Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 Matteus
#245542
Pozdrav vsem,

Letos se nameravam prvič udeležiti ultramaratona. Začel bom kar doma in sicer v Logarski dolini na 75km. Glede priprave mi je več ali manj jasno, zanima pa me kako se med tekom prehranjevati. Samo z geli verjetno ni priporočljivo, verjetno jim je potrebno dodati še kaj bolj raznolike hrane.
Prosim za nasvet

Hvala
Uporabniški avatar
 raf
#245543
geli so čisto dovolj in itak imaš na Ljubnem govejo juhico, ki je pravi balzam za napolnitev enrgije in bolj, kot hrana je pomembna tekočina in predusem kako hitro se misliš gibati v v smeri Logarske. Itak moraš pa prej najmanj en maraton narediti, da vidiš kaj pomeni ta napor za tvoje telo, oziroma je pomembna tudi kilometrina, ki jo imaš na računu in če si tekač že par let, ti taka ulta, ne sme predstavljati težav.
Uporabniški avatar
 Matteus
#245596
Verjetno je samo stvar navade in kaj vse sprobaš na treningih.
Ciljni čas je pod 9 ur, z maratoni imam pa že kar nekaj izkušenj.
Pa bodo dovolj geli in juhica? Od preveč gelov se tudi zelo vajenemu želedcu lahko obrne :)
Uporabniški avatar
 raf
#245598
no jaz sem gele zamenjal za beljakovisko čokoladico, ki je bolj normalnega okusa in še želodec pusti pri miru in napitke, ki imajo dodane dodatke, ki jih rabiš med dolgotrajno preizkušnjo
#245602
Pri tekih nad 5 ur je priporočljiva trda hrana, drugače ti odpove želodec. Če že gele potem gel plus še nekaj česar se lahko obrne, drugače te bo tudi rit vsaj še teden dni pekla če me razumeš.
Pri teh tekih je tempo tako ali tako počasnejši zato je telo sposobno prebavit normalno hrano, glej le, da ne bo preveč naenkrat, pazi, da je energetski vnos tam nekje 300-400 Kcal odvisno od razmer in natreniranosti.
Obvezno je OHjem potrebno dodati tudi B, zaradi mišičnih poškodb, torej, da že med tekom dovajaš regeneracijsko snov.
Pomembna je tudi tekočina (slednjo tudi če piješ OH napitek prištej k kaloričnemu vnosu), sama voda ni najboljša, ker gre skozi, če ne preneseš hidracijskih napitkov potem jej nekaj slanega, natrij (sol) je najpomembnejši element pri tek tekih (in ne magnezij kot se nekateri filajo z njim, ta je pomemben pred tekmami oziroma tekom vsakdana).
Torej na treningih preizkusi kaj ti najbolje odgovarja, sto ljudi sto čudi tudi tukaj velja.

Lp

Uroš
Uporabniški avatar
 Cveto
#245608
Kot je že povedal Uroš, prehrana je res odvisna od posameznika.
Lahko povem svoje izkušnje.
S seboj imam, kar se tiče pijače: nekaj vrečk isomaratonica. Vodo se da dobiti marsikje. Natočim jo v camellbag, notri pa stresem isomaratonic. Z njim dobiš v telo vse , kar s švicom izgubiš.
Kar se tiče hrane. Nekaj frutabel, pršut, da dobiš sol, po možnosti ga kupim v koščkih in pa sir - parmezan (gran padano). Sicer ne poznam nobenega, ki bi to uporabljal. Ampak nekoč so mi to dali neki italijani, na koči Geuter pod Mount blancom. Takrat sem bil precej izmučen in dehidriran.
Ko sem dva koščka pojedel sem bil precej boljši. Seveda sem pozabil ime sira. Po dolgem času sem ga le našel. Od takrat naprej, ga uporabljam na vsakem ultra treningu oz. tekmi. Ter seveda Gel. Tega uporabljam od Hamerja.
Proti utrujenosti oz. zapanosti pa uporabljam Cheguarana.
Na tekmah na okrepčevalnicah obvezno pijem juhce. V Franciji sem jedel veliko sira in pršuta, nekaj kruha.
Vendar kot pravim odvisno od človeka.
Npr. Ko sva jeseni s Klemenom Trilerjem delala T10. Sva imela Na dveh mestih Prijatelje, ki so nama prinesli makarone. Meni sicer niso pasali, vendar sem se nekaj silil z njimi. Predvsem zaradi tega, ker mi je Klemen zabičal, da tudi naprej ne smem, če jih ne pojem. :) No pojedel sem pol sklede, Klemen pa dve. Tako je bilo na obeh postankih.
Klemen mi je kasneje povedal da je doma pojedel še celo pico.
Tura je znašala malo manj kot 18 ur.
Toliko o tem koliko in kaj komu paše.
Tako, da ti priporočam, da od vseh ki ti svetujejo malo sprobaš na treningih, pa boš videl, kaj ti najbolje paše. Vendar nikoli ničesar novega ne preizkušaj na tekmi! Sploh s kakimi geli.

Lp Jure - Cveto
 skorc
#245722
Uroš Sobočan napisal/-a:...jej nekaj slanega, natrij (sol) je najpomembnejši element pri tek tekih (in ne magnezij kot se nekateri filajo z njim...


Stari, še leto dni nazaj si ti priporočal DM-ov magnezij iz vrečke - večrat med tekom. Kaj zdaj? :D
Uporabniški avatar
 dexi27
#245725
Kot sem že tolkrat povedal, jaz od začnem z razrečenimi geli in kakim izotoničnim napitkom, ko mam dost sladkarij prešaltam na sendviče z čim bolj mehkim kruhom in piščančjo salamo in sirom. To vseskup pa poplaknem s coca-colo ali z brezalkoholnim pivom, če pa ni tega pa je tud alkoholni dober.

Prbližn tak tole zgleda pr men :wink:
Slika

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA