Forum je namenjen objavi razpisov na tekaške prireditve, ki so pred nami.

Moderatorji: ero, AVI, ziga, dragons

#351603
vencelj napisal/-a:Vedno sem se spraševal, ali teči svoj tempo ali slediti zajčku.
Ali sem dovolj pripravljen za tek pod 3 ure :?: Koliko pod tri ure :?: Če grem z zajčkom, tega ne bom vedel :!: Torej, če hočem videti, kaj v resnici zmorem, moram naprej :!: Ampak, kdaj naprej :?: Do 30 z zajčkom, nato pa svoj tempo :?: Ampak tega filma verjetno ne bo, ker verjetno ne bo moči za pospeševanje v zadnjih 12 km. Že od štarta naprej :?: Pa bo tempo prehiter in me bo zajček na 30 prehitel in "odmaglil" nekam naprej, v neznano... :roll: Nikoli ne moreš vedeti oz. izveš potem, ko zadevo odtečeš in si potem zadovoljen ali pa tudi ne in potem ugotavljaš, kje si ga biksal.
Na vsak način se kljub zajčkom moraš zanašati na samega sebe in nezadovoljiv rezultat navsezadnje pripisati samemu sebi (morda svojim slabim taktičnim odločitvam)...
Jasno pa je, da zajček za neki določen tempo tega mora dobro poznati in vseskozi spremljati, po drugi strani pa mora biti dovolj močan oz. dovolj dobro pripravljen, da ta tempo tudi brez problema odteče.
Npr.: če nekdo lahko odteče maraton na meji svojih sposobnosti v treh urah, bi lahko sprejel vlogo za zajčka kvečjemu za 3:30...
Kakorkoli že obrneš, je vloga zajčka zelo zahtevna :!:

LP, vencelj


Dobra misel, vendar jaz menim, da je nujno, da je zajček samo nekje okrog 15 min. počasnejši na maratonu od svojega tempa, kajti sicer preveč trpi.
#351605
ZdravkoC napisal/-a:
vencelj napisal/-a:Vedno sem se spraševal, ali teči svoj tempo ali slediti zajčku.
Ali sem dovolj pripravljen za tek pod 3 ure :?: Koliko pod tri ure :?: Če grem z zajčkom, tega ne bom vedel :!: Torej, če hočem videti, kaj v resnici zmorem, moram naprej :!: Ampak, kdaj naprej :?: Do 30 z zajčkom, nato pa svoj tempo :?: Ampak tega filma verjetno ne bo, ker verjetno ne bo moči za pospeševanje v zadnjih 12 km. Že od štarta naprej :?: Pa bo tempo prehiter in me bo zajček na 30 prehitel in "odmaglil" nekam naprej, v neznano... :roll: Nikoli ne moreš vedeti oz. izveš potem, ko zadevo odtečeš in si potem zadovoljen ali pa tudi ne in potem ugotavljaš, kje si ga biksal.
Na vsak način se kljub zajčkom moraš zanašati na samega sebe in nezadovoljiv rezultat navsezadnje pripisati samemu sebi (morda svojim slabim taktičnim odločitvam)...
Jasno pa je, da zajček za neki določen tempo tega mora dobro poznati in vseskozi spremljati, po drugi strani pa mora biti dovolj močan oz. dovolj dobro pripravljen, da ta tempo tudi brez problema odteče.
Npr.: če nekdo lahko odteče maraton na meji svojih sposobnosti v treh urah, bi lahko sprejel vlogo za zajčka kvečjemu za 3:30...
Kakorkoli že obrneš, je vloga zajčka zelo zahtevna :!:

LP, vencelj


Dobra misel, vendar jaz menim, da je nujno, da je zajček samo nekje okrog 15 min. počasnejši na maratonu od svojega tempa, kajti sicer preveč trpi.


Prav imaš. Poleg tega bi pri nas bi imeli hude probleme dobiti zajčke za tri, ker so redki, da bi ga zmogli za 2:30.
#351610
Na čas ne moremo gledati linearno. Ker 30 min boljši čas pri času 3 ure je 20% boljši čas. Pri času za 4 ure, pa je 30 min boljši čas, komaj 14% boljši, kar je velika razlika :D .
Drugače mislim, da je Zdravkovih 15 min dovolj. Saj je to 21 sec na kilometer počasnejši tempo od zmožnosti. V normalnih okoliščinah, bi to moralo biti dovolj.
#351625
ZdravkoC napisal/-a:
majcka napisal/-a:Naj najprej pojasnim, da NE tečem maratonov....predstavljam si, da so zajčki tam nekako za okvirno doseganje tempa....oziroma časa, ki naj bi ga dosegli na prehodu ciljne črte. Zanašanje SAMO na zajčkov tempo je pa za nekoga, ki absolutno hoče doseči tak in tak rezultat dokaj neresno početje. Tisti, ki tečejo po občutku (brez ure) itak tečejo po svojem občutku, tisti, ki tečejo na tempo, pa itak tečejo po svoji uri. Torej jim zajčki nič kaj ne koristijo. Predstavljam si, da so zajčki tam zato, da dosežejo cilj 'tam nekje'....poleg tega je verjetno malo tekačev, ki vso pot vzdržujejo točno isti tempo. In zakaj ni zajčkov z uro manjšo od 3:00?? In ne nad 4:15?

Če pa vzamemo še malo za hec....ga je pa letos najbolj pobiksal zajček, ki naj bi držal tempo za čas okrog 2:00. :lol: :lol:


Najbolj zmagajo take izjave ... naj pojasnim, da nisem maratonka ... ha ha ... nimaš prav!
Če se postaviš na startu maratona zraven zajca, si najprej v pravem boksu, potem te množica ne more potegnit naprej s prehitrim tempom in se ne prekuriš, tečeš enakomerno in imaš neko konstantno družbo oseb z enakimi cilji. To je energija. Zajec te ne vleče naprej pri okrepčevalnicah, počaka skupino s hojo in vzpodbuja skupino, da vsi pijejo. Morda zato rešilni kdaj manj tuli :-)


Zdravko, Ne vem sicer, kaj naj bi imela ali ne imela prav. Pojasnila sem, da ne tečem maratonov....do tu je moja trditev pravilna...Pojasnila sem, da si predstavljam, da so zajčki za okvirno doseganje tempa...nisem napisala, da so tam samo zato, ampak je pač to ena od njihovih nalog. Res je, da si ne predstavljam, kaj vse naj bi zajček na progi še počel, ker na nobeni od svojih udeležb na kakršnikoli tekmi pač nisem imela zajčka. Če slučajno nisi opazil, pa nikakor nisem grajala dela zajčkov. :wink:
#351639
majcka napisal/-a:
ZdravkoC napisal/-a:
majcka napisal/-a:Naj najprej pojasnim, da NE tečem maratonov....predstavljam si, da so zajčki tam nekako za okvirno doseganje tempa....oziroma časa, ki naj bi ga dosegli na prehodu ciljne črte. Zanašanje SAMO na zajčkov tempo je pa za nekoga, ki absolutno hoče doseči tak in tak rezultat dokaj neresno početje. Tisti, ki tečejo po občutku (brez ure) itak tečejo po svojem občutku, tisti, ki tečejo na tempo, pa itak tečejo po svoji uri. Torej jim zajčki nič kaj ne koristijo. Predstavljam si, da so zajčki tam zato, da dosežejo cilj 'tam nekje'....poleg tega je verjetno malo tekačev, ki vso pot vzdržujejo točno isti tempo. In zakaj ni zajčkov z uro manjšo od 3:00?? In ne nad 4:15?

Če pa vzamemo še malo za hec....ga je pa letos najbolj pobiksal zajček, ki naj bi držal tempo za čas okrog 2:00. :lol: :lol:


Najbolj zmagajo take izjave ... naj pojasnim, da nisem maratonka ... ha ha ... nimaš prav!
Če se postaviš na startu maratona zraven zajca, si najprej v pravem boksu, potem te množica ne more potegnit naprej s prehitrim tempom in se ne prekuriš, tečeš enakomerno in imaš neko konstantno družbo oseb z enakimi cilji. To je energija. Zajec te ne vleče naprej pri okrepčevalnicah, počaka skupino s hojo in vzpodbuja skupino, da vsi pijejo. Morda zato rešilni kdaj manj tuli :-)


Zdravko, Ne vem sicer, kaj naj bi imela ali ne imela prav. Pojasnila sem, da ne tečem maratonov....do tu je moja trditev pravilna...Pojasnila sem, da si predstavljam, da so zajčki za okvirno doseganje tempa...nisem napisala, da so tam samo zato, ampak je pač to ena od njihovih nalog. Res je, da si ne predstavljam, kaj vse naj bi zajček na progi še počel, ker na nobeni od svojih udeležb na kakršnikoli tekmi pač nisem imela zajčka. Če slučajno nisi opazil, pa nikakor nisem grajala dela zajčkov. :wink:


OK, prav imaš!
mislil sem napisat, da si ne predstavljaš prav :-)
#351652
Zdravc, saj ni čudno, da si bil točen, če si imel kar dva garmina na rokah. :D
Jaz pa sem razmišljal, kaj je tista florescentna zadeva...

Za tretjega ti je zmanjkalo rok? :wink:

Zakaj si imel 310xt in ne fenixa?
#351679
klatez napisal/-a:Zdravc, saj ni čudno, da si bil točen, če si imel kar dva garmina na rokah. :D
Jaz pa sem razmišljal, kaj je tista florescentna zadeva...

Za tretjega ti je zmanjkalo rok? :wink:

Zakaj si imel 310xt in ne fenixa?


Enostavno zato, ker je 310xt z menoj ogromno pretekel ... dobro se poznava in sva odličen par :-) razen znucane tipke vse funkcionira odlično.
Fenix3 je novinček in še ni utečen. Ni še dojel, katera polja naj mi pokaže med tekom in kako bo to najhitreje naredil.
Simpl :-)
FR 35 limelight me je pa izredno pozitivno presenetil in sem si ga kupil, vendar je že zarubljen :wink:
#351690
StaraKost napisal/-a:Ma daj no. Tisti, ki se celo leto pripravlja za neko razdaljo, mora natančno poznati tempo, ki ga zmore in se ga bo držal na tekmi. Drugače ne more določiti realen želeni čas. Zajček je lahko samo neka spodbuda in orientacija, nikakor pa glavno vodilo. Dirko in čas moraš imeti sam pod kontrolo, kljub zajcu, saj edino ti veš kako se počutiš. Sam sem večino tekem odtekel v želenem času +/-30'' brez nobenega zajčka, ker želeni čas ni bil nikoli "okrogel", da bi bil primeren za zajčka.



Stara Kost ne moreš pisat o tempu tekačih na maratonu, ker ga nisi odtekel
Sam odtečeš samo 21km ali krajše teke. 21 km se teče čisto drugače kot maraton in tam se večina drži svojega tempa. A si videl kje na kakšni 21-ki tempo tekače ? Pa je veliko polmaratonov. Malo še poglej čez mejo.
#351693
tekač18 napisal/-a:
StaraKost napisal/-a:Ma daj no. Tisti, ki se celo leto pripravlja za neko razdaljo, mora natančno poznati tempo, ki ga zmore in se ga bo držal na tekmi. Drugače ne more določiti realen želeni čas. Zajček je lahko samo neka spodbuda in orientacija, nikakor pa glavno vodilo. Dirko in čas moraš imeti sam pod kontrolo, kljub zajcu, saj edino ti veš kako se počutiš. Sam sem večino tekem odtekel v želenem času +/-30'' brez nobenega zajčka, ker želeni čas ni bil nikoli "okrogel", da bi bil primeren za zajčka.



Stara Kost ne moreš pisat o tempu tekačih na maratonu, ker ga nisi odtekel
Sam odtečeš samo 21km ali krajše teke. 21 km se teče čisto drugače kot maraton in tam se večina drži svojega tempa. A si videl kje na kakšni 21-ki tempo tekače ? Pa je veliko polmaratonov. Malo še poglej čez mejo.


:roll: :roll: Če je večji del tadolge enak večjemu delu takratke, so zajčki lahko zelo uporabni. Tempo naj bi imeli celo progo enak, torej samo deliš na pol.
#351699
tekač18 napisal/-a:
StaraKost napisal/-a:Ma daj no. Tisti, ki se celo leto pripravlja za neko razdaljo, mora natančno poznati tempo, ki ga zmore in se ga bo držal na tekmi. Drugače ne more določiti realen želeni čas. Zajček je lahko samo neka spodbuda in orientacija, nikakor pa glavno vodilo. Dirko in čas moraš imeti sam pod kontrolo, kljub zajcu, saj edino ti veš kako se počutiš. Sam sem večino tekem odtekel v želenem času +/-30'' brez nobenega zajčka, ker želeni čas ni bil nikoli "okrogel", da bi bil primeren za zajčka.



Stara Kost ne moreš pisat o tempu tekačih na maratonu, ker ga nisi odtekel
Sam odtečeš samo 21km ali krajše teke. 21 km se teče čisto drugače kot maraton in tam se večina drži svojega tempa. A si videl kje na kakšni 21-ki tempo tekače ? Pa je veliko polmaratonov. Malo še poglej čez mejo.


Maraton se teče popolnoma enako, kot 10-ka in polmaraton. Vsak, ki gre pripravljen na izbrano distanco, dobro ve svoj tempo, ki se ga mora do konca držati oziroma stopnjevati + vse ostalo kar je potrebno med tekom (prehrana, hidracija), če želi doseči svoj cilj. Vse svoje osebne rekorde in večino vseh tekov, sem odtekel po sistemu "negative split", ali drugo polovico hitreje, kot prvo. Enako pravilo velja tudi za maraton. Druga stvar je, da večina tega ne zna, na 10-ki v polmaratonu in še manj v maratonu. Teki, kjer mi je bila prva polovica hitrejša od druge, so bili v glavnem najslabši teki.
Nazadnje spremenil StaraKost, dne 07 Nov 2016, 17:52, skupaj popravljeno 1 krat.
#351700
Ja to je res, a večini ne uspe , da je druga polovica hitrejša kot prva. Pa tudi ti si že imel odstope, po podatkih na internetu. Ne MOREŠ pa govoriti in pisati za maraton, ker tega NE VEŠ. Nisi odtekel nobenega maratona. Dokler nisi odtekel maratona je to samo filozofiranje in teorija. Vsak takač se na maratonu odziva drugače. Ko boš imel rezultat lahko pišeš o maratonu, do takrat pa samo ako je na 10 in 21km.
#351701
Polmaraton - v Ferrari imajo zajčke na polmaratonu že od 1:20 naprej (v zadnji tretjini sta mi ušla, ampak do cilja sem ju imel na vidni razdalji).

Moje mnenje je, da maraton ni primerljiv z nobenim od krajših tekov (25km, polmaraton, 15km, 10km), ker edino pri maratonu lahko pride do izpraznitve glikogenskih zalog (in posledično tekaškega zidu) poleg tega je tveganje za poškodbe in izčrpanost precej večje. Neizkušenemu tekaču je zajček lahko v veliko pomoč. Kot je zgoraj zapisal Klemen (zajček za 3:00, če se ne motim), je naloga zajčka, da te v pravem (ne prehitrem) tempu pripelje do 2/3 proge, potem pa vidiš kako in kaj.

Tudi, če kakšen zajček omaga oz. zgreši ciljni čas, ni konec sveta. Zato imajo na večjih maratonih vedno vsaj 2 zajca za predviden čas. Sem pa že tekel v Trstu (na stari trasi) in je imel zajček na polovici 2 min zaostanka, ki ga je potem nadoknadil in prišel v cilj celo 2 minuti prej (sam :? ).

Če bi kdaj nastopil kot zajec, bi si vzel kake 20-30 min 'lufta' glede na svoje trenutne sposobnosti (just to be on safe side).

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA