vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 lukav
#309736
Hmm, to je pa res malo nenavadno. Jaz sem se podobno prestrašil, ko sem tekel Najlepši in najtežji mali maraton nad Škofjo loko. Ampak meni je utrip samo poskočil, (zabeležen) maximum je bil 181, potem pa se je v kakšni minuti vse umirilo in bilo naprej normalno oziroma sem imel približno enak utrip kot pred tem, okrog 150-160. Po moje je šlo za aritmijo - na cilju sem vprašal reševalca, kaj misli in me je malo čudno gledal - v smislu, kaj pričakujem, če se gonim po hribih!? :)

Kasneje nisem imel več problemov, pa sem vmes končal tudi GM4O, ki je bil precej bolj naporen in vroč (sem pa par dni prej po nasvetu zdravnice jemal dodatek kalcija in magnezija, čeprav nisem prepričan, da je bilo ravno zato kaj bolje).

Zaenkrat sem vse skupaj pripisujem bolj naključju. (sem pa bil lani na preventivnem VO2max testu in ultrazvoku srca)
Uporabniški avatar
 mare
#309741
Ne vem, kaj si predstavljate od teh napravic za 100 EUR. Meni je moj merilec tudi že pokazal utrip 250, včasihpa kaže 0, pa ne mislim, da sem mrtev. Eni merilci so zelo dovzetni za motnje, lahko lovijo utrip od soseda ali pa jih zmede daljnovod.
Uporabniški avatar
 oven
#309761
Zdaj odvisno o čem govorimo...samo en normalen pas stane cca 60€...brez merilca, se pravi ure...
Moja boljša polovica si je nabavla neko Sigmo, ura z pasom in je dala manj kot jst če si kupim pas ANT+ za svojo uro...
Itak da je bil njen pulz vedno 220 :? Ne rečem da kar je poceni je slabo, sam kar je pa prepoceni je pa defenetivno slabo....
 Tanja17
#309766
Nikoli nisem rekla, da imam poceni uro...
Zdaj če je 300eur poceni, potem pa res ne vem.

Drugače pa, hvala za mnenja.
Uporabniški avatar
 mare
#309772
Naprave za EKG stanejo od par tisoč evrov do več milionov. Merijo v ambulanti pod idealnimi pogoji, namažejo vas s kontaktnim gelom... Vi pa pričakujete, da bo neka šnik šnak napravica (po možnost s starim suhim pasom ali celo brrez njega) s 100 funkcijami za par 100 Evrov na terenu med tekom in ob številnih motnjah v vsakem trenutku kazala pravo vrednost. Sploh na začetku treninga so skoki in oscilacije okoli prave vrednosti nekaj povsem običajnega.
 ogi
#309775
Zares niti niso ;) Vsaj ob normalnih pogojih (normalne oz. neprazne baterije, brez nekih strasnih motenj v obliki mocnih elektromagnetnih polj in brez se 10 oddajnikov na isti frekvenci (Polar to dokaj uspesno resi s kodiranjem)) vsaj Polar deluje vec kot dovolj zanesljivo, da taksnih motenj ni. Priznam pa da z raznimi Garmini, Suunto, Sigmami itd. nimam izkusenj. Definitivno naprave za EKG stanejo par 100 ali 1000x vec, ampak nihce ne govori o tem, da je Polar zamenjava za EKG. Polar ti v prvi vrsti steje stevilo utripov na minuto. In za to zares ne rabis ravno neke hudo sofisticirane naprave za par 1000/10.000eur, da delo opravi dovolj kakovostno in zanesljivo. Kot sem napisal na zacetku, v 25 letih, odkar uporabljam Polar (zares sem v vsem tem casu imel samo 3... PE 3000, Sport tester in sedaj S725x) ob zgoraj omenjenih pogojih ni nikoli delal napacno, pa sem ga v casu ko sem se tekmoval uporabljal v vseh mogocih pogojih, vkljucno pri -30c.
Uporabniški avatar
 mare
#309785
Ogi, zgrešil si poanto (mojega posta). Point je v tem, da če imaš do sedaj najvišje izmerjen utrip 180, potem pa ti naenkrat pokaže 220, ne rabiš leteti k zdravniku, ker ti očitno samo merilnik dela narobe.

Jaz imam izkušnje tako s cenenim merilcem za 20 EUR iz Hoferja koz z najdražjim Polarjem. Obema se včasih malo utrga. Prvi je zelo rad lovil impulze sosednjih ur, tako da je recimo med čakanjem na startu pokazal utrip preko 200. Pri drugem opažam,da vedno, kadar ga resetiram, ali pa menjam baterijo, najprej nekaj časa kaže čudne rezultate. Kot bi se še učil oziroma sam umeril. Nekaj težav je tudi na začetku teka, ko elektrode niso enakomerno navlažene.

Vse meritve s temi urami je treba jemati z nekaj rezerve in znotrakj toleranc. Merilci razdalje bodo na 400 m krogu kazali enkrat 5 metrov več, drugič manj, pot na googlemaps bo označena na gozdu, čeprav si tekel po cesti 10 m stran. Višinomer mi na cilju pokaže 30 m več kot na štartu, čeprav je to ista točka. Pulzmeter včasih neko motnjo zazna kot srčni utrip, drugič srčni utrip spregleda. Če potem preračun dela na podlagi par udarcev, že vsak napačen udarec pomeni ogromno napako. Če bi bilo kalkulacijsko obdobje 15 sekund, napaka enega udarca ne bi bila pomembna, ampak mi hočemo seveda ažurnejše podatke, po možnosti izračunane na podlagi nekajsekundnega intervala. Napaka enega udarca potem pomeni več deset udarcev napake na minuto.
 ogi
#309786
mare napisal/-a:Point je v tem, da če imaš do sedaj najvišje izmerjen utrip 180, potem pa ti naenkrat pokaže 220, ne rabiš leteti k zdravniku, ker ti očitno samo merilnik dela narobe.

Ce seveda res nimas 220 pulza ;) Zares se tudi to naredi. Meni se v zadnjih par letih obcasno naredi tocno to, pa noben ziv bog ne ve razloga za to. Uradno sem dober, ceprav obcutek je pa cuden, sploh glede na to, da se mi v 20 letih dirkanja to ni naredilo niti enkrat, sedaj pa se mi naredi pri rekreaciji (pa nisem tipicen rekreativec, ampak sem svoje oddirkal). Vsake toliko casa mi pulz narase iz recimo 150-160 na 190 (enkrat mi je celo na 220). In ne ni problem pulzmetra, ker mi takrat res srce bije neprimerno hitreje kot ponavadi. Nimam nobenih cudnih obcutkov (slabosti, vrtoglavice, bolecine,...), razen da cutim da mi srce bije hitreje in pa da imam hudo slab obcutek, da je nekaj narobe. Cez 15-60sec se stvar normalizira in lahko povsem normalno dokoncam tisti klanec ali sedem na biciklu. Zdravniki niso nasli nic, zna pa res biti to kar sem ze parkrat prebral... vrocina, dehidracija, se malo stresa pa 5 kofetov prevec tisti dan, in to je to. Ker cisto zmeraj se mi je to naredilo pri +30c in vec (najveckrat na mtb, enkrat na hitrostnih rolerjih in ene dvakrat na roler hokeju, kjer je poleti noro vroco). Na smuceh recimo se mi ni naredilo se niti enkrat, pa imam ponavadi neprimeno hitrejsi tempo na smuceh, kot pa pri kateremkoli drugem sportu. Tudi po pulzu mi ni problem iti za 2 uri na 170-180 (malo se le pozna, da sem pac 20 let prezivel v tem sportu), medtem ko pri vseh prej omenjenih aktivnostih, kjer se mi to je zgodilo, vecinoma povprecni pulz ni visji kot 140, maksimalni pa recimo 160-170.
Nazadnje spremenil ogi, dne 17 Jul 2013, 17:49, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 spitzpark
#309787
Pri meni je bil polarjev pas. Potrebno ga je prati v pralnem stroju, jasno brez mehčalca. Prej sem prakticira tako kot z majicami, malo tekočega mila za roke, pa spereš...Ampak imajo ta mila vsebovane maščobe, ki neugodno vplivajo na prevodnost pasu. Enako kot sol. Torej, redno pranje, najbolje v žepu vetrovke.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#309812
oven napisal/-a:Zdaj odvisno o čem govorimo...samo en normalen pas stane cca 60€...brez merilca, se pravi ure...
Moja boljša polovica si je nabavla neko Sigmo, ura z pasom in je dala manj kot jst če si kupim pas ANT+ za svojo uro...
Itak da je bil njen pulz vedno 220 :? Ne rečem da kar je poceni je slabo, sam kar je pa prepoceni je pa defenetivno slabo....

Najnovejši Polarjev pas stane okoli 14 € in se ga izplača enkrat na leto-dve menjat. Govorim o pasu, ne o HR senzorju, ki ne dela težav, dokler je baterija O.K.
Uporabniški avatar
 mare
#309834
Jaz imam isti pas že mislim da 2 leti. Vedno ga samo splaknem z navadno vodo. In ja, ugotavljam, da je že slabši. Ko je bil nov, je tudi suh meril v redu, zdaj ga pred treningom zmočim, ker drugače mi kaže da sem mrtev. Jaz sem tudi mislil, da je pas bistveno dražji. Bom takoj kupil novega. Hvala Stara kost.
 ogi
#309835
Sicer je to bolj za tiste, ki uporabljajo se "stare" Polarje in ne tistih z WIND. Kar se mene tice, stari "neudobni" T-31 pasovi delajo neprimerno, ampak to zares NEPRIMERNO, boljse kot novi "soft" pasovi. Je pa res, da pri T-31 ne mores menjati baterije. Ampak stvar zdrzi po par let vsakodnevne uporabe, pride pa tam nekje v rangu, kot ga je napisal Starakost.
PS: WIND pasovi so pa res okoli 60-70eur.
Uporabniški avatar
 ugor
#309837
mare napisal/-a:Jaz imam isti pas že mislim da 2 leti. Vedno ga samo splaknem z navadno vodo. In ja, ugotavljam, da je že slabši. Ko je bil nov, je tudi suh meril v redu, zdaj ga pred treningom zmočim, ker drugače mi kaže da sem mrtev. Jaz sem tudi mislil, da je pas bistveno dražji. Bom takoj kupil novega. Hvala Stara kost.

Stara kost govori o "elastiki" in ne o HR senzorju. Cel pas s senzorjem je dražji (30€ in več).
Uporabniški avatar
 StaraKost
#309863
... jaz govorim o pasu s senzorji in elastiko. HR senzor/oddajnik se montira na pas.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA