vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 dpop
#6440
predvsem pazi da zaradi bolecine ne spremenis
tehnike teka....
ponavadi se zgodi da zaradi bolecine zacnes podzavestno obremenjevat
drugo nogo (po domace: malo santas ali sepas) in potem se slej
ko prej zgodi da ti se na drugi nogi (zaradi nenormalnih gibo) kaksna
misica ali kita "zataji"...

ni kej... pocitek... jaz sem tudi na pocitku.... vnetje micise in ker sem
to od februaraj skos nekej na pol "pocajtal" pa se sili... je pa zdej tako
da se lezim komej ne da bi me bolelo...

razmisli... 14 dni pocitka ali pa bit kripl....

LP Darko

P.S. star pregovor pravi "Bolje biti ziva picka kot mrtev heroj"...
ce ves kaj sem hotel povedati :wink:
Uporabniški avatar
 matjaz
#6454
"Bolje biti ziva picka kot mrtev heroj"...

14 dni pocitka ali pa bit kripl....

STO NE UBIJA, CELICI!!! :D :shock: :shock: :shock:
 Ninocka
#30596
Pa sem tudi jaz zajadrala v bolj neprijeten del foruma. Po nedeljskih 32km, ponedeljkovem celodnevnem shoopingu v viskokih petah :oops: in torkovih 10 km sem v sredo (torej včeraj) začela izrazito čutiti (prej samo rahel občutek utrujenost) sledeč(e) del(e) telesa: območje zadaj nad levo peto(tam ko so kosti), gor do mišice meč--no, anatomija ni ravno moja močna točka :oops: .Pri kosteh na gleznju imam tudi malo oteklino. Ne gre za hudo bolecino, bolj za "cutenje" pri hoji..

No, po preucevanju foruma in nekaj dobrih linkov gre ocitno za vnetje/poskodbo ahilove tetive...
Zdaj doziram 2-krat dnevno led in vecinom časa sedim za računalnikom (no, to zadnje početje ni posledica samo poškodbe).

Kaj še lahko naredim za hitrejše in popolno saniranje poškodbe? Je zadeva za zdravnika? Kolesarki trening, da ali ne? V kolikem času naj bi "čutenje" izginilo (če gre za manjšo poškodbo) oz. kaj pomeni, če me bo čez nekaj dni še bolelo?
Hvala za kakršnekoli odgovore, imam bolj malo izkusenj s poškodbami (trkam na les) in sem zato malce zmedeno zaskrbljena.
Uporabniški avatar
 bosin
#30598
Če si prebrskala prispevke na forumu, pa še kaj drugega na netu, si verjetno že sama prišla do precej informacij. Vseno nekaj iz izkušenj:
Poškodbe ahilove tetive (za to namreč gre) imajo zelo širok spekter možnih vzroko, teže poškodbe , pa tudi zdravljenja, tako da enega samega , najboljšega recepta ni. Včasih, predvsem pri prvih tovrstnih bolečinah, je dovolj že to, kar si naredila. Led in počitek. Če se poškodba stopnjuje in ponavlja, pomaga več počitka. Nadaljna stopnja je laserska terapija in skrajno sredstvo operacija. Ti si še na začetku te lestvice, zato brez panike. Počivaj, dokler ne boš pri teku popolnoma brez bolečin. Zanaprej bodi pa pozorna.Morda bo treba zamenjati tekaške copate, morda začasno skrajšati dolžino teka ali pa vsaj asfaltno podlago zamenjati za kaj mehkejšega. Opazuj in poskušaj, a ne delaj se,da bolečina pač paše zraven.Tovrstna ne.
 Nataša
#30599
Nina, po moje je krivih tistih 32km...na, pa vsi, k jih občudujem, se potem nekaj poškodujejo :cry: Meni so se isto začele (zmerne) težave s kolenom po 25km na pst jeseni. Sicer se mi ni zdelo, da bi pretiravala, ampak telo že ve :wink: .

po moje ne bo nič hujšega, če boš zdajle pametna in se boš cajtala, dokler bo treba. V teku napreduješ z neverjetno in spoštovanja vredno hitrostjo, ampak vseeno pazi, da si boš treninge pametno dozirala. Mi je že tko dost žal za mojga guruja (Simi)... :lol: :wink: :cry:

meni so vse te manjše poškodbe kar hitro minile, ker sem počivala, hladila...tudi pri tetivi. No, o lj.maratonu pa raje ne bi...kolk tablet je že blo?? :oops: Kriza...

Skratka drži se, upam, da ti bo kdo še kaj uporabnega napisal! :wink:
Uporabniški avatar
 Vlajko
#30600
Nina, živio, :wink:
imam podobno mnenje kot Nataša in sicer, da se ti je bolečina v peti pojavila zaradi prevelikega "preskoka" iz tvoje sedanje razdalje, torej zaradi celotnega PST kroga. Nekaj podobnega se mi je, recimo, dogajalo po kakšni izredno dolgi planinski turi.... Po nekaj dneh počitka (ali rahlem razgibavanju ali lagodni hoji) je bilo zopet vse v redu.

Vendar, to je le moje mnenje; uporabi ga le v primerjavi z ostalimi ..... Če pa boš imela po nekaj dnevih kljub počitku še vedno podobne težave, pa le obišči zdravnika. :wink: :wink:
Uporabniški avatar
 Barb
#30606
Nataša napisal/-a:...na, pa vsi, k jih občudujem, se potem nekaj poškodujejo :cry:

ja,še ena z istim mnenjem. :roll: :?
NINOČKA,POČIVAJ :!: :twisted:

Ti guru (Nataša PRESS) pa tudi pazi nase :!: -intervali v hladnem,ja :!:
Uporabniški avatar
 Bor
#30607
Barb napisal/-a:
Nataša napisal/-a:...na, pa vsi, k jih občudujem, se potem nekaj poškodujejo :cry:

ja,še ena z istim mnenjem. :roll: :?
NINOČKA,POČIVAJ :!: :twisted:

Ti guru (Nataša PRESS) pa tudi pazi nase :!: -intervali v hladnem,ja :!:

jst pa mislm da moras k zdravniku........
Uporabniški avatar
 pegaz
#30608
Nina, strinjam se z Borom.

V bistvu lahk nardimo glasovanje: vsi, ki ste za to, da gre Ninočka k zdravniku, dvignite levo šapo! ;)

Zdaj pa resno: preberi si Tjašin post o obisku zdravnika. Pa Dpopove nasvete o kriplbataljonu na začetku te teme. Imaš oteklino, bolečino, oviro pri gibanju -> vnetje je, sam zdravnik pa lahko pove, kako hudo je in kaj naredit.

Upam, da boš kmalu v redu. 35 km? Mene je 18 (?) na PST kr ubutal. Posebej po kolenu.

LL, Pegaz :)
Uporabniški avatar
 marathon95
#30612
Bor napisal/-a:
Barb napisal/-a:
Nataša napisal/-a:...na, pa vsi, k jih občudujem, se potem nekaj poškodujejo :cry:

ja,še ena z istim mnenjem. :roll: :?
NINOČKA,POČIVAJ :!: :twisted:

Ti guru (Nataša PRESS) pa tudi pazi nase :!: -intervali v hladnem,ja :!:

jst pa mislm da moras k zdravniku........


Slažem se kaj je napisano.
Imam malo iskustva s tom povredom, jer sam ju vukao 5-6 godina. Zaradio sam ju na asfaltu, vjerojatno je i dužina bila u pitanju. Posjetio sam prijatelja doktora, dobrog reumatologa, koji mi je dao terapije lasera, ultra zvuka, struje, leda. Sve to bilo ok, ali sam vikendom odlazio na trke, trčao lagano i bilo je u redu, ali je došla brdska trka i na drugom km sam osjetio da nije dobro i forsirao sam do vrha, još 11 km. Rezultat: kvrga kao pol velikog oraha, hodanje, vrlo teško. Prekinuli smo terapiju na 2 tjedna i počeli iznova + magnet i nakon mjesec dana bilo je ok, jer sam dobio poziv za NYC maraton i trebalo je početi s pripremama.
Da skratim, povreda Ahilove se redovito javljala svakih godinu do godinu i pol i nakon terapija je opet bilo ok, ali su one postajale duže, pa sam odlučio da mi za to treba sponzor i odlučio sam da to promjenim.
Riješio sam vrlo jednostavno, kad je počelo boljeti, ledio sam nekoliko puta dnevno i kupio na savjet prijatelja silikonske uloške za petu (kod nas 100,- Kn) i da pokucam o drvo, već 2-3 godine nemam problema. Normalno, trčim čim manje po asfaltu.
Kod žena su visoke peta i uske cipela još jedan dodatni problem, naročito nakon dužinskog treninga, pokušaj ih izbječi, barem nakon dužine.
Pozdrav i brzi oporavak :lol: :lol:
Uporabniški avatar
 Matej
#30616
Jaz zase lahko rečem, da je ahilova tetiva moja "Ahilova peta". Pred petimi leti je v dvorani kjer smo igrali badminton glasno počilo. Vsi so se ozrli, kaj je narobe, jaz pa sem samo dvignil nogo in nejeverno gledal, kako mi gleženj nemočno binglja sem ter tja. Ne bom preveč opisoval, kaj je sledilo. Operacija, dva meseca gipsa in pol leta rehabilitacije. Zdravniki so rekli: utrujen material, slabo zaceljene poškodbe, brazgotine... V glavnem, mislim, da se ni preveč za hecati in si poškodbo, dokler je še blaga, dobro pozdraviti. Je pa seveda zelo lahko svetovati, težje pa se po tem tudi ravnati. Kljub lastni izkušnji namreč občasno v drugi nogi čutim bolečino, ki se je ne znebim tudi z daljšim počitkom. Včasih z grozo pomislim: pa ja ne še druga...
 Ninocka
#30620
Iz srca hvala vsem za mnenja, napotke, delitev izkušenj in moralno podporo. :wink: Prav ozdravljajoče je začutiti, da moja tetiva ni sama v tej godlji... :lol:

Sem si v knjižnici sposodila dve knjigi, ki me drugim govorita o različnih tekaških poškodbah. Prvo je predlagal Lučko in sicer: Peter N. Sperryn: Šport in medicina, druga pa je Jeff Galloway: Od Jogginga do marathona.

Šport in medicina je, kot je že Lučko omenil, res dobro branje (prva polovica knjige je o športu: treningi, prehrana, dogajanju v telesu, v drugi polovici pa so predstavljene vse mogoče vrste poškodb). Izpisala sem nekaj "osnov" o poškodba kit (ahilova tetiva je kita---no, jaz sem mislila, da je mišica :oops: ).


Poškodbe kit
1. Vnetje (tendinitis)

Vnetje je najenostavnejša poškodba, ki povzroča bolečine pri gibanju in občutljivost za dotik. To je najobičajnejši odziv na pretiran trening. Običajno se pozdravi v dnevu ali dveh brez posebnega ukrepanja, zgolj s počitkom.


2. Vnetje okoli kite (peritendinintis)
Splošno
To je poškdoba v okolici velikih kit, ki nimajo ovojnice z mazilom (ahilova kita). Stalen pritisk ali pretirana raba lahko mehka tkiva okrog ahilove ali pogačične kite razdražita do vnetja, ki omejuje prosto gibanje kit. Če športnik ni vajen določene vrste vadbe (npr. teka navkreber, po trdi podlagi), se lahko vnamejo mehka tkiva ob peti okrog ahilove kite.

Vnetje okoli ahilove kite

Bolečina se pojavlja med vadbo ali po njej. Po počitku je mesto poškdobe otrdelo. Okrog kite nastane oteklina, ki pod prsti, s katerimi jo lahko otipljemo, škrta. Vnetje zdravimo s podalganjem pete in počitkom. Masaža navadno ni pravi ukrep.

3. Natrganje

Splošno
Zaradi močnih obremenitev kite se pojavljajo mikroskopsko majhne poškodbe, ki se lahko razvijejo do majhnih zaprtih poškodb. Te pri vadbi bolijo na strogo določenem mestu. Razlike med poškodbami so samo razlike v količini poškodovaneg atkiva

Natrganje ahilove kite

Če se natrga ahilova kita, ima poškodovanec poleg bolečine občutek, da je nekaj tlesknilo oz. počilo. Za blažje natrganine sta značilna bolečina in slaboten odriv pri teku. Če jo skrbo pretipljemo, na njej najdemo občutljiv del, ki je lokalno odebeljen in za katerega se zdi, da se pri gibanju gležnja pod prstoma s katerimi otipavamo, premika.

4. Žariščna degeneracija

Žariščna degeneracija je stanje med vnetjem in strganjem kite. Je dokaj pogosta okvara obeh velikih kit- ahilove in pogačnične. Če je poškodba lažja, se hitro pozdravi spočitkom

5. Pretrganje kite
Poškodovanec začuti nenaden »udarec« kite ali zasliši tlesk. Poškodovanec se ne more vzpeti na prste, delno ali popolnoma odpove upogib stopala, to je odrivni gib noge. Kite se ne da jasno otipati. Najbolje je, da pretrgano ahilovo kito takoj popravimo z operacijo.

Jeff Galloway pa na 218. strani pri vnetju tetive predlaga:
led najmanj dvakrat dnevno, podložek za peto, aspirin in obisk pri zdravniku.
 Ninocka
#30621
Drugače pa zelo pridno počivam in občasno"ledenim" nogico. Visoke pete sem pospravila in hodim naokoli kar v teniskah. Glede obiska zdravnika se bom odločila jutri dopoldan glede na "čutenje" moje tetive.
Uporabniški avatar
 Tjaša
#30622
Ninocka napisal/-a:Drugače pa zelo pridno počivam in občasno"ledenim" nogico. Visoke pete sem pospravila in hodim naokoli kar v teniskah. Glede obiska zdravnika se bom odločila jutri dopoldan glede na "čutenje" moje tetive.


Oprostite, ampak to s petami je pa pomota. :!: Pri poškodbi tetive je celo zaželjeno nekaj cm (cca 3 cm) petke zato, ker na ta način pri hoji tetivo manj obremenjujete.
Kar poskusite: če je noga plosko na tleh, je tetiva povsem napeta, če pa želite ob poškodbi stopalo pokrčit proti kolenu, pa sploh ne gre. Peta tako nekoliko olajša napenjanje poškodovane tetive pri hoji. Saj želimo pri poškodbi razbremeniti tetivo, mar ne? :wink:
Še nekaj: čeprav se več ali manj vsi izogibamo raznim tabletam, so tu prve dni, ko vnetje traja, aspirin, voltare in druge protivnetne tabletke kar priporočljive.
Nazadnje spremenil Tjaša, dne 21 Jan 2005, 08:58, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 Tjaša
#30623
Pantha Rei napisal/-a: Pred petimi leti je v dvorani kjer smo igrali badminton glasno počilo.

Uf, tudi jaz sem pri poškodbi slišala pok, pa sem mislila, da imam halucinacije! :P
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA