hoja v hribe in po hribih, pohodi, planinarjenje, uživanje v gozdovih in nad njimi, ...

Moderator: Vlajko

Uporabniški avatar
 flikca
#134789
Včeraj sva se z dragim odpravila na izlet v Bohinj, kjer so v teh vročih dneh temperature nadvse prijetne. Po kopanju in potepanju po okolici sva se z avtom zapeljala so parkirišča pod Savico ter brez pripomb ali slabe volje plačala 3 € parkirnine. Nekaj sva pojedla v restavraciji in se nato namenila obiskat slap Savica. Sledila sva oznaki in kaj hitro prišla do hišice, katere lesena ograda je zapirala pot proti slapu. V hišici so prodajali vstopnice za dostop do slapu.

Da se razumemo, 2,40€ sem porabila že tudi za kaj bolj nepotrebnega kot je to. Ampak ideja, da mi bodo zaračunali pohod do Savice mi pa nikakor ni šla v glavo. S fantom sva se že obrnila in odšla, ampak vedela sem da mi stvar ne bo dala miru dokler se ne prepričam da sem napis prav razumela. Zato sem se vrnila in gospo za pultom vprašala, če res pobira vstopnino, da lahko gredo ljudje peš do slapu. "Da greste do Savice, ja," mi je potrdila. Nasmehnila sem se, se zahvalila za pojasnilo in odšla.

Saj na prvi pogled zadeva ni tako strašna. Tisti denar bi prav hitro lahko zapravila pri stojnici s sladoledom, ali kje drugje, pa se ne bi niti zdrznila. Ampak pohajanje po hribih je zame ena od najčistejših oblik svobode. In čeprav zanj potrebuješ denar - za prevoz, opremo, hrano, prenočišče..., so ti slovenske planinske poti na voljo, brez omejitev in plačila, pa čeprav so ljudje, ki zanje skrbijo, jih vzdržujejo... Rada verjamem, da mi je ta svoboda na voljo. In to je razlog da me je pobiranje vstopnine globoko zbodlo.

Kajti drugič, ko se bom res odpravila v hribe, ne na izlet z avtom kot včeraj, bom v planinski koči rada plačala golaž in čaj po planinski ceni, saj vem kaj vse mora ta cena vključevati. Če se komu zdi, da dolgujemo planinski zvezi in gorski reševalni še kaj za to, da so poti tam, označene in varne, mu dam tudi prav. Samo prosim naj naredi to nekako drugače. Naj ne naletim prihodnjič, ko bom uživala v pravi gorski vsobodi, sama s svojimi mislimi, na stojnico, kjer moram kupiti vstopnico.
Nazadnje spremenil flikca, dne 26 Jun 2008, 11:16, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 tae
#134791
flikca, zadeva ki jo bom omenil sicer nima nobene veze s tem, kar si napisala, mi je pa v uč padel tvoj podpis: "Nobena tekma ne motivira bolj kot tekma s sabo." No pri meni, do sedaj ni bilo tako, je pa tako da sem dejansko večje uspehe dosegel v tekmi s sabo, kot z drugimi, zato sem se sedaj odločil, da bo v prihodnje to tudi moje vodilo.
 klas
#134821
Zamešala si stvari Flikca...

To nima veze s Planinsko zvezo niti s GRS. Planinske steze so zaenkrat še zastonj. Drugače je s t.im. turističnimi potmi, ki so v domenah raznih lokalnih turističnih društev, lokalnih turističnih organizacij in občin.

Kadar je te steze potrebno nadelovati ali zaščititi (ograje, stopnice, ščiti, razgledne točke), ponavadi lokalci pobirajo vstopnino - še posebej tam, kjer je dost folka.

Slap Savica je po Postojnski jami druga najbolj ogledovana slovenska naravna znamenitost. Podobno bo v Bohinju s plačilom vstopnine npr. pot ob Koritih Mostnice, pa na pri Bledu Vintgar, pa Zelenci pri Podkornu, pa sotesta Čepe na avstrijski strani Ljubelja, pa tudi vstopnino v vse jame je potrebno plačati, četudi se tam le hodi.

Skratka verjetnost PEŠNINE = potrebna dodelava steze X verjetnost obiska (priljubljenost)

V takem svetu pač živimo.

Lahko pa smo danes še srečni, da:
- imamo prost dostop do morja, jezer in rek in uporabo le-teh
- lahko prosto hodimo po gozdu
Zgleda pa, da bo kmalu še to postalo diskutabilno...

Časi so namenjeni brezobzirnemo kopičenju lastnine, njenemu varovanju (ograjevanju) in odtegovanju drugim. Manevrski prostor za prostodušne romantične pohajkovalce in uživače narave se bo vedno bolj krčil.

Razen, če se seveda ne zmigamo....
 ton
#134831
Sam sem dolga leta klel to pešnino, potem me je pa argumentacija o vzdrževanju poti prepričala - veliko bolj kot pobiranje parkirnine povsod po Bohinju.
Je pa tudi res, da sva z drago po par plezalnih avanturah, ko sva skušala prelisičiti mitničarje, odkrila, kako s tretje, četrte serpentine poti na Komno vodi prijetna stezica, ki presenetljivo vodi natanko v želeno smer (kadar je vmesni hudournik seveda izklopljen)...
Uporabniški avatar
 flikca
#134832
klas napisal/-a:
Lahko pa smo danes še srečni, da:
- imamo prost dostop do morja, jezer in rek in uporabo le-teh
- lahko prosto hodimo po gozdu
Zgleda pa, da bo kmalu še to postalo diskutabilno...

Časi so namenjeni brezobzirnemo kopičenju lastnine, njenemu varovanju (ograjevanju) in odtegovanju drugim. Manevrski prostor za prostodušne romantične pohajkovalce in uživače narave se bo vedno bolj krčil.

Razen, če se seveda ne zmigamo....


Saj vem... In zdaj ko sem se srečala s pešnino me drugič ne bo tako presenetila, pa tudi plačala jo bom najbrž.
Ampak tako kot si rekel, povezala sem turistično točko z meni tako ljubimi hribi, kjer me res nihče ne gnjavi in se vprašala.... Kaj sledi.

Pa menda da imajo na Savici vstopnino že od zmerom.

Glede na vse prihajajoče vstopnine ki jih omenjaš pa se sprašujem... Glede na to da je svet vedno bolj potrošniški - na bolj turističnih točkah bi tisti evro, pa še kakega več hitro zaslužili tudi drugače. Pa še bolj zadovoljne obiskovalce bi imeli.
 wind
#134854
flikca napisal/-a:Pa menda da imajo na Savici vstopnino že od zmerom.


Ja, tole tudi mene pogreje. :( Človek še razume, da je treba plačat parkirnino, da pa par metrov naprej hočejo še enkrat denar, je pa naravnost oderuško. Tudi tuji turisti čudno gledajo. Bohinjci imajo prav talent, kako obiskovalce odvrniti od ponovnega obiska teh krajev.

Od kar so uvedli nore parkirnine na planini Blato, Gorenjci tja poleti ne hodimo, ampak pridemo šele pozno jeseni, ko se redarjem ne da zmrzovat. Pa da mi ne bi kdo nakladal o tem, da z osebnimi avtomobili tako zelo uničujemo cesto. Najbolj jo obremenjujejo kmetje in drvarji, s traktorjem in kamionom, ki je poln drv. Pa oni kaj plačajo za to? Dvomim. Cesta pa taka, da skoraj vsakič spraskaš podvozje.
Imajo pa tudi talent za uničevanje planinskih poti. In za dostop do teh preoranih poti in blatnih vlak bi nam še zaračunali. Če bi jo že končno v celoti asfaltirali in obrzdali tiste, ki mrcvarijo poti, bi še razumel, tako pa samo keš pobirajo.
Mimogrede, ob tej cesti je na enem ovinku prav lep slap, ki teče po mahu, slap Suha, pa vrli Bohinjci še table ne znajo postavit. Vprašanje, če sploh vedo zanj.

Flikca, ko boš drugič tam, pojdi kar po markirani poti proti Komni, potem pa na enem ovinku mal višje ugledaš potko, ki te lepo popelje pod slap Savica, po 'uradni' poti po štengah se pa dol spustiš.

Ali pa se Bohinju enostavno izogneš - saj je v Sloveniji še dovolj slapov in lepih krajev. ;)
Uporabniški avatar
 Bajsi
#134888
Helou!
To, da za tistih nekaj metrov stezice pobirajo "pešnino" je edinole pravilno. Da lahko BFT-jevci pridrgnejo v poletnih sandalcah in salonarjih pac rabijo urejeno in varno pot. In, ker je Savica in njena pristopna pot v domeni lokalnega turističnega društva, ki znamenitost oglašuje je tudi odgovornost TD toliko večja. Zamislite si, da si glupa švabica zlomi nogo, ker pot ni bila urejena, ...
In, če hočeš pot vzdrževati je potrebno pobirati "pešnino". Država oz. DARS tudi pobira cestnino, čeprav s(m)o jo zgradili iz našega, davkoplačevalskega denarja.

Kar se pa tiče kmetov in njihovih traktorjev, ja porka madona saj to je njihova služba in zaslužek, bog vas nima rad!!!

BFT = bloody fucking tourists
Uporabniški avatar
 husein
#134904
Bajsi napisal/-a:Helou!
Kar se pa tiče kmetov in njihovih traktorjev, ja porka madona saj to je njihova služba in zaslužek, bog vas nima rad!!!


Njihova služba je, da skrbijo za naravo, ne pa da izvajajo nasilje nad njo. Sploh zadnjih nekaj let vsak počne kar se mu zljubi. Seveda, vse za zaslužek, pa čeprav slab.
Bog vas nima rad... :nono:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA