teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 ero
#64014
pri nas v črnuškem Mercatorju ga imajo dvakrat na teden (se mi zdi) - ob torkih in petkih. a izjemno hitro poide.

mimogrede - zdaj ga reklamirajo tudi po radiu. mogoče se pa vendarle premika...
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#64022
ero napisal/-a:

mimogrede - zdaj ga reklamirajo tudi po radiu. mogoèe se pa vendarle premika...


To bi bilo super...korak naprej za splosno zdravje in stroske zdravstva ....
 wind
#124239
pia napisal/-a: Poleg tega stopi v akcijo še encim ksantin-oksidaza, ki se nahaja v notranjosti maščobnih kapljic. Ta encim je namenjen postopnemu razkroju proteinskega dela membrane maščobne kapljice, da nato organizem maščobo lahko uporabi. Ker te membrane po homogenizaciji več ni, ta encim ob nalaganju maščobe na stene žil, le-te poškoduje.


Ne bo držalo. :) Beri tole:

Homogenized bovine milk xanthine oxidase: a critique of the hypothesis relating to plasmalogen depletion and cardiovascular disease

AJ Clifford, CY Ho and H Swenerton

A hypothesis has repeatedly been promoted that xanthine oxidase from homogenized bovine milk is absorbed intact, damaging cardiovascular tissue by depleting plasmalogens and initiating atherosclerotic changes that culminate in heart disease. In the light of recent experimental evidence, the present paper examines the validity of this hypothesis and associated claims. The evidence leads to the conclusion that
1) absorption of dietary xanthine oxidase has not been demonstrated;
2) a relationship between intakes of homogenized milk and levels of serum xanthine oxidase activity have not been established;
3) a direct role for xanthine oxidase in plasmalogen depletion has not been established;
4) neither liposome formation during homogenization of milk nor absorption of intact liposomes from the gastrointestinal tract has been demonstrated; and
5) data are lacking to support the claim that large doses of folic acid inhibit xanthine oxidase in vivo and/or are therapeutic in heart disease. Experimental evidence has failed to substantiate, and in many cases has refuted, the xanthine oxidase/plasmalogen depletion hypothesis.
<a href="http://www.ajcn.org/cgi/reprint/38/2/327.pdf">vir</a>

Cela štorija (o škodljivosti homogeniziranega mleka) temelji na skoraj 40 let stari hipotezi (avtor je Kurt A. Oster, vire najdeš v zgornjem linku), ki so jo že zdavnaj ovrgli, ampak nekateri kar naprej ponavljajo tole zgodbo, v kateri je kup bedarij, ljudje pa kar slepo verjamejo, ne da bi sploh premislili, kaj piše. Npr, neprebavljive kroglice kazeina z maščobo naj bi kar po žilah krožile. Ja, potem vam pa precej organov manjka - očitno nimate želodca, trebušne slinavke, jeter, žolčnika, črevesja... Mogoče so pa vesoljci res že tu. :D
Uporabniški avatar
 Mija
#124241
Glede na vse napisano in povedano, še vedno ostajam pri svojem (laičnem :!: ) mnenju, da četudi nehomogenizirano mleko ni dokazano bolj zdravo od homogeniziranega, zdravju ne škodi bolj od slednjega. Kar je zame povsem dovolj, da v trgovini, kadar imam na izbiro, vedno izberem nehomogenizirano mleko (zraven Mlekarne Planika, nehomogenizirano mleko polnijo še kot Bohinjsko mleko, pa pod Merkatorjevo blagovno znamko "Zdravo življenje", katero ima celo samo 1,5 % mlečne maščobe) :idea:
 klopotec
#124242
Ni glih tako. Bolj kaže, da večina verjame štorjam, katerim verjameš ti. Sicer bi prodali več nehomogeniziranega, kot homogeniziranega mleka. Tako da si kar v pravem, glavnem toku.

Lepo se imej.
 klopotec
#124244
Mija napisal/-a:Glede na vse napisano in povedano, še vedno ostajam pri svojem (laičnem :!: ) mnenju, da četudi nehomogenizirano mleko ni dokazano bolj zdravo od homogeniziranega, zdravju ne škodi bolj od slednjega. Kar je zame povsem dovolj, da v trgovini, kadar imam na izbiro, vedno izberem nehomogenizirano mleko (zraven Mlekarne Planika, nehomogenizirano mleko polnijo še kot Bohinjsko mleko, pa pod Merkatorjevo blagovno znamko "Zdravo življenje", katero ima celo samo 1,5 % mlečne maščobe) :idea:


Saj, jaz tudi ne vem, katere teorije so bolj prave. Ampak, če neko naravno živilo najprej razbiješ na prafaktorje, nato pa ga še skuhaš pri 120 stopinjah? Kmečka pamet mi pravi, da bi znalo biti tisto izpod krave, samo malo pogreto, mnogo boljše.
Sevda pa ima vsak možnost izbire, če se le malo potrudi. Ampak če to poveš, nekateri kar skočijo pokonci in te obkladajo, da jim nekaj vsiljuješ. Pa naj vsak pije, kar mu paše, pogovor o tem pa je le koristen.
 MKC
#157008
kje v Lj kupujete NEhomogenizirano mleko in katero?
Hvala in Lp
Uporabniški avatar
 niki
#157009
MKC napisal/-a:kje v Lj kupujete NEhomogenizirano mleko in katero?
Hvala in Lp


V Hipermarketu Mercator (največ izbire) ali Interspar (bolj skromno), običajno pa tistega, ki ga imajo, najraje Bohinjskega ali Planika.
 MKC
#157057
niki napisal/-a:
MKC napisal/-a:kje v Lj kupujete NEhomogenizirano mleko in katero?
Hvala in Lp


V Hipermarketu Mercator (največ izbire) ali Interspar (bolj skromno), običajno pa tistega, ki ga imajo, najraje Bohinjskega ali Planika.


aha hvala. kolko ga kej kupiš naenkrat, kolko časa ti kej zdrži(oz. je najdlje zdržalo) in kje ga hraniš?

Lp
Uporabniški avatar
 niki
#157059
MKC napisal/-a:
niki napisal/-a:
MKC napisal/-a:kje v Lj kupujete NEhomogenizirano mleko in katero?
Hvala in Lp


V Hipermarketu Mercator (največ izbire) ali Interspar (bolj skromno), običajno pa tistega, ki ga imajo, najraje Bohinjskega ali Planika.


aha hvala. kolko ga kej kupiš naenkrat, kolko časa ti kej zdrži(oz. je najdlje zdržalo) in kje ga hraniš?

Lp


Na embalaži je datum, paziš da vzameš tistega, ki ima rok trajanja vsaj nekaj dni, ker se lahko zgodi (vsaj pri naši bljižni manjši trgovini) da je datum isti kot dan nakupa. Rok trajanja je tam okoli 5 dni, zdaj pa je odvisno od dneva nakupa oz. koliko časa že stoji v trgovini.
Sicer ga pa hranim v hladilnku, sicer bi se zasiril, količina pa spet odvisna koliko časa je še dober (npr. če je 5 dni, vzamem 2 l).
Uporabniški avatar
 garni
#157106
eno butasto :?: :oops:

Je mleko takoj primerno za pitje ali ga je prej potrebno prekuhati???

Vprašam zato, ker sem zgoraj zasledil, da je eno uporabno cca. 5 dni, za Mercatorjevo zdravo življenje pa se mi zdi, da je uporabno kar nekaj časa...
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#157115
Ne vsega mešat, fantje. :) Ali je mleko potrebno prekuhati, ni odvisno od homogenizacije (razbijanje maščobe na majhne delce, kar izboljša prebavljivost in okus) ampak od tega ali je mleko (v grobem)pasterizirano (segrevanje na 65...85 stopinj, bila je pred leti uvedena za uničenje patogenih organizmov: TBC, malteška mrzlica, driska pri dojenčkih...) ali celo sterilizirano (označeno z UHT na embalaži, je ogreto na 110...140 stopinj in najbolj obstojno). Surovo mleko je obstojno zelo malo časa, pasterizirano pa na hladnem okoli 4 dni, potem se pokvari (sesiri).
V kolikor je mleko neogreto, tudi na embalaži piše, da je mleko potrebno prekuhati pred uporabo. :wink: Česar bi se jaz osebno tudi držala.

Seveda tudi na to temo (kuhanje) obstajajo teorije (ki jih raje ne bom komentirala, da ne bo spet kakšne vojne), ki pravijo, da je OK samo surovo mleko, se pravi nehomogenizirano in nepasterizirano, vsa ostala mleka pa so škodljiva, ker zavreto mleko kisa organizem. In teorije, da je katerokoli mleko škodljivo. In... no ja sej bom nehala :oops: :)

Js mlekca ne prebavljam ravno najbolje, tako da ga previdno po malem doziram, ne zato ker ga je "treba pit", ampak zato ker mi je strašno dobro. :P In še to konzumiram samo UHT in homogenizirano, ker se po tistih "naravnih" ne počutim dobro. Malo ej treba tudi grešit s kako stvarjo. Saj veste - pridne punce pridejo v nebesa, poredne pa povsod. :twisted:
 baron
#176349
Logično da mleka ne prebavljaš najbolje, ker je mleko hrana za teličke! Za človeka pa ni zdravo
 skorc
#176419
klopotec napisal/-a:Kmečka pamet mi pravi, da bi znalo biti tisto izpod krave, samo malo pogreto, mnogo boljše.


No pa ti še jaz čisto po kmečko in lastnih izkušenj še repliciram. Imam možnost, da pijem mleko direktno izpod krave. Krava ni hranjena z umetnimi krmili in raznoraznimi silažami. Polnomastno mleko, maščobe tja od 4 do 4,5.
Če ga spijem samo deci, dva, sem v naslednj pol ure takoj na WC-ju. Začne se s krči in konča... hja, saj veste. :)

Po drugi strani pa mi je zdravnik zaradi poškodbe mišice svetoval večji vnos beljakovin. Zadnji mesec pijem tam nekje od 1 do 1,5 litra mleka na dan. Alpsko 1.6. Nobenih težav. Okrevanje gre super (verjetno ne samo na račun mleka).

Ata so še od časa juge elektro-varilec. Serijsko so jim vsak dan pri malici servirali pol litra mleka. Po 32 letih delovne dobe mu še vedno nič ne manjka.

Dva "kmečka" primera iz prakse. Z znanostjo ju ne morem podkrepit, ker ni moje področje.

Imam pa eno vprašanje za avtorico prispevka. Maščobne kroglice naj bi bile velike 2 mikrona. Zanima me koliko tehta ta kroglica? To lahko potem primerjamo z notranjim premerom in dolžino žil. S pomočjo tega podatka, bi lahko potem izračunali, koliko mleka je dejansko potrebno popiti, da se ožilje zamaši.
 klopotec
#176420
Zanimive so te zgodbice o mleku. Se nasmeješ.

Mam pa še en razlog za dobro voljo. Od tega tedna mi moja dobaviteljica spet dobavlja mleko. Telček je zrasel in sem ga zdaj zamenjal jaz. He,he.
Meni paše in me nič ne požene.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA