prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

#229031
To, kar bom sedaj napisal je dejstvo in ne bo postavljenega nobenega vprašanja. Vseeno pa lahko poveste svojo tovrstno izkušnjo.

Verjetno to že veste, morda pa boste v prihodnje sprobali še v praksi.

Kljub temu, da je tek načeloma individualen šport in je ena od prednosti ravno ta, da se ne rabimo nikomur prilagajati, je tek v paru dobrodošel in koristen.

Tek v skupini je večji problem, saj je ponavadi težko najti več enakovrednih tekačev in tudi več terminov za trening je potrebno uskladiti. Skupinski treningi za rekreativce so največkrat pogovorne narave in imajo bolj, kot ne družabni učinek.

Zelo priporočljiv pa je trening v paru s približno enakovrednim partnerjem. V zadnjem času večkrat izvajava skupinski trening z liquidom. Zanimivo je, da sva oba ugotovila, da izvedeva veliko bolj kvaliteten in učinkovit trening, če ga izvajava skupaj, kot če bi ga vsak sam. Enostavno se oba bolj potrudiva in dava več od sebe.

Npr. včeraj sva izvajala intervale na štadionu, krogi ki sem jih odtekel sam, so bili počasnejši, kot tisti, ki sva jih skupaj, čeprav sem sam držal tempo. Enostavno sem šel hitreje, ker sem imel občutek, da me nekdo preganja. Tudi pri dolgih tekih, se ponavadi druga polovica prevesi v hitrejši tempo. V solo izvedbi pa se potem večkrat že vlečem do doma.

Za težke 2 ali 3 km intervale pa je sploh pripročljiv boljši tekaški partner, da te vleče naprej in lahko zdržiš do konca.

Lahko izvedete test: pretečite svojo priljubljeno progo v vašem normalnem tempu sami in potem še z enakovrednim tekaškim partnerjem in opazili boste razliko.
#229032
Vse drži kar si napisal. Tale tek v paru ali skupini. Ampak samo če sta oba približno enake brzine. Vse ostalo ne štima. Lahko počasnejši lovi hitrejšega obratno je pa na daljši rok vse skupaj zelo slabo. Vsaj tako je pri nama. No mogoče se še kdaj kaj spremeni... Za sedaj sva na tekih vsak po svoje čeprav nama fali bližina drug drugega. Tudi sam sem v družbi hitrejši kot pa če se sam mučim z kakimi krogi.
#229054
tae napisal/-a:Tek v skupini je večji problem, saj je ponavadi težko najti več enakovrednih tekačev in tudi več terminov za trening je potrebno uskladiti. Skupinski treningi za rekreativce so največkrat pogovorne narave in imajo bolj, kot ne družabni učinek.


A tole pa ne drži Tae. Preden ne probaš ne moreš govoriti :) . Pri Poletu in pri Kogoju smo tekli v skupinah, ...če verjameš tek ni bil ravno pogovorne narave še manj družabni dogodek, saj je šlo skoraj vedno na nož. :). Že parkrat sem napisal, da je to po moje edini način rekreativne vadbe kjer dejansko srečaš svoje meje.
Pajo, tek v paru pa pride v poštev, ko te sreča pamet, ko odvržeš uro in potem se s partnerjem ne pogrešata več ... :wink:
#229057
pajo napisal/-a:Vse drži kar si napisal. Tale tek v paru ali skupini. Ampak samo če sta oba približno enake brzine. Vse ostalo ne štima.


Kot sem že omenil je pomembno, da sta oba približno enako pripravljena.

Kovit, eno je organizirana skupinska vadba v klubu, drugo je skupinski tek 10ih kolegov kar tako. Ali niso tekme za spoznavanje svojih meja?

Ne vem, ugibam, morda so te treningi v organiziranih skupinah preveč zdelali in bi bilo zate bolje, da bi tekal sam po lastem filingu. (zato jaz ne maram skupinske vadbe: določen je dan treninga, ura treninga, struktura treninga, tempo, razdalja, jaz nikoli ne morem vedeti kdaj bom imel čas za trening in kaj mi bo tist dan najbolj pasalo in tudi če mi en trening ne gre dobro od nog, se lotim drugega)
#229063
tae napisal/-a:
pajo napisal/-a:Vse drži kar si napisal. Tale tek v paru ali skupini. Ampak samo če sta oba približno enake brzine. Vse ostalo ne štima.


Kot sem že omenil je pomembno, da sta oba približno enako pripravljena.

Kovit, eno je organizirana skupinska vadba v klubu, drugo je skupinski tek 10ih kolegov kar tako. Ali niso tekme za spoznavanje svojih meja?

Ne vem, ugibam, morda so te treningi v organiziranih skupinah preveč zdelali in bi bilo zate bolje, da bi tekal sam po lastem filingu. (zato jaz ne maram skupinske vadbe: določen je dan treninga, ura treninga, struktura treninga, tempo, razdalja, jaz nikoli ne morem vedeti kdaj bom imel čas za trening in kaj mi bo tist dan najbolj pasalo in tudi če mi en trening ne gre dobro od nog, se lotim drugega)

Mi smo šli na treningih do daske , potem mi sama tekma ni predstavljala v tem smislu nič novega. Če je to v redu ali ne? Po moje je tako da samo trdo delo pripelje do osebnih limitov. Če si navajen trplenja na treningih potem je na tekmi toliko lažje. Glej jaz sam nisem nikoli imel toliko samodiscipine da bi šel v plundri na Rožnik in tam nabijal klance do onemoglosti....ampak potem je spomladi šlo...polovico na maratonu sem odtekel kot da sem ravno začel teči
Tek po lastnem filingu ...ja mogoče... probal nisem nikoli, to sem pač zaupal trenerjem in mislim da oni kar dobro poznajo take kozle kot smo mi in da so znali svetovati pravilno. Samo je pa tako, da če človek svoje telo nenehno izpostavlja stresu se v človeku poruši ravnovesje in potem nekje je bolje , na drugem koncu slabše. In potem se pač odločiš kaj ti v življenju več pomeni...in ker mi tek sigurno ni prioriteta sem pač nehal v takem tempu in to je to .
#229071
Gotovo je tek s "sparing" partnerjem boljši, učinkovitejši in hkrati tudi težji, saj imaš pred ali za sabo, ki te priganja in diha za vrat.
Vendar je tudi trening v skupini izredno učinkovit. Dober primer je tempo tek skupine tekačev, saj boljši tekači tečejo v ospredju in s tem delajo zavetrje za nekoliko slabše, saj ti gotovo tečejo hitreje, kot bi sicer. Trening različno dobrih tekačev se lahko prilagaja tudi tako, da najboljši tekač npr. odteče 6km tempo tek, slabši pa mu lahko pomagajo tako, da odtečejo 800m, nato krog spustijo, se spočijejo in nato zopet tečejo 800m in pomagajo najboljšemu pri ohranjanju tempa.

V skupini se lahko učinkovito teče tudi na treningu klancev. Včasih smo v klubu tekali in trenirali po Rožniku, trenirali smo klance. Naredili smo veliko ponovitev, vsaka je šla do meje in včasih še čez, kar sam verjetno ne bi nikoli naredil.

Obstaja pa tudi kakšna slabost. Meni osebno se je enkrat zgodilo, da smo pred tekmo s klubskimi kolegi pretekli 6km za ogrevanje v hitrem tempu. Sam sem bil že na štartu tekme utrujen, drug tekač pa je tekmo z lahkoto zmagal, ker smo se ogrevali na njegov način. Takrat sem spoznal, da mi je ogrevanje odneslo vsaj minuto in pol(čas tekme je bil okrog 20min).
#229098
Tae, a se lahko tema izkoristi tudi za male oglase? :D
V stilu: iščem sotekača/sotekačico za:
- tempo tek od 5 do 8 km v tempu 5'15
- intervali 400 m v času 1'40
- intervali 1000 m v času 4'40
- lastni Cooperjev test pod 7'20
- dolg počasen tek 33 km ali več (nekoč ....)

Razpis velja do preklica, interesenti naj svoje ponudbe oddajo po ZS ali po telefonu. Ponudba se lahko nanaša na katerokoli posamezno točko, možni so dodatni predlogi, ki pa so predmet pogajanj. :D

Namen: odgovoriti na taetovo vprašanje iz prakse, tako da ne bom zgolj teoretizirala, da je bolje teči v paru:
tae napisal/-a:Lahko izvedete test: pretečite svojo priljubljeno progo v vašem normalnem tempu sami in potem še z enakovrednim tekaškim partnerjem in opazili boste razliko.
#229100
Tae, tehnično si si na vprašanje odgovoril že sam: tek v paru pač ponuja dodatno motivacijo in zato omogoča več.
Naj bom malo filozofičen: tudi v teku naj človek izbira na način, da mu bo v posameznih obdobjih najbolj ugodno.
Sam sem lani zapustil skupino in začel iz različnih vzrokov teči sam... in mi seveda silno pašejo potrdila (pričakovani časi na dirkah, več časa za druge reči), da je bilo tako prav. Lahko pa tudi ne bi bilo in bi se sekiral. Vmes sem zamenjal tudi 'internetnega guruja' (s tek.si na austriamarathon.com) in bom videl, kaj to pomeni. Zaenkrat pač to pomeni, da so 'goodies' samotnega teka dovolj sladki, da premagajo pomanjkanje tekaške družbe.

Kovit, zdaj pa res opaliva eno kitico skupaj, a? To nedeljo enega zgodnjega dvournega?
#229111
ton napisal/-a:Kovit, zdaj pa res opaliva eno kitico skupaj, a? To nedeljo enega zgodnjega dvournega?

:shock: no zdaj si me pa dobil. V nedeljo ZGODAJ zjutraj ? Ja lahko midva opaliva eno kitico v postelji, ni problema... :D a pri tebi a pri meni? :D
Drugače pa je pri meni vikend bolj rezerviran za kakšno družinsko kolesarjenje, pa še v hiši me čaka nekaj foršprunga, ki se sam od sebe noče pribit že deset let.
Grem pa na ljubljanca na 3:30 (pobožne želje)in se bom malo bolj angažiral že s prvim avgustom, tako da bova midva lahko še marsikatero kitico skupaj odtekla če boš le pri volji, no ampak ne ravno zgodaj v nedeljo...saj veš da takrat najbolj paše, da narediš kaj drugega dveurnega. :wink:
#229171
ton napisal/-a:Odplavaš par svežih intervalcev? Se vzpneš s kolesom na hrib in opazuješ sončni vzhod? Prešmirglaš fasado? Sem kaj izpustil? :mrgreen:
Se vidiva torej avgusta.

Madona ti pa res nič ne razumeš...pa tak partner. :bum:
No do avgusta imaš čas da se poboljšaš.
:)
Vidiš Tae s partnerji so same težave... :wink:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA