vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

 Igor Uranjek
#159053
007 napisal/-a:g. Igor Uranjek, tudi pri drsalni tehniki se peta dviguje, ne samo pri klasični. Poleg tega se golen porine naprej, kar pri skike ni možno, ker s tem zaviraš. Saj ne rečem, skike je u redu rekreacija, za tekmovalce in učenje tehnike smučarskega teka pa ni najbolj primerna.
za tekmovalce je neprimerna zaradi obutve, pa vezi pa še česa ... govorim o rekreativni uporabi. glede dvigovanja pete pa - če je vez pravilno nameščena pred težišče smu či, je dvigovanje minimalno zato ker je namen, da smuča ostane čim bolj v stiku s čevljem. in če potisnemo golen naprej se moramo itak dvigniti v kolenu, sicer nas hitro "skuri"; pri tem pa pravim, da se da skike zavora nastavljati - tudi dvigniti. LP IU
 Igor Uranjek
#159055
IZY 11 napisal/-a:No tale debata je pa prav zanimiva :) . Pošteno sem preprobal že skike in tekaške rolke, veliko sem na začetku teku tudi z navadnimi rolerji, pozimi pa seveda smučke, tako klasika kot skate. Veliko sem se pogovarjal tudi s tekmovalci. Prehod na tekaške smuči ob prvem snegu je poseben neglede če prej tečeš z navadnimi rolerji ali rolkami. Seveda to ni za vsakogar enako, če imaš za seboj več let teka na smučeh in obvladaš tehniko ti bo tako ali drugače ta prehod šel lažje, neglede s čim tečeš preko poletja. Za začetnike pa je verjetno lažje začet s skiki ker so stabilnejši kot rolke, na to pa naj postopno začnejo z rokami. A vseeno bo prehod na smučke težek in bo vzel veliko časa da se bodo počutili koliko toliko suverene.

Je res da je najbližje tekaškim smučem rolka, je pa tudi res da v večini slovenskih krajev ni ravno veliko cest, kjer bi lahko tekel z njimi, vsaj za povprečne rekreativce ne. Prehudi klanci zanje niso primerni-predvsem spusti, ravnine pa tudi imajo svoje omejitve. Tekači pa imamo navadno dva osnovna problema. Eden je nabiranje "kondicije", drugi pa je obvladanje smučk oz. dobra tehnika. Rabimo eno in drugo, oboje je pomembno. Navadno pa tisti ki imajo veliko "kondicije" s tem pošteno pokompenzirajo slabo tehniko, tisti ki pa ima dobro tehniko pa ni vzdržljiv pa ni nujno da bo tako dober. Za samo vzdržljivost pa je skike načeloma tudi odlična stvar. Brez ovir lahko tečeš po res zdrapanem asvaltu, prevoziš različne strmine klancev gor in dol, tudi mokrih, in zraven še po lepšem makadamu (slab makadam je res mučen, a vseeno izziv za tiste boljše:)). Tisti ki pa ste že poskusili s skiki teči po makadamu v daljši in strmejši vzpon pa veste da je to pošteno zahtevna zadeva in pride kar blizu razmeram na snegu ko so proge mehke in vzponi slabo ratrakirani.

Pa mogoče še ena stvar, ki je prosim ne vzet kot promocija za skike. Pri nas je relativno malo tečajev smučarskega teka v primerjavi z možnostjo naučiti se alpskega smučanja ali rolanja. Zadnja leta se sicer to popravlja. Je pa vsaj za tiste, ki se začenjajo ukvarjati s smučarskim tekom to odlična priložnost, da se že med poletjem udeležijo kakšnega tečaja, kjer bodo spoznali osnovne elemetne tehnike teka na smučeh in tako imeli vseeno nekoliko boljši štart v zimsko sezono. Če se bo kdo spomnil to izvest na rokah svaka čast, čeprav tisti ki imajo rolke navadno že tako ali tako obvladajo stvar.

No pač da ne dolgotvezim, mislim da je skike vsaj za povprečneže odlična rešitev predvsem zaradi varnosti in vsestranskosti, za tiste ki pa želijo še bolj piliti tehniko pa vsekakor rolke. Samo tudi tem bi prišli prav skiki za nabiranje vzdržljivosti, moči, in hitrostne vzdržljivosti. Več kot imamo izkušenj, na različnejših terenih kot tečemo, bolj smo vsestranski in boljšo bazo imamo za prihajajočo zimo.

Zdej pa veselo na tek :D, kdaj zapade prvi sneg :P ?


Se povsem strinjam!
 pryks666
#162562
IZY 11 napisal/-a:No tale debata je pa prav zanimiva :) . Pošteno sem preprobal že skike in tekaške rolke, veliko sem na začetku teku tudi z navadnimi rolerji, pozimi pa seveda smučke, tako klasika kot skate. Veliko sem se pogovarjal tudi s tekmovalci. Prehod na tekaške smuči ob prvem snegu je poseben neglede če prej tečeš z navadnimi rolerji ali rolkami. Seveda to ni za vsakogar enako, če imaš za seboj več let teka na smučeh in obvladaš tehniko ti bo tako ali drugače ta prehod šel lažje, neglede s čim tečeš preko poletja. Za začetnike pa je verjetno lažje začet s skiki ker so stabilnejši kot rolke, na to pa naj postopno začnejo z rokami. A vseeno bo prehod na smučke težek in bo vzel veliko časa da se bodo počutili koliko toliko suverene.

Je res da je najbližje tekaškim smučem rolka, je pa tudi res da v večini slovenskih krajev ni ravno veliko cest, kjer bi lahko tekel z njimi, vsaj za povprečne rekreativce ne. Prehudi klanci zanje niso primerni-predvsem spusti, ravnine pa tudi imajo svoje omejitve. Tekači pa imamo navadno dva osnovna problema. Eden je nabiranje "kondicije", drugi pa je obvladanje smučk oz. dobra tehnika. Rabimo eno in drugo, oboje je pomembno. Navadno pa tisti ki imajo veliko "kondicije" s tem pošteno pokompenzirajo slabo tehniko, tisti ki pa ima dobro tehniko pa ni vzdržljiv pa ni nujno da bo tako dober. Za samo vzdržljivost pa je skike načeloma tudi odlična stvar. Brez ovir lahko tečeš po res zdrapanem asvaltu, prevoziš različne strmine klancev gor in dol, tudi mokrih, in zraven še po lepšem makadamu (slab makadam je res mučen, a vseeno izziv za tiste boljše:)). Tisti ki pa ste že poskusili s skiki teči po makadamu v daljši in strmejši vzpon pa veste da je to pošteno zahtevna zadeva in pride kar blizu razmeram na snegu ko so proge mehke in vzponi slabo ratrakirani.

Pa mogoče še ena stvar, ki je prosim ne vzet kot promocija za skike. Pri nas je relativno malo tečajev smučarskega teka v primerjavi z možnostjo naučiti se alpskega smučanja ali rolanja. Zadnja leta se sicer to popravlja. Je pa vsaj za tiste, ki se začenjajo ukvarjati s smučarskim tekom to odlična priložnost, da se že med poletjem udeležijo kakšnega tečaja, kjer bodo spoznali osnovne elemetne tehnike teka na smučeh in tako imeli vseeno nekoliko boljši štart v zimsko sezono. Če se bo kdo spomnil to izvest na rokah svaka čast, čeprav tisti ki imajo rolke navadno že tako ali tako obvladajo stvar.

No pač da ne dolgotvezim, mislim da je skike vsaj za povprečneže odlična rešitev predvsem zaradi varnosti in vsestranskosti, za tiste ki pa želijo še bolj piliti tehniko pa vsekakor rolke. Samo tudi tem bi prišli prav skiki za nabiranje vzdržljivosti, moči, in hitrostne vzdržljivosti. Več kot imamo izkušenj, na različnejših terenih kot tečemo, bolj smo vsestranski in boljšo bazo imamo za prihajajočo zimo.

Zdej pa veselo na tek :D, kdaj zapade prvi sneg :P ?


recimo no :) ... izy tk veš ka si jest mislim :)
Uporabniški avatar
 MarP
#162564
Podpišem se pod razmišljanja od Izzy 11.

Za vzdržljivost ni boljšega od SKIKE-a. Preverjeno.

Lp
M :lol:
 Jure..
#218040
Zdravo,
je v Sloveniji že kaj več ponudbe skikov in ali obstaja kje možnost preizkusa? Mogoče kakšen tečaj kjer se zadevo lahko sproba?

Lp
 IZY 11
#218042
Poglej na spletno stran http://www.skike.si/, tam je več informacij o tečajih in morebitnih testih (tud kakšen kontakt za povprašat).

Kar se tiče kakšne nove konkurence meni ni znano da bi bila (cene so itak določene s strani uvoznika oziroma celega sistema). Sem pa zasledil podobne rolerje, ki so celo malo bolj lično izdelani v BTC v lj. Majo ravno tako dve veliki gumjasti kolesi in kolikor je bilo videt dobro bremzo. Cena pa če se prav spomnim je celo nekoliko višja kot skikov (ne me držat za besedo). Sicer je pa treba sedaj izkoristit ta sneg kolikor ga je še. Na kopah vse do ribniške koče so še super pogoji :D, pa verjetno še kje drugje tudi.
Uporabniški avatar
 ROSI64
#243021
Zanima me, ali bo še kakšna možnost preizkusiti terenske rolke SKIKE.
Po možnosti v Ljubljani
Uporabniški avatar
 mirc1
#243023
A je dovoljeno pri nas ,da se s skikam furaš po cestah?
Uporabniški avatar
 slitkx
#355663
Zdravo,

nedavno sem preizkusil skike. Je bilo nekaj nerodnosti, a kakor mi je bil všeč po sliki in videoposnetkih, mi je bil tudi v živo.

Sem pa v dilemi, ali vzeti skike v07 plus ali pa skike v7 FIX. Prve so s pripadajočim DDV-jem 299€, druge pa 366€.
Za slednje na eni od strani piše, da imajo izboljšano vodljivost ter da so primerne za vse terene. Razen tega, da so cenejše po videzu malce špartanske, kaj jim takega (če sploh) manjka, kar bi jaz kot potencialen skike začetnik občutil?

Me pa zanima še glede palic, kolikšna je primerna dolžina pri moji višini 182cm?
Ogledal sem si https://www.tehnomat.si/products/show/KWN1R7C8331LRVT5, http://www.vsezasport.si/ostalo/tehnomat-pohodne-palice/palice-za-nordijsko-hojo-model-70-clone.html in http://www.svet-sporta.com/Katalog/tabid/55/ProdID/840/Palice_za_rolanje_in_skike_MODEL_71.aspx. Če bi imeli primerno dolžino, so glede na videno primerne? Tele slednje imajo sicer klasično špico.

Dati 100€ se mi zdi malce preveč, ker vidim, da se jih da dobiti dosti ceneje. Resda so nekatere karbonske in lažje, a se mi poraja vprašanje, koliko bi jaz to sploh občutil, saj nisem profesionalec, ne bi bil v pogonu ves nonstop. Prve in tretje so sicer videti iste.

Lp.
Uporabniški avatar
 slitkx
#355780
Hoj.

Včeraj sem skike preizkusil s ponaredkom All Star superg. Mehke, kakršne so, so mi dajale občutek, da imam pri skajkanju obut papir. Vse obremenitve sem čutil v nartu. (Sicer nisem imel optimalno nastavljenih rolerjev, kar sem po ogledu videa opazil danes in popravil.)

Bral in slišal sem že, da se priporoča lažje srednje visoke pohodne čevlje, še boljša izbira pa naj bi bili čevlji za smučarski tek.

Vaše izkušnje?

Lp.
Uporabniški avatar
 nordnung
#355784
Jaz sem uporabljal skike z integriranim čevljem Powerslide. Mene ni zadovoljilo, ker so zračna kolesa po terenu prepočasna. Zato se raje držim asfaltnih cest na rolkah in rolerjih.
Vsekakor na teh brez čevlja uporabi pohodniški polvisoki čevelj, da ima stopalo tudi stransko oporo. potem boš imel občutek boljši. Preveri tudi ležaje in zavore, tam se skriva čar cene... :cry:

Za tvojo višino bi vzel palice 165 cm, če si začetnik ti bo malo težje a kasneje se boš navadil. Jaz sem 177 pa imam 160cm.

Ne vem če tečeš tudi pozimi, potem si kupi palice iz karbona z vidia špico, ki so idealne tudi za asfalt, recimo exel , swix, oneway.
lp
Uporabniški avatar
 slitkx
#355785
Zdravo,

moj par je skike v7 fix. Palice so večidel karbonske (prožnost). So raztegljive, a imam problem z njimi, saj se nastavljena dolžina po malce upora ob tla zleze skupaj. Sem pa 182 cm višine, sem tudi že prebral navodilo o nastavitvi po enačbi 'dolžina palic = višina X 0,9'.

Kar se obutve tiče, sem razmišljal (in še) o kakih (cenejših) čevljih za tek na smučeh. Doslej sem sprobal še dvoranske superge (drsijo, pa očitno številko prevelike - so se mi sezuvale) ter čevlje za prosti čas (s preveč blaženja v peti). Pohodne čevlje, kakršne si omenil, imam, a se mi poraja vprašanje, kako bo potlej z zategovanjem trakov na ježka.

Oboje sem kupil pri zastopniku (in uvozniku) v Podlipoglavu. Sem pa že imel prvo "nezgodo" - na eni od palic mi je odstopila (se izgubila) zaščitna guma za špico. Bo treba nabavt novo (in rezervo).
Lp.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA