teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 meki
#205248
Proteini bi bila zelo kvalitetna in pametna izbira, oziroma še boljša izbira za zjutraj bi bil gainer, ki vsebuje mešanico tako beljakovin kot tudi mešanico ogljikovih hidratov, ki so za jutranji obrok bistveni vir energije. Predvsem bi ti bilo veliko lažje zjutraj zaužiti dodatek( vsaj mislim), kot obrok v obliki hrane. Seveda pa obroke v obliki hrane ne gre zanemarjati.
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#205262
no, namesto gainerjev in ostalih čudodelnih praškov je čisto ok tudi kos kruha z namazom: marmelada, med, namaz s skuto (sladek, zelenjaven ali karkoli) in skodelica čaja... je simpl, poceni, dobro funkcionira in verjetno tudi bolj zdravo.

sploh skuta je kul zadeva, lahko vržeš not začimbe, tuno, nasekljane olive, oreščke, lahko narediš sladek namaz s cimetom (no, pa ne vse skupaj :lol: ), skratka milijon možnosti.

pomojem je najslabše, da vsak dan ješ isto. ne vem, kda si predstavlja, da bi za kosilo vsak dan jedel isto stvar, pa naj bo še tako polnovredno in hranilno.
 meki
#205481
Andreja_T napisal/-a:no, namesto gainerjev in ostalih čudodelnih praškov je čisto ok tudi kos kruha z namazom: marmelada, med, namaz s skuto (sladek, zelenjaven ali karkoli) in skodelica čaja... je simpl, poceni, dobro funkcionira in verjetno tudi bolj zdravo.

sploh skuta je kul zadeva, lahko vržeš not začimbe, tuno, nasekljane olive, oreščke, lahko narediš sladek namaz s cimetom (no, pa ne vse skupaj :lol: ), skratka milijon možnosti.

pomojem je najslabše, da vsak dan ješ isto. ne vem, kda si predstavlja, da bi za kosilo vsak dan jedel isto stvar, pa naj bo še tako polnovredno in hranilno.

Andreja_T, se strinjam s tabo, da so stvari, ki si jih naštela tudi ok. Samo vse te stvari, zelo zaposlijo želodec, kar pa ni ravno prijetno za tek. No seveda je tudi odvisno od tvojih ciljev. Nisem pa nikoli rekel, da so praški nadomestilo za uravnoteženo prehrano. No v nekaterih primerih jo lahko tudi nadomestiš( kakšen obrok preko dneva), ciljam na primer ARNELE, ki ima težave z jutranjim prehranjevanjem in posledično tudi veliko bolj obremenjuje želodec z navadno hrano pred tekom. Kar se pa tiče, da je hrana cenejša, bolje funkcijonira in, da je bolj zdrava, se pa s tem nebi strinjal.
 Flexshop
#205486
Pozdravljeni!

Sem opazil, da teče debata o raznoraznih dodatkih k prehrani, tako, da bi omenil našo spletno stran http://www.flexshop.si na kateri najdete tako dodatke za pred, med in po vadbi. Imamo zelo kakovostne dodatke priznanih proizvajalcev, ki ne vsebujejo praktično nič škodljivih snovi. Ključ do vašega cilja je seveda pravilna prehrana. Čeprav se trudimo , da jemo zdravo, ima vsakdo v svoji dieti luknje in primankljaje, zato nam tu pomagajo razni dodatki k prehrani, ki nam zapolnijo te luknje.

Lep pozdrav,
FLEXSHOP
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#205497
@meki, kaj je bolj zdravo je stvar različnih pogledov na to, kaj sploh kvalitetna hrana je. za nekoga je tudi 100x predelana hrana ok, za drugega je zdravo sveže, tako da je to že stvar druge debate. za moje pojme je pač manj predelana hrana bolj kvalitetna, se pa marsikateri rekreativec, ki je prepričan, da brez praška nima dobre regeneracije, ne bo strinjal z mano.

to, da zjutraj ješ, ne pomeni da se nažreš, ampak res samo 1 manjši kos kruha, ali kaj količinsko podobnega. počakaš par minut in lahko greš teč, ker to ne obremeni tako prebavnega sistema, ker je količina majhna.

moje osebno mennje je, da rekreativec za tistih 15km ne potrebuje nekih hudih nadomestkov beljakovin in OH, še posebej, če želi shujšat, ker kalorijsko to ni ravno revna "hrana". že za eno navadno ploščico moraš par ur trdo trenirat, da jo skuriš.
 meki
#205501
Andreja_T napisal/-a:@meki, kaj je bolj zdravo je stvar različnih pogledov na to, kaj sploh kvalitetna hrana je. za nekoga je tudi 100x predelana hrana ok, za drugega je zdravo sveže, tako da je to že stvar druge debate. za moje pojme je pač manj predelana hrana bolj kvalitetna, se pa marsikateri rekreativec, ki je prepričan, da brez praška nima dobre regeneracije, ne bo strinjal z mano.

to, da zjutraj ješ, ne pomeni da se nažreš, ampak res samo 1 manjši kos kruha, ali kaj količinsko podobnega. počakaš par minut in lahko greš teč, ker to ne obremeni tako prebavnega sistema, ker je količina majhna.

moje osebno mennje je, da rekreativec za tistih 15km ne potrebuje nekih hudih nadomestkov beljakovin in OH, še posebej, če želi shujšat, ker kalorijsko to ni ravno revna "hrana". že za eno navadno ploščico moraš par ur trdo trenirat, da jo skuriš.


Še enkrat poudarjam, da je vse odvisno od posameznikovih ciljev in večji kot so cilji vse težje se je pravilno prehranjevati popolnoma brez dodatkov. Seveda se pod raznolike dodatek štejejo tudi vitamini, minerali, maščobe v obliki kapsul..... in ne samo B in OH. Kar se pa tiče hrane je težko zaužiti izdaten obrok kompleksnih ogljikovih hidratov neposredno pred visoko intenzivno aerobno vadbo, tako, da košček kruha je za moje pojme bistveno premalo. Glede beljakovinskih ploščic moraš tudi gledati, da sestava ploščic je veliko bolj prijazna telesu kot recimo MILKA, zato jo posledično telo shrani v prave namene in bistveno manj v maščobo oziroma še tisto kar bi hotlo iti v maščobe se porabi kot vir energije.
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#205539
zrediš se, če je vnešenih kalorij preveč, pa naj bodo od milke al pa od gainerja :) sprehodi se v kak fitnes, kjer boš srečal nadebudne športnike, ki se prehranjujejo izključno s take vrste nadomestki in imajo čisto preveč maščobe, kljub temu, da veliko trenirajo (no, vsaj jaz jih osebno poznam nekaj).

sicer pa ne vem zakaj milko sploh kot ploščico omenjaš, saj je menda noben ne šteje kot dodatek prehrani oz. nadomestek polnovrednega obroka, kar naj bi dobri gainerji, itd. bili (recimo)? to spada med sladkarije :P k si jih itak najbrž kar vsi (skoraj) prepogosto privoščimo: preveč enostavnih OH, maščobe in ostalih packarij. (tud to mora bit)

kar se pa ciljev tiče, arnela je razložila, da ne misli zmagat na naslednjem ljubljanskem maratonu, ampak želi zgubit tistih par kilc viška. v skladu s tem je bil tud moj odgovor - pojest nekaj čisto malega, toliko, da ne tečeš čisto na prazen želodec, ker se v nasprotnem primeru tudi lahko izčrpaš bolj, kot bi bilo zaželjeno. to je vse. je pa po mojem tudi res majhen obrok gainerja boljši, kot teč lačen 10 km, čeprav načeloma zagovarjam "navadno" hrano.
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#205549
Najrajši zjutraj pred vsako tekmo pojem dve pečeni kurji jajci in kos kruha. Lahko vam zrihtam link od perutnine Ptuj :D samo ne vem, če majo spletno prodajo.
Vsak je pač navajen na neko hrano, meni to najbolj ustreza, seveda pa med tednom ne tečem zjutraj in tako nimam enoličnih zajtrkov.

Zame je dober obrok pred tekom tudi kruh z marmelado (ali med) in čaj.

Kadar gre za kakšno uradno prireditev in ne le trening, je ta obrok 2 - 3 ure pred startom, zato pa pol ure pred startom paše še pol energijske ploščice.

Dober tek :roll:
Uporabniški avatar
 Arnela.O
#207129
naj še sama dodam nekaj k debati o proteinih, dodatkih itd. ko sem več kot dve leti nazaj sprejela odločitev, da korenito spremenim prehrano, nisem o teh zadevah vedela nič. enostavo sem izločila VSE sladkarije in vse sladko. tega itak nisem jedla, meni to pač ne paše. izločila sem svinjsko meso (k ga imam drugače najraje :oops: ) in tudi preostalo meso sem počasi izločevala, ker mi enostavnoi ne gre po grlu. jedla sem zelenjavo in določeno sadje. od zelenjave sem izločila vse razhudnike in od sadja samo naše sadje (to kar raste pri nas), sezonsko. pijača je ostala samo voda, kava (črna brez sladkorja) in čaj, predvsem zeleni, indijski, kopriva, meta...itd...mlečnih izdelkov ne maram, razen kefirja in skute pa še sem jedla direkt, nč mešanja. vmes sem pobasala kak slani kreker, največ 5 komadov. počutje je bilo dobro, tudi telo je bilo vzdržljivo-vse do lanskega leta ko so mi tik pred sitematskim pregledom odkrili znake anemije. vse skupaj se je stopnjevalo in zdravnica je začela sumiti, da sem veganka, ker moja kri je kazala na to. zdaj imam kr hudo anemijo, jem zdravila in kup dodatkov v obliki B kompleksa, magnezija, D vitamina in omega 3, ker so mi za povrh vsega (za kar krivim stres) našli še rahlo zvišan holesterol. zaradi vsega tega sem začela jesti normalno in pozna se na kilah pa tudi pokvarjeni prebavi in počutju.

tko, da dodatki niso larifari. v prehrani, predvidevam da zaradi obdelave, enostavno ni tega kar potrebujemo za zdravo delovanje telesa in, če športaš rabiš več- tko da podpiram rabo vsega tega.

proteini se mi pa zdijo uredu izbira. zakaj pa ne? vsi vemo za kaj se uporabljajo. jaz sem ravno danes prvič užila svoje prve. partner mi je zmešal, sam jih že dolgo je, ker pač oboskuje fitnes in "ureja" mišice, sama pa nočem "skurit" svojih. hočem se znebit maščobe, ker meni osebno anoreksično telo pri ženskah ni lepo. lepo je zdravo nabito, miščičasto telo. zame :D


aja, pa še to...kdo pravi da nočem na maraton. vedo bolj tudi to postaja moj cilj, ampak počasi iz malega raste veliko. najprej je treba izgubit par kilc, pridobit še več kondicije, moči...in iz cilja v cilj. sploh pa moram pazit, ker me kri rada izda. tko, da držmo pesti, jutri grem na preiskave-ponovne.


pozdrav vsem 8)
 spela*
#207131
Arnela.O napisal/-a:proteini se mi pa zdijo uredu izbira. zakaj pa ne? vsi vemo za kaj se uporabljajo. jaz sem ravno danes prvič užila svoje prve.


Menda ja ne? :shock:
Zgolj moje osebno mnenje: če že uživate razne dodatke k prehrani, bi bilo dobro vedeti, za kaj sploh gre. In da proteini oziroma beljakovine niso nekaj, kar najdeš le v nekih praških. :roll:
#207147
Da dodam :mrgreen:
Anela glede na to, kar si napisala, da si jedla lahko čist normalno sklepaš, da bi do podobnega scenarija prišlo prej ali slej. Glede na to kar sem prebral si res mislim, da si na koncu jedla samo sadje in zelenjavo, kar nikakor ne zadosti tvojih potreb še najmanj pa kot si v nadaljevanju napisala če se ukvarjaš s športom.

Ja določene stvari je res fajn jemat, oziroma so praktične, toda iz lastnih izkušenj ti povem da gre tudi brez njih, samo ja a ni lepo da imaš "obrok" v 2 minutah fertik? NE NI. Sčasoma sem se jih naveličal in začel iskat zamenjavo za čim bolj "natur" varianto, do česar prideš če malo prebiraš strokovne članke na temo športna prehrana, no pretiravat ti ni treba ker itak v vsakem drugo piše. Sedaj nimam dodatkov (razen magnezija, vitaminov in omega3) pa dirkam ko zajec :wink: očitno regeneracija deluje tudi brez Whey-a in ostalih stvari, ugotovil sem tudi da mi med tekom bolj odgovarja domači malinovec (z dodatkom soli) kot pa izotonična pijača. Pomembno je, da si narediš nek prehrambeni plan katerega se nato držiš in če upoštevaš nekaj osnovnih načel je uspeh zagotovljen (tudi če si ultramaratonec :ignore: in so tvoje potrebe še toliko večje). Sadje, zelenjava, ribe (predvsem sardele in losos), piščanec, pusto goveje meso, žita (ajda, proso, oves...) v vseh oblikah (moka, zdrob, kosmiči...), mlečni izdelki (mleko, skuta, jigurt s kulturami...) in še bi lahko našteval, tako da ne mi rečt da se ne da...

Ja nič nimam proti beljakovinam v praškovni obliki, toda nekako sem prišel do prepričanja, da so le izgovor ker se ti ne da poskrbet za vse drugo, oziroma si vzet časa da si pripraviš nekaj bolj konkretnega. Res živimo v zelo stresnem času (oziroma toliko stresnem koliko si ga sami naredimo), kjer je vsaka minuta pomembna, toda včasih pozabimo na dejstvo, da smo najpomembnejši mi sami.

Lp

Uroš

p.s. moja zadnja krvna slika je mojega osebnega zdravnika tako presenetila, da jo je moral dvakrat analizirat in mi je na koncu segel v roko.
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#207161
uroš, se strinjam s tabo v celoti, 300%no.
tak način brez "dodatkov" ima samo eno "napako", zahteva malo več časa, organizacije in samodiscipline. torej ni za lenuščke :D

arnela, nimam te namena kritizirat, vsak se sam odloči, da bo živel po svojih načelih. in tako je tudi prav. vendar je trditi, da v hrani, ki se jo dandanes dobi, ni vseh potrebnih hranil, potem, ko iz jedilnika izločiš polovico stvari, ker ti niso dobre, oz. ker nekje prebereš, da niso zdrave, malo (samo)zavajajoče. že sama prehrana brez mesa zahteva nekajkrat več vložene energije in časa, da z ostalimi stvarmi to nadomestiš. s tem, ko eno stvar samo enostavno izločiš, pa lahko pridelaš velik minus, če se ne vprašaš, od kje in s čim boš neka hranila vnašal.

tudi na tem forumu imamo resne, tudi tekmovalne, športnike, marsikdo od njih trenira celo večkrat na dan. in jim odlično gre brez instant pripomočkov - od rezultatov do krvne slike in zdravja. že dolga leta. torej imamo žive primerke, ki dokazujejo, da se tudi z visokimi zahtevami da pojest, kar človek potrebuje. :clap: če se hoče.
Uporabniški avatar
 Arnela.O
#214356
Pozdravček!

Uroš in Andreja 8) in ostali...evo me :D

Vmes sem dala nekaj pregledov skozi. Holesterola ni, krvna slika je super. Celo anemija se je izboljšala, čaka me samo še izvid ščitnice. Bla sem pridna ful. Ampak res in še vedno sem. Celo kavo sem nehala pit, edino cigaretov ne morem zavreč :roll: :oops: ŠE

Najprej sem sklenila pomembno odločitev. Postala sem uradno vegetarijanka :D , moral se je zgodit, ker mesa enostavno ne spravim več po grlu. Ne gre, gabi se mi. Težave z zaprtostjo sem po "stotih" zdravilih odpravila s pšeničnimi otrobi in veliko vode. Zdaj si pripravljam hrano, nadomeščam beljakovine z rastlinskimi, izobražujem se o polnvredni hrani itd. Sama delam svoj panirček, sejtan... Pojem kakšen kalcij in b kompleks. Veliko vlaknin, nič gaziranega, sladko sem se odločila nadomestiti s sladkim sadjem (men že banana zadostje in šipkova marmelada recimo). Plus ogromno različne zelenjave, ker jo mam tko rada. Telovadim doma 40 minut intenzivno (vsak drug dan), tudi z utežmi malo in seveda tečem. Počutim se dobro, kot se nisem še v življenju. Počivam in poslušam telo :clap:

Strinjam se z uporabo proteinov, strinjam se tudi s tem da je to "podpiranje" lenobe. Andreja, nikjer nisem napisala, da s proteini hočem kaj nadomeščati. Koliko je kaj zavajajoče pa lahko razpravljamo v nedogled.

Zato ne bom lena, ker po naravi nisem. Uživam v pripravljanju hrane, ker si vegeterijanec mora vzeti čas za to. Sej na splošno rada kuham 8) sploh ribe mam zlo rada.

Tko, vsem želim prijetne kilometre v zasneženi pokrajini :D
#214370
Arnela.O Zdravo.

Arnela.O napisal/-a: Celo kavo sem nehala pit, edino cigaretov ne morem zavreč :roll: :oops: ŠE


Tudi Kolumb ni Amrerike odkril v enem dnevu, počasi se daleč pride.

Arnela.O napisal/-a: Počutim se dobro, kot se nisem še v življenju. Počivam in poslušam telo :clap:


Torej si ugotovila smisel življenja :wink:

Arnela.O napisal/-a: Zato ne bom lena, ker po naravi nisem. Uživam v pripravljanju hrane, ker si vegeterijanec mora vzeti čas za to. Sej na splošno rada kuham 8) sploh ribe mam zlo rada.


Če najdeš kaj pametnega, ni jih sicer veliko vegetarijanskih nekaj pa se jih najde.
:arrow: link

Drugače pa čestitke in le tako naprej.

Lp

Uroš

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA