vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

 Borut81
#215509
Lep pozdrav!

Pred kratkim sva s punco kupila smučke za klasiko, spodaj so rebra, velika sva oba 170 (ona je vzela smučke 190cm, sam pa 195cm).

ko šibava po ravnini, nama ves čas drsi noga ki ostaja zadaj, ne obstane pri miru. Kaj bi to lahko bil problem (res je da je serviser rekel, da bo rahlo namazal smučki, samo se mi je zdelo čudno, ker teh narebrnih smučki se naj ne bi mazalo....če se motim, me popravite....ali je možno, da zaradi te njegove maže smučka spodrsuje). Sama sva si izposojala smučke za klasiko in teh problemov nikoli nisva imela in je res čudno, ko sonce posveti na progo se lahko kar na mestu drsaš in ne moreš nikamor, tako da sem prejšnji dan smučal kar skate, ker se drugače nism premaknil nikamor.

Hvala za vsako pomoč

Lp
Borut
#215580
Možno, da imata predolge oz. pretrde smučke. Fischer in ostali proizvajalci npr. te rekreativne smučke priporočajo glede na telesno težo in ne na višino, saj je pomembno, da tekač pri odrivu s svojo težo smučko ravno dovolj pritisne ob sneg, da se luske sprimejo s snegom in 'zabremzajo' smučko. Če je smučar pretežek oz. smučka premehka, se luske preveč sprimejo v sneg in smučka lahko zavira že pri drsalnem delu koraka. To lahko tudi slišimo, saj se izpod smučke pri teku širi zvok podoben drgnjenju. Če je smučar prelahek oz. smučka pretrda pa se pri odrivu luske ne sprimejo s snegom in zato smučka zdrsuje. Moja punca, ki je velika 172,5 cm ima fischerjeve crown smučke dolžine 187 cm, kar popolnoma ustreza njeni telesni teži in nima nobenih težav pri teku. Če glede na težo padeš ravno na mejo med eno in drugo dolžino smučk, obstaja pravilo, da krajša smučka pomeni več oprijema, daljša pa več drsnosti. To, da je serviser namazal smučke, nima nobenega vpliva, razen če je smučke namazal po celotni površini; torej tudi po luskah... ampak tega ne bi naredil niti prodajalec žog... Te smučke se v osnovi ne mažejo, s tem proizvajalci označijo, da se ne mažejo z oprijemalnimi voski in klistri v predelu pod vezjo, saj so za ta namen tam luske. Lahko pa se na sprednjem in zadnjem delu smučke mažejo z mažami za drsnost, da smučka po ravnem in navzdol bolj leti.
 ivaigor
#215583
Verjetno je vzrok v tem, da na poledeneli progi narebrana smučka pač ne "prime".
Torej bi jo kazali namazati s klistrom. Sam sem to že preskusil na ženinih smučeh in mi je bila hvaležna. Seveda pa je bil potem problem z odstranjevanjem šmentanega lima, ki se je spravil v zareze.
 Borut81
#215590
lone_rider napisal/-a:Možno, da imata predolge oz. pretrde smučke. Fischer in ostali proizvajalci npr. te rekreativne smučke priporočajo glede na telesno težo in ne na višino, saj je pomembno, da tekač pri odrivu s svojo težo smučko ravno dovolj pritisne ob sneg, da se luske sprimejo s snegom in 'zabremzajo' smučko. Če je smučar pretežek oz. smučka premehka, se luske preveč sprimejo v sneg in smučka lahko zavira že pri drsalnem delu koraka. To lahko tudi slišimo, saj se izpod smučke pri teku širi zvok podoben drgnjenju. Če je smučar prelahek oz. smučka pretrda pa se pri odrivu luske ne sprimejo s snegom in zato smučka zdrsuje. Moja punca, ki je velika 172,5 cm ima fischerjeve crown smučke dolžine 187 cm, kar popolnoma ustreza njeni telesni teži in nima nobenih težav pri teku. Če glede na težo padeš ravno na mejo med eno in drugo dolžino smučk, obstaja pravilo, da krajša smučka pomeni več oprijema, daljša pa več drsnosti. To, da je serviser namazal smučke, nima nobenega vpliva, razen če je smučke namazal po celotni površini; torej tudi po luskah... ampak tega ne bi naredil niti prodajalec žog... Te smučke se v osnovi ne mažejo, s tem proizvajalci označijo, da se ne mažejo z oprijemalnimi voski in klistri v predelu pod vezjo, saj so za ta namen tam luske. Lahko pa se na sprednjem in zadnjem delu smučke mažejo z mažami za drsnost, da smučka po ravnem in navzdol bolj leti.





Hvala za tako lep in izčrpen odgovor.....
Seveda je ta človek namazal celo smučko, tudi po rebrih, zato sem že prej omenil zgoraj, da se mi je to zdelo neverjetno čudno. Poleg tega nama je žele še prodati mažo pa sem dejal, ne, ne tega ne bom nikoli gor dajal. Koliko časa pa naj bi to držalo na smučki, oz kako bi mažo lahko očistil. Zanimivo je, da ko sva si izposojala smučke, ni bilo nikoli nobene razlike, pa sva imela enkrat daljše, krepko daljše smučke, drugič pa krajše (znake Fischer), pa nama nikoli v klanec ni drsela smučka nazaj. Zanimivo je bilo tudi to, da kko sem en dan začel tečt je smučka rahlo oddrsavala, po pol ure, ko se je sonce uprlo v progo, ni šlo več nikamor, kot da bi imel skate različico, prav neumno sem se počutil. Smučka pa je Madshus http://www.jrsport.si/izdelek_detail.as ... 2&s=6&n=30
 Borut81
#215595
ivaigor napisal/-a:Verjetno je vzrok v tem, da na poledeneli progi narebrana smučka pač ne "prime".
Torej bi jo kazali namazati s klistrom. Sam sem to že preskusil na ženinih smučeh in mi je bila hvaležna. Seveda pa je bil potem problem z odstranjevanjem šmentanega lima, ki se je spravil v zareze.




A to je sprej ali maža in kako se to nanese na dilco, na rebra al po celotni površini, sem pa gledal, imam dilco bistveno več narebrano kot pa so bile une "fišrke".
Uporabniški avatar
 tadejk
#215671
Zdravo!

Če je mazal smuči s tekočim voskom je naredil popolnoma prav. V primeru da je pa "peglal" smuči je pa seveda narobe.

S tekočim voskom se maže iz razloga, ki ga je navedla predhodnica- po celi površini. Klister in odrivni voski na narebrene smuči ne sodijo, ker jih je nemogoče očistiti.
Narebrene smuči imajo omejitve glede oprijema prav na poledeneli podlagi in tudi na novozapadlem snegu. Npr. včeraj v Logarski niso narebrene smuči sploh prijele in tega ne more spremeniti nič.

Pravilna trdota smuči se izmeri tako, da stopimo na obe smuči- teža je enakomerno porazdeljena in mora biti celi narebreni del v zraku (ne sme se dotikati tal). Ko stopimo na eno smučko pa mora narebreni del pritisniti v celoti ob tla. To lahko preverimo z listom papirja, ki v prvem primeru drsi pod smučko, v drugem pa ne.

Ta način je najbolj natančen za izbiro primerne trdote. Tabele proizvajalcev so pa alternativa, ko tega ne moremo poskusiti.

Tadej
 Borut81
#215674
tadejk napisal/-a:Zdravo!

Če je mazal smuči s tekočim voskom je naredil popolnoma prav. V primeru da je pa "peglal" smuči je pa seveda narobe.

S tekočim voskom se maže iz razloga, ki ga je navedla predhodnica- po celi površini. Klister in odrivni voski na narebrene smuči ne sodijo, ker jih je nemogoče očistiti.
Narebrene smuči imajo omejitve glede oprijema prav na poledeneli podlagi in tudi na novozapadlem snegu. Npr. včeraj v Logarski niso narebrene smuči sploh prijele in tega ne more spremeniti nič.

Pravilna trdota smuči se izmeri tako, da stopimo na obe smuči- teža je enakomerno porazdeljena in mora biti celi narebreni del v zraku (ne sme se dotikati tal). Ko stopimo na eno smučko pa mora narebreni del pritisniti v celoti ob tla. To lahko preverimo z listom papirja, ki v prvem primeru drsi pod smučko, v drugem pa ne.

Ta način je najbolj natančen za izbiro primerne trdote. Tabele proizvajalcev so pa alternativa, ko tega ne moremo poskusiti.

Tadej





Zdravo!
No tole pa mislim, da mi utegne celo prav priti. Najlepša hvala za obrazložitev.
To, da pa je mazal smuči, pa ne povzroča zdrsa?
Ne peglal ni smuče, samo mazal je z nekim namazaom (izgledalo je kot uhu lepilo v sticku)
Uporabniški avatar
 tadejk
#215681
Zdravo!

To je mazal zaradi tega, da se v majhnih luknjicah ne nabere sneg in zmrzne. Potem bi se delala "cokla". Malenkost že poveča zdrsavanje ampak res minimalno.

Kar v prejšnjem postu še nisem napisal je to, da je potrebno paziti tudi na tehniko teka. Teža mora biti med odrivom popolnoma na odrivni nogi, kar pa ponavadi pri počasnejšem teku ali hoji v klanec ni tako. Takrat ponavadi prenesemo samo del teže na eno smučko in to v slabih razmerah ni dovolj. Torej paziti na tehniko!

Tadej

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA