teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 Galilei
#246620
teoo napisal/-a:in še mogoče to:

za take postavo, kot je tebi všeč (nabit, ampak ne preveč), je potrebno približno dve leti 4x tedensko delati v fitnesu.

Na začetku je namreč napredek velik, potem pa se le počasi premika. Ampak kar loti se, če hočeš poleti 2013, ko te bojo tastari prvič spustili samega na morje, podrt vse kar leze in gre.



Hehe :) no 2 leti še niti ni tako veliko, en je na eni strani napisal da že 10 let trenira in je pridobil 4 kile mase, zdi se mi da je nekje na tem forumu pisalo...
To vem, vidim pri kolegu ki trenira in se mu kar zelo pozna, samo je pa bol len in ne dela veliko vaj, redi se pa vseeno samo v roke, ne trebuh ;)
 Galilei
#246798
wind napisal/-a:Galilei:

o količini beljakovin - 1.2 do 1.6 g na kg telesne teže na dan, ne nasedaj prodajalcem, ki bi ti prodali čimveč in govorijo o najmanj 2 ali celo 3 g/kg (me prav zanima, kaj bo s takim "modelom", ko bo ugotovil, da ima npr. putiko, ker je leta in leta zalival telo s preveč beljakovinami). Ampak to so vse beljakovine, ki jih poješ na dan, ne samo dodatki, torej tudi skuta, meso, jajca. Če te zanima kaj več o tem, beri npr tole:
http://books.google.si/books?id=ul-UlX5 ... 4g&f=false
http://www.google.com/search?q=recommen ... CA0QpwUoAQ

Glede nakupa, morda raje whey izolat (brez barvil, umetnih sladkorjev, zgoščevalcev):
http://www.prosport.net/katalog/product ... 1030059725
zraven rabiš še maltodekstrin, tale ni drag:
http://trgovina.maxximum.si/kompleksni- ... -5-kg.html

Pa poglej še kako temo o crossfit prehrani - nekateri so nabildani ne da bi pili dodatke, se je pač treba čez cel dan nažirat z mesom, jajci ipd. Za tiste, ki so vedno lačni in morajo stalno nekaj jest, je tak režim prehranjevanja najbrž ok, jaz pa s tako polnim vampom ne bi mogel laufat, ne gre...

(jaz uporabljam whey in glutamin zgolj za regeneracijo, nabildanost me ne zanima) :D


Prav razumem da potem na dan NE smeš pojesti še kakšnega obroka, ki tudi vsebuje beljakovine? Se pravi meso ali jajca in podobno v tistem dnevu odpadejo?
 musaka
#246825
Potrebe po beljakovih
Beljakovine spadajo med ključna hranila, ki določajo odziv telesa na vadbo. Beljakovine vir aminokislin, ki so gradbenete enote za številne nove mišične strukture in popravilo starih. Ne samo za kontraktilne beljakovine (mišična masa) temveč tudi za energetske enote mišice, mitohondrije in dele tistih mišičnih organel (endoplazmatski retikulum), ki nesposredno sodelujejo pri sintezi novih beljakovin.Prav tako predstavljojo gradbene enote za številne encime in hormone, ki uravnavajo presnovo in druge telesne funkcije.
Beljakovine predstavljajo tudi majhen delež goriva za mišično delo.
Dnevne potrebe športnika so povečane, vendar redko presegajo več 1,7g beljakovin/kg telesne mase.
Največja potreba po beljakovinah je pri začetnikih in športnikih v obdobju rasti.
Bolj kot količina beljakovin je pomemben čas zaužitja in tip beljakovin.
Primeri posebnih prehranskih strategij
Prehranske strategije za regeneracijo
1. vztrajnostni in intervalni trening ali tekmovanja
• Učinkovito zapolnimo energetske zaloge le, če zaužijemo zadosti ogljikovih hidratov. Kadar je med telesnim naporom, prikaterem se dokaj ali popolnoma izpraznijo zaloge glikogena (1-2 uri, trening, tekmovanje) manj kot 8 ur, je za maksimalno obnovo glikogenskih zalog potrebno zaužiti obrok, ki je bogat z ogljikovimi hidrati takoj po naporu ( znotraj 30 min ). Ker se s tem obroku tudi rehidriramo je verjetno najbolj praktičen tekoč obrok. Hrano in tekočino, ki jo potrebujemo, imejmo pri roki in si jo priskrbimo že pred treningom ali tekmovanjem.
• Hrana ali ppijača, ki jo zaužijemo takoj po naporu naj vsebuje 1g ogh/kg tt, ta obrok ponavljamo nato na uro dokler ne vzpostavimo spet ritma normalnih obrokov. Regeneracjski obrok dodatno prispeva, k dnevnim potrebam po ogh, ki so vztrajnostne športnike od 7-12g/kg tt). V kakšni obliki bo športnik pojedel ogljikove hidrate je odvisno od programa vadbe in tudi od njegovih sredstev za prehrano. V primeru, da ima športnik probleme z organiziranjem prehrane in še posebej, če želi omejiti celokupni vnos energije, naj poišče pomoč strokovnjaka za športno prehrano.
• Dodatek beljakovin regeneracijskemu obroku pospeši izgradnjo novih beljakovin, kar izboljša adaptacijo na vadbo in hkrati pomaga zadostiti povečanim potrebam po beljakovinah ob telesnem naporu. Priporočeno je pojesti vir beljakovin, ki vsebuje 3-6g esencielnih aminokislin (~ 10-20g visokokvalitetnih beljakovin). Primer obroka, ki vsebuje dober vir ogljikovih hidratov in beljakovin so žitarice za zajtrk in mleko, mleka z okusom (na primer čokoladno), posebej sestavljene športne ploščice in tekoči ali trdi nadomestki obrokov.

Mag. Nada Rotovnik Kozjek dr.med.
 emn
#246882
musaka napisal/-a:Potrebe po beljakovih
Beljakovine spadajo med ključna hranila, ki določajo odziv telesa na vadbo. Beljakovine, ki so gradbenete enote za številne nove mišične strukture in popravilo starih. Ne samo za kontraktilne beljakovine (mišična masa) temveč tudi za energetske enote mišice, mitohondrije in dele tistih mišičnih organel (endoplazmatski retikulum), ki nesposredno sodelujejo pri sintezi novih stvari.Prav tako predstavljojo gradbene enote za številne encime in hormone, ki uravnavajo presnovo in druge telesne funkcije.
Beljakovine predstavljajo tudi majhen delež goriva za mišično delo.
Dnevne potrebe športnika so povečane, vendar redko presegajo več 1,7g beljakovin/kg telesne mase.

Mag. Nada Rotovnik Kozjek dr.med.


Končno enpodatek, ki nam ga je posredoval zdravnik in ne le predvidevanja.
Res super, saj znam zdej bolj preračunat, koliko beljakovin lahko zužijem.
Nazadnje spremenil emn, dne 11 Okt 2016, 11:42, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#246886
Očitno iščeš "čarobno" številko. Ta ne obstaja. Količina beljakovin se razlikuje od vrste aktivnosti, trajanja in intenzivnosti vadbe, tako da to ni fiksna številka, tudi če je podana od zdravnika. Za aktivne ljudi se največkrat giblje med 1,5 in 2 g/kg.
Nazadnje spremenil StaraKost, dne 23 Feb 2011, 09:14, skupaj popravljeno 1 krat.
 klopotec
#246887
Zelo kvaliteten vir beljakovin je seme konoplje.
Naredimo so lahko mix kakšnega sadja, konoplje, pa še kakšno surovo jajce not. Pa še mogoče par dateljnov zraven in je kvaliteten obrok.
Stvari so sicer precej pomešane, kar naj ne bi bilo v redu, ampak meni takšni mixi pašejo.
 Galilei
#246888
StaraKost napisal/-a:Očitno iščeš "čarobno" številko. Ta ne obstaja. Količina beljakovin se razlikuje od vrste aktivnosti, trajanja in intenzivnosti vadbe, tako da to ni fiksna številka, tudi če je podana od zdravnika. Za aktivne ljudi se največkrat giblje med 1,5 in 2 g/kg.


Hm, na proteinih piše da se jih jemlje 3x dnevno in to po 35g, to je zame kar pravo razmerje glede na težo... samo a ni dobro samo po treningu vzet enkrat in takrat vse tri merice (105g)? Pojedel pa naj bi jih kar brez treninga zjutraj po zajtrku in po kosilu, takrat naj bi treniral in na koncu še zvečer spet brez treninga.
 musaka
#246893
Dejstvo je,da whey ni neki čudežni prašek po katerem se boš takoj zregeneriral in že tekel.Najprej je potrebno z vstrajnostjo mišice natrenirat!Nima učinka,če boš beljakovine užival naenkrat v taki gramaži saj telo ni sposobno absorbirat naenkrat takih količin.Sam jih pojem zjutraj zraven polnozrnatih kosmičev,po teku jih zmešam 1:4 z OH.Seveda pa boš moral iskati vire iz uravnotežene prehrane(soja,leča,bel fižol,belo meso,ribe,pusto meso vseh vrst,pusta skuta,...)poskusi se navadit,da boš dnevne potrebe pokrival v čim večji meri s slednjimi.
 cimi
#246896
Človek božji, whey se pije samo po treningu. Ki pa mora bit intenziven! Jaz sem jemal največ po dve merice po treningu. Ampak so bli treningi tut na hard. Kot ti je že marsikteri povedu, whey ni čudežni pripravek za rast mišič. Tudi brez whey-a in podobnih dodatkov se da nabildat. Jej čim več zelenjave ( brokoli, solata, ... ) oreški... , meso, ki ga skuhaš v navadni vodi, tuna je tut super. Za zjutraj sem jaz jedel ovsene kosmiče, pa beljake. Pač odvisno kaj hočeš.

Pa še to, treniri celo telo, jaz sem tako delal, da sem prva dva meseca treniru ornk zgornji del telesa zvečer pa še tek 10km ;) Potem sem pa prešaltu, da sm mel po dnevih mišične skupine, s tem da, sem trebušne probal kar lepo vsaki dan delat, kolker je šlo.

Drugače pa, če boš v fitnesu treniru, pa mel pošlihtano dieto se ti bo že po 4-5 mescih začel poznati... pol se bo malo ustavlo...

Pa jej čim več normalnih obrokov.
 cimi
#246897
Aja pa še to, men je kofein dost pomagal, da sem trening lahk izpeljal tko kot je treba. Ti omili bolečino. Tak da če se boš že pred fitnesom počutu zmatranga, pol kaka kava brez cukra, al pa fatburner ne bo nič škodu.

Mal pa tut na psiho vpliva ;D :D
 Galilei
#246933
cimi napisal/-a:Človek božji, whey se pije samo po treningu. Ki pa mora bit intenziven! Jaz sem jemal največ po dve merice po treningu. Ampak so bli treningi tut na hard. Kot ti je že marsikteri povedu, whey ni čudežni pripravek za rast mišič. Tudi brez whey-a in podobnih dodatkov se da nabildat. Jej čim več zelenjave ( brokoli, solata, ... ) oreški... , meso, ki ga skuhaš v navadni vodi, tuna je tut super. Za zjutraj sem jaz jedel ovsene kosmiče, pa beljake. Pač odvisno kaj hočeš.

Pa še to, treniri celo telo, jaz sem tako delal, da sem prva dva meseca treniru ornk zgornji del telesa zvečer pa še tek 10km ;) Potem sem pa prešaltu, da sm mel po dnevih mišične skupine, s tem da, sem trebušne probal kar lepo vsaki dan delat, kolker je šlo.

Drugače pa, če boš v fitnesu treniru, pa mel pošlihtano dieto se ti bo že po 4-5 mescih začel poznati... pol se bo malo ustavlo...

Pa jej čim več normalnih obrokov.


No končno čist simpl napisano, ne pa tako kot na navodilih... Sedaj vem kako bo treba...
Glede treningov pa mislim tako, vsak dan naj bi mišice na zgornjem delu telesa in še nekaj zraven, kar pa bi se menjavalo (en dan kolesart, drug dan tečt in kakšna hoja v hribe, ne čisto vsak tretji dan, samo tu v okolici je en hrib in gre ati ob sobotah al pa nedelah gor, se pravi da bi tudi takrat jst gor šel.
 sunrise
#248084
No jaz nikol nisem uporabljala nič za treninge, ampak je že kdo probal konopljo (ne vršičkov :) in koren sume? Naravne stvari. Ampak jaz jih jemljem v res malih odmerkih. Že to mi je čudn, ker nikol nisem jemala kakršnihkoli svinjarij.

http://www.creative-nature.co.uk/hemp-p ... -300g.html (tle je dober opis)
slovensko: http://www.planetbio.si/superhrana/kono ... oplje.html
Jaz jo uporablam kak teden, bomo vidli kako bo.

Sedaj pa sem naročila še Suma root:
http://www.creative-nature.co.uk/suma/s ... owder.html (opis)
slovensko: http://www.planetbio.si/maca-root-koren-maca.html

Če kdo že uporablja, naj pove kako je. Sicer pa žalostno, da pride naročilo iz Anglije s poštnino vred ceneje kot nakup v Sloveniji.
 sunrise
#248172
Ja odvisno kako težek paket imaš - težje je, bolj se splača (pač logično). Nas je šest skup naročilo, pa mislim da je zadnič pršlo za 6kg okol 30 €. Kar je pol 5 €. Kilogram teh stvari imaš pa tko.. za 2-3 mesce al pa še več. Odvisno kake količine jemleš. Je pa na tej strani še ceneje, sam so pa opisi slabši: http://www.gojiking.co.uk/shop/

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA