vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 Maratonka40
#338094
Pozdravljeni vsi tekači,

Tečem že zelo dolgo 20+ let. Rada prebiram kakšen zanimiv članek, knjigo tekaških navdušencev, ker se z avtorjem kar zlijem ko piše o občutku, ko tečeš.
Pretekla sem Ljubljanski maraton 3 X brez kakšnih težav.
Trenutno sem pa v tekaški krizi, ki mi je nerazumljiva. Traja že nekaj časa pa sem jo vztrajno zavračala. Začele so se manjše bolečine v kolkih in kolenih. Nič pretresljivega oz. nič v primerjavi z upadom volje in energije za tek.
Tek mi je predstavljal nekaj najlepšega v dnevu. Zdaj mi je pa to vzeto oz. je nekam izginilo pa ne razumem zakaj.
Izkušeni tekači in tekaški navdušenci prosim za vaše mnenje oz. ali ste se s podobnimi krizami že srečali. Kaj ste naredili oz. kaj mi svetujete?
Lep tekaški pozdrav
 Geek
#338098
Zdravo,
moj predlog: poleg teka še kakšne drug šport.
Sam jeseni in pozimi kombiniram z badmingtonom, kakšen crossfit ali spinning, spomladi in poleti pa kolesarjenje, kakšen hrib. Toliko da se razbije monotonost, pa brez pretiravanj kar se tiče intenzitete. Saj me nihče ne plačuje.
LP
 Maratonka40
#338106
Hvala za odgovore in predloge.

Mal kombiniram s plavanjem. Kakšni hribi...super ideja žal sem edini navdušenec v družini tako da pridem malokrat na vrsto da izbiram kaj bomo počeli čez vikend.

Ni intezitete bres skrbi. Tek mi je "bil" samo užitek 10 km 60 min.

lp,
 mojA
#338109
Pozdravljena!
Poznam, včasih človek potrebuje nove izzive, tudi v teku. Preberi kakšno knjigo, tekaško. Mogoče Rojeni za tek. Mene je kar privzdigovalo. Trenutno berem "bolj strokovno" Tek in maraton (malo več o njej pišem v postu Tek po bolezni). Verjemi, kaj dosti maraton nima veze s to knjigo, je pa notri veliko koristnih stvari, ki bi jih moral več ali manj vedeti vsak tekač. Navedene so tudi odlične vaje, mogoče te bo to pritegnilo. Ali pa si naredi tekaški program in teci po njem. Če ne drugače se spomni, kako težko je začeti teči iz nule in kako zanič se človek počuti, če ne teče. Kot je Wega v enem od svojem blogu zapisal: prenehati teči je čisto preprosto. Ne se pustit! Lahko pa si vzameš eno bolj konkretno tekaško pavzo, tako, da si boš prav zaželela teči :D ! Saj veš - tek te vedno zvesto čaka, da ti pomaga. Tako ali drugače.
srečno, Mojca
Uporabniški avatar
 Vreme
#338113
Kriza? Ha, vsi smo šli skozi večje ali manjše krize v svoji tekaški karieri. To ni nič posebnega, da se jo premagati na več načinov, tudi na že omenjene. Zapomniti pa si je treba, da delaš tisto kar te veseli in uživaš v tem, pa naj bo to tek, kolesarjenje, ali čisto kaj drugega.

Sicer pa obstaja še kaj hujšega, huje je če iz zdravstvenih razlogov ne moreš teč, ti povem to je potem res kriza :?

Wega napisal/-a:Oh, cel blog takihle izkušenj sem spisal. :roll:
En najbolj tipičnih zapisov: V tretje gre Rado ali pa - takoj naslednji: Četrta vstaja...


Wega čakamo na peto vstajo. :mrgreen:
Uporabniški avatar
 vencelj
#338114
Nihanja so nekaj najbolj normalnega. V več kot 20 letih tekanja sem jih izkusil kar nekaj, vedno znova pa me premaknejo predvsem novi izzivi. Razlogi, kot že sama ugotavljaš, so lahko fizičnega izvora (poškodbe...), ampak te v krajšem ali daljšem času "popravimo", večji problem so razlogi, ki "nastanejo v glavi".
Kot kaže, nekaterih tekačev ne moti, če leta in leta počnejo iste stvari, obiskujejo iste tekme, trenirajo (tečejo) po isti trasi, zadosten izziv jim je že izboljševanja rezultata na določeni tekmi...
Drugim to ne zadostuje, ponavljanje istih stvari jim "zraste čez glavo" in potem rabijo novo motivacijo, nove izzive...da lahko gredo naprej.

Kaj je lahko vzrok za krizo? Pri meni se je običajno pojavila po daljšem obdobju zelo intenzivnega udeleževanja tekmovanj (dve ali tri leta zapored po dobrih 30 tekem) in lovljenja rezultatov, potem se je običajno začelo pojavljati vprašanje "ali je spet treba". Tek kot nekakšna obveznost in muka namesto veselje in sprostitev.

Najbolj pomembno je ostati v gibanju (brez pretiravanja), sčasoma gredo stvari naprej in potem ni treba začenjati vse znova.

LP, vencelj
 vlade
#338116
Poskušaj s kombinacijo cestnega in gorskega kolesarjenja, vsaj v toplejših mesecih, ko se zasitiš s tekom. Pri meni deluje. Pri teku se izogibaj asfalta, raje preizkušaj kakšne gozdne/trail poti v okolici.
Glede tekmovanj - če te še kaj mikajo - poskusi kakšen lažji trail. Pri nas jih je nekaj, v naši "regiji" pa so še prava hrana za tekaško dušo recimo Ultra Fruška gora, Jahorina, Tara, Stara planina, Istra...

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA