vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

Uporabniški avatar
 pegaz
#27661
Dragi moji,

Odpiram novo temo - izkušnje in nasveti glede nakupa smučarsko-tekaške opreme.

Vsi, ki jo že imate - napišite, kaj ste kupili, zakaj ste se tako odločili, kje ste pustili denar in kaj ob tem priporočate.
Vsi, ki je še nimate, pa bi jo želeli kupiti - vprašajte! Več glav več ve!

Vsem vnaprej hvala in seveda
Lep let, Pegaz :)
Uporabniški avatar
 pegaz
#27665
Danes sem se odločil porabiti enega od popustniških bonov za Hervis in si obenem priskrbeti opremo za tek na smučeh. Svojčas sem občasno tekal na doma narejenih progah (LJ Barje), vendar je oprema počasi propadla, tako, da nisem tekel že vsaj pet let.

Ponudba v Hervisu je celovita, obsega pa predvsem Fischerjeve in Atomicove smuče, palice različnih cenovnih razredov, Alpinine čevlje in NNN vezi. V njihovem servisu za 1500 SIT zmontirajo vezi in vse je nared v dveh dneh. Pri nakupu mi je za moje potrebe dovolj strokovno svetoval prijazni prodajalec, ki je priporočil opremo, primerno zame.

Odločiti se je treba za način teka - klasika ali skating. Slednji je hitrejši, zanj pa so drsalne površine oblikovane malo drugače, saj imajo odrivne luske na notranji strani drugače oblikovane, ali pa jih celo nimajo. Nekatere smuči so nekako univerzalne, saj omogočajo kompromis med obema načinoma. Sam sem izbral touring - kombinacijo obeh načinov.

Čevlji naj bodo čim bolj nepremočljivi, saj so večino časa prekriti s snegom. Priporočam tudi gamaše. Za skating prodajajo tudi skoraj pancarje iz trde plastike. Včasih je bilo treba kupiti vezi in čevlje hkrati, da so ustezali. Res pa je, da je bilo nekoč več različnih sistemov vezi, sedaj pa sem opazil le enega - končno le standardizacija?

Vezi so lahko klasične, touring ali skating. Za skating naj bi imele dosti bolj trdo vzmet (?) od drugih - patent odpiranja je nekoliko drugačen.

Palice morajo pri skatingu segati do ušes, pri klasiki pa do pazduhe. (Kombinirane torej do brade ? ;) ) Pomemben je ročaj, ki je pri najdražjih modelih (15kSIT) iz plute, srednji (10k) imajo sintetično gumo, cenejši (5k) pa trdo plastiko. Iz izkušenj vem, da te ročaj po nekaj km lahko kruto ožuli, zato priporočam vsaj gumijast ročaj. (Včasih smo imeli usnjene. Ah, stari, dobri časi...!) ;)

Kupil sem naslednjo opremo:
1. Smuči: Fischer SC skate/crown kombinirane, 20 kSIT
2. Vezi: T3 touring, sistem NNN, 7 kSIT
3. Čevlji: Alpina TR40, 18 kSIT
4. Palice: S1, srednji razred, do brade, 10 kSIT
5. Montaža: 1,5 kSIT
-----------------------------------
Skupaj: 57 kSIT, s 15 % popusta točno 46.725 SIT.

Zdaj pa samo še na sneg počakajmo!
LL, Pegaz :)
Uporabniški avatar
 pegaz
#27886
želva napisal/-a:Najprej se je treba odločit ali kupuješ za klasiko ali skate. V alpskih deželah je skate bolj priljubljen, v skandinaviji pa je klasika zakon. Če se odločiš za skate, si omejen na urejene proge, navadno 2-10 km kroge kjer šibajo vsi tekmovalci. Osebno mi je bolj všeč klasika, ki jo lahko izvajaš na večini urejenih prog, vendar štepat kroge po 2 km ni užitek.
(če veliko tečeš na štadionu, pol veš). Glede na višino snega v dolinah navadno ni veliko snežnih dni, tako da je to bolj vikend aktivnost, zame Pokluka ali Tamar. Ne se pustit nasrat in kupit opremo za začetnike, ker ti bo ta drugič že preslaba. Mora biti vsaj SCS ali še bolje RCS kvalitete (fischer) oz sorodna. Za klasiko ne kupovati narebrenih smuči, ker so hudo počasne. (vendar jih je potrebno potem mazati. Mazati je potrebno tudi skate smuči, vendar je to bolj enostavno). Če se misliš udeleževati rekreativnih tekmovanj, rabiš skate opremo. Kombinirana oprema ni dobra, tudi čevli ne. Najbolš je vprašat v kolesarskih trgovinah - čerin hala D btc, sandi na obvoznici v Kamniku, mogoče Domžale. Čevli so dost dobri Alpina, potem rabiš vezi rotafela. Za salomon ali fišer rabiš druge vezi, pa pol alpina ne paše. (pazi pri nakupu!!). Za klasiko je teško dobit smučke, čevle se da dobit direktno iz fabrke - jih delajo samo z atuji trg, pošlejo v dveh dneh v izbrano alpina trgovino. Palce morajo biti dobre, najbolš karbonske. Če so predolge ti jih odrežejo (za skate so dalše).
Podalšajo pa jih pol ne več !! Osnovna ocena za minimalno varianto.
Smuči 25K čevli 20K palce 10k vezi 10K. BOlš kupt enkrat pa dobr kt vsak let. Pol jih lahko maš tut 5 al več let dokler se dilce ne polomjo.
To je to. LP Martin

Tole svetuje Želva glede nakupa.
Kot vse kaže, sem kiksnil prav pri vsem, le pri palicah ne ;)
Še kdo z izkušnjami? Na dan z njimi, da bom nasankal samo jaz, ostali pa boste lahko tekli!
LL, Pegaz :)
Uporabniški avatar
 Markom
#27927
Živjo!

Po dolgotrajnem obotavljanju sem letos nabavil opremo za tek na smučeh-skating.

Kupoval sem v : HERVIS, INTERSPORT, ALPINA

-smuči VISU Pro race skating
-čevlji ALPINA SK
-palice EXEL Activa
-vezi ROTEFFELLA

LP
Nazadnje spremenil Markom, dne 14 Dec 2004, 09:45, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 Lucifer
#28154
Ja Želva ima kar prov. Jaz osebno priporočam (včasih sem dirkal) za skating Fisher RCS, vezi Rotafela in čevlje alpina, ki so gotovo eni boljših, palce pa Exel od P1 do P3. Za začetnike: skating smuči boste spoznali po večjem radiju kljuna, čevlji so višji kot za klasiko (čez gleženj), palce vam pa itak v štacuni odrežejo, kolikor pač že (višina brade).
Pa še to, če boste kupili narebrene smuči za klasiko se boste z njimi bolj sprehajal kot pa laufal! Če pa kupte take za mazat se pa zadeva nekoliko zakomplicira, ujet je treba taprav vosek al pa klister, ki se razlikuje po barvah, vsaka barva pa je za različno temp. snega. Ni pa seveda dost samo ta informacija o temp. za to so potrebne tud izkušnje in keš za žavbe. Smuči za skate enostavno napeglate kot alpske, če ste le kolkrtok ročni, al pa vam to naredijo v vsakem ski servisu, pa pol tud dolg držijo. Zato je moje mnenje, da je za začetnika najbolje, da začne s skatingom, ki je tud dobra podlaga za občutek na lauf. dilcah, na klasiko lahko presedlaš kasneje , če ti skate pač ni všeč.
Opozarjam, da je to moje mnenje (za ljubitelje klasike). :twisted:
LP Lucifer
 Gost
#28293
Lucifer, če si včasih dirkal, bi moral vedeti, da je osnova vsega klasika! Najprej hoja, pa potem počasi drsenje itd. Za skating pa je potrebna moč in potem ko te zmanjka si pečen! Pri klasiki pa lahko počivaš s hojo........

Za nakup opreme pa priporočam Zupan šport v Radovljici!

LP Laufar
Uporabniški avatar
 Lucifer
#28389
No, Laufar tuki ti pa ne morem dat prov, so ljudje, ki so začeli s skateom, pa o klasiki niso mel pojma, pa prov fajn jim gre. To je tko kokr, da bi človeku, ki nikol ni na smučkah stal, odsvetoval bordanje. Je pa prov gotov najboljša osnova za skate znanje smučanja, saj v bistvu ne gre za nič drugega kot "poganjanje v smrekco". S časom pride tud moč za v klanec, hitrost in ravnotežje, samo drgnt je treba, a ne.
 dragec
#28392
Če se želiš ukvarjati s smučarskim tekom, je vsekakor bolje, da začneš z drsalno tehniko. S tem se izogneš težav z mazanjem smuči. Če pa znaš drsat ali rolat, pa tudi s smučarskim tekom ne bo težav.
LP
Uporabniški avatar
 Tjaša
#28593
Takole bo reku Lučko, ko se bo vrnil z Logarske in prebral tale post: »Če žensko doma pustiš, ji gredo same neumnosti po glau!« - pa še prav bo imel :!: :evil:

Že od predlani sanjam o teku na smučeh, pa še zdaj nisem zbrala dovolj poguma, da bi kupila opremo in začela. Ko berem vaše prispevke se mi zdi vse ful zakomplicirano: izbira tehnike, izbira ustrezne opreme, mazanje smuči…., vedno znova mi vzame kanček navdušenja. Ker pa vidim, da ste sami maharji, fantje NA POMOČ!

Kaj bi bilo primerno zame? Popolna smučarsko-tekaška začetnica (spet!), ki jo ravnotežje ne matra preveč, ravno močna nisem, brez kondicije pa tud ne. Drgnla bom pa že, itak!
Torej, za kakšno tehniko naj se odločim, katere smuči in vse kar sodi zraven naj kupim :?:
In še nekaj, kako je s popusti v času razprodaj na opremo?

PEGAZ škoda, ker te nisem pregovorila že prej, da bi ti mal Lučkotu na dušo zapihal in ga navdušil za tek na smučeh! :wink:
Uporabniški avatar
 bojanu
#28596
Podobna oprema, kot jo je kupil Pegaz, bi bila primerna zate. Za razmisliti pa je, kje boš tekla (Litija, se boš kam vozila, ali so urejene tekaške proge, za katero tehniko?) in izberi temu primerne smuči v tem cenovnem razredu (in ustrezno dolžino palic). Mogoče ima prednost bolj klasika/turing varianta pred skejtingom
Uporabniški avatar
 Tjaša
#28609
Bojan, hvala, prav upala sem, da se bosta z Mojco oglasila.
Ja, proge bomo imeli urejene tudi v Litiji, samo na sneg še čakamo, teren moram pa še raziskati in se malo pogovoriti z organizatorji.
Uporabniški avatar
 Matevz
#28610
Kupi opremo za skejtat. Sem že večkrat napisal, da hibridna oprema je pač hibridna. Ni dobra ne za skejt ne za klasiko. Dejstvo je, da na koncu vsi pristanejo pri skejtanju, razen tistih, ki se samo malo sprehajajo.

Torej: če se hočeš zares iti ta šport kupi opremo za skate-anje, sicer pa je bolje pri supergah ostat :D
 frahit
#28971
Se strinjam z Matevzem. Sam sem pred par leti kupil klasik smuči - narezane. Ker je šlo klasično bolj počasi sem tekel v skate tehniki. Ker imajo klasične smuče večji upor sem kar dobro poškodoval kolenske vezi (mogoče zadnja pika na i). Potem sem šele kupil skate smuče. Razlika je kot mountain bike in specialka.

Kar pa se tiče standardizacije, ki jo je omenil Pegaz: Moja bejba je kupila Fischer čevlje, ki so bili tooooliko ugodni, sedaj pa iščeva po celi slo fischer vezi ker Rotafella ne paše. Čevlji imajo namreč cca 0.5 cm krajšo kovinsko prečko kot Alpinini - ravno dovolj da ne gredo na rotafello.

Ali kdo ve kje se jih da kupit (fischer vezi)?

Sam uporabljam Alpinine - prva liga.

By the way - a kdo kupi Rotafella vezi za skate - še v škatli - 10% off?

LP
Uporabniški avatar
 bojanu
#28980
Ko sem pisal odgovor Tjaši sem pač napisal, kaj bi ji predlagal glede na dejstvo, da jo že nekaj časa poznam (tud Lučka :wink: ). Nekaj je o svojih težavah pisala tudi na forumu. In gotovo ji ni glavni cilj zmagati na tekmi.
Za tiste, ki poleti tečejo na vsaj 10 km tekmah ni vprašljivo-skating je gotovo prva izbira, če imaš samo ene smuči. Potem pa je odvisno od ambicij, ali daš za opremo srednjega razreda okrog 50 kSIT kot Pegaz (s smučmi samo za skate za približno isto ceno, kot je napisana), ali pa se še malo izprsiš in si privoščiš odlično opremo, s katero si po opremi konkurenčen na vsaki tekmi, za dvakrat ali še več denarja. Je pa tudi oprema srednjega razreda dovolj dobra, tudi za tekme. Ker ti tudi najboljša oprema in kondicija ne moreta nadoknaditi pomankljive tehnike, brez katere nisi konkurenčen. Če pa drajsaš naokrog predvsem za svoje veselje pa to tudi ni tako pomembno :lol:
Po drugi strani so pri klasiki povsem drugi občutki in eleganca pri gibanju odtehta nekaj manjšo hitrost. Moraš pa znat izbrati pravo mažo (za bolj zahtevne) ali imeti smuči s profilom v srednjem delu. Pravi tekač pravzaprav rabi dva para smuči :wink:

Glede primerjave gorsko in cestno kolesarstvo-saj ni vse v hitrosti, ampak še mnogo drugih stvari. Pa tudi športi so še drugi, ne samo tek. In enemu je bolj všeč eno, drugemu drugo. Težko je, če ti je všeč preveč različnih stvari :twisted:


PS aja, samo tole sem hotel napisat okrog vezi: Fischer, ki dela tudi vezi, zastopa (upam da še) Vita iz Trebnjega, pa povprašaj, če so kaj uvažali in kam so poslali. Drugače ima tudi Salomon isti sistem. Če pri nas ne dobiš v kakšnem Hervisu ali Intersportu (svojčas so prodajali komplete čevelj+vezi) poglej čez mejo, kjer je ta sistem bolj običajen od Rottafelle in ga gotovo dobiš v vsaki štacuni s smučarsko tekaško opremo
Nazadnje spremenil bojanu, dne 22 Dec 2004, 22:10, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 Matevz
#28986
S klasičnimi dilami je nemogoče skejtat, ker imajo vezi pomknjene malo nazaj od težišča, da špica drsi po tleh. Zato se je treba odločit. Sem pa v mladosti, ko skejtanja še ni bilo, v najmanj 50% slučajem imel narobe namazano ali pa je bilo ledeno in je bilo itak vseeno kaj je namazano in je bilo treba samo na roke laufat. Skejtat se pa vsak, ki zna smučat, ful hitro nauči.

Kar pa se kakovosti smuči tiče, mislim, da oprema tudi najboljša ne more odtehtati pomanjkanja tehnike nas rekreativcev do tistih, ki so na tekmah konkurenčni, tako da se ni treba "izprsavati" do konca. Jaz imam ene sicer zelo dobre dilce (ob izdaji so z njimi dirkali na svetovnem pokalu) ampak že enih 10 let stare (pa je bil že takrat model enih 4 leta star) in ustrezno zgonjene, pa vseeno ful uživam.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA