hoja v hribe in po hribih, pohodi, planinarjenje, uživanje v gozdovih in nad njimi, ...

Moderator: Vlajko

Uporabniški avatar
 krenjedul
#17586
Zanima me, če je mogoče kdo letos plezal po KUGYJEVI na Montaž. Kakšne so razmere?

Ali kdo pozna pot iz Krnice čez Kriško steno na Razor po brezpotju?

Lep pozdrav.
Uporabniški avatar
 Matevz
#17595
Iz Krnice čez Kriško steno je zavarovana plezalna pot. Višine je kakšnih 300-400m. Je kar fejst pokonci in luftig ampak nič pretežkega, če si navajen na ferate.

Sicer se točno ne spomnim kako je, ker je že kar precej let, kar sem tam okrog hodil.
Uporabniški avatar
 Car
#17642
ja..zoprno zna biti tisto snežišče pred vstopom na steno... :? . :arrow: ...čez steno ni nič posebnega, če so ti blizu ferate, brezpotja.....pač čeladasti pisker (po pravilih se vtakneš še v samovarovalni komplet) na glavo potem pa gor. :arrow: ...sledi spust na Kriške pode.... :arrow: ..po melišču na Razor.....v kaki urci in še nekaj pozdraviš vrh.. :arrow: .sledi precej dolg, a lep sestop na Vršič..cca 5-7 ur...lepa, dolga tura, primerna na nabiranje kondicije za dooooolge dneve. :wink: ..no vsaj moj vtis je tak...sicer pa prečekiraj forum na pzs (www.pzs.si - poišči foruma "razmere v gorah" in "stanje poti")......


HOWGH - govoril sem
Uporabniški avatar
 Magnitude
#19094
Ciaos.

Mene pa zanima, kakšna je zahtevnost trase od Krnskih jezer do Kobarida. Na zemljevidu je kao planinska do alpinistična, nekje sem pa videl komentar, da je kot standard mulatjera.

Pa še, če kdo ve, kakšna je pot od Planine Razor do Krnskih jezer - pred nedavnim je plaz odnesel del poti, če so kaj poštimali.

lp

Oliver
Uporabniški avatar
 Tuareg
#19095
Magnitude napisal/-a:Ciaos.

Mene pa zanima, kakšna je zahtevnost trase od Krnskih jezer do Kobarida. Na zemljevidu je kao planinska do alpinistična, nekje sem pa videl komentar, da je kot standard mulatjera.

Pa še, če kdo ve, kakšna je pot od Planine Razor do Krnskih jezer - pred nedavnim je plaz odnesel del poti, če so kaj poštimali.

lp

Oliver


Trasa od Krnskega jezera do Kobarida je nezahtevna pot. Ena tistih
planinskih "avtocest". Dobre 2 urci do Krnske škrbine, lahko greš na
vrh Krna ali pa do Gomiščkovega zavetišča (še slabih 30 minut) ali pa
direkt čez škrbino v Drežnico po mulateri in pol po cesti ali pa bližnjici še
urca do Kobarida. Do Krna imaš seveda vzpon, pa ni strmo, potem pa spust. Lahko
boš tud tekel navzdol, pot je vojaška, v serpentinah, boš hitro v dolini.
Za stanje poti od Razorja do Krnskega jezera ne vem. Ampak sigurno
imaš "obvoz", ker je to del Slovenske planinske poti. Pa srečno.
Uporabniški avatar
 Vlajko
#37678
:idea: Namig za en lušten nezahteven (do)popoldanski izlet preko malo znane razgledne točke. Pa še dobro se vam bo zdelo, ker boste pretežno hodili po neoznačenih potkah. Navajam čase za povprečno hitre hodce. :wink:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Potoška gora čez Babe:
1. Z avtom do transformatorja na desni strani ceste Preddvor - Jezersko (ca. 5 km od Preddvora).
2. Po označeni makadanski cesti do Čemšenika (45 min). :D
3. Takoj za kočo pelje dobra, a neoznačena steza proti levi na dobro viden greben levo od Potoške gore. Na grebenu greste mimo vikenda, takoj za tem ste na vrhu Bab. (30 min). To je zelo lepo počivališče ter odlična razgledna točka. :D :D
4. Po veznem slemenu po neoznačeni potki na Potoško goro (30 min). :wink:
5. Po markirani potki proti Javorovem vrhu, a prav kmalu zagledate odcep na desno, kjer se vrnete do Čemšenika. (30 min). :D Če imate dovolj časa, lahko skočite tudi na Javorov vrh (dodatnih 30 min). :wink:
6. Povratek od Čemšenika do avta (30 min). 8)
7. Vse skupaj torej znese okoli 3 ure zelo zmerne hoje. Izlet je nezahteven, vendar je na poti nekaj prečenj, kjer lahko drsi, če je podlaga vlažna ali zasnežena. Pa otroke od Čemšenika naprej le imejte "na pecljih"! :wink:

PS: Izlet lahko podaljšate za eno uro (predvsem pa zelo polepšate), če greste pri transformatorju okoli 100 m po cesti proti Jezerskemu. Na levi strani ceste je nemarkiran, a jasen odcep (celo kažipot), ki vas po pol ure dokaj strmo pripelje do Brunarice Milan. :D

Od tod pelje označena vodoravna steza preko zelo strmega pobočja do Čemšenika. Tudi tu vam svetujem previdno hojo, v primeru namočenega ali zasneženega pobočja. Uživajte! :wink: :wink: :wink: :wink:

PS PS: Če bi koga "zamikalo", se lahko tudi dogovorimo...... Zanimivo, okoli junija je okoli vikenda pod vrhom Babe veliko irisov; nekdo jih je, hote ali nehote "zasadil" tam gori. :D :wink:

PS PS PS: Gorski tekači, to je lahko tudi trening za vas, pa še konkurenca vas ne bo imela "na očeh". :wink:
Nazadnje spremenil Vlajko, dne 12 Apr 2006, 11:39, skupaj popravljeno 1 krat.
 ŽULJ
#37684
Nekaj luštnih, ta hitrih izletov najdete na http://www.zaplana.net/index_si.asp . Tudi opisi poti in dostopi so zgledno napisani, pa še zemljevidi so zraven... Časom pa vseeno ne verjet. Kar nekaj poti se da tudi brez posebne naglice narediti v precej krajšem času kot je naveden.
Uporabniški avatar
 Vlajko
#38236
Živio, če bo kdo obiskoval Breginjski kot, imam zelo lep predlog, kako lahko izkoristite lep pozno pomladanski, predvsem pa jesenski dan.

SLOVENSKI DEL STOLOVEGA GREBENA IZ BREGINJA:
Stol (1673m), Mali (1612m) ter Veliki (1630) Muzec (Musc)


Prizadevni planinci iz Breginja so nadelali in označili kar nekaj prijetnih in nezahtevnih poti po "svojem" pogorju. :D

* Zelo mi je všeč "krog", ki nas iz Breginja kot izhodišča po vzornih oznakah udobno popelje na vrh Stola mimo Cerkvice Svete Marjete. Ta pot je zelo lepa, nekaj časa po makadamski cesti, nato po stezi ali bližnjicah do Cerkvice Svete Marjete, nato še nekaj časa po gozdu. Ko pridemo iz gozda na travnate strmali, pot postane zelo razgledna. Od cerkvice Svete Marjete do grebena je ves čas kar strma. (Breginj - Vrh Stola 2,5 - 3 ur počasne hoje)

** Še bolj pa mi je bila všeč čisto nova grebenska pot od vrha Stola na Mali Muzec, kajti razgled je tu "brezmejen". Tudi ta pot je vzorno označena pa nekoliko manj nadelana, saj tega niti ni bilo potrebno storiti ker večinoma vodi po udobnem slemenu razen nekaj ožjih in strmejših detajlov. Prehodi skozi ruševje pa so vsi brez izjeme lepo izsekani. (Stol - Mali Muzec 1.5 ur počasne hoje)

*** Iz Malega Musca se v 10 minutah spustimo do Bivaka pod Muzcem, ki leži točno na sedlu med Malim in Velikim Muzcem. Od tod do Velikega Musca je nekaj minut. "Ta bivak planincem odpira možnost bivakiranja, če želijo prehoditi celoten Stolov greben, tako po naši kot po italijanski strani, kajti markirana je celotna pot od Kobarida, nato pa čez Veliki Muzec v Italijo ter naprej na Breški Jalovec pa še naprej ........:D "

**** Od Bivaka se po označeni stezi spustimo nazaj v Breginj. Pot je približno enako dolga in strma kot vzpon na Stol, le da sedaj sestopamo. Nekje na sredi poti se na levo odcepi varianta mimo izvira. Zelo priporočam, kajti voda je izredno dobra, Breginjci pravijo, da kar najboljša v Evropi. :roll: (Mali Muzec - Breginj 2 uri počasne hoje ne glede na izbrano varianto) :wink:

Skupaj traja izlet 5 - 6 ur zmerne hoje, ki pa se lahko zelo podaljša zaradi prekrasnih razgledov ter točk za počitek. :D :wink: Zelo priporočam. :wink: :!:
Uporabniški avatar
 matej712
#109955
Da ne odpiram nove teme - minuli vikend so šli otroci v varstvo, midva pa sva si privoščila pravo poslastico - t.j. prečenje najdaljšega grebena Julijcev - Stolovega grebena.

Pričela sva v soboto zjutraj v vasi Viškorša (it. Monteaperta) nad Terskimi dolinami. Do tja naju je zapeljal prijatelj Srečko iz Breginja. Povzpela sva se na greben in (brez nahrbtnikov) odšla še na skrajni zahodni vrh na grebenu. Potem sva počasi nadaljevala proti vzhodu preko Brinice (tudi Viškorška gora), Lanževice, Breške gore (tudi Breški Jalovec), prečkala državno mejo in prenočila v bivaku pod Muscem. Bivak je lepo opremljen, čist, vendar nima ogrevanja. Zjutraj sva imela kar mraz - 1 st. C.
Drugi dan sva nadaljevala prek Stola do Kobarida.

Še malo statistike: skupaj 14 ur hoje (8 ur prvi dan, 6 ur drugi dan), 2500 m vzponov, 2900 m spustov. Srečala sva vsega skupaj 3 planince in nekaj lovcev. Na poti ni izvirov pitne vode!!! Poleg bivaka pod Muscem je možno prenočiti še na Hleku (nad vasjo Potoki) med Stolom in Kobaridom in v bivaku Monteaperta vzhodno od sedla Križ (podrobnejših informacij o tem bivaku nimam).

Tura je enkratna in jo priporočam vsakomur, ki je vajen hoje po divjini. V mokrem je potrebna izredna previdnost, saj se strmi južni travnihi spremenijo v nevaren tobogan.

Še okvirni časi hoje:
Viškorša - vršni greben 2 uri,
do Z vrha z antenami in nazaj 1 ura,
preko Brinice do sedla Križ 1 ura in pol,
do Breške gore 1 ura in pol,
do bivaka Musc 2 uri,
do Stola 2 uri,
do Kobarida 4 ure.


FOTOALBUM

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA