vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 ninko
#259671
eritrociti 3,53 (4,20 - 5,40)
hemoglobin 111 (120 - 160)
hematokrit 0.329 (0.370 - 0.470)
železo 30 (10,6 - 28,3)
feritin 40 (30 - 400)


tole je bilo maja... 3 mesece kasneje po povečanih treningih, spremenjeni prehrani (sploh zadnji mesec; veliko več beljakovin, sveže zelenjave z vrta...)
je stanje sedaj

eritrociti 3,88 - pod spodnjo mejo
hemoglobin 125 - ok
hematokrit 0.368 - tik pod spodnjo mejo
železo 31 - preveč, spet
feritin 13 - premalo.

se kdo toliko spozna, da lahko vidi smisel v preveč železu in premalo feritina? sem pa tudi slišala, da je železo precej "dinamičen parameter" v krvi..
in še to; je izboljševanje krvi dolg proces, več mesecev ali samo kak teden, dva (govorim za krvno sliko)?
 cimi
#259681
ninko napisal/-a:
eritrociti 3,53 (4,20 - 5,40)
hemoglobin 111 (120 - 160)
hematokrit 0.329 (0.370 - 0.470)
železo 30 (10,6 - 28,3)
feritin 40 (30 - 400)


tole je bilo maja... 3 mesece kasneje po povečanih treningih, spremenjeni prehrani (sploh zadnji mesec; veliko več beljakovin, sveže zelenjave z vrta...)
je stanje sedaj

eritrociti 3,88 - pod spodnjo mejo
hemoglobin 125 - ok
hematokrit 0.368 - tik pod spodnjo mejo
železo 31 - preveč, spet
feritin 13 - premalo.


se kdo toliko spozna, da lahko vidi smisel v preveč železu in premalo feritina? sem pa tudi slišala, da je železo precej "dinamičen parameter" v krvi..
in še to; je izboljševanje krvi dolg proces, več mesecev ali samo kak teden, dva (govorim za krvno sliko)?



Upam, da ti bo tole kaj v pomoč (snov s faksa) za razumevanje krvne slike:


Sinteza hemoglobina poteka med samim razvojem eritrocitov v kostnem mozgu, v večih fazah. Na sintezo vplivajo v obliki koencimske vloge:baker,vitamin b12,nikelj,folna kislina,mangan.

Ob razgradnji hemoglobina, ki potečepo razpadu eritrocitov, nastanejo ob razpadu: Železo(Fe), ki se veže na transferin (transportni protein), se transportira v kostni mozeg, kjer se porabi za ponovno resintezo hemoglobina ali pa se shrani v obliki feritina v jetrih. Nastanejo še molekule globina in hem.


Glavna sestavina eritrocitov je hemoglobin. Nastajanje eritrocitov imenujemo eritropoeza, dnevno se obnovi 1% vseh eritrocitov ( nihanja zaradi različnih potreb po kisiku). Eritropoeza pa je odvisna od stopnje oksigenacije tkiv. Ob zmanjšani količini O2 v tkivih se pospeši eritropoeza, do tega pride predvsem zaradi povečanih zahtev organizma po O2 (velika nadmorska višina, fizični napor).

Hormon, ki stimulira proizvodnjo eritrocitov ob pomanjkljivi oskrbi tkiv s kisikom je hormon eritropoetin (EPO). EPO stimulira eritropoezo v rdečem kostnem mozgu. Najvišji nivo EPO je 24ur po stimulaciji, število krvnih celic pa se poveča 5.-6. dan po težjem fizičnem naporu. Proizvodnja eritrocitov poteka tako dolgo dokler se stanje ne uravna na normalno vrednost, takrat se zmanjša tudi sinteza EPO.

Za dozorevanje eritrocitov sta pomembna predvsem vitamina B12 in folna koslina. Življenjska doba eritrocitov pa je 3-4 mesece.

Normalna vrednost feritina za odraslega moškega se giba 30-400 ng/ml za odrasle ženske pa 13-150 ng/ml.


Še to,na nivo železa v krvi vplivajo tudi zdravila, ki vsebujejo estrogene in kontracepcijske tabletke. Lahko pa zaradi povišani vrednosti pride tudi zaradi prehrane same.


To so osnove, tvoje vrednosti, bo pa najbolje presodil osebni zdravnik. On je tisti, ki mu moraš zaupati. Vseeno pa upam, da sem bil razumljiv in da bo komu to prišlo prav pri razumevanju.


lp, cimi
Uporabniški avatar
 Bali
#259684
Da povem še svojo zgodbo in težave.
Začelo se je nekaj mesecev nazaj, ko so do takrat normalni treningi postajali težki, rezultati so upadali. Vrh ledene gore pa sem doživela na nocni 10ki, ko sem samo zaradi svoje trme vseeno pritekla čez cilj. Naslednji dan sem se ob analizi utripa med tekmo (95-97% max ves čas tekme) in ob norih bolečinah v mišicah odločila, da temu naredim konec.
Takoj v ponedeljek sem dala kri (ker imam to možnost, kar tako mimo osebnega zdravnika) za osnovno analizo. Izvidi čez nekaj ur - nič kaj drasticno daleč od normale. Pa kljub temu nisem odnehala z brskanjem vzrokov in se posvetovala s kolegom internistom. In on je rekel, preglej si feritin. Seveda - tukaj je tičal zajec. Vrednost 9, ostali štirje parametri pa na spodnji meji, ampak načeloma ok. Sledila je prepoved teka, in priporočila za čimprejšnje poljnjenje zalog železa. En mesec sem res malo manj tekla (nehat itak ne morem ;-)) in dobro jedla, za kakšno hujšo kemijo se pa nisem odločila.
Prejšnji teden sem ponovno kontrolirala krvno sliko. Kljub subjektivno izboljšanemu počutju je feritin še padel - zdaj na vrednost 5. Sledil je obisk pri osebnem zdravniku in takoj potem obisk lekarne. 14 dni jemanja tablet, potem pa ponovna kontrola feritina. Pravi namreč, da brez kemije ne bo šlo.

Tako - povedati sem želela samo svojo zgodbo in s tem opozoriti kakšnega tekača na kaj vse lahko pomisli, ko mu ne gre vse po načrtih in kaj lahko mirno sugerira osebnemu zdravniku, da bosta skupaj našla prave vzroke.
 ninko
#259695
Hvala obema za komentar.

Tile zapiski iz prve roke so fajn :)
Zanimiva mi je doba za eritrocite.. 3-4 mesce, wau.

Je možno, da imam gensko določeno neko mejo eritrocitov in da je moje telo pač vajeno, narejeno za funkcioniranje na tako nizko število le-teh?
Feritin mi je tudi uganka zaradi železa. Večkrat sem prebrala, da je železo zelo različen skozi dan ampak načeloma ga imam kar na zgornji meji in mi deluje kot, da telo ne prepozna železa, da bi iz njega naredil feritin.
Preveč železa tudi ni dobro, v bistvu je slabše ga imeti preveč, kakor premalo.

Po drugi strani se pa sprašujem, če imam probleme z nadledvično žlezo, katera proizvaja hormon eritropoetin, ta pa nadzoruje eritrocite.

Po 40-dnevni kuri junija z vitamini B, pitjem gline, še več gibanja (3x-4x/teden, 5-10 km), urejanjem prehrane (nisem vegi), dovolj spanja, brez slabih navad razen čokolade... res ne vem kaj naj še storim. Načeloma se dobro počutim, zdrava sem tudi še kar... spomladi je bilo vnetje mehurja, če ne vse ok.
Mogoče pač delujem na take obrate, beri: št eritrocitov :D

Do zdravnika pa še moram iti, ja.
Uporabniški avatar
 Loni
#259696
To, da deluješ na take obrate, je slaba tolažba. In to, da je tvoje telo "narejeno" , da tako funkcionira, tudi močno dvomim. Saj mene so že iz porodnišnice prinesli anemično in z receptom za v lekarno, pa se moje telo na to ni navadilo. :wink: Prenizke sem imela čisto vse vrednosti in po letu in pol sem od lanskega novembra brez tablet, kri dajem na vsake 2 do tri mesece, naslednjo kontrolo imam septembra. In sem optimist, da bo vse ok. Volumen eritrocitov je še vedno prenizek, a to na račun njihove velikosti, pa še to se izboljšuje. Kronična anemija, kaj hočemo, tako pač je.
 ninko
#259706
Škoda, da ni tako :) Hehe. Bom še vztrajala, tudi jaz želim priti zadevi do dna.
Uporabniški avatar
 5r002
#300926
Po 13ih mesecih sem bil teden dni nazaj spet na sistematskem pregledu (ZVD).

Danes sem prejel izvide... ki so kar zanimiv! Verjetno zato, ker je bil pregled cca 18ur po maratonu v Trevisu. :lol:

Zanimivo da je bilo tokrat skupaj kar 6 vrednosti izven "normalnih" vrednosti. :shock:
K-Eritrociti 4,4 (4,5-6,3 10^12/L)
(K)Erci-MCV 97 (81-94 fl)
(K)Erci-MCH 32,8 (26,0-32,0 pg)
Limfociti 17,2 (20,0-50,0 %)
S-AST 2,36 (do 0,58 ukat/L)
S-Holesteroli 3,1 (4,0-5,2 mmol/L)

Cifre mi ne povejo kaj dosti. Nekaj sem sicer googlal, ampak nikjer ne najdem povezave med odstopanji...

Mogoče je pa vzrok za kakšno odstopanje pizza večer pred pregledom. :roll:
Ali pa morda prehlad z vročino, ki je trajal cel teden pred pregledom...
 drMici
#300966
Tvoji izvidi krvne slike so v bistvu v mejah normalnega (čeprav si na spodnji meji z rdečimi krvničkami-eritrociti-ti so osiromašeni v številu in (pre)veliki), S-AST pa je jetrni encim,ki je precej nespecifičen pokazatelj dogajanja v telesu... Glede na to, da si prejšnji dan odtekel maraton ( ki je hud stres za telo!), gre verjetno to povišanje na račun fizičnega napora,ki je med znanimi povzročitelji začasnega dviga jeternih encimov. Glede na razmere so tvoji izvidi dobri :) tako da poleg počitka in pameti v noge ter kakšnega dobrega zrezka rdečega mesa, sok rdeče pese in dodatki B-vitaminov s folno kislino ni kja drugega za naredit... :)
Uporabniški avatar
 muc
#300967
Peter tudi jaz nisem ne vem kakšen strokovnjak glede teh številk ampak, da samo te mal "potolažim"...pred dvema mesecema sem dal pregledati krvno sliko, ker ni bilo prave energije...železo na spodnji meji...nekje okrog 120...holesterol 6 !
Dobim tablete za dvig železa, hrano probam prilagodit temu,...kontrola čez dober mesec, železo ok 140...holesterol že na 7 ! :shock:
Tako da...trenutno dieta za zbijanje holesterola...sicer po pravici povedano že prej nisem ravno mazal zaseke na kruh :lol: ...pustimo se presenetit na naslednji kontroli. :wink:
Uporabniški avatar
 andrejl
#300969
Krvno sliko delati tako kmalu po maratonu nima smisla. Takrat se v telesu dogaja še toliko stvari, da so cifre čisto brezpredmetne.

Pred krvno sliko naj bi vsaj kakšen dan, dva počival.

Kot pravi drMici, se tudi eni zdi, da je glede na okoliščine kar dobro, da je samo 6 vrednosti ven iz referenčnih :D
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#300970
Dobim tablete za dvig železa, hrano probam prilagodit temu,...kontrola čez dober mesec, železo ok 140...holesterol že na 7 ! :shock:


Ta ćas lahko izkoristiš. Že po nekaj dneh kure se bo izboljšal hemoglobin in ferritin:
a) smoothiji s koprivnimi listi
b) z regratovimi listi
c) suhe sljive, zmlete, med tekom ali trekkingom tako za dolgo žvečenje, pokapaš z limonovim sokom.

Vsak dan...
 sitrader
#300972
Eritrociti so kar precej znižani za moškega.

Številka, ki je tam navedena kot spodnja meja, velja za ženske. Za moške je kar nekaj višja.

Res pa je, da je to lahko normalno stanje po maratonu. Acidoza in napor je lahko precej povečala lizo celic. Zato morda te meritve niso merodajne kot "normalno stanje". Škoda da ni podatka še za hemoglobin (za moškega meja 140-180, za ženske 120-160). Če je hemoglobin normalen, stavim da je tu bila prisotna liza eritrocitov. Zato pa je verjetno tudi naprava izračunala povprečno količino hemoglobina v eritrocitu malo preveč (ta podatek se namreč izračuna iz skupna količina hemoglobina / št. eritrocitov). Ker če po krvi plava prosti hemoglobin ki ga telo še ni predelalo in je št. eritrocitov manjše, naprava preprosto narobe izračuna koliko je hemoglobina v eritrocitu. Morate namreč vedeti in razumeti da se meri samo 2-3 podatke, vse ostale se izračuna. In še to je odvisno od pogojev in spola.



Nekdo je še omenjal visok holesterol in dieto. Ne se sekirat zaradi diet. Hiperholesterolemija je presnovna bolezen jeter. Od hrane je odvisno samo cca. 10% količine holesterola (90% pa endogena produkcija v jetih), zato so diete praviloma neuspešne. Razen v primerih res mejnih vrednosti. Pa še potem je bolj važno razmerje HDL/LDL. Poznam namreč primer ženske ki je imela "kao" povišan holesterol, pa se je izkazalo da je to praktično vse HDL (ki je "dober" holesterol). Torej hrana in dieta - to je bolj tako. Za tistih 10%. Je kar nekaj primerov hudih vegetariancev in veganov ki ga imajo krepko čez 9 brez ustrezne terapije.
Uporabniški avatar
 muc
#300979
Hmmm sej v tem je problem...ker že do sedaj nisem jedel hrane, ki naj bi vsebovala veliko slabih maščob..ravno nasprotno...bolj ko gledaš kaj poješ, slabše je :lol:
Bo treba res kdaj pa kdaj pojest tudi kakšen šnicl, spit kozarec vina itd... :wink:

p.s.
a je možno, da recimo preveč sladkorja vpliva na dvig slabega holesterola?
Kakšne izkušnje z čiščenjem (postenjem) jeter?
Uporabniški avatar
 lukav
#300980
muc napisal/-a:Hmmm sej v tem je problem...ker že do sedaj nisem jedel hrane, ki naj bi vsebovala veliko slabih maščob..ravno nasprotno...bolj ko gledaš kaj poješ, slabše je :lol:
Bo treba res kdaj pa kdaj pojest tudi kakšen šnicl, spit kozarec vina itd... :wink:

p.s.
a je možno, da recimo preveč sladkorja vpliva na dvig slabega holesterola?
Kakšne izkušnje z čiščenjem (postenjem) jeter?


Ja, predvsem fruktoza dviguje raven slabega holesterola (LDL).
Povzetek ene od študij: http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 082558.htm
Nekaj drugih virov: http://scholar.google.com/scholar?hl=en ... _sdt=1%2C5
Uporabniški avatar
 5r002
#301019
Hvala vsem za javljanje in komentiranje rezultatov!!

Zaradi enega zdravniškega pregleda pa ja ne bomo prestavljal oz odpovedoval maratona. ;)
Da sem naročen za sistematski pregled sem izvedel dober teden pred pregledom, maraton pa je bil plačan dobre 3 mesece prej... Sicer pa, tud profiči majo kontrole po tekmah! :lol: Tako da je po eni strani kar sreča, da se je glede terminov tako izšlo. Verjetno se ne bo nikoli več. :D

Glede izvidov se pa itak ne sekiram. Da bo posledica napora vidna s krvne slike je bilo tudi za pričakovati.
Drugače pa je bilo počutje po maratonu odlično! 8) Mogoče sem se pa preveč šparal... :lol:

Še podatek za: K-Hemoglobin 143 (140-180 g/L)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA