vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 simona10
#344214
Živjo

Imam eno vprašanje: Tečem redno-vsakodnevno oz. 5-6x na teden in si tako naberem cca. 70 km na teden. Zdi se mi, da sem se teka malce "preobjedla".
Razmišljam o enomesečnem počitku od teka in se preusmerim na fitnes vadbo.

Skrbi pa me, da bom izgubila kilometrino, tekaško kondicijo. Zanima me vaše mnenje in izkušnje?

Hvala in lepe praznične dni
S.
 isomg
#344220
@Simona
Kaj pa če bi kombinirala oboje? Pr teku pa menjaj terene trail/gorski/asfalt, udeleži se kake "tekmovalne" zimske lige, ipd...
 simona10
#344221
Kombiniram tek in fitnes mesec in pol. Tečem na 5-7 tekmah na leto in prva tekma me čaka na 10km v marcu ali v aprilu 21km.
Sprašujem zato, da bi npr. januarja popolnoma počivala s tekom in se posvetila bolj moči na fitnes napravah in nato začela ponovno s tekom. Strah me je, da ne bi izgubila na kondiciji in ne bi bila zmožna preteči v kosu npr. 10-15 km.
Sicer dvomim, da mi ne bi uspelo, ker sem trmasta in v kondiciji :)
A, ker sem zasvojena (priznam!) s tekom se enomesečnega odmora bojim.
 isomg
#344222
No, če ni kakšnega ornk razloga, da ne bi šla enkrat na teden mal bolj konkretno polaufat, potem se je brezveze stradat teka :) Sicer je pa tud po fitnesu fajn polaufat, da se mišice mal sprostijo. Vsekakor se pa po enem mesecu brez teka zgubi malo tekaške forme...sicer niti ne toliko po kondicijski strani (če boš kej druzga vmes počela) ampak po samem tekaškem koraku...lp
Uporabniški avatar
 jorgamesh
#344228
Če tečeš samo po urejenih poteh (asfalt, makadam), potem malo spremeni okolje. Gozdne variante zelo popestrijo monotonost asfalta.
Uporabniški avatar
 čara
#344267
Važno, da se miga. Če si se odločila za malo več dela na mišični masi, stabilizaciji...Je to super. Če za tabo ni nekih poškodb vezi in če te pri teku ne matra res ni razloga da ne bi tekla za dušo enkrat na teden. 3-4x na teden delaj za moč, 1x na teden pa teči. Itak je tek osnova vseh športov. :P

Je pa za dolgo tekaško kariero, brez poškodb, pomembna tudi zadostna mišična masa, dopolnjevanje teka z drugimi športi. :)
 ammy_gaja
#344603
Pozdravljeni,
bom kar tukaj vprašala za nasvet glede treninga. Sama se spopadam s popolnoma enako težavo kot jo je omenila simona10. Zelo me je strah zmanjšati tek kaj šele prekiniti z njim za nekaj časa, ker se bojim da bi izgubila kondicija, vzdržljivost, tekaško sposobnost itd. Trenutno pa zaradi vremenskih razmer, zime, teme (najraje tečem in treniram zjutraj to je pa trenutno težje, tudi službene dolžnosti pridejo včasih prezgodaj) ne tečem prav veliko zunaj. Imam doma tekalno stezo, ki jo uporabljam ampak nekih dolgih tekov tam nimam (vsaj 1x na teden se potrudim da tečem na stezi od 45-60min neprekinjeno ali pa tečem zunaj cca 11km). Na stezi mi je veliko težje, tudi dolgčas je hitro :D je pa tudi res, da imam zelo nizkocenovno stezo in tudi hitrost je max 10km/h. Ker je steza kratka tečem na hitrosti 9,5 ali pa 9,6 km/h. Zunaj pa sem vednot ekla hitreje. Če sem šla počasi 5.40 min na kilometer, če pa sem imela dober dan pa kar 5.10 povprečno.
Sedaj pa kot sem omenila manj tečem. Enkrat je samo tek kot zgoraj napisano potem pa še nekje 3 dni (da vadim recimo 4 krat na teden) malo kombiniram.
Primer:
35min tek (9,6km/h)+5 min 10km/h + 20min vaje za moč (sklece, izpadni koraki, počepi, deska...)
25min tek na stezi (9,6km/h) + 30min trening za moč – vaje z odmori
včasih pa samo 15min teka za ogrevanje potem pa kak film (kardio ali pa vaje za moč z youtub-a :D tam nekje 30min ali pa kak pilates, več serij vaj za moč...)
nočem izgubiti kondicije, želim si spomladi rpeteči polmaraton, ki mi ga letos jeseni ni uspelo. maksimalno razdaljo sem dosegla jeseni do tam 15km. Že celo leto sem tekla redno po 10km...

Vesela bi bila vseh predlogov za tek+kondicijo+vaje za moč. Sedaj ko sem z njimi začela, kajti prej jih sploh nisem izvajala, sem šele spoznala kako malo moči sem dejansko imela.

LP

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA