vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 StaraKost
#311126
Preseren napisal/-a:Ok, v tole o mlečni kislini sem tudi jaz prepričan, a temu ni tako @Starakost? Lahko razložiš oz. daš link? Govoriš o mikropoškodbah mišic ali čem drugem?


..."mlečna kislina" nas po treningu ali celo naslednji dan ne more bolet, ker je takrat več ni, oziroma je v normalnih mejah. Zaradi "mlečne kisline" nas lahko noge bolijo med vadbo.
Tisto kar lahko boli po vadbi, so mikropoškodbe mišic ali vnetja mišic, ki so nastala zaradi visokih, dolgotrajnih ali obremenitev, ki jih nismo vajeni, pri tem je višina utripa nepomembna.
Vsi vemo, da višek "mlečne kisline" nastaja pri anaerobni vadbi, ko nam primanjkuje kisika. Zaradi viška "mlečne kisline" moramo zmanjšati obremenitev. Po relativno kratkem času v aerobnem območju, je nivo "mlečne kisline" spet normalen. Torej nas po treningu ali naslednji dan ne morejo boleti noge zaradi viška "mlečne kisline", ki je ostala v mišicah.
Primer:
Če nismo vajeni teka navzdol in si privoščimo daljši tek navzdol, obstaja velika verjetnost, da bomo naslednjih nekaj dni imeli boleče mišice(muskelfiber ali DOMS), kljub temu, da smo bili ves čas v aerobnem območju in je nivo "mlečne kisline" bil ves čas normalen. Vse kar je bilo narobe je to, da smo delali predolgo časa nekaj na kar mišice niso adaptirane.

Linkov, ki govorijo, da nas mišice ne bolijo zaradi "mlečne kisline" je toliko, da jih boš tudi sam našel, kolikor hočeš :D .

Pa vseeno :http://www.eatmoveimprove.com/2009/11/the-truth-about-lactic-acid/
 Preseren
#311218
Odlično, hvala. Iskreno povedano se s tem niti ne ukvarjam, samo zanimalo me je, vsak dan se nekaj novega naučit.
Uporabniški avatar
 mare
#311220
Se mi zdi, da je stric Wiki precej jasno napisal tudi za nas laike:
http://en.wikipedia.org/wiki/Delayed_on ... e_soreness

Očitno je več teorij in zadeva ni povsem razčiščena, mlečna kislina pa v glavnem (kot piše Stara kost) velja za pomiloščeno.

Mi je pa v zvezi s tem ena stvar nekoliko nelogična. Bolečina ima povsem jasno funkcijo. Opozori na nepravilnosti v telesu in prepreči nadaljnjo škodo. Tista znana krilatica: treniraj v bolečini, da boš tekmoval z nasmehom, bi se torej bolje glasila: treniraj v bolečini, da boš najbrž čez par let imel težave.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#311225
Mislim, da si tisto znano "training hard, training hard to win easy/b], malo preveč po domače prevedel ( čeprav je izpadlo, hecno in zanimivo) :D .
Prav v tem je umetnost treniranja. Kako trenirati "težko" a da se pri tem ne poškodujemo ali pretreniramo, oziroma, da se organizem brez poškodb uspe adaptirani na tako visoki nivo obremenitve..

Tudi tisto ... to win easy, moramo pravilno razumeti. Eni na žalost niso iz takšnega testa, da bi zmagovali na tekmovanjih v absolutnem smislu. Lahko pa premagajo samega sebe in izboljšujejo svoje rezultate.
Uporabniški avatar
 mare
#311239
V bistvu sem malo potenciral večkrat slišano krilatico: treniraj trdo, da boš užival na tekmi (ali nekaj takega).

V bistvu me pa zanima odnos športnikov do musklfibra (MF) in s tem povezana vprašanja. Najbrž je sicer jasno, da so posledice (moč MF) pri različno intenzivnih treningih različne, ampak če je MF bolečina in bolečina opozorilo, je močan musklfiber znak, da je bil trening pretrd in škodljiv? Je dejstvo, da ne občutimo nikakršnega musklfibra pokazatelj, da je bil trening preslab? Bi bilo smiselno intenzivnost treninga namesto po nekih statističnih formulah opredeliti z močjo musklfibra? Npr. danes imam polurni trening za hud musklfiber, jutri enourni sprostitveni brez MF...
Uporabniški avatar
 StaraKost
#311243
Zanimiva predpostavka, vseeno misli, da bi bila nekoristna/neuporabna, vsaj v vzdržljivostnih disciplinah pri katerih vsaj v 80 % treningov ni musklfibra in je musklfiber nezaželen in znak, da smo napačno trenirali.
Zanimiva tema, ki ne spada v raztegovanje :D .
 milk
#311265
mare napisal/-a:Bi bilo smiselno intenzivnost treninga namesto po nekih statističnih formulah opredeliti z močjo musklfibra? Npr. danes imam polurni trening za hud musklfiber, jutri enourni sprostitveni brez MF...

To absolutno nebi bilo smiselno, saj musklfiber ni nespremenljiva konstanta. Ko si dobro natreniran, musklfibra skoraj ne poznaš. Vrhunski tekmovalci, kot je naprimer Alič, se verjetno sploh več ne spomnijo, kako to izgleda.
Dokler ga pa imaš, pa naslednji dan ne moreš trenirati brez njega, saj te drži kar nekaj dni, preden izzveni!
Uporabniški avatar
 mare
#311316
Saj ravno v tem je fora. Za napredek je treba dvigniti intenzivnost. Nekdo, ki recimo 10 let vsak dan gre na Šmarno goro (z istim tempom), ne bo nič hitrejši, če bo še 20 let hodil z istim tempom. Če hoče napredovati, mora dvigniti tempo, podaljšati razdaljo, ali pa si oprtati nahrbtnik. Potem bo pa imel nekaj časa tudi tudi musklfiber.

Ne vem, če Alič res ne pozna MF. Kot je že Stara kost povedal, vztrajnostni tekači večino treningov ne delajo na takšni intenzivnosti, da bi imeli MF. Ampak da po recimo teku na Grintovec ne bi imel MF, bi me pa čudilo. Jačanje določenih mišičnih struktur je pa tudi za te tekače zelo priporočljivo. In v fitnesu lahko hitro izve, kako izgleda MF.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA