teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 ton
#204134
Jaz imam 5.5. Moja dohtarca pravi, da mi nima kaj svetovati, oba skupaj upava, da rezultat v višino vleče 'dobri' holesterol.
Je pa tako, da bi nas farmacevtska industrija (po Kebru, zelo ga cenim) najraje zdravila od rojstva do smrti, zato tudi krči mere 'zdravega' - podobno se godi tudi pri pritisku.
Hudič je, da smo tekači (dobro, rekreativci vseh zvrsti) farmaciji povsem nezanimivi, celo nasprotni - bistveno kasneje nas bo začela kljukati s tabletki za to in ono.
Uporabniški avatar
 Arnela.O
#205091
jaz se bom jutri naročila na analizo krvi, da vidm kakšno je resnično stanje. mal tud zarad anemije, da vidm če je kej boljš al slabš.

zdi se mi pa da ima holesterol veliko opraviti s stresom.
Uporabniški avatar
 katka
#205271
Arnela.O napisal/-a:Tko, da tudi sama dvomim da se ga da s hrano uravnavati.

Da se, ampak najprej je treba spremeniti miselnost, kar pa ni lahko, po več kot 40-ih letih debelih laži na temo zdrave in nezdrave prehrane.

ton napisal/-a:Hudič je, da smo tekači (dobro, rekreativci vseh zvrsti) farmaciji povsem nezanimivi, celo nasprotni - bistveno kasneje nas bo začela kljukati s tabletki za to in ono.

Maratonci imajo celo večjo možnost, da fašejo srčni udar, pravi ena novejša študija.
Tako imenovani zaležanci so po številu srčnih udarov na boljšem od maratoncev. Še huje: več maratonov, več srčnih bolezni.
Kdo bi si mislil, kajneda.
Kaj.Pa.Zdaj?
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#205282
katka, vzorec zajetih ljudi veliko pove...
glede na starost in spol bi rekla, da gre za dedce v 3. (al kateri že) puberteti, ki kar naenkrat ugotovijo, da so se začeli starati in želijo dokazati, da jim znese maraton prelaufat. no, nekaterim ni zneslo :twisted:

vprašanje, kakšni bi bili rezultati, če bi zajeli ljudi obeh spolov med dvajsetim in osemdesetim letom ;)

tako da je "Maratonci imajo celo večjo možnost, da fašejo srčni udar" stavek, ki je nastal zaradi napačnega (ali površnega) sklepanja.
 ton
#205304
Katka, ne znam presoditi, kaj pomeni ta nemška študija, če pa na tehtnico vržem na eni strani 'povečano možnost, da me rukne' in na drugi vse, kar so mi tek in vztrajnostni športi prinesli v življenje, se mi zdi možnost kalcinacije arterije hudo postranski faktor - še posebej, če je alternativa kavčni krompirizem.
Uporabniški avatar
 katka
#205310
Andreja_T napisal/-a:glede na starost in spol bi rekla, da gre za dedce v 3. (al kateri že) puberteti, ki kar naenkrat ugotovijo, da so se začeli starati in želijo dokazati, da jim znese maraton prelaufat. no, nekaterim ni zneslo :twisted:

Žal nič takega ne piše, jasno piše, da gre za tekače-maratonce. Takšne, ki v povprečju tečejo več kot 1 maraton letno, v starosti 50-72 let, moškega spola. Odgovor na vprašanje, kakšni bi bili rezultati, če bi bila študija drugačna, je treba, preprosto, poiskati v kakšni drugi študiji. Samo zato, ker so rezultati drugačni od tega, kar bi pričakovali, ne moremo govoriti, da je tale študija "kar nekaj", na kar namiguje tvoj komentar.

ton napisal/-a:če pa na tehtnico vržem na eni strani 'povečano možnost, da me rukne' in na drugi vse, kar so mi tek in vztrajnostni športi prinesli v življenje, se mi zdi možnost kalcinacije arterije hudo postranski faktor - še posebej, če je alternativa kavčni krompirizem.

O, absolutno se strinjam glede funkcije (rekreativnega) športa v življenju. V izogib napačnemu razumevanju, tu ne gre za zagovor tega, da je ležanje pred kavčem alternativa, na kakršen koli način povezana z zdravjem. Nenazadnje dvomim, da je tale forum kraj, kjer bi "krompirčki" našli sebi sorodne duše, kajne. :)

Bojim pa se, da črno-bela očala in apriori verovanje v trdnost naših "resnic" ni najboljša pot. Že v tej temi je toliko navideznih protislovij, slepih ulic brez odgovorov, kjer bi malo bolj kritična distanca odprla vsaj kakšna vrata k rešitvam. Je pa tako, kot sem včeraj napisala, določeni odgovori zahtevajo spremembo miselnosti in to je težko. Težko je bilo tudi meni, a danes se ne strinjam več z marsičem, v kar sem verjela (zdaj vem, da s precej revnim naborom dejstev). Razlike so na nivoju paradigem, zato so lahko spoznanja tudi precej boleča, kaj hitro se znajdeš v vlogi črne ovce in ne gre drugače, kot se solistično odpraviti na neko logično pot preverjanja, če morda kaj od povedanega drži. Tole pisati je zame precej nehvaležno početje, ker se dobro zavedam, da ne trobim v rog pričakovanega, a če se najde vsaj en(a), ki se lahko odpravi na to pot, potem sem koristno vložila tehle 10 minut.
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#205347
glej, moj komentar se je nanašal na dejstvo, da so vsi stari, kot si povedala, med 50 in 75 let in so začeli trenirati v povprečju pred 9imi leti, se pravi, so VSI začeli teči v povprečju med 40imi in 65imi leti. se pravi, da pred tem NISO TEKLI. to je zelo pomembno. zakaj?

človeško telo ime zelo dober "spomin" in natančno ve, tudi desetletja po tem, kaj je človek vase vnašal, koliko se je gibal, itd. nekdo, ki je 50 let ležal na kavču pač ne more in nikoli ne bo v podobni kondiciji in stanju kot nekdo, ki je aktivno in zdravo živel, pa naj trenira kolikor hoče. poleg tega je "nenadna" (to ne pomeni iz danes na jutri, lahko zajema tudi daljše obdobje) sprememba življenja velik šok za organizem, še posebej če 50 ali 60 let prej ne premakneš riti (čeprav ne piše, kaj so prej počeli). tudi, če spreminjaš na boljše, se pravi, shujšaš, se začneš gibat, in podobno, vse to je obremenitev za sistem. ne pozabi, marsikomu je odpovedalo srce "samo" zaradi tega, ker je precej shujšal! je to tudi rezultat, ki ga ne bi pričakovala?

rezultati so pravzaprav glede na vzorec in njihov stil ne-gibanja natančno taki, kot bi jih bilo za pričakovati. tek ni neka pilula, ki jo začneš jemat pri 60ih in ti bo povrnila mladost, ampak je način življenja. brez pretiravanja je to zdrav način življenja. nekdo, ki ima 150 kil, shujša in si pri pedesetih kar naenkrat zabijo v glavo, da se bo šel ultraša, pa žal dela harakiri.

rezultate raziskav, ki so sicer drugače pravilno izvedene, se da po svoje prirejati tudi z zajeto populacijo. približno tako, kot bi zajel verižne kadilce, stare med 80 in 100 let, in nato trdil da cigareti podaljšujejo življenjsko dobo, saj so vsi ti ljudje vendar starejši od povprečne pričakovane življenjske dobe... no, ta strokovna raziskava me zelo spominja na še en strokovan članek nekega fitnessašas naslovom v stilu "pretecite maraton in umrite", ki je bil na tem forumu tudi že obdelan.

tako da, ja, žal, ta razisiskava ni kar nekaj le v primeru, če te zanima kaj se zgodi, če se pri pedesetih kar naenkrat odločiš divje trenirat. "več maratonov, več srčnih udarov" in "zaležanci so po številu srčnih udarov na boljšem od maratoncev" pa so tvoje samovoljne in za nekoga, ki celo življenje aktivno živi na tak način, nepravilne izpeljave. ne zagovorjam fanatično maratoncev, ampak zmernost. pri 70ih preteči 2 maratona na leto za večino ljudi ni več zmernost, ker fizično tega ne zmorejo, pa si ne želijo priznati. ta raziskava NE POVE, koliko so zaležanci na boljšem od nekoga, ki zdravo živi -> se giba, ni predebel, ne kadi, se zdravo prehranjuje, ni zasvojen...



oz., da povzamem, sam tek ne prinaša zdravja. za to je treba narediti veliko več. tek brez pameti pa poleg tega še prinaša več škode kot koristi.
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#205352
pa še ena kratka na temo trobljenja v rog in nelogičnega in nekritičnega razmišljanja. sama vidim, koliko manj zdravstvenih težav imam od sovrstnikov, ki se ne gibajo, vidim, kakšna razlika je med 80 letnikom, ki je celo življenje trdo fizično delal in nekom, ki je ležal na kavču. za to ne potrebujem študije, ker na lastne oči oz. na lastno telo vidim in čutim, kako se počutim, če živim po pameti in kako, če ne.

tudi na temo holesterola obstajajo študije (ko jih imaš že rada, kar pogooglaj), ki bodo razkrile, kako zelo stres vpliva na povišanje in druge, ki bodo trdile nasprotno. tako, ki bo dognala, da prehrana vpliva, in tako, ki ne bo. za vsak kakec najdeš raziskavo in takoj še eno, ki je njej nasprotna. če se boš potrudila, boš našla celo dokumentarec, ki preučuje koristi hitre prehrane, ki jih je ogromno: od zaščite pred rakom zaradi ketchupa, do nevem česa (financirana s strani macdonaldsa, piše s fontom 4, čisto na koncu). :mrgreen:

nasvet, ki ga je vredno upoštevati, je prišel od L. Štuklja: zmernost pri hrani, zmernost pri športu, skrbeti za dobro fizično kondicijo, (čim bolj) naravno življenje, in čim manj kompliciranja.
 linus1
#213762
Hello.
Nova nacionalna študija kalifornijske univerze UCLA je razkrila, da vrednosti izmerjenega holesterola v krvi skoraj 75% bolnikov, ki so bili zaradi srčnega infarkta sprejeti v bolnišnico, nikakor niso opozarjale na povečano tveganje za srčno-žilni dogodek. Vrednosti LDL so bile v skladu s trenutno veljavnimi smernicami.
vir: Revija Zdravje, marec, 2009

Študija dr. Krumholz-a:
Osebe z nizkim holesterolom (starost 70 let) umirajo 2x pogosteje, kot osebe z višjim.
objava: JAMA 272, 1335-40 1990

Farmedicina znižuje mejo "varnega" holesterola:
leto varna meja
1980------------- 280 mg/dl
1985------------- 240 mg/dl
1995------------- 200 mg/dl
Št. infarktov ni padlo, pa so "navalili" na LDL
leto varna meja
2001------------ 100 mg/dl
2004------------ 70 mg/dl

Enostavno: srčni infarkt vas ujame, tudi, ko imate holesterol v "varnih" mejah.
Holesterol ni vzrok, ampak posledica....
Farmedicina znižuje holesterol s statini. Statini blokirajo nastanek holesterola v jetrih. Ob tem bokirajo tudi nastanek Q10 (ubikinon).
Obstaja pa naravni statin, ki na isti način znižuje holesterol, seveda brez škodljivih stranskih učinkov.
Kdor ugane, kako se imenuje, dobi za pivo.

Have a healthy day.
Aleš
Uporabniški avatar
 vencelj
#213765
"Francoski paradoks: - Omenjeni pojav pravi, da imajo Francozi v povprečju za 10 % višjo vrednost horesterola v krvi kot Američani. Vendar pa se pri Američanih bolezni srca in ožilja pojavljajo 3-krat pogosteje kot pri Francozih in ostalih prebivalcih sredozemskih držav. > Razlog...kozarec dobrega vina na dan in nacin prehranjevanja!"
 linus1
#215406
Hello.
Za vse, ki se bojite holesterola:


Billy Clinton ima par let po 4x bypass-u zopet zamašeno arterijo.
Izjava njegovega kardiologa: Vse v redu; dieta, kondicija, holesterol v mejah......nič ne kaže na problem
hahahaahahaahah, brez vitaminčkov ne gre, tudi, če si Billy C.

Jest bi zamenjal kardiologa....


Lep vitaminski vikend
Linus
 marko b.
#216281
Pri povišanem holesterolu se morate najprej pozanimati katerega imate povišanega? Poznamo namreč HDL-dober holesterol in LDL-slab (škodljiv) holesterol. Slab LDL je precej nevarna zadeva saj se nam kopiči kot obloge na žilah, tako postanejo ožje in bolj toge. Kar lahko posledično pripelje do srčno žilnih bolezni in lahko vodi do infarkta. HDL-dober, koristni holesterol omogoča, da se slabi LDL odstranjuje in prenaša v jetra in izloča iz organizma. Kot vidimo ne moremo vreči holesterol v isti koš. Ko nas eden zastruplja, nam drugi rešuje življenje!
Uporabniški avatar
 shash
#216284
Meni se včasih zdi da gre okrog tele hrane bolj takole:

en vic, ki sem ga ne tako dolgo nazaj dobil:

LOGIKA

1. Japonci jejo malo mastne hrane in imajo manj srčanih infarktov od Amerikancev in Angležev.

2. Mehičani jejo veliko mastne hrane in manj srčanih infarktov od Amerikancev in Angležev.

3. Kitajci pijejo malo črnega vina i imaju manj srčanih infarktov od Amerikancev in Angležev.

4. Francozi in Italijani pijejo veliko črnega vina i imaju manj srčanih infarktov od Amerikancev in Angležev.

5. Nemci pijejo veliko piva in jedo veliko mastnih klobas in imaju manj srčanih infarktov od Amerikancev in Angležev.

ZAKLJUČEK:

Jejte in pijte karkoli samo ne govorit angleško.

Pa še veliko se smejte.
 linus1
#216306
Pozdravljeni.
marko b., napisali ste:
Slab LDL je precej nevarna zadeva saj se nam kopiči kot obloge na žilah, tako postanejo ožje in bolj toge.

Holesterol se ne kopiči na žilah, ampak V žilah in to samo v arterijah.
Če bi se kopičil NA žilah, bi se kopičil po celem telesu. Imeli bi nososklerozo, ušesosklerozo, sklerozo levega mezinca na roki........

Vzrok za začetek kopičenje holesterola v žilah je poškodba notranje plasti (endotelija) žile, ki jo povzroči mehanični stres zaradi pomankanja kolagena in elastina (ki mimogrede nastaneta iz mojega najljubšega VitaminaC).
Homocistein in lipoproteinA in seveda prosti radikali poškodbe pospešijo.
Kjer je poškodba tkiva je povsod prisotno vnetje.... CRP.

Ko zgoraj navedeni dejavniki poškodujejo endotel, telo začne "mašiti" te poškodbe-razpoke s holesterolom in ostalim "materijalom".

Vsebnost holesterola je v večini primerov v normalnih vrednostih. (glej moj odgovor z dne 26.01.2010).

Have a healthy day.
Uporabniški avatar
 katka
#224724
Andreja_T napisal/-a:glej, moj komentar se je nanašal na dejstvo, da so vsi stari, kot si povedala, med 50 in 75 let in so začeli trenirati v povprečju pred 9imi leti, se pravi, so VSI začeli teči v povprečju med 40imi in 65imi leti. se pravi, da pred tem NISO TEKLI.


A lahko citiraš del teksta, kjer piše, da so začeli trenirati pred devetimi leti in da pred tem niso tekli? Tega namreč nikjer ne zasledim. Piše samo, da so svoj prvi maraton pretekli devet let pred to študijo.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA