prostor za debato o (ne le tekaški) športni opremi. obleka, obutev, pripomočki ... vprašanja, predlogi, nasveti, uporaba, ...
 Denke
#354669
Pozdravljeni,
Sem popolnoma novi v svetu teka, namrec po cca 20ih letih sem se odlocil, da se zacnem ukvarjati s tekom. Sicer ne profesionalno, ampak bolj za duso. Vsekakor pa se bom postopoma udelezil tudi kaksnih maratonov ipd.
Ker nisem tako vesc o nakupu opreme, sem mislil cez nekaj mesecev kupiti prave tekaske copate, pa vse vec prebiram naj jih kupim cim prej. Zapeljal sem se do najblizjega intersporta in tam so me postavili na stezo. Glede na moj nacin teka, kako stopam s stopali (supinacija, ce sem si prav zapomnil - stopim prvo z zunanjim delom pete, nato s preostalim stopalom), mi je prodajalec priporocal Asics Kayano 23. Poleg vseh drugih, ki sem jih probal, sem se v njih res najbolje pocutil, dobil sem tudi obcutek vecje varnosti.
No, recimo da sem za copate resil, jutri grem vseeno na Asics meritve, sem nasel na neki drugi strani datume, kdaj in kje Asics opravlja meritve v Intersport trgovinah.

Do sedaj sem uporabljal Android pametno uro, ampak bi se nekako rad izognil nosenja telefona s sabo, kar pomeni da bi rabil uro, ki ima GPS.
Super, zacnem brskati in tu se malo ustavi. Nabor ur z GPSom je kar velik. Prijatelj mi je svetoval Garmin forerunner 235. Ura izgleda super, vsec mi je ker ima program v intervalih (tek/hoja), ker po enem tednu se nekako nisem zmozen (ali preprican?) preteci kaksen km ali vec naenkrat (kot sem povedal, sem zacetnik + kadilec).
Na spletu sem gledal tudi malo manj znano znamko HUAMI Amazfit. Ura dizajnersko izgleda super, vendar je podpora za to uro bolj slaba. Programski del naj bi delal tudi malo tezav, ker naj GPS ne bi bil toliko natancen, ampak predvidevam, da se to vseeno resi v prihodnosti. Razlika v koncni ceni med Amazfit in Garminom bi bila cca 40 EUR.

Kot sem omenil, rad bi se resil telefona, pomankanje pri Garminovi uri pa je to, da nima pomnilnika, kamor bi lahko nalozil glasbo in jo poslusal preko BT slusalk, ki jih ze imam, Amazfit pa to omogoca.

Tudi to bi se dalo resiti z kakim poceni mp3 playerom, ki se lahko poveze z BT slusalkami. Me pa zanima pri Garminu, ce izberem intervalni program, me opozarja s kaksno vibracijo ali prek zvocnika? Seveda, raje bi kupil Garmina, ker 40 EUR razlike za verjetno super podporo (tako tehnicno kot tudi programsko) ne dela bistvene financne razlike na daljsi rok, razen ce ima kdo od vas tekacev kaksno izkusnjo z Amazfit in jo je pripravljen deliti z mano :)?
Kasneje pridejo na vrsto vsekakor se kaksne tekaske hlace ipd, ampak za sedaj me najbolj zanima to okoli ure, informacijo o copatih pa vsekakor dobim jutri.


EDIT: Amazfit ima moznost tudi sinhronizacije, vendar samo z aplikacijo Strava.
Uporabniški avatar
 boatjan
#354673
Po moje je bolje da začneš tečt, kot pa da se že na začetku ukvarjaš z vso to tehniko in meritvami razen če te res tako veseli. Lahko, da ti tek čez en mesec sploh ne bo več všeč.

Lep pozdrav!
Uporabniški avatar
 zajc
#354674
Najprej nekaj časa laufaj in šele potem začni razmišljati o nakupu (nadstandardne) opreme. Do takrat bo štoparica in risanje po zemljevidu več kot dovolj. Tudi če boš kupil uro, mp3 player ali superge za 200 EUR, to še ni zagotovilo, da boš tekel. Ta nasvet ti bo privarčeval nekaj denarja, ker je velika verjetnost, da boš obupal nad tekom že v prvem letu. Drugače pa držim pesti, da ti uspe.
 Denke
#354675
Kjer je volja, je moc. Hvala obema za predloge, se tipkamo cez eno leto ;).
Ne me narobe zastopiti, nic nisem uzaljen ali jezen, vem da govorite iz izkusenj. Sam pa sem tak, ko se nekaj odlocim, se tega tudi drzim. Tu sem pristal z vprasanji cisto zaradi informacij, ki sem jih potreboval in ne, ali mi bo uspelo. Copati mi ostanejo tako ali drugace, tudi ce bi obupal. Gre se zaradi morebitne preprecitve poskodb + v tujini se iste dobi za cca 30% ceneje kot pri nas - se vedno sprejemljiva cena tudi za netekaca. Ura pa, jo obdrzim ali prodam, v primeru prodaje zgubim nekaj malega.
Hvala se enkrat,
Lep pozdrav.
 rio
#354681
Se kar strinjam z vsemi. Najprej pojdi tečt v enih navadnih supergah, ki jih imaš doma. 2km recimo, čist dovolj za začetek. To ponovi cca 5 x in potem bo lažje gledat za opremo. Ne zapravljaj preveč, drazje superge niso tako blažene kot cenejše, kar rabi začetnik, so pa lažje, odzivnejše, kar je nepomembno za začetnika. No upam, da ne obupaš. Počasi in nikakor prehitro, kar te bo utrudilo na dolgi rok in popolnoma vzelo voljo. Napredoval boš zeloooo počasi
 mojc123
#354694
Dobrodošel. Jaz tečem kako leto in sem ravno tako kot ti/vi naredila celo ekspertizo okoli opreme, me je pač veselilo in zaposlilo. Še zdaj, ko imam vse osnovne stvari za tek, kaj kupim za motivacijo.
 mojc123
#354699
Aja, pa še tole :-), glede kajenja. Verjetno ne boš imel veliko tekaških kolegov, ki kadijo, so pa v ne tako davni preteklosti svetovno znane maratone zmagovali tudi kadilci.
http://www.buyrumballs.com/honolulu.htm
As evidenced by the full ashtrays outside the Marthon Expo, many of the Japanese runners were also smokers. I ran behind this women who was squatting close to the ground around mile 18 and wondered if she was okay. I ran past her and saw she was just stopped for a smoke break.
 Denke
#354700
Mojca (predvidevam), to da sem kadilec predstavlja samo trenutno "tezje" stanje pri meni. Osebno mi je bolje, ko imam okoli sebe nekadilce, ker tudi sam skoraj da ne prizgem cigareta, razen ce je "nuja" :D. Drugace imam kar disciplino, da pred in po teku nic ne kadim, sem ugotovil, da se boljse pocutim. Verjamem, da dodatkov nikoli ni dovolj, bi lahko rekli, da je pri vseh stvareh tako. Vedno je nekaj novega, bolj naprednega... s copati bom mogoce na daljsi rok lahko prisparal na kaksni poskodbi, z dodatki kot so ure ipd, pa so res mogoce samo "nepotrebni" dodatki, ampak vcasih pripomorejo k temu, da je clovek bolj motiviran - tako ali drugace.
 Denke
#354702
No, vem da sem neki ...nator :D. Prvo naj bi stopil z zunanjim delom pete, nato s preostankom stopala (tudi ostala obutev je bolj obrabljena na zuanji strani pete, kot preostanek). Zal mi je, da sem zamudil Asics foot id, ki so ga imeli po Intersport trgovinah :/
 Denke
#354704
No, pa sem vseeno nasel in ce mogoce koga zanima. Hervis organizira Asics FOOT ID v Celju,19.5.2017, v Ljubljanskem City Parku 20.5.2017 in v Mariboru v ponedeljek, 22.5.2017. Tako da bom verjetno tam dobil dokoncne informacije in vedel v katero skupino spadam :). Trenutno tecem z Nike Free 5.0, ki jih imam ze 2 ali 3 leta. No zdej bo vsekakor cas za zamenjavo :)
Uporabniški avatar
 čara
#354717
Torej že tečeš.

Kako imaš obrabljene podplate? na peti, prstih, zunanji ali notranji rob?

Načeloma ne zgrešiš, če kupiš nevtralne-razen, če si ekstremen pronator ali supinator.
 Denke
#354718
Ze ze :)
Obrabljen je zunanji del pete (prilagam slike). Veliko bolj je opazno na rdecem cevlju, desna noga (v modrem kvadratku na linku pise: load 1 more), katere nosim dobro leto. Prva slika je levi cevelj. No, jutri dobim se rezultate od Asicsa, sem se ze narocil. Tako bom vsaj smernico imel, kaj kupovati.

https://imgur.com/gallery/63Gbr
Uporabniški avatar
 čara
#354719
No ja, v mislih sem imela podplat (fotka spodaj). :D

Se pravi pristajaš na pete-ouch. Rabiš zelo blažene superge, ker če pristajaš res na peto, precej bolj obremeniš kolena, kolke, hrbtenico, na dolgi rok ni glih blagodejno.

Slika
 Denke
#354721
Čara, hvala za podrobnosti :). Toliko obrabljene nimam se nobene obutve(sem nekako obseden s prevec pari obutev :-D), ko pridem domov, pa vseeno preverim. Drugace pa ja, ocitno tako pristajam in mi je zato prodajalec tako tudi svetoval? Kayano model, vsaj po obcutku, so zelo ublazene tako v zadnjem, kot v sprednjem delu. Trenutna obutev pa mi daje obcutek, kot da tecem po kamnih.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA