prostor za debato o (ne le tekaški) športni opremi. obleka, obutev, pripomočki ... vprašanja, predlogi, nasveti, uporaba, ...
Uporabniški avatar
 bike007
#245691
Sem začetnik, o izbiri pravih superg za kombiniran teren (asfalt, beton, zemlja/trava, makadam...) pa nimam pojma. Prav tako nimam pojma o pravilni drži med tekom, zato je dober oprijem podplata s tlemi še pomembnejši. Nasvet za izbiro primernih superg bi bil dobrodošel.

In pa, kakšne izbrati za primer, če bi tekel samo po travi/poljskih in gozdnih poteh ipd.? Skratka naraven teren.

Imam pa klasično obliko stopala ter kar visok nart.

Hvala za nasvete.

Lp.
Uporabniški avatar
 teoo
#245696
V bistvu je edini pravi predlog, da greš v trgovino in si obuješ ene 5 modelov. Že po par korakih vidiš, če copat lepo leži na nogi. Precej je namreč odvisno tudi od širine tvoje noge. Vsaka znamka ima malo drugačno zasnovo, zato je izbira popolnoma subjektivna.

Pa nakupuj nekje v srednjem cenovnem razredu, tam 80-130€, z dobrim (ne predobrim) blaženjem.
Uporabniški avatar
 bike007
#245701
Kako pa naj bi bilo predobro blaženje? Ne razlikujem med boljšim in slabšim blaženjem. S tem imam v mislih superge z različnimi podplati in kakovostjo blaženja (guma, gel).
Ja, več modelov bom itak moral sprobati, samo ne bi pa ravno cele trgovine pretaknil.

Imam pa na levi nogi malce izbočeno kost palca, posledica športne poškodbe.
 musaka
#245724
Sam imam en par vomero5 in so res odlični kar se tiče blaženja.Tudi oprijem na zeledenelih delih je odličen.Glede na to,da si malo težji tekač bi ti priporočal močno blaženje copat,predvsem zaradi vnetja pokostnice pri teku po trdih podlagah.Namenjeni so supinatorjem in klasičnim tekačem.
Uporabniški avatar
 bike007
#245731
Hvala.

Še nekaj... Masa je masa ali je glede superg pomembno, ali so kile zaradi mišic/špeha/težkih kosti? Pri meni je namreč predvsem slednje, čeprav so bo treba znebit nekaj malega bauha. Kajti nisem namreč debel, tako da z gibanjem nimam težav (nordijska hoja, daljše kolesarske fure).
 wind
#245735
bike007 napisal/-a:Masa je masa ali je glede superg pomembno, ali so kile zaradi mišic/špeha/težkih kosti? Pri meni je namreč predvsem slednje, čeprav so bo treba znebit nekaj malega bauha. Kajti nisem namreč debel, tako da z gibanjem nimam težav (nordijska hoja, daljše kolesarske fure).


Pritisk na stopala je načeloma enak, če imaš mišice, špeh, ali nekaj kil kamnov v rukzaku. :D Je pa seveda boljše, če imaš razvite mišice na nogah (bicikel je super glede tega), ker prevzamejo obremenitev, ko z nogo priletiš na tla - tisti, ki je zgolj debel, precej obremeni sklepe, udarec se prenese na kolena in kolke, še posebej če pristaja na peto.

Če redno kolesariš ali hodiš po hribih, najbrž ni potrebe po ekstremno blaženem copatu kot je Vomero, ta je že kar premehak, preveč oblazinjen, bo dovolj že Nike Pegasus ali kaj podobnega pri drugih firmah. In upoštevaj (če se ti bo Pegasus v trgovini zdel malce trd), da se copat po nekaj tekih še malo zmehča in prilagodi nogi.
 musaka
#245738
Tudi pegasus so dobri,dobro blaženi vendar meni kot klasičnem tekaču bolj ustrezajo copati za supinatorje kot pronatorje.Pri pegasusu mi ni odgovarjal opetnik saj sem vsakič dobil žulje na obeh petah.Ob priliki si poglej še mizuno wave precision 11,tudi bomba copat.
Uporabniški avatar
 teoo
#245747
No, jaz imam tudi 88kg in se mi je zdel vomero kot pašteta. Pegasus je malo trši in je za poskusit. Saj mehak tek je ok, ampak gre pa tudi ogromno energije v nič.

med poskusne si daj še mizuno wave ultima ter Brooks Glicerin.
Pa tudi Asics je super.

Dokler ne obuješ, ne boš vedel:)
Uporabniški avatar
 bike007
#245755
NEW BALANCE MR1063 WR 5 PO OPISU SODEČ KUL
MIZUNO WAVE ULTIMA 5 na eni strani, da je za tiste, ki so imeli poškodbe, na drugi pa, da za tiste, ki nimajo večjih biomehaničnih poškodb...?
AIR ZOOM VOMERO+ 3 5 PO OPISU SODEČ KUL
Nike Pegasus 0 tek na dolge razdalje, pri meni odpade; številka 26 je za širšo nogo
mizuno wave precision 11 0 za zelo dobre tekače in tekmovalne tekače, odpade
Brooks Glicerin 3 le za urejene podlage ala asfalt in makadam, jaz pa iščem univerzalke
asics 0 veliko modelov, ne da se mi za vsakega čekirat

Tele Mizunke Wave Ultima me medejo. Na dveh straneh sem zasledil dva kontra komentarja. Poškodovana palčna kos tse najbrž šteje za biomehanično poškodbo?
Poleg tega, ktere superge so univerzalke, za mešan teren?
In pa, katere Asics bi mi sfiltrirali?
Uporabniški avatar
 bike007
#245756
New Balance MR1063 WR - Primeren je za različne podlage.

Mizuno Wave Ultima - Zaradi odličnega blaženja je primeren tudi za težje oziroma ne najbolj redne tekače, saj bo odpustil marsikatero napako. Odličen je tudi za začetnike, še posebno tiste, ki so imeli težave s poškodbami. // Je primeren za različne podlage?

Nike Air Zoom Vomero+ 3 M - Odličen je za začetnike, ki zaradi varnosti potrebujejo veliko udobja, in dober izbor za vse, ki se k teku vračajo po daljšem premoru in zato potrebujejo dobro blaženje. // Je primeren za različne podlage?

Asics Gel Nimbus 10 - Je primeren za različne podlage?

Reebok Premier Ultra KFS VI - Predvsem bodo z njim zadovoljni višji in težji tekači, ki poleg dobrega blaženja potrebujejo tudi širši model in prostornejši sprednji del. // Je primeren za različne podlage?

* Pri vsem tem pa v pomoč, da mi ne pade na pamet laufat kak hitrejši tek. Tako da med supergami za tak nivo teka niti nisem iskal. *
Uporabniški avatar
 Classix
#245759
Več ali manj si naštel vse modele, kateri naj bi pri tebi prišli v poštev. Sedaj pa le upoštevaj nasvet katerega ti je dal @ teoo...pod pod noge in v specializirano prodajalno. Po možnosti opravi scan stopala in snemanje načina teka na stezi (Hervis, Tomas sport...), potem pa jim razmeči oddelek z tekaškimi copati, dokler ne boš imel na nogi tistega, ob katerem ti bodo noge rekle...to je to, aleluja! Povsem mogoče je, da boš odšel domov z nekim povsem X modelom. Tekači smo namreč tako dobri potrošniki, da nekatere firme sedaj že trikrat letno menjajo serije. Pa čeprav gre le za zamenjavo barve na koncu vezalke :wink:

LP
Matjaž
Uporabniški avatar
 teoo
#245789
načeloma grejo vsi ti modeli lepo po vseh podlagah, s tem se niti ne obremenjevati. 90% ljudi na tem forumu z enim parom copat teče makadam, asvalt, gozd in tartan.

tole o poškodbah je tudi en tralala, ignoriraj.


pa pri številkah modelov si mal zajebal. če se ne motim je trenutni glicerin 8, ultima pa 2.

za opis copata v google ali pa youtube vklofej copat + review. to kar pišejo naši prodajalci je nekaj na hitro zmetanega na kup.



pa ne toliko komplicirat še preden greš v trgovino.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA