teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 Rollback
#240495
lonelyrider napisal/-a:..sem bral tole.. ..ampak kot v vsaki knjigi.. ..ni absolutnih resnic.. ..resnica je relativna..

..važno je da znamo izbirati med resnicami.. ..poiskati pravo pot, ne pa se oklepati nekega avtorja kot pijan plota..
.


Najboljša resnica je tista, ki jo lahko preizkusiš in potrdiš (ali ovržeš) tudi v praksi.

Mi smo to naredili in rezultatiso potrdili teorijo. Namesto teoretiziranja in izbiranja - vsakemu, ki ga zanima kako hrana vpliva na njegovo telo, predlagam, da si vzame npr. en mesec in preveri v praksi ali tukaj pišemo traparije ali je kaj na tem. :D Vse, kar lahko izgubite je en (zanimiv) mesec, morda pa tudi kak odvečen kilogramček ... :wink:
Uporabniški avatar
 katka
#240496
spela* napisal/-a:O, ja, pa obstaja. Na njej so "gor zrasli" stari Grki. Glavne sestavine: pšenica, olive in grozdje (in seveda derivati, torej kruh, olivno olje in vino).

Dvomim, da niso jedli špeha... ;)

StaraKost napisal/-a:Moram malo podebatirati te piramide. Ne da misliš, da večina ljudi ve za takšne in drugačne piramide in da se prehranjuje po bilo kakšni piramidi?

Saj ni treba, da jo poznaš. Dosti je, da greš v trgovino in kupuješ tisto, česar je tam v izobilju (in v katalogih), ješ domnevno "zdravo" hrano z "malo maščob", ali pa ubogaš svojega zdravnika... in si že v "piramidi".

StaraKost napisal/-a:Če se držiš osnovnih pravil, da je v prvi polovici dneva potrebno jesti bolj OH hrano, ki ti da energijo za čez dan. In v drugi polovici dneva bolj beljakovinsko hrano, ker čez noč ne potrebuješ energijo. Oziroma "domačo nalogo" opraviš s pomanjkanjem hidratov. :D .
Če temu, dodamo dobro dozo aktivnega življenja, skoraj, da je nemogoče, da imaš težave s težo.

Hm, kam pa pašejo maščobe v tej tvoji enačbi?

Brala sem o raziskavah, ki so pokazale, da debeli ljudje ne jedo nujno več, kot suhi in tudi niso nujno brez "doze aktivnega življenja", zato še vedno vztrajam, da takšno razmišljanje nekaterim dela krivico, poleg tega, da je netočno. Res je, v preteklosti smo jedli manj (sem gotovo spadajo tudi pozitivni učinki postenja na zdravljenje kakšnih obolenj), a če hočemo biti zelo natančni, smo v pred-preteklosti jedli še manj in bili še bolj zdravi. Oziroma: lakote, kakršne poznamo danes, so vstopile v zgodovino po vstopu žitaric. Bolezni tudi. Ja, bi se dalo povleči kakšno vzročno-posledično povezavo, vendar forum verjetno ni najboljše mesto za takšno debato.

Bobek napisal/-a:Omenjena raziskava kaže popolnoma nasprotno sliko. Smrtnost francoskih moških obolelih za rakom je najvišja v Evropi, zahvaljujoč velikemu deležu obolelih za rakom ust, ustnic, grla in pljuč, kar je neposredna posledica konzumiranja alkohola in kajenja.

V pojasnilo: govorila sem o konzumaciji zasičenih maščob (torej high-fat vs. low-fat) in boleznih srca in ožilja. Bolezni srca in ožilja se povezujejo s konzumacijo maščob in povišanim holesterolom, četudi še niti ena raziskava na tem svetu tega ni uspela potrditi. Seveda verjamem, da ne alkohol ne kajenje nista ravno promotorja zdravja.

Bobek napisal/-a:
StaraKost napisal/-a:Danes se s hrano pretirava posebej tisto, ki je včasih služila kot "sladica" in se jedla zelo redko, oziroma samo ob posebni priložnosti(prazniki, rojstni dnevi, poroke, ....), danes se to je skoraj vsak dan :mrgreen:


Ne skoraj vsak dan. Večkrat dnevno se je meso, ki se je včasih jedlo enkrat tedensko, sladkarije so na jedilniku nekaterih večkrat na dan, za industrijsko procesirano hrano pa nekateri že mislijo, da druge sploh ni.

Ampak, a se vprašate, zakaj je tako? Zdi se mi, da gre tukaj razlaga v smer moraliziranja proti "lenobi" in "požrešnosti" (zanimivo... ravno grehi iz največjega knjižnega bestsellerja vseh časov), bilo pa bi prav, odmakniti se še za korak nazaj in se vprašati, zakaj zaboga nekateri niso siti, navkljub vsej hrani, ki jo pojedo? Moja - in ne samo moja - ugotovitev je, da gre razloge iskati v hranilih. Če tvoja hrana temelji na zadosti beljakovin in maščob in so tvoji OH nizko-GI, potem se bodo stvari začele štimati same od sebe. Telesna teža se bo začela uravnavati in ne bo treba gledat v to, koliko in kdaj se poje.

In še eno pojasnilo bi rada: zakaj se temu, kar nekateri tukaj zagovarjamo, reče "sektaštvo" (citiram StaroKost), zagovarjanje nečesa drugega pa je lahko "normalno"? Mislim, a je takšno razlikovanje in označevanje sploh potrebno v eni resni debati?
Uporabniški avatar
 Bobek
#240499
katka napisal/-a:Ampak, a se vprašate, zakaj je tako? Zdi se mi, da gre tukaj razlaga v smer moraliziranja proti "lenobi" in "požrešnosti" (zanimivo... ravno grehi iz največjega knjižnega bestsellerja vseh časov), bilo pa bi prav, odmakniti se še za korak nazaj in se vprašati, zakaj zaboga nekateri niso siti, navkljub vsej hrani, ki jo pojedo? Moja - in ne samo moja - ugotovitev je, da gre razloge iskati v hranilih. Če tvoja hrana temelji na zadosti beljakovin in maščob in so tvoji OH nizko-GI, potem se bodo stvari začele štimati same od sebe. Telesna teža se bo začela uravnavati in ne bo treba gledat v to, koliko in kdaj se poje.


Za prenajedanje sta predvsem dva vzroka:
- telo ni dobilo vseh potrebnih hranil in zato zahteva še več hrane
- dodatki procesirani hrani, ki zasvojijo človeka

Z drugim razlogom se ne bi ukvarjal, prvega pa uporablja kot argument skoraj vsaka šola prehranjevanja, razlike so v vrsti hranila, ki naj bi manjkalo.

Samo za primer, presnojedstvo je v začetku zagovarjalo 90% sadja, 7% zelenjave, ostalo oreščki in semena.
Nekaterim je ta sistem ustrezal, na njem so se pozdravili in zaživeli polno življenje. Velika večina drugih je na tej hrani propadla.
Zakaj je nekaterim uspelo, drugim ne?
Presnojedci, ki jim je uspelo, trdijo da drugim pač ni, zaradi šibke volje.
Močno dvomim.

Po mojem je razlog v tem, da ljudje enostavno nismo enaki in naše korenine niso iste. Tistim, ki je uspelo na sadni prehrani, je očitno manjkalo sestavin, ki so v sadju.

Kaj pa manjka tistim, ki niso zdržali samo na sadju in na primer cvetijo na paleolitski dieti?
Izgleda mesnih beljakovin in za razliko od sadjejedcev, so njihove korenine bolj neandertalske. Pa da ne bo kdo zameril :wink: Zato tudi vsakdo ne more biti vegetarijanec. Paleolitska dieta pa je v redu tudi ker nima procesirane hrane in že samo izločitev te hrane je velik korak k zdravju.

Ne vem ali imajo te razlike kakšno vezo s krvno skupino, kot je sedaj najnovejša dietna moda, iz prakse pa vem, da meni ustreza bolj surova (nekaj na pari dušena) zelenjavna dieta, s surovimi jajci in mlekom ter malo sadja, veliko maščob (olivno olje, kokosovo olje, avokado, bučno olje), medtem ko moji ženi postane slabo že ob misli na tako hrano.

Vsak mora najti kaj njemu manjka v prehrani, čimbolj se izogibat industrijski, procesirani hrani, zmerno se ukvarjat z rekreacijo in se čez vse leto poskušat nastavit soncu pa bo počutje in zdravje vseh precej boljše. Razen farmacevtov, seveda :--
#240500
zakaj zaboga nekateri niso siti, navkljub vsej hrani, ki jo pojedo? Moja - in ne samo moja - ugotovitev je, da gre razloge iskati v hranilih


moja ugotovitev pa je, da gre razloge iskati v glavi.
ljudje, ki so pretežki (ne govorimo o ženskah, ki so obsedene z 2kg preveč, ampak o tistih res pretežkih), imajo problem v glavi. tolaženje s hrano, prepogosto hranjenje zaradi praznine in dolgčasa, najedanje, ko si že (dovolj) sit, itd., so samo nekateri izmed razlogov. seveda se prehranski guruji zavedajo, da bi bila taka trditev poslovni samomor - če hočeš nekaj prodati, pač ne boš potencialnemu konzumerju rekel, da ima "problem v glavi" (razen če nisi psihiater ali terapevt te vrste).

zakaj tako mislim? ker sem tipičen primerek člolveka, ki počnem vse "narobe", če se oziram na priznane "prave" načine prehranjevanja. nič polnozrnatega, jem skoraj samo belo moko, sorazmerno veliko sladkarij (z rafiniranim sladkorjem), velikokrat jem kampanjsko (ker si cel dan ne utegnem vzeti 1 ure za kosilo), uglavnem ne zajtrkujem, jem ob nemogočih urah (enih ponoči)... količinsko veliko OH. po vseh pravilih bi morala imet 150 kil, imam jih pa ca. 3x manj. torej... sledim samo simpl pravilom: jem samo in dokler sem lačna, ne glede na uro in dan - in pojem točno tisto, kar mi zapaše. če je to zrezek ob enih zjutraj, je pač zrezek.

kaj in koliko dat vase, je predvsem odvisno od načina življenja. če si couch potato, bo eno normalno porcijsko kosilo pač preseglo tvoje celodnevne potrebe... ko grem na pico se zgrozim, saj je vsakič večja. ker gostinci pač sledijo splošni požrešni obsedenosti po "več" (pa ne samo na prehranjevalnem območju)
#240501
"Hm, kam pa pašejo maščobe v tej tvoji enačbi?"
Na solato :D , veliko olivnega ali bučnega olja v odvisnosti od vrste solate :D .
V sir, skuto, ribe, oreščke,......

Res je, da tisti, ki ima težave z težo ne mora nujno jesti več kot tisti suhec. Razlika je lahko že v tem, da enako količino dnevne hrane ne jedo v enakem vrstnem redu, ob enakem času in v enakem številu obrokov.
-Veliko jih poznam, ki čez celi dan ne jedo skoraj nič, zvečer pa pojedo toliko kot jaz skozi celi dan. Normalno, da ne izgledamo enako, čeprav smo pojedli enako :mrgreen: . Da ne govorim o strukturi telesa in % maščobe, čeprav bi bila oba enako aktivna. :D

Zakaj sem uporabil sekta pod narekovajih?
Zato ker se večina, ki se drži določenih "ne standardnih" načinov ali režimov prehrane na nek način, nehote obnašajo "sektaško". Čeprav se to njim zdi smešno, jih dostikrat drugi tako doživljajo, posegej takrat, ko so pri svojih "nazorih" nepopustljivi.

Sam spadam med tiste, ki jem vse, tudi "prepovedane" stvari. Jem po občutku, počutju in potrebi. Zaenkrat me občutek, ni izneveril, ker že desetletja, brez bilo kakšnega odrekanja, držim težo, za katero ostali pravijo, da je športno/šlank.

Strinjal bi se z Andrejo_T, da je pri enih problen v "glavi" in ne v hrani. Čeprav vedo, da delajo narobe, še vedno, oziroma še bolj delajo narobe...... :mrgreen: Prav iz tega razloga potrebujejo pomoč nekoga, ki jih bo spravil na prava pota......če je to Paleo dieta, tudi v redu. Problem je v tem, da potrebujejo "nadzornika" :mrgreen: .
Uporabniški avatar
 Rollback
#240505
Ko sem prebiral o kemijskih procesih v telesu, me je najbolj presenetil podatek, da se ob zaužitju procesiranih OH in sladkorjev v možganih aktivirajo isti receptorji kot pri opiatih :shock: Človek je lahko tudi fizično odvisen od cukra :arrow:

Ob tem mi je postalo jasno, zakaj se toliko ljudi tako težko odreče pecivu, sladkarijam in zakaj trmasto vztrajajo, da je to del "normalne" prehrane. Morda bomo s tole debato podrli še kak tabu in se bo še kdo opogumil in preizkusil kaj novega v svoji prehrani. Sam sem preizkusil že marsikaj, od postenja, vegetarijanstva, športne prehrane, montignaca in vsakič sem se naučil marsikaj novega. Paleo mi trenutno najbolj ustreza.

Ob rob: zmeraj mi gre na smeh, ko mi kdo reče, da je vse. Ponavadi ga vprašam, kdaj je nazadnje grizljal ocvrte kobilice :lol:
#240507
Ko se reče vse, se misli na hrano, ki je v "uporabi", v okolju, v katerem živimo :D .

Res je, da so cukri neka vrsta 'opijatov'.

Vprašanja.

Zakaj niso vsi, ki pijejo alkohol, pijanci?
Zakaj niso vsi odvisni od sladkarij, pa čeprav jedo sladkarije?

Jaz na primer vedno po kosilu popijem kozarec "rdečega"(kot Francozi :D ) . Znam ostati pri enem kozarčku.
Občasmo mi se zalušta čokolada, ki je vedno na zalogi. Odlomim si dve kockici in na njo pozabim, tudi za več kot teden dni.

Eni ne morejo ostati pri kozarčku. Nadaljujejo dokler ni steklenica prazna.
Drugi ne ostanejo na kockici čokoade, ne prenehajo dokler je ne zmanjka.

Evo tu je razlika :D .
Uporabniški avatar
 Rollback
#240509
StaraKost napisal/-a:
Eni ne morejo ostati pri kozarčku. Nadaljujejo dokler ni steklenica prazna.
Drugi ne ostanejo na kockici čokoade, ne prenehajo dokler je ne zmanjka.

Evo tu je razlika :D .


Dobra primerjava, si enostavno nakazal dve poti do enakega končnega rezultata.
Mogoče si pozabil še na kofetarje in kadilce :D

Sicer pa meni tudi občasno prija kozarček rdečega :D
Uporabniški avatar
 Bobek
#240510
StaraKost napisal/-a:Zakaj niso vsi, ki pijejo alkohol, pijanci?
Zakaj niso vsi odvisni od sladkarij, pa čeprav jedo sladkarije?

Jaz na primer vedno po kosilu popijem kozarec "rdečega"(kot Francozi :D ) . Znam ostati pri enem kozarčku.
Občasmo mi se zalušta čokolada, ki je vedno na zalogi. Odlomim si dve kockici in na njo pozabim, tudi za več kot teden dni.

Eni ne morejo ostati pri kozarčku. Nadaljujejo dokler ni steklenica prazna.
Drugi ne ostanejo na kockici čokoade, ne prenehajo dokler je ne zmanjka.



Zaradi genov. Nedavno so odkrili gen za zasvojenost, ki delno vpliva na to, ali nekdo lahko neha, ali ne.

http://www.delo.si/clanek/74865
#240538
ja, pa gen debelosti tudi obstaja. baje ljudje s tem genom celo vodo napol pretvorijo v špeh.

v koncentracijskih taboriščin ni blo nobenega, k bi ga voda redila... :twisted:
Strinjal bi se z Andrejo_T, da je pri enih problen v "glavi" in ne v hrani. Čeprav vedo, da delajo narobe, še vedno, oziroma še bolj delajo narobe...... :mrgreen: Prav iz tega razloga potrebujejo pomoč nekoga, ki jih bo spravil na prava pota......če je to Paleo dieta, tudi v redu. Problem je v tem, da potrebujejo "nadzornika" :mrgreen: .

veliko ljudi se enostavno "ne more" kontrolirat. padajo iz ene v drugo dieto in po njih še vedno pojejo preveč... vprašanje, če ti tukaj lahko pomaga nekdo, ki te spremlja ob novi dieti (ali pa je stvar v tem, da ti mora drugje "kliknit"), razen če je občutek sramu ob neuspehu tako zelo močan.

ko smo že pri prehrani in konstituciji; moje (osebno) mnenje je, da cross fitovci niso nič kaj lepi, niti m niti ž, govorim seveda o konstituciji, ker so za moj okus preveč "nabiti". sicer mi je jasno, da je to logična posledica sorazmerno večje količine beljakovin in maščob v prehrani v kombinaciji z vadbo, ki ni preveč usmerjena v aerobni del, vendar precej "raje vidim" plavalce, triatlonce ali podobne manijake :D
Uporabniški avatar
 katka
#240573
Bobek napisal/-a:Vsak mora najti kaj njemu manjka v prehrani, čimbolj se izogibat industrijski, procesirani hrani, zmerno se ukvarjat z rekreacijo in se čez vse leto poskušat nastavit soncu pa bo počutje in zdravje vseh precej boljše. Razen farmacevtov, seveda :--

:clap:

Andreja_T napisal/-a:moja ugotovitev pa je, da gre razloge iskati v glavi.

Jaz mislim, da je tukaj glava samo del odgovora. In se ob tem sprašujem, če ni "glava" posledica dolgo časa trajajoče podhranjenosti v smislu potrebnih hranil (ne kalorij).

StaraKost napisal/-a:"Razlika je lahko že v tem, da enako količino dnevne hrane ne jedo v enakem vrstnem redu, ob enakem času in v enakem številu obrokov.
-Veliko jih poznam, ki čez celi dan ne jedo skoraj nič, zvečer pa pojedo toliko kot jaz skozi celi dan. Normalno, da ne izgledamo enako, čeprav smo pojedli enako :mrgreen: . Da ne govorim o strukturi telesa in % maščobe, čeprav bi bila oba enako aktivna. :D

S tem se pa ne strinjam. Ne vidim problema v KDAJ, temveč v KAJ. Ljudje, ki so v ketozi ali pa na t.i. intermittent fasting (ne poznam slovenskega izraza za to) so lahko primer tega, da je pomembno, kaj ješ.
Jaz vidim problem prehranjevanja ob večerih v povezavi z debelostjo v tem, da ljudje takrat navalijo na OH. Spet, logičen odgovor: OHji so komot, hitro pridejo tja, kamor so namenjeni. Pa serotonin, o ja... občutek ugodja... to ni zanemarljiva posledica. Beljakovine in maščobe... ogromno dela za telo!

Rollback napisal/-a:Ob tem mi je postalo jasno, zakaj se toliko ljudi tako težko odreče pecivu, sladkarijam in zakaj trmasto vztrajajo, da je to del "normalne" prehrane. Morda bomo s tole debato podrli še kak tabu in se bo še kdo opogumil in preizkusil kaj novega v svoji prehrani.:

:)

Strinjam, vsakemu svoje. Ne vem, če je kdo tukaj trdil, da je paleo ultimativni odgovor. Zna bit, da pa je zanimiv odgovor, ki bi ga veljalo sprobat, za dosti ljudi, ki se matrajo z zdravjem in debelostjo. In še za koga, seveda. Ne vem - je to sektaštvo? ;) In če koga zanima, moja krvna slika, pridobljena včeraj.

Andreja_T napisal/-a:v koncentracijskih taboriščin ni blo nobenega, k bi ga voda redila... :twisted:

Res je, ampak poznamo pa tudi primere ekstremnega lokalnega nabiranja maščobe, kjer, spet, ni šlo za količino zaužite hrane, ampak za neka druga interna "navodila" telesu. Sploh pa mislim, da je ljudi pametneje naučiti boljše jesti, kot bolj vztrajno stradati.

Andreja_T napisal/-a:ko smo že pri prehrani in konstituciji; moje (osebno) mnenje je, da cross fitovci niso nič kaj lepi, niti m niti ž, govorim seveda o konstituciji, ker so za moj okus preveč "nabiti". sicer mi je jasno, da je to logična posledica sorazmerno večje količine beljakovin in maščob v prehrani v kombinaciji z vadbo, ki ni preveč usmerjena v aerobni del, vendar precej "raje vidim" plavalce, triatlonce ali podobne manijake :D

Poglej še dolgoprogaške krosfiterje. Ne vem, mislim, da smo v smislu "nabitosti" videt precej različni med sabo. Tisti izrazito šlank ostanejo šlank, ne glede na crossfit. Drugače pa je ideja crossfita ravno v multidisciplinarnosti, zato niti ne gre pričakovati razvoja nekega specializiranega videza, kakršnega imajo športniki, ki jih omenjaš. Meni osebno je ravno to všeč, ampak to si verjetno že sama uganila. :)
#240581
katka napisal/-a:

StaraKost napisal/-a:"Razlika je lahko že v tem, da enako količino dnevne hrane ne jedo v enakem vrstnem redu, ob enakem času in v enakem številu obrokov.
-Veliko jih poznam, ki čez celi dan ne jedo skoraj nič, zvečer pa pojedo toliko kot jaz skozi celi dan. Normalno, da ne izgledamo enako, čeprav smo pojedli enako :mrgreen: . Da ne govorim o strukturi telesa in % maščobe, čeprav bi bila oba enako aktivna. :D

S tem se pa ne strinjam. Ne vidim problema v KDAJ, temveč v KAJ. Ljudje, ki so v ketozi ali pa na t.i. intermittent fasting (ne poznam slovenskega izraza za to) so lahko primer tega, da je pomembno, kaj ješ.
Jaz vidim problem prehranjevanja ob večerih v povezavi z debelostjo v tem, da ljudje takrat navalijo na OH. Spet, logičen odgovor: OHji so komot, hitro pridejo tja, kamor so namenjeni. Pa serotonin, o ja... občutek ugodja... to ni zanemarljiva posledica. Beljakovine in maščobe... ogromno dela za telo!



S tem odgovorom nisem zadovoljen. Ni res, da je pomembno samo to kaj ješ. Enako pomembno je tudi kdaj to ješ.

Ni enako, če v dopoldanskih uraš ješ beljakovinsko hrano in večernjih hidratno in obratno. V dopoldanskih hidratno in večernjih beljakovinsko. Čeprav si pojedel enako vrsto in količino hrane, učinek ne bo enak.
Uporabniški avatar
 Rollback
#240583
StaraKost napisal/-a:
Ni enako, če v dopoldanskih uraš ješ beljakovinsko hrano in večernjih hidratno in obratno. V dopoldanskih hidratno in večernjih beljakovinsko. Čeprav si pojedel enako vrsto in količino hrane, učinek ne bo enak.


Zanimiva trditev. Jo lahko s kakšnimi dejstvi potrdiš? Morda celo s kako verodostojno raziskavo?
#240584
Za to dokazati ne rabiš nobene raziskave. Dovolj je malo "kmečke logike". Hidrate, ki si jih pojedel v dopoldanskih urah, porabiš kot energijo z dnevnimi aktivnostmi.
Če pa poješ enako količino hidratov pred spanjem, ko sledi kar dolgo obdobje neaktivnosti in energijo ne potrebujemo, jih ne boš mogel porabiti. Kam se nalagajo vsi vemo.

Za beljakovine sva se oba strinjala, da se "presnavljajo" na drugačen način. Ti si celo trdil, da višek ne gred v špeh. Torej, če jih poješ zvečer, je narejena dosti manjša škoda :mrgreen: .
Nazadnje spremenil StaraKost, dne 03 Dec 2010, 13:26, skupaj popravljeno 2 krat.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA