področje za debato o tekaški literaturi na splošno ter za predstavitve knjig v slovenskem in tujih jezikih. pa še seciranje njih vsebine ...
#206346
Runners: Train Less and Be Faster
ScienceDaily (Nov. 15, 2009) — In a recent scientific study just published in the Journal of Applied Physiology, Bangsbo and co-workers demonstrate that by reducing the volume of training by 25% and introducing the so-called speed endurance training (6-12 30-s sprint runs 3-4 times a week), endurance trained runners can improve not only short-term but also long-term performance.
(...)

Link: http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 122026.htm.

LP.
#206356
Intervalni trening vključuje vsak resen treninški program.

V študiji, ki jo prinašaš, pa nastopajo sami 10-kilometraši (torej 'kratkaši' med vztrajnostnimi tekači), tako da za pol/ in maratonce dolgih nedeljskih tekov vsaj jaz še ne bi vrgel v kanto kot trapastega tratenja časa.
#206420
Katka je zelo lepo slovensko ime, pa je ne razumem, kaj je želela povedat.

Ancient SLO culture, science and philosophy have all influenced the modern world. So has the SLO language. :rol: Lahko prilepim še link ...

Ja, ja, ... staramo se pa bi radi vse razumeli. :--
#211145
ton napisal/-a:Intervalni trening vključuje vsak resen treninški program.

V študiji, ki jo prinašaš, pa nastopajo sami 10-kilometraši (torej 'kratkaši' med vztrajnostnimi tekači), tako da za pol/ in maratonce dolgih nedeljskih tekov vsaj jaz še ne bi vrgel v kanto kot trapastega tratenja časa.


Resda sem prebrala samo priložen izvleček, toda ta nikjer ne govori o 10kilometraših - le o tem, da so se vzdržljivostni tekači v tej študiji preizkušali na 10-ki in da so izboljšanje svojih rezultatov dosegli z manj tekaškega volumna.

Torej bi lahko debatirali o tem kot o potencialnem sredstvu za "prebijanje plafona" pri vadbi. Morda ima še kdo izkušnje s tem? Moja izkušnja je zelo pozitivna. Manj treninga mi je prineslo boljše rezultate in nove osebne rekorde. Ta podatek z natrij-kalijevo pumpo mi je zanimiv, četudi sem svoje pluse poudarjenega cross-treninga začutila drugje: močnejši trup, torej bolj vzravnana drža, ki jo lahko vzdržujem tekom celotne preizkušnje, boljša tehnika teka, boljša toleranca do bolečine, manj poškodb, bolj celostni napredek...

Zanimivo mi je, da nekateri priložnost za debato berete kot napad nase in na svoja prepričanja. "Trapasto tratenje časa" - kje to piše? Ali pa gre za tvoje razumevanje in interpretacijo napisanega? Škoda se mi zdi, če se debata konča, še predno se je zares začela.

ZdravkoC, morda bo tole v pomoč - Google translate - ni optimalno, je pa vsaj nekaj:
http://translate.google.com/translate?j ... l=en&tl=sl

Lp!
#211260
katka napisal/-a:ZdravkoC, morda bo tole v pomoč ...


Hvala, sem prebral še par drugih člankov.

Raje vidim, da kdo poda slovenski prevod ali misel (povzetek), kot da se začnemo pogovarjat v tujih jezikih.

Drugače pa se spomnim, da so bile študije na to temo objavljene v Vrhunskem dosežku.

Tudi sam imam to izkušnjo, da sem pri zmernih km/mesec lažje pretekel maraton kot pri večjem obsegu, ko se niti prav ne moreš spočiti. Nikakor pa nisem zasledil, da bi naj maratonec opustil dolge teke. :nono:

Menim tudi, da gre v tem primeru za vzdržljivost na 10 km.
#212036
Seveda je prav,da kaj preberemo in se česa naučimo,vendar jaz mislim,da preveč študiozni pristop k teku lahko tudi škoduje.Sam se trudim poslušati svoje telo,tečem toliko kot mi dopušča čas in tako hitro kot pač v danem trenutku zmorem.
Tek je zame (pa tudi za večino nas)le rekreacija oz. zdrav način preživljanja prostega časa
in vedeti moramo,da nikoli ne bomo pretekli 5km v 13.min in maratona za 2,10.
Visoko znanost pa prepustomo profesionalcem še preden nam popokajo tetive,ali "crkne"še kaj več. :argue:
#212083
zupanraj napisal/-a:še preden nam popokajo tetive,ali "crkne"še kaj več.


Strinjam se s tem.
Ravno zato je moj trening raznovrsten, v izogib preobremenitvi samo določenih delov telesa. V to pa spada tudi manjši volumen teka... in posledično boljši rezultati na precej širokem spektru parametrov, od vzdržljivosti, hitrosti, vse do absolutne in delovne moči, natančnosti gibov, eksplozivnosti. :) Dosti se posvečam vadbi mišic trupa, "počasnim" dvigom za moč (različni počepi, mrtvi dvig, potiski), kot tudi eksplozivnim olimpijskim dvigom.

Samo zato, ker smo rekreativci in ne bomo nikoli tekli 5 km za 13 min. ne pomeni, da moramo pristajati na manj kvalitetno vadbo. Vsi si zaslužimo kvalitetne treninge, merljiv napredek in čim manj poškodb, tudi če vadimo zgolj za "dušo". Kdor tega ne dosega, bi moral zamenjat svoj vadbeni program. Občasno branje kakšnega zanimivega tematskega prispevka pa lahko pomaga k boljšemu samouvidu v tem smislu, kajne.

Pozdrav! :)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA