teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 Bajsi
#8476
Helou!
Odličen recept za "carboloading"!
Na pol deci hladnega olivnega olja zmečemo: na grobo narezan česenj, en, do dva slana fileta, malo bazilike in na hitro prepražimo. Olja ne smemo preveč pregreti. Za tiste bolj trdožive in ljubitelje "ljutoga" dodamo še narezane sveže, ali v slanici vložene čilije ter pol žličke zmletega ingverja. Dodamo zelo vročo "al dente" pašto in posujemo z obilico parmezana. Zraven seveda hladen leden čaj.
Pa, dober tek!
Uporabniški avatar
 Staša
#8651
Kraj: Lokve na Krasu (blizu Lipice)
Gostilna: Muha

Večkrat že preverjetno, daleč naokrog najboljša jota! Tudi boljša od one domače. Tudi včeraj! Pa njoki z ragujem. Pa radičeva solata in teranček.

Cena jote, eneinpol porcije njokov, 3 dcl terančka in solatke ter veliiiko zadovoljstva je 2550, torej dobrega jurja na osebo.

PRIPOROČAM!!!! :rol:
Uporabniški avatar
 Fotr
#9000
Ravnokar sem začel brati knjigo Francoisa Rebalaisa Gargantua :D
in Pantagruel in že v začetku je v njej nekaj za tale kotiček: :D
Citiram:
Gargameli je danka ušla nekoč po kosilu, tretjega dne v februarju, :D
ko se je prenažrla tolstoguzic. Tolstoguzice so sočni vampi od :D
jaslozobov. Jaslozobi so v jaslih in na otavi pitani voli. Otava je :D
v drugo košena trava. In teh pitanih volov so zaklali tristo :D
sedeminšestdeset tisoč in štirinajst, da jih na pustni torek :D
nasolijo, da bo spomladi govedine na pretek in da se bo na :D
začetku obedov laže molilo salamuro in pilo garganijo. :D

Vampov je bilo obilo, kot si lahko mislite in so bili tako sočni, :D
da so si vsi oblizovali prste. Ampak največja hudičarija s štirimi :D
nastopajočimi pri vsem tem, vampov ni mogoče držati, ker se :D
pokvarijo! In kaj takega bi bilo nedopustno. Pa so sklenili, da jih :D
do konca od kraja snejo. Povabili so vse čiherne prebivalce :D
Sainnaisa, Suilleja, La Roche-Clermonda, Vaugadraya in pozabili :D
niso Montpesnierskega leščevja, Vedskega broda in drugih :D
sosedov, samih dobrih pivcev, pevcev in vrlih kembljevcev. :D

Dobričina Goltoguz se je kar topil od užitka in je ukazal naj :D
zajemajo z veliko žlico. Je pa vseeno rekel ženi, naj jih ne je :D
preveč, ker se bliža dan poroda, vampov pa v takem ravno ne :D
priporočajo. Kljub opominom jih je pojedla šestnajst barigel, :shock:
dve bečvi :shock: in šest piskrov. :shock:

Oh to so se krasne fekalije cmarile v njej. :shock: :D :shock: :D
Konec citata!
 Nataša
#10170
Bajsi, same obljube!
zanč si nam grozil, da boš napisal neki o kulinaričnem vikendu, pa čaaakamo pa čaaaakamo...pa njic.

no?!
Uporabniški avatar
 Bajsi
#10311
Helou!
Nataša, obljuba dela dolg!
V nadaljevanju...

Helou!
Zadnji vikend v maju pomeni za člane društva za raziskovanje jam Ljubljana skoraj neodložljivo udeležbo na tradicionalnem srečanju imenovanem Veteranska akcija v Najdeno jamo. Edina opravičila so rojstvo, poroka ali smrt. Tokrat je bila 30.
Zjutraj se na piknik placu pred jamo zbere vsa društvena srenja, tako starih članov (gerantološka sekcija), kot najmlajših. Po rokah hitro zakrožijo steklenice raznih domačih zvarkov v obliki žganic. Ko se želodček dodobra segreje in usta primerno razvežejo v sproščujoč klepet "o starih časih, kako so ga člani srali in imeli to in to reč med sabo" (prosto po Levstiku), se jamarska trupla počasi zbašejo v jamarsko opremo in se zrinejo skozi dokaj majhen vhod v jamo, ki obsega dobrih 5 kilometrov rovov. Skupinice odšvigajo v razne predele jame in tam, ali plezajo in iščejo nove prehode, ali merijo in rišejo že raziskane nove dele, ali fotografirajo, ali pa se grejo čisti turizem.

Slika Slika Slika

Obisk jame traja od tri do osem ur, kakor je kdo zagnan in nabit z energijo. Ko se banda priklati iz jame na plano, se začne tisto pravo piknikovanje, sredi gozda, natančneje sredi Lanskega vrha blizu Laz pri Planini, topovski streljaj od Fukatca, pardon, Logatca.

Slika

Ogenj so "požarci" že nekaj ur prej začeli pripravljati s suhimi vejicami in odpadnim lesnim drobirjem. Ko pa se iz jame priklati Bajsi, zakurbla svojo motorko in se spravi nad že padle sušice ter pripravi zajeten kup drvja za pošten ogenj. Iz brodsakov, vrečk, košar, hladilnih torb, iza srajc,..se privlečejo dobrote in požrtija se začne. Pasja radost, hrenovke, takšne in drugačne klobase, čevapčiči, svinjina, ptiči, čebula, bučke,..se izpostavijo nemilosrdni rotaciji in razkrajajoči moči sline in kisline. Tu ne smemo pozabiti na kruh, razne "home made" namaze, paradajz, papriko in podobno dodatno želodčno breme.

Slika Slika

Čez vse to pa pir, ali "rujno vince", ali pa oboje skupaj. Pridne roke aktiva kmečkih žena in deklet iz skritih kotičkov pričarajo tudi kakšno nadvse odlično sladico.
Ko se želodci napihnejo, grla utopijo in glasilke zaribajo se vrlo članstvo zavleče v šlafzake in pod milim nebom, sredi noči uprizorijo žaganje drv. Zgodi se, da nekateri primerki pokličejo kakšnega jelena, ali dva.
Noč seveda hitro mine, želodci se izpraznijo in s čudnimi zvoki opozorijo lastnika, da so potrebni kvantitete. Na smrt lačni in skrokani člani med ostanki hrane poiščejo še kakšen lep kos mesa, razpihajo žerjavico in bolj na pol scmarijo, kar so pač našli.

Slika
Slika
Na koncu se "kamp" še pospravi in pripravi na "ob letu osorej"!

Moja "home made" omaka:
1/2 l kisle smetane (Ljubljanske mlekarne)
5 vrečk majoneze (obvezno, in samo Zvjezda majoneza iz Hrvaške)
1 glavica česna (Alium sativum)
zajeten šop peteršilja (Petroselinum sativum)
1 mala pločevinka sladke koruze (Eta)
za hrabre: 15 svežih čilijev
Majonezo in kislo smetano zmešamo v gladko in tekočo maso. Peteršilj na drobno sesekljamo, ravno tako česen ter jih zmešamo v maso. Hrabri narežejo čili na kolobarčke in ga umešajo. Na koncu dodamo še sladko koruzo. V hladilniku pustimo stati čez noč, oz. osem ur. Pred vsako konzumacijo, omako vsakič dobro premešamo ter zajemamo z dna.
Pa, dober tek!
Nazadnje spremenil Bajsi, dne 08 Jun 2004, 21:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 Bajsi
#10455
Helou!
Še isti dan po povratku z Veteranske akcije, se je doma zgodila še ena pojedina. Neformalna svakinja je praznovala dvajset in še nekaj čez polovico, proti trideset, let. Moj precej razbolen in od vsega hudega zmatran želodec se je njene hrane prav radostno razveselil, saj je bila hrana v skoraj 99%-ih vegetarijanska.
Tanja je namreč precej zbirčna kar se tiče "crkovine", kakor imenjuje vse, kar je povezano z mesom.
Tako si je za pogostitev omislila naslednje dobrote. Za začetek, kot vedno juha. In to odlična gobova juha. Čeprav je vanjo stresla navadne šampinjone (njeno početje sem prav nejeverno opazoval in zmigoval z glavo, češ: "A jurčkov ne poznaš?!"), moram priznati, da me je okus presenetil. Sledili so hladni, raznobarvni makaroni obogateni z, samo njej znano omako iz koščkov sira in še nekaj drobnarij, ki so tvorile, to zelo dobro "polivko". Zraven pa solata iz paradižnika, paprike, čebule, kisa, koščkov sira, olja in tistega 1% mesa, ki je kvaril vegetarijanski pomen pojedine. Pa še to je bila tunina.
Kot se za vsak rojstni dan spodobi, tudi torta ni umanjkala. Mojstrovina iz oblatov, baby keksov, sadja, smetane in ruma. Vse skupaj zloženo v lični, kakih 15cm visoki in 30cm v premeru, plošček.
Pili smo, kakor kdo; dedi in babi vino, Lidija, Tim in Tanja sok, moja malenkost pa se je nalivala s CC. Ne viskijem, s Coca-Colo.
Pa, dober tek!
Uporabniški avatar
 marathon95
#10468
Bajsi napisal/-a:Helou!
Še isti dan po povratku z Veteranske akcije, se je doma zgodila še ena pojedina. Neformalna svakinja je praznovala dvajset in še nekaj čez polovico, proti trideset, let. Moj precej razbolen in od vsega hudega zmatran želodec se je njene hrane prav radostno razveselil, saj je bila hrana v skoraj 99%-ih vegetarijanska.
Tanja je namreč precej zbirčna kar se tiče "crkovine", kakor imenjuje vse, kar je povezano z mesom.
Tako si je za pogostitev omislila naslednje dobrote. Za začetek, kot vedno juha. In to odlična gobova juha. Čeprav je vanjo stresla navadne šampinjone (njeno početje sem prav nejeverno opazoval in zmigoval z glavo, češ: "A jurčkov ne poznaš?!"), moram priznati, da me je okus presenetil. Sledili so hladni, raznobarvni makaroni obogateni z, samo njej znano omako iz koščkov sira in še nekaj drobnarij, ki so tvorile, to zelo dobro "polivko". Zraven pa solata iz paradižnika, paprike, čebule, kisa, koščkov sira, olja in tistega 1% mesa, ki je kvaril vegetarijanski pomen pojedine. Pa še to je bila tunina.
Kot se za vsak rojstni dan spodobi, tudi torta ni umanjkala. Mojstrovina iz oblatov, baby keksov, sadja, smetane in ruma. Vse skupaj zloženo v lični, kakih 15cm visoki in 30cm v premeru, plošček.
Pili smo, kakor kdo; dedi in babi vino, Lidija, Tim in Tanja sok, moja malenkost pa se je nalivala s CC. Ne viskijem, s Coca-Colo.
Pa, dober tek!


I tak dobru hranu si pokvaril s CC(coca cola). Da li znaš da si s 3 čaše CC na doping testu pozitivan? Bolje da si popio čašu vina ili B-vitamine :toast:
Uporabniški avatar
 Bajsi
#11515
Helou!
Včeraj sem tam nekje na 30. km Bubinega kroga začel jamrati, da sem lačen ko' vrag. Tini se še spominjaš,..?! Po glavi se mi je začela motati pizza, ki bi jo z veseljem snedel na obvezni analizi Pr' balinčku. Po prihodu na analizo me je polil mrzel tuš, češ pizze začnejo cmarit šele ob 12h. Pa sem se hitro pomiril, saj je bilo v načrtu dobro in bogato kosilo.
Z Lidijo sva pričarala iz zamrzovalnika polmetrskega brancina in ga primerno "obdelala". (Brancin je iz fotrove zaloge, saj je po "profesiji" kmet – ribič. Delovno mesto: Piranski zaliv.)
Na krožnik sva naložila: krompir v koščkih, zmešan z maslom, blitva in brancin. Brancin pa je pripravljen na naslednji način: očiščena riba natrena s soljo, česnom, peteršiljem in olivnim oljem. Zavit v ALU balon, zraven pa na koščke narezane bučke in paradižnik, ter olivno olje. Vse skupaj pečeno v pečici na 180°C 40 minut. (40 minut zato, ker je bil še napol zamrznjen. Drugače ne več kot 10 minut.) Zraven pa zelena solata.
Seveda ni manjkala obvezna juha. Špargljeva, kar je Lidijina specialiteta.
Za posladek Lučka in Ježek.
Pa, dober tek!
Uporabniški avatar
 mare
#11669
Bajsi poskusi enkrat speči Brancina tako, da ga pečeš skupaj s krompirjem, bučkami (dobro je dodati še paprike, jajčevce, lahko koruzo ali kaj drugega). Krompir in zelenjava sta potem tako dobra, da riba skoraj ostane.
Uporabniški avatar
 triman
#11873
Ta kulinaricni koticek bi mirne duse lahko uvrstili pod humor. Bravo!:)) Sem se ful nasmejal. Pravijo pa, da je v vsakem hecu kar nekaj resnice. Kdor se ukvarja redno s tekom potrebuje za to kar nekaj energije in s tako imenovano pticjo hrano se ne pride dalec. To je kvecjemu lahko dodatek k prehrani. To sem sam posteno izkusil na lastni kozi. Enkrat pred leti sem cisto slucajno dobil v roke knjigo dr. Haassa "Zmaga v zelodcu" Nekaj casa sem se priblizno hranil po nasvetih iz te knjige. Se pravi sama polnozrnata hrana, zraven je bilo dovoljeno 11 dek pustega mesa na dan in 4 deci posnetega mleka, ki bi naj zadovoljevalo dovolj beljakovin. Ostalo pa zelenjava in tudi sadje je bilo omejeno. Dovoljena pijaca: voda Rezultat: V dveh mesecih sem shujsal priblizno za sedem kil. Moji rezultati v triatlonu in teku so pa postali prav porazni. Tezo sem pa imel kao idealno za tekaca ( 65 kg pri visini 1,78 ) Sele, ko sem se spet zacel basat po starem in prisel na svojih 72 do 74 kil so se moji rezultati spet vrnili na stari nivo. Tako, da je sedaj moje vodilo jesti precej tako "zdravo" kot nezdravo prehrano. Od mesa je za mene zakon svinjina - seveda ne ful mastna, rad imam tudi ribe, perutnino pa sovrazim. Zraven pa seveda velike kolicine ogljikovih hidratov - kruh, testenine, riz. Od sadja se pa basem z bananami, pojem jih kaksnih 5 dnevno. :))
Ko sem enkrat nekaj prebiral o Kenijskih tekacih sem zasledil rek: Jej veliko, da bos lahko trdo treniral ! Po moje to 100% drzi.
Uporabniški avatar
 Bajsi
#12324
Helou!
Da se ne boste čez vikend preveč matrali z raznimi nedeljskimi kosili, ki vam jih itak pripravlja zlata mamica, ali še huje, tašča, vam priporočam naslednjo, kar kalorično predjed, ki je lahko kar glavna jed.
Velike žemlje (zame so najboljše bele, nekateri pa verjetno prisegate na ptičje) prepolovimo in prerežemo po polovici oziroma odtranimo spodnjo plast v debelini kakšnega centimetra. Izdolbemo sredico. "Čolničke" na hitro popečemo nad ognjem plinskega štedilnika. Če tega nimamo potem postopek opravimo v pečici, v mikrovalovki, na kuhalni plošči,... Nato jih nafilamo z tunino maso, ki smo jo pripravili na sledeč način: bučke in paradižnik naražemo na 1/2cm3 velike kocke in jih skupaj z grobo narezanim česnom na hitro prepražimo na olivnem olju. Rahlo solimo, malo več popramo (junaki dodamo svež, ali v slanici vložen na kolobarčke narezan čili), dodamo baziliko (najbolje svežo) ter še minuto, dve ob izdatnem mešanju pražimo na srednje močnem ognju. Na koncu dodamo tuno iz konzerve (bojda je tanova tuna v neki plavi embalaži pravi Rolls-Royce) in še malo cmarimo. Seveda pa je masa predvsem stvar lastne iznajdlivosti in domišlije!
Čez "kontejnerske ladje" napravimo še lepo, debelo črto iz tube Zvijezda majoneza.
Zraven pa solata iz paradižnika in paprike ter zajetne količine čebule!
Za poplaknit je najboljši teran.
Pa dober tek!
Uporabniški avatar
 Bajsi
#12609
Helou!
Zgornji recept še v izvirni švedščini, kakor nam ga je zaupal Swedish chef, kuhar mapetkov.

Swedisch chef napisal/-a:Heluoo!
Da se-a ne-a buste-a čez feekend prefeč metrelee z rezneemi nedeljskeemi kuseeli, kee fem jeeh itek preepreflja zleta memeeca, elee še-a hooje-a, tešča, fem preepuručem neslednju, ker kelureečnu predjed, kee je-a lehku ker glefna jed.
Feleeke-a žemlje-a (zeme-a su nejbuljše-a bele-a, neketeree pa ferjetnu preesegete-a na pteečje-a) prepulufeemu in prerežemu pu pulufeeci oozuruma oodtruneemu spudnju plest f debeleeni kekšnega centeemetra. Izdulbemu sredeecu. "Čulneečke-a" na heetru pupečemu ned oognjem pleenskega štedeelnika. Če-a tega neememu putem pustupek ooprefeemu f pečeeci, f meekrufelufki, na koohelnee pluščee,... Netu jeeh neffeelemu z tooneenu mesu, kee smu ju preeprefili na sledeč nečeen: boočke-a in peredeežnik nerežemu na 1/2cm3 feleeke-a kucke-a in jeeh skoopej z grubu nerezuneem česnum na heetru preprežeemu na ooleefnem ooljoo. Rehlu suleemu, melu feč pupremu (joonekee dudemu sfež, elee f sluneeci flužee na kuluberčke-a nerezun čeeli), dudemu bezeeliku (nejbulje-a sfežu) ter še-a meenootu, dfe-a oob izdetnem mešunjoo prežeemu na srednje-a mučnem oognjoo. Na kuncoo dudemu toonu iz kunzerfe-a (bujda je-a tunufa toona f nekee plefee imbeležee prefee Rulls-Ruyce-a) in še-a melu cmereemu. Sefeda pa je-a mesa predfsem stfer lestne-a iznejdleefusti in dumeešlije-a!
Čez "kuntejnerske-a ledje-a" neprefeemu še-a lepu, debelu črtu iz toobe-a Zfeejezda mejuneza.
Zrefee pa suleta iz peredeežnika in pepreeke-a ter zejetne-a kuleečine-a čeboole-a!
Za puplekneet je-a nejbuljšee terun.
Pa duber tek!
_________________
Čeu, feš oomeeljeni goormun Bejsee

LEOoF MECHT FREI!


Pa še link: http://www.twinpines.nl/chef/English/
Uporabniški avatar
 runner
#12611
Bajsi ima nov image!!!

Eeek eek ke baki booo , Eeek eek ke baki booo
first we take a chicken... whre is damn chichen

mupetki rulz

:-)
LP runner
 dpop
#12614
By see

dida ju heva enii program fora translejta... ora
ju dida baj henda....

Eniveja... U DIDA GUD JOBA

LP Darko

P.S. aj kud bi Kermit... enda hu wila bi maj misa Pigi...
mejbi sam blonda bejb... mejbi Nat.... upsaaaaaa... :twisted:
Uporabniški avatar
 runner
#12615
resno zdaj...

enkrat je na eni od oddaj, ki jo je vodil dr. Borut Veselko (zdi se mi da se je nanizanka imenovala Adrenalina), gost pripravil en energetski kolacek. Pravzaprav ta masa je bila bolj podobna plastelinu in jo je imel zalimano na stango od kolesa. Ta zmes naj bi nadomestila raznorazne energetske gele.

Zanima me ali kdo ima recept kako se ta masa naredi?

runner
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 18

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA