vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

#21340
Hello!
Po letu dni, kar se aktivno ukvarjam s tekom, me je zopet napadla bolečina v ledvenem predelu hrbtenice. :( :--( Izgleda mi, kot ne najhujša oblika išijasa.
Lepo bi vas prosil, da mi date kakšen nasvet, kako naj zadevo čimprej saniram, saj bi rad debitiral v Ljubljani na 21 km. Malce se bojim... :-((
Začel sem z B vitaminom in pivskim kvasom (B vitamin naj bi bil hrana za živce), ležal bom itak samo do šihta. Saj vem, da bi bilo najbolje popolno počivat, pa sem v tako zaJ..ni kadrovski situaciji, da grem težko stran. Sej, če me bo zvilo do konca bom pa itak moral :?
skratka, kaka izkušnja, nasvet, tolažeča beseda bi bila res dobrodošla...
Hvala vam, prijatelji.
 ŽULJ
#21344
Če te boli med tekom ali po teku, je po moji izkušnji najboljše zdravilo to, da se počasi in temeljito ogreješ, predvsem pa to, da brez pretiravanja razmigaš tudi boleče predele. Tečeš seveda lahko, je pa dobro, če malo zmanjšaš tempo in predvsem po klancih navzgor brez naprezanja, navzdol pa čimbolj mehko. Tudi ohladiti se moraš počasi.

Če ne pa kozmodisk :lol:
Uporabniški avatar
 primus
#21356
Ko bo bolečina popustila boš moral redno delat vaje za trebušne in hrbtne mišice.
Kako je s supergami ? Kadar sem preveč nabijal (navzdol) v iztrošenih supergah sem vedno 'čutil' hrbet...

primus
#21365
žure napisal/-a:Hello!
Po letu dni, kar se aktivno ukvarjam s tekom, me je zopet napadla bolečina v ledvenem predelu hrbtenice. :( :--( Izgleda mi, kot ne najhujša oblika išijasa.


Moje izkušnje
1. če se bo bolečina širila preko riti in zunanjega dela stegen in nato še
preko meč v stopalo je to išijas
(preveriš lahko tako da se uležeš "na poden" in potem ti nekdo dviga
stegnjeno nogo do kota 90stopinj... če se začne bolečina v križu... išijas!!)
-- če boš to "diagnosticiral" potem je potrebno ugotoviti ali gre za mehansko poškodbo (malo verjetno) ali za prehlajen živec (zelo verjetno v teh hladnih jesenskih razmerah)
-- poskusi z gretjem "križa" (klinc... nosiš par dni šal okrog pasu
namesto okrog vratu:wink: ) in pa kakšen T.E.N.S na obe strani križa

2. če se bolečina pojavlja pri zasuku trupa gre pa verejtno samo za
rahel "heksenšus" v tem predelu... mine v par dneh

3. je pa MNOGO PAMETNO delati vaje za hrbtenico in trebušne mišice...
ker edino močne mišice pripomorejo k manjšim obremenitvam križa...


Aja... pa še to... meni je vedno pomagala "športna" masaža (ne kakšne brhke dekline ki te namažejo z lotosovim oljem, ampak krepak
dedec ki te "obdela" po PS)

1073 Darko

P.S. Dobrodošel v klub :cry: :P :wink:
#21376
žure napisal/-a:Hello!
Po letu dni, kar se aktivno ukvarjam s tekom, me je zopet napadla bolečina v ledvenem predelu hrbtenice. :( :--( Izgleda mi, kot ne najhujša oblika išijasa.


Iz vlastitog iskustva (još nisam do kraja fit od toga) najbolje su vježbe za jačanje trbušnih i leđnih mišića. Možeš kombinirati sa vježbama joge za leđne mišiće da se ti dijelovi ojačaju i da dobiješ elastičnost. Obavezno stretching barem 15 minuta prije treninga i oko 10 minuta poslije i čim prije presvući se u suhu majicu ili kompletno. Kaj se treninga tiče, ak te ne boli dok trčiš, trči, ak te boli stani. Možeš i "lediti" to mjesto (ja jesam), jer neki doktori vele da treba grijati i još se ne mogu dogovoriti da li grijati ili lediti. To su dvije teorije u svijetu. Koja ti odgovara tu radi.
Ja sam trenirao i hodao na terapije. Ledio to mjesto, a prijatelj doc koji trči se zgražao, a meni je bilo bolje i poslije mazao maratonicom. I sad ujutro radim vježbe za jačanje leđnih i trbušnim mišića i koristi mi.
Uporabniški avatar
 žure
#21405
Najprej hvala vsem, zdaj pa po vrsti
Žulj napisal/-a:Če ne pa kozmodisk
To ne deluje sploh...
Primus napisal/-a:Kako je s supergami ? Kadar sem preveč nabijal (navzdol) v iztrošenih supergah sem vedno 'čutil' hrbet...
Mislim, da niso soperge, ker sem zadevo fasal v času počitka, zadnji tek je bil naš Jesenski v sredo...

DPop napisal/-a:Moje izkušnje
1. če se bo bolečina širila preko riti in zunanjega dela stegen in nato še
preko meč v stopalo je to išijas
(preveriš lahko tako da se uležeš "na poden" in potem ti nekdo dviga
stegnjeno nogo do kota 90stopinj... če se začne bolečina v križu... išijas!!)
-- če boš to "diagnosticiral" potem je potrebno ugotoviti ali gre za mehansko poškodbo (malo verjetno) ali za prehlajen živec (zelo verjetno v teh hladnih jesenskih razmerah)
-- poskusi z gretjem "križa" (klinc... nosiš par dni šal okrog pasu
namesto okrog vratu:wink: ) in pa kakšen T.E.N.S na obe strani križa

2. če se bolečina pojavlja pri zasuku trupa gre pa verejtno samo za
rahel "heksenšus" v tem predelu... mine v par dneh

3. je pa MNOGO PAMETNO delati vaje za hrbtenico in trebušne mišice...
ker edino močne mišice pripomorejo k manjšim obremenitvam križa...


Aja... pa še to... meni je vedno pomagala "športna" masaža (ne kakšne brhke dekline ki te namažejo z lotosovim oljem, ampak krepak
dedec ki te "obdela" po PS)

1073 Darko


Najprej Darko, kaj je to T.E.N.S.?
Bolečina mi ne gre po nogi, vsaj zaenkrat še ne, ker se zelo pazin in koncentriram in napenjam križne in trebušne mišice, da je zadeva čimbolj stabilna. Saj mislim, da prav zaradi dovolj močnih mišic nimam hujšega problema.
Mislim, da gre res za prehlajen živec, saj sem v nedeljo par uric presedel na Piranskih kamnih :bum: . Bom poskusil z gretjem (po službi).
Tudi telovadil bom še vedno, ko bolečina mine...
DPop napisal/-a:P.S. Dobrodošel v klub
V klubu sem že dolgo. Me je kakih sedem let nazaj tako išijas usekal, da sem imel desno nogo malo nad kolenom pa do dol popolnoma hromo..., do pred dvema letoma se je zadeva pojavljala redno, tudi hodil sem težko, zravnati se skoraj nisem mogel, potem se je zgodil kiropraktik, ki me je parkrat "nalomil", od takrat ŽIVOT!!!, lahko sem hodil, skakal, plesal... Začel sem spremljati :Polet, sanjati maraton, pretekel in prehodil prvi kilometer, lani resneje začel teči in do včeraj nisem imel problemov, kopa sem lezel v trezor (BTW sem poklicni vlomilec :wink: )me je pa oplazilo.

Marathon95 napisal/-a:Obavezno stretching barem 15 minuta prije treninga
Kruno, strečing pred treningom je zame smrt, prej se sicer dobro ogrejem, strčing pa pustim za na koncu, prav tako vaje za hrbet in trebušne mišice.

Hodim lahko, problem je s sedenjem (ŠIT, ker delam na banki)
Hvala vsem za nasvete, izkušnje, danes bom poskusil iti tečt, pa bom videl kako bo. Je pa zadeva res zoprna, ker so sedaj ključne "priprave" za Lj maraton...
V glavnem, res hvala vsem :D
Uporabniški avatar
 Manika
#21407
žure napisal/-a:Hvala vsem za nasvete, izkušnje, danes bom poskusil iti tečt, pa bom videl kako bo. Je pa zadeva res zoprna, ker so sedaj ključne "priprave" za Lj maraton...


Žure, raje ne pretiravaj, Lj maraton bo tudi prihodnje leto, pa še kakšno leto kasneje tudi. Pa vmes jh je tudi kar nekaj po Sloveniji in bližnji okolici.
Uporabniški avatar
 bossta
#21409
dpop napisal/-a:Aja... pa še to... meni je vedno pomagala "športna" masaža (ne kakšne brhke dekline ki te namažejo z lotosovim oljem, ampak krepak
dedec ki te "obdela" po PS)



jaooooo, mene je tut učer žvajznl v križu,sam mal sm se sklonu :--( , uč uč
dpop, kej pa je ta dedec k te pregnete po PS-ju ???


bossta
Uporabniški avatar
 žure
#21411
Manika napisal/-a:Žure, raje ne pretiravaj, Lj maraton bo tudi prihodnje leto, pa še kakšno leto kasneje tudi. Pa vmes jh je tudi kar nekaj po Sloveniji in bližnji okolici.
Manika, saj imaš prav, ampak sem že lanskega izpustil, ker sem si poškodoval koleno na dopustu. No, ja saj bom videl danes ali jutri, držite pesti :!: :!: :!:

Bossta moje sožalje...
 dpop
#21427
bossta napisal/-a:jaooooo, mene je tut učer žvajznl v križu,sam mal sm se sklonu :--( , uč uč
dpop, kej pa je ta dedec k te pregnete po PS-ju ???


Takole... dedec je Nikolja Peshehonov... Rus... slovensko zna bolj malo
ampakse da pogoverjat z njim... drugače je trener badmintona in poklicni
maser... ko sem ga jaz spomladi nazadnje potreboval sem ga dobil
na mobilca 051 304-428... masaže pa izvaja na Parmovi v LJ (v leseni
stavbi blizu Hipermarketa)

žure napisal/-a:Najprej Darko, kaj je to T.E.N.S.?
Bolečina mi ne gre po nogi, vsaj zaenkrat še ne, ker se zelo pazin in koncentriram in napenjam križne in trebušne mišice, da je zadeva čimbolj stabilna. Saj mislim, da prav zaradi dovolj močnih mišic nimam hujšega problema.
Mislim, da gre res za prehlajen živec, saj sem v nedeljo par uric presedel na Piranskih kamnih Zmeden . Bom poskusil z gretjem (po službi).
Tudi telovadil bom še vedno, ko bolečina mine...


TENS je elektrostimulator.. na dve ali štiri elektrode..
z različnimi programi... priporočljivo za vse "malo resnejše" športnike
cene so pa od 20K... pa naprej

Tole da je zvilo dva "po pikniku" tudi najbrž ni slučaj... sedenje na
mrzlem in podhlajanje ledvenega predela je kriza... sploh za tiste
ki so že kdaj imeli probleme... zato pa... poskrbeti je potrebno da je
v predelu križa vedno "toplo"...

1074 Darko

P.S. Mladosti moja, gde si?? :cry: :cry: :cry: :wink: :wink: :lol: :lol:
Nazadnje spremenil dpop, dne 28 Sep 2004, 14:34, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 žure
#21438
DPop napisal/-a:Takole... dedec je Nikolja Peshehonov... Rus... slovensko zna bolj malo
ampakse da pogoverjat z njim... drugače je trener badmintona in poklicni
maser... ko sem ga jaz spomladi nazadnje potreboval sem ga dobil
na mobilca 051 304-428... masaže pa izvaja na Parmovi v LJ (v leseni
stavbi blizu Hipermarketa)


Če nisem siten, koliko pa stane tale dedec...
Uporabniški avatar
 Filipid
#21439
žure napisal/-a:Če nisem siten, koliko pa stane tale dedec...


Več ko daš, bolj te zmasira :idea: .
 dpop
#21440
žure napisal/-a:Če nisem siten, koliko pa stane tale dedec...


Nazadnje (marca letos) je bila tarifa takale....
polure masaže 3000 ena ura 5000... ampak sej veš
inflacija... pa povečanje "povpraševanja" po maserjih
(madona... vsi neki kriplasti)... lahko da je že kej večja
tarifa...

Ampak naredi pa kot se spodobi... drug dan imaš musklfibr :wink: :lol:

1075 Darko

P.S. Samo dej prej preveri če gre za "mehansko" poškodbo
hrbtenice... v tem primeru ti lahko masaža celo škodi...
Uporabniški avatar
 marathon95
#21466
žure napisal/-a:Mislim, da gre res za prehlajen živec, saj sem v nedeljo par uric presedel na Piranskih kamnih :bum: . Bom poskusil z gretjem (po službi).
Tudi telovadil bom še vedno, ko bolečina mine...

strečing pred treningom je zame smrt, prej se sicer dobro ogrejem, strčing pa pustim za na koncu, prav tako vaje za hrbet in trebušne mišice.

Hodim lahko, problem je s sedenjem (ŠIT, ker delam na banki)
Hvala vsem za nasvete, :D


Ja sam isto prehladio živac, za Božić prošle godine. Prošao sam terapije grijanja, struje, vježbi i dok nisam počeo redovito ujutro vježbati nije prošlo. Ispočetka sam vježbao par dana, pa nije boljelo i prestao sam, a kad se bol pojačala, opet sam počeo vježbati. Ima knjiga" Bol u križima i išijas" koju je napisao, mislim da, slovenac, dr. Pavlović ili nekak slićno. Imam je već dugo, nabavi i pročitaj kaj piše.
Ja isto radim u banci i sjedim cijelo radno vrijeme i to je klasična bolest takovih sjedećih radnih mjesta, gdje si nagnuti na stol i kičma ti polagano savija. Za trening mi je uvijek "knap" vrijeme i zagrijavanje i streching preskačem, jer se uvijek nekud žurim. To je prenagla promjena iz pasivnog položaja u opterečenje.
Prvu stvar, kad sam došao na terapiju, pitali su me "da li sam ikad vidio psa ili mačku kako se diže kad se probudi" i da li ja to isto napravim. I to ti je onda to - rastezanje prije neke aktivnosti.
Uporabniški avatar
 bossta
#21476
žure napisal/-a:Če nisem siten, koliko pa stane tale dedec...



......s'm poklicu dedca (Nikolaja), pa je reku, da je treba sam poklicat za dogovor termina. 1 ura čvrstih kosmatih rok te pride 6000 sit, 1/2 urce pa 3000 sit.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA