningov delajo prehitro. Jaz pa sem ga prebral dobesedno, kot piše. Zato me v njem moti vsaj tole:
1. Nihče ne more teči 50 minut na maksimalnem utripu (ali kaj je sploh mišljeno za maksimalen output)
2. Nemogoče je reči samo na podlagi utripa, kako blizu maksimuma je posameznik, če ne poznamo drugih podatkov.
3. Neresno je v posamičnem primeru izhajati iz povprečij. Če bi bil fant povprečen, bi govorili o tahikardiji.
4. Neodgovorno, neresno in neumno je človeku svetovati, pri kakšnem utripu naj teče, če ne poznamo niti njegovega HRMax, kaj šele anaerobnega praga ali drugih podatkov in če ne poznamo niti tega, kakšen je cilj njegovega teka. Na temle forumu, po raznih blogih in revijah vsi delijo nasvete, kot da se vsi pripravljajo na tek maratona. V stilu, ko boš dovolj dober boš šel na polovičko, ko boš še boljši na maraton, potem pa med ultraše. Morda bi kdo želel zadevo obrniti. Ko bo dovolj dober na 10.000 m se bo preselil na stezo in krajše teke.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#322060
Kljub temu kar si napisal še vedno mislim, da je Tom78 dal dober odgovor.
Stavek v njegovem odgovoru, pred mojim delnim citatom, pravi :

"Povprečen pulz 190 pri 25 letih ni ravno ekstrem, ampak je že kar previsok za netekmovalni tek. Če je povprečje 190, potem doseže verjetno tudi 195 med tekom."

Meni to pove, da Tom78 (ki ga ne poznam) razume kaj piše. Ne oziraje se na željene cilje, je tek fanta, pri katerem ga spremlja njegova punca, ki se med tem ne zadiha, on pa ima povprečno 190 utripa, zelo neobičajen in potreben nasveta.
Zato je nasvet, naj nekaj časa vztraja pri nižjem utripu, neoziraje se na hitrost, ki jo dosega, dober in predvsem ne more škoditi. Ker ta tehnika pomaga drugim, bo najbrž tudi njemu, kljub temu, da ima očitno višji MSU kot je to običajno.

Jaz sem svojo "municijo" porabil :D .
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#322063
Menim, da je dober predlog, da naj:
:arrow: teče nekaj časa na nižjih obratih
:arrow: se da medicinsko pregledat pod obremenitvijo
:arrow: pazi na svoje zdravje
lahko pa tudi
:arrow: poskrbi za ustrezno hidriranost, dehidracija zvišuje pulz (bojda)
:arrow: sčasoma se bo pulz vsaj malo znižal
:arrow: kaj pa stres (šola, služba)
:arrow: meditacija tudi pomaga ...
Uporabniški avatar
 Medicius
#322066
milk napisal/-a:Sta že poskusila med sabo zamenjati merilce srčnega utripa? Poskusita, če bosta potem kazala enako razliko, je z njim res nekaj narobe in zdraviški pregled vsekakor priporočljiv, lahko pa da je nekaj narobe z njegovim merilcem srčnega utripa. :idea:

Na ta komentar še nisem zasledil odgovora. Kakšen merilec srčnega utripa pa uporablja?
Uporabniški avatar
 mare
#322098
Jaz imam še nekaj municije (in volje). Sklepam: če teče 50 min z utripom 190 in zmore več, bi to lahko vzeli za testni tek. V tem primeru lahko rečemo, da je njegov anaerobni prag nekje pri 190, morda celo višje. Ve pa se kakšne treninge in kakšne teke se izvaja pri anaerobnem pragu, kakšne pod in nad njim. Če bi bil njegov anaerobni prag pri 90 % HRmax, bi to pomenilo, da je njegov HRmax 211, če bi bil pri 80 % pa kar 237, kar je zelo visoka številka. Tako visoka, da bi jaz vsekakor pred konkretnim nasvetom izvedel dodatne meritve (od zamenjave merilcev naprej). Je pa že na osnovi obstoječih podatkov tudi po moje tisti del nasveta, naj se večina tekov opravi pri nižjih obremenitvah, logičen in pravilen. Se pa kaže, da številka 170 zanj pomeni nekaj takega kot za večino njegovih vrstnikov 150.

To, kako zmatrana je po teku njegova punca, pa pri vsem skupaj nima nikakršne povezave. Obstajajo punce, ki jih žal ne moremo ujeti. :( :) :)
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#322135
nekdo je napisal napisal/-a: ... bi to pomenilo, da je njegov HRmax 211, če bi bil pri 80 % pa kar 237, kar je ...

Po osnovni formuli za moške, bi to pomenilo, da je fant po srcu mlajši, kot po letih, in sicer je v prvem primeru star okrog 9 let, v drugem primeru pa se bo rodil šele takrat, ko bodo lani rojeni postali polnoletni.
Vse to temelji na teorijah pametnejših, kot je povprečna pamet tistih v parlamentu, ki so jim vzeli diplome.
 davidkopic
#322146
Pozdravljeni tekači!
Višina pulza je zelo čudna svar, ki nam ne pove kaj dosti. Tudi sam sem pred letom, dvema imel zelo podobno višino srčnega utripa, kot jo opisujete. Na polmaratonu sem imel povprečje 193, ampak počutje ni bilo slabo.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA