prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

Uporabniški avatar
 tae
#247131
K tej temi sem se spravil zaradi dveh prispevkov:
1. tale članek: clanki/51
in pa
2. protitrditev iz druge teme iz stare šole:
StaraKost je med drugim napisal
Vsem je jasno, da pri intervalnem teku prav zaradi tega, ker je dosti krajši od tekmovalne distance, moraš teči v tempu, ki je dosti hitrejši od tekmovalnega tempa tvoje distance.

Če malo povzamem: včasih so govorili, da je potrebno krajše razdalje (lahko jih imenujemo tudi intervali ali tempo teki) teči hitreje od ciljnega tempa tekme na določeni razdalji, sedaj pa pravijo, da naj bi te krajše razdalje tekel v enakem tempu, kot je naš cilj, se pravi nič hitreje.

Jaz bom sedaj zadevo sprobal v praksi. Moja prva letošnja tekma bo polmaraton. Če se orientiram po omenjenem članku, naj bi 1x tedensko izvajal 8k tempo tek. Če teorija drži bi moral 8k na treningu preteči z enakim tempom, kot 21k na tekmi. Praksa bo pokazala realno sliko, ali pa bo potrebno narediti še kakšen test.

Je morda že kdo sprobal, če to res drži, ali še vedno raje zaupate "stari šoli?"

Stara kost, ti si izkušen športnik, kaj misliš o tem?
#247132
Tae, to potem to ni več trening intervalov, ampak tempo tek (enaka hitrost kot na tekmi). Tak trening je pač trening brez intervalov.
Po mojem (bolj teoretičnem kot praktičnem) poznavanju zadeve (intervalov se načeloma izogibam) se tako le počasi napreduje, ali pa se sploh ne.
Vsa teorija govori, da morajo biti intervali (za malenkost in ne bistveno) hitrejši od tekme.
Obstaja tudi komplicirana inačica zakaj. Poenostavljeno moraš imeti malo rezerve, tako v hitrosti, kot dolžini.
Glede na to, kako dobro tečeš, bi bilo škoda zapravljati čas za eksperimentiranje. Praksa najboljših tekačev govori, da delajo stvari prav.
Uporabniški avatar
 tae
#247140
Razy, pri polmaratonu je sicer res govora o tempo teku, kaj pa 5k in 10k:

5k :arrow: 6-8x 800m v tempu 5k, z vmseno pavzo 2,5 min.
10k :arrow: 4-5x 1600m v tempu 10k, z vmesno pavzo 3,5 min.
 kovit
#247149
:bum: :hello: porkaš a nisi mogel te teorije malo preje omenit. Če se samo spomnim na vse intervale moje nekdanje intervale do daske in še malo , pa še en malo čez. No na tale fini novejši način se bom pa še jaz lotil "intervalov" :D
Ajde gremo probat če to drži...da vidimo za foro. Namreč predno me čisto mine ljubezen do tekanja bi rad vedel če sem res preveč pritiskal v najboljših letih. :D :D
 ton
#247150
Najboljših letih? Stari, ti tekaško še iz plenic nisi. HARD znanost nas starkelije gladi z ugotovitvijo, da 'dozorimo' tam v 6 do 10 letih...

Sicer pa po mojem Tae res govoriš o tempo tekih, ki naj telo navadijo 'dihat' in kurit energijo natanko na takmovalnem tempu.
#247383
tae napisal/-a:Razy, pri polmaratonu je sicer res govora o tempo teku, kaj pa 5k in 10k:

5k :arrow: 6-8x 800m v tempu 5k, z vmseno pavzo 2,5 min.
10k :arrow: 4-5x 1600m v tempu 10k, z vmesno pavzo 3,5 min.


Po mojem, se s tem sistemom manj skuriš, kot s tistim, če bi vsak dan tekel 10 km na tekmovalnem tempu. Na prvi pogled enako, kot če bi tekel malo počasneje in ves čas do 5-10 km. Morda je koristno za dobivanje občutka prave hitrosti, kaj pa vem. Če pomaga, bi morda celo sam začel z intervali, a mi zgleda nekako prekomot, da bi bilo res. če pa je ... :D

da dam raje besedo drugim,
glej Tae, tu imaš opisano, kaj so delali posamezni tekači skozi zgodovino, med njimi so tudi 10kji in krajši 1500m (Zatopek, Coe, Owett ...)
http://www.fsp.uni-lj.si/COBISS/Diplome ... Andraz.pdf
Nazadnje spremenil raziskovalec, dne 28 Feb 2011, 14:26, skupaj popravljeno 2 krat.
 kovit
#247388
ton napisal/-a:Najboljših letih? Stari, ti tekaško še iz plenic nisi. HARD znanost nas starkelije gladi z ugotovitvijo, da 'dozorimo' tam v 6 do 10 letih...

Ti me(se) kar tolaži.
Ti intervali so kot nalašč za nas stare prdce :D , da bom lahko moji dragi rekel , da sem delal intervale, poleg tega bom pa dovolj HARD še za kaj drugega...ker po ta pravih intervalih se ve da greš lahko samo še namesto vileda krpice. :) Je tako?
#247392
raziskovalec napisal/-a:
tae napisal/-a:Razy, pri polmaratonu je sicer res govora o tempo teku, kaj pa 5k in 10k:

5k :arrow: 6-8x 800m v tempu 5k, z vmseno pavzo 2,5 min.
10k :arrow: 4-5x 1600m v tempu 10k, z vmesno pavzo 3,5 min.


Po mojem, se s tem sistemom manj skuriš, kot s tistim, če bi vsak dan tekel 10 km na tekmovalnem tempu. Na prvi pogled enako, kot če bi tekel malo počasneje in ves čas do 5-10 km. Morda je koristno za dobivanje občutka prave hitrosti, kaj pa vem. Če pomaga, bi morda celo sam začel z intervali, a mi zgleda nekako prekomot, da bi bilo res. če pa je ... :D

da dam raje besedo drugim,
gej Tae, tu imaš opisano, kgj so delali posamezni tekači skozi zgodovino, med njimi so tudi 10kji in krajši 1500m (Zatopek, Coe, Owett ...)
http://www.fsp.uni-lj.si/COBISS/Diplome ... Andraz.pdf


Hvala raziskovalec, za omembo moje diplome :)

V bistvu imate vsi prav. Vsak tekač ima individualne fiziološke meje, nekateri bolj, drugi manj že dosežene. Posledica intervalnih tekov naj bi bila v osnovi dvig Vo2max, ki zelo dobro vpliva na rezultate pri tekih vse tja do 21km. Posledica dviga Vo2max pa je seveda boljša ekonomičnost pri enakem tempu ter tako hitrejši tek pri enakem srčnem utripu če želite.

Zgodovina je eno, današnje metode treninga pa še najbolje opiše poglavje o zadnjem delu nadvlade črnskih tekačev.

lp

A.
#247395
Andraž napisal/-a:...ki pa seveda niso namenjene rekreativcem :)

Ja za nas je bolj pristop, ki ga je imel Deerfot.
Bosonogi in v hosto z užitkom.
Andraž, čestitke za zanimivo branje.
Uporabniški avatar
 5r002
#247415
Andraž napisal/-a:
raziskovalec napisal/-a:
tae napisal/-a:Razy, pri polmaratonu je sicer res govora o tempo teku, kaj pa 5k in 10k:

5k :arrow: 6-8x 800m v tempu 5k, z vmseno pavzo 2,5 min.
10k :arrow: 4-5x 1600m v tempu 10k, z vmesno pavzo 3,5 min.


Po mojem, se s tem sistemom manj skuriš, kot s tistim, če bi vsak dan tekel 10 km na tekmovalnem tempu. Na prvi pogled enako, kot če bi tekel malo počasneje in ves čas do 5-10 km. Morda je koristno za dobivanje občutka prave hitrosti, kaj pa vem. Če pomaga, bi morda celo sam začel z intervali, a mi zgleda nekako prekomot, da bi bilo res. če pa je ... :D

da dam raje besedo drugim,
gej Tae, tu imaš opisano, kgj so delali posamezni tekači skozi zgodovino, med njimi so tudi 10kji in krajši 1500m (Zatopek, Coe, Owett ...)
http://www.fsp.uni-lj.si/COBISS/Diplome ... Andraz.pdf


Hvala raziskovalec, za omembo moje diplome :)

V bistvu imate vsi prav. Vsak tekač ima individualne fiziološke meje, nekateri bolj, drugi manj že dosežene. Posledica intervalnih tekov naj bi bila v osnovi dvig Vo2max, ki zelo dobro vpliva na rezultate pri tekih vse tja do 21km. Posledica dviga Vo2max pa je seveda boljša ekonomičnost pri enakem tempu ter tako hitrejši tek pri enakem srčnem utripu če želite.

Zgodovina je eno, današnje metode treninga pa še najbolje opiše poglavje o zadnjem delu nadvlade črnskih tekačev.

lp

A.


Čestitke za super zanimivo diplomo!! :clap: :clap:
Sem v šusu prebral celo... :D

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA