prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

 mikmiks
#297010
Zdravo.

Letos se nameravam udeležiti svojega prvega maratona v Radencih in treniral bi po programu objavljenem na http://www.maraton-radenci.si/si/treningi/program-treninga-za-maraton

Sam ne bi šel na takšen čas, kot je v treningu predviden, pač pa nekje 3:50 z zadnjim zajčkom. :) S tekom se ukvarjam intenzivno 3 leta. Do sedaj sem največ pretekel 21 km. S pripravami na zadnji tek sem izgubil 5 kg in prišel na 73 kg, pri 178 cm višine. Že mesec intenzivnega treninga mi zelo spodbudi presnovo.

Skrbi me namreč, da bi s pripravami na maraton začel izgubljati preveč kg, kljub temu da imam 3 obilne obroke dnevno, včasih se mi zdi, da za večerjo pojem za 2 osebi :)
In ta program je zelo intenziven, svoje dosedanje tedenske razdalje bi moral povečati za 120 %.

Je potrebno trenirati povprečno 5 dni v tednu, ali bi se dalo kaj izvzeti iz tega planiranega treninga? ( V mislih imam en najkrajši tek na teden, ta daljše razdalje pa vsekakor tečem, ...) :clap:

Hvala in lp.
Uporabniški avatar
 Miroslav
#297011
mikmiks napisal/-a:In ta program je zelo intenziven, svoje dosedanje tedenske razdalje bi moral povečati za 120 %.


Ni pametno naenkrat tako povečati tedenske kilometrine. Je zelo verjetna možnost kakšne poškodbe v obliki vnetih tetiv.
Ker je do maratona v Radencih še dovolj časa, lahko počasi podaljšuješ kilometrino in daljše teke, tako da do maratona prideš do tekov dolgih okoli 30 km (tu in tam!). To bo za maraton dovolj. Pa ne pozabi na počitek in regeneracijo!
Kilometrina za maraton pa je po mojem 50 - 70 km na teden čisto dovolj, v 3 do 4 tekih. Saj ne treniraš za maraton pod 3 ure.
:wink:
 davidkopic
#297059
Se podpišem pod to.
50-70 km na teden pa boljše v štirih tekih :wink:
Miroslav napisal/-a:
mikmiks napisal/-a:In ta program je zelo intenziven, svoje dosedanje tedenske razdalje bi moral povečati za 120 %.


Ni pametno naenkrat tako povečati tedenske kilometrine. Je zelo verjetna možnost kakšne poškodbe v obliki vnetih tetiv.
Ker je do maratona v Radencih še dovolj časa, lahko počasi podaljšuješ kilometrino in daljše teke, tako da do maratona prideš do tekov dolgih okoli 30 km (tu in tam!). To bo za maraton dovolj. Pa ne pozabi na počitek in regeneracijo!
Kilometrina za maraton pa je po mojem 50 - 70 km na teden čisto dovolj, v 3 do 4 tekih. Saj ne treniraš za maraton pod 3 ure.
:wink:
 mikmiks
#297105
Hvala za odgovora :wink:

Ja, bo treba potle ene 4 x tedensko po 12 - 15 km začet. Oziroma skupaj na enih 50 km skombinirat.

:laola
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#297128
mikmiks napisal/-a:... se nameravam udeležiti svojega prvega maratona v Radencih in treniral bi po programu objavljenem na http://www.maraton-radenci.si/si/treningi/program-treninga-za-maraton
... nekje 3:50
...S tekom se ukvarjam intenzivno 3 leta
... sem največ pretekel 21 km
... s pripravami na zadnji tek sem izgubil 5 kg in prišel na 73 kg, pri 178 cm višine
... že mesec intenzivnega treninga mi zelo spodbudi presnovo
... imam 3 obilne obroke dnevno
... včasih se mi zdi, da za večerjo pojem za 2 osebi :)
... program je zelo intenziven, svoje dosedanje tedenske razdalje bi moral povečati za 120 %.
... trenirati povprečno 5 dni v tednu, ali bi se dalo kaj izvzeti iz tega treninga? (V mislih imam en najkrajši tek na teden, ta daljše razdalje pa vsekakor tečem, ...)

Pravilna odločitev
Drži se programa. Vsak program je dober, saj je dobro tudi, če treniraš brez programa, kot veliko pionirjev na Tekaškem forumu. Čas maratona si izberi po preprosti formuli 2 x čas polmaratona + 10 minut. Če imaš cilj 3:50, si verjetno tekel polmaraton 1:50 :?:
Triletna podlaga je za maraton ustrezna.
Izguba telesne teže pomeni, da moraš jesti. Dodaj vsak dan eno žlico meda, če ga prenašaš.
Prešaltaj iz tri na pet obrokov na dan. Jej povprečno na dve uri. Obvezno tudi po vsakem treningu.
Ne izpuščaj krajših sprostilnih treningov. So praviloma neutrudljivi in zelo koristni.
Ne drži se nasvetov na Tekaškem forumu, če ne veš, koliko maratonov je pretekel tisti, ki ti odgovarja in kakšne težave ima sam.
Eni se radi podpisujejo tudi pod napačna besedila.
Veliko sreče in športnega užitka, pa ne pozabi ... ne glede na trening je vsak maraton težak.
 mikmiks
#297154
... ne glede na trening je vsak maraton težak.


V Radencih pa je problem še vreme, kjer ga v drugem krogu zna kurit cca 30°C :)
Uporabniški avatar
 mat33c
#297164
mikmiks jaz sem treniral po 3x na teden cca 17 km in 1x na teden cca 8-10km brez kakega plana le po občutku. Vmes sem na prvi 21-ki odtekel 1.31.54 po cca 5 mesecih treninga
zraven sem enkrat odtekel PST z ROSSIJEM predvsem zato, da sem videl kako se bo telo odzvalo na cca 33 km teka.
Jedel sem tudi jaz za 2 pa sem vseeno iz 85kg padel na cca 75kg v pol leta potem mi je teža ostala nespremenjena +/-0,5 kg
Pred maratonom sem zadnje tri tedne povečal kilometrino na 75-80km tedensko s tem da sem 8 dni pred maratonom nehal teči da sem se odpočil. LJ maraton odtekel 3.32. pa še malo in bil super vesel.
Tako da teža bi se ti morala slej ko prej ustalit in ti najbrž ne bo več padala. Edino kar sem jaz naredil da sem dodal jedilniku makarone 2x na teden ;)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA