vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 bobobo
#338336
zdravo...
če mi lahka kdo pomaga, da ne hodim zdravnici in sprašujem. Pred kratkim sem imel zdravstveni pregled za službo in so ugotovili blago anemijo (Hb:132 g/L, MCV: 80,7fl, Erci: 5.17 . 10 na 12/L). Mal sem googlal in to naj nebi veliko odstopalo od normalnih vrednosti.
Pred tem sem bil v Radencih na teku (21km) in sem tik pred ciljem, zadnjih 200-300m občutil slabost, da sem se moral ustaviti in počepnit, da ne bi omedlel. Res da se nisem nekaj pripravljal in sem kar dobro tekel ...in me zanima a je to vse skupaj povezano. Ali še bolje kako popraviti te zadeve v krvi? Že jem rdečo peso, še več zelenjave, sadje...to ni bil nikoli problem :D

hvala in lep pozdrav ;)
Uporabniški avatar
 čara
#338352
Če ješ meso-jej meso, tu in tam jetrca, ki vsebujejo več b12 in železa, ter morski sadeži, ribe.

Rdeča pesa je OK. Od zelenjave, predvsem zeleno listnata, koprive so boagat vir C vitamina, železa, regrat lahko ješ skozi celo leto, špinača, blitva, paprika. Cvetača je bogata s folno kislino. Ampak spet, ka rlahko ješ surovo, ostalo pa na hitro podušeno, pokuhano na pari)

Mogoče je smiselno omejiti uživanja kave/črnega, zelenega čaja, vsaj eno uro po obroku.

Škodila ti ne bi kura bkompleksa (jaz sem bila zadovoljna z nutrilabovim, zdaj pa imam terranova), železo pa, kadar vzamem brez recepta sem imela dobre izkušnje s tem New iron in pa Ferroglobin.

Čeprav meni so kontracepcijske dosti pripomogle k boljši krvni sliki. Pred tem sem kronično imela prenizko železo in hemoglobin pri repu. Zdaj pač, ko začutim, da nivo energije ni tapravi, poštudiram ali je stvar v prehrani (100%) in si malo pomagam s temi tableti. Ker če imam železa premalo, hemoglobin pa tik nad spodnjo mejo, mi ne predpišejo ničesar. Počutim se pa kot medved, ki so mu odvzeli zimsko spanje.Zdaj pač, po lastnem občutku.

Dokler si pod stresom, se bo to poznalo na črevesju in posledično slabi apsorpciji. Ali pa če imaš neurejeno prehrano. Predolgo časa lakomen.
 stari bor
#338353
čara napisal/-a:Čeprav meni so kontracepcijske dosti pripomogle k boljši krvni sliki


:shock:Direktno ali indirektno?
Uporabniški avatar
 Medicius
#338355
@bobobo, nič alarmantnega ni v tvoji krvni sliki, bi pa za moškega lahko imel višje vrednosti. Za slabost na maratonu si pa si sam odgovoril: "se nisem nekaj pripravljal in sem kar dobro tekel". Ostalo ti je @čara lepo povedala, prehrana je 1/2 zdravja.

@stari bor, določene kontracepcije pri ženskah ne le uredijo menstruacijski ciklus ampak tudi drastično zmanjšajo krvavenje. Ene ubožice pač močno krvavijo, s pravo kontracepcijo se lahko to odpravi.
 Maratonka40
#338358
Tudi sama sem anemična že več let. Prvi znaki anemije so se pokazali pri prvi nosečnosti pred 12 leti. Stanje se je poslabšalo pred 7 leti 8po tretjem otroku) in od takrat vsaj 1 krat na leto jemljem železo cc. 3-4 mesece, da si telo malo opomore. Žal vedno čakam, ko je res že kriza šele potem grem k zdravniku in ponovno začnem s terapijo.

Pred kratkim sem tožila o težavah pri teku...enostavno sem imela blokado kljub temu da tečem že več kot 20 let. Tečem cc. 10 km . Še pred letom dni sem tekla cc. 5 krat tedensko zdaj sem malo zmanjšala, ker sem se enostavno zjutaj zbudila utrujena, ko sem šla pa tečt sem bila pa zadihana, kot da bi bila začetnica. Seveda je bila posledica zguba vse motivacije za tek.

Lahko povem, da starejši ko si bolj si občutljiv na vsako odstopanje. Mlado telo lahko še mal kompenzira starejše nima kje pobirat .

Srečno.
Uporabniški avatar
 Medicius
#338361
@Maratonka40, jaz ne bi stal križem rok s to utrujenostjo in nezmožnostjo rekreacije ampak bi se odpravil k zdravniku in prosil za krvno sliko (hemograma, elektroliti, minerali). Pri utrujenosti lahko pričakuješ primanjkljaj v enih od naštetih elementov.
Drugače pa, človek je star toliko, koliko se starega počuti. ;)
 stari bor
#338365
Medicius napisal/-a:Drugače pa, človek je star toliko, koliko se starega počuti.

Jaz se zjutraj počutim 93,v službi 13 ,doma 3,ponoči pa 63.










Povzemi Maratonka40

Re: blaga anemija
 bobobo
#338452
čara napisal/-a:
Dokler si pod stresom, se bo to poznalo na črevesju in posledično slabi apsorpciji. Ali pa če imaš neurejeno prehrano. Predolgo časa lakomen.


ufff ja... to si zadela v polno :?
imam dokaj stresno že nekaj časa, tu je še malo spanja itd...vse kar pojem se mi zdi, da čez pol ure že pripravleno za ven :roll:

hvala vsem, že delam na tem. Vedno sem bil pristaš teh ljudi ki so športali in niso jemali nobenih pripravkov kot so razne tablete, praški ipd... očitno bom moral za to moje aktivno življenje najti protiutež.
 Maratonka40
#338578
Medicius napisal/-a:@Maratonka40, jaz ne bi stal križem rok s to utrujenostjo in nezmožnostjo rekreacije ampak bi se odpravil k zdravniku in prosil za krvno sliko (hemograma, elektroliti, minerali). Pri utrujenosti lahko pričakuješ primanjkljaj v enih od naštetih elementov.
Drugače pa, človek je star toliko, koliko se starega počuti. ;)



Ja Medicus prav imaš...krvna slika je zelo slaba. Sem dobila železo in kupila vitami C 1000.
Po treh dneh spet energije na pretek :laola
Problem, ki ga imam je, da čakam do konca...enostavno so mi hodniki zdravstvenih domov neprijetni.
Se strinjam glede starosti in počutja...se pa hitro prizemljim, ko me na avtobusu kakšen mulček odstopi sedež :shock:
je pa res, da se pučutim prav mlado ko na PST-ju prehitim kakšnega mladca :--

Skratka da bomo pri teku uživali moramo skrbeti tudi za telo, da dobi vse kar potrebuje.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA