vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 trifko
#181652
Zdravo,

zanima me kako ali z čim ublažiti bolečino, ki se mi je po daljšem teku pojavila v predelu od kolena proti gležnjem, sem sicer v drugem mesecu rednega teka zato je bolečina verjetno zaradi zmatranih mišic.
Uporabniški avatar
 Medicius
#181653
Meni je pomagala dobra masaža z Ice Power hladilnim gelom. Dobra masaža je pač gnetenje mišice in je posledično malo boleča ampak se splača. Če nimaš gela ali podobne kreme pri roki pa masaža s toplimi obkladki tudi prinesejo dober rezultat ampak kljub temu priporočam prvo.
Uporabniški avatar
 Uroš Sobočan
#181657
Tako kot je napisal Medicius zraven pa še uživanje zadostnih količin magnezija. Prav tako je zelo pomembno ogrevanje in iztek pred in po vsakem teku.

Lp

Uroš
Uporabniški avatar
 marcy
#181667
trifko napisal/-a:Zdravo,

zanima me kako ali z čim ublažiti bolečino, ki se mi je po daljšem teku pojavila v predelu od kolena proti gležnjem, sem sicer v drugem mesecu rednega teka zato je bolečina verjetno zaradi zmatranih mišic.



Hoj,
bi ti mogoče s svojo izkušnjo lahko pomagala.. Mislim, da pri tebi ne gre za pomanjkanje kalcija ali magnezija, ampak preprosto za vnetje pokostnic. Si pomislil na to? Glede na to, da te ne boli v smislu krčev, kot sem razumela, mislim da je to posledica vnetja. Najpogosteje se to zgodi prav v začetnih obdobjih treninga in potem mine, bolečine pa so lahko kar precej moteče. Se pa bolečina blaži in poškodba zdravi z raznimi geli, ki jih dobiš v lekarni.
Upam, da ti to ne vzame volje do teka :D
 luzr
#181668
Prenešeno od tu. viewtopic.php?f=9&t=8565&p=119733#p119733
trifko napisal/-a:Zdravo,
sem tekač začetnik in me zanima kako naj se lotim prvih kilometrov.

skrb napisal/-a:Kako začetnik?
A so taki tud še ?
Jaz pa mislil, da že vsi tečejo . :lol:
Enostavno tečeš toliko časa , da te začne nekaj boleti. Boli tudi naslednjič , pa tretjič, pa tako dalje.
Veš, jaz mam občutek , da tečem samo zaradi bolečine . Ko obujam spomine na kakšne tekaške podvige , vedno prvo pomislim , kaj me je tisto let zvijalo. Ali koleno? Ali ni bila tetiva? Ali pa je bila vendar le pokostnica .
In če nič ne boli me je vedno strah , da ni kaj narobe , tako to zasvoji .
Bodi trmast in vztrajaj ! Je kljub vsemu lepo . :wink:

Trifko, očitno si tole preveč resno vzel. Zaupaj nam število kilometrov na teden in kako dolgi teki in skupno kilometrino. Potem lahko kaj več rečemo. Bojim se, da ima marcy prav.
@ UrošS.: Moje mnenje... Ne predlagaj jedilnika profesionalca amaterju... :wink: Kar velja zate, ne velja nujno, na primer, zame. :)
Uživanje večjih količin magnezija deluje zelo odvajalno. Pravzaprav gre potem za zelo tekočo drisko... Zato odsvetujem magnezijeve tablete in več kot en ali dva decilitra neke magnezijeve mineralne vode dnevno. Razen, če želiš nezdravo shujšati ali se ukvarjaš z maratonom v največji poletni vročini.
Uporabniški avatar
 trifko
#181673
:D

Po dolgem času sem se pred dvemi mesci začel spet ukvarjati z tekom ker sem navmes imel probleme z zdravjem. Pretečem približno do 32km na teden na začetku moje rekreacije so me bolele mišice zdaj pa mislim da je tako kot je napisala marcy, ker me ne bolijo mišice ampak mislim da kosti, bolečina je na začetku teka blaga se pa iz minute v minuto veča in je res neprijetna, po teku kakšne pou urce ko se telo malo umiri bolečina skoraj poneha, čutim jo samo ko hodim po stopnicah.

Pa hvala vsem za pomoč :wink:
Uporabniški avatar
 Medicius
#181745
Tudi jaz sem srečal tako bolečino v kosteh goleni v vojski in na začetku mojih tekaških avantur pred tremi leti. Bolele so me že po 4km, kar je takrat bil že velik izziv zame. No... bolečina je izginila sama od sebe, ker očitno prej niso noge bile vajene takih obremenitev. Bi pa seveda takim priporočal ustrezno obutev in tek na mehkem terenu (zemlja, trava, ...).
 GODBENIK
#181765
Živjo;

mogoče turbo gel F23 ali pa Gabezovo mazilo. Dobi se v vsaki lekarni!

Najboljše "mazilo" pa je itak počitek :wink: !


Lep pozdrav!

Godbenik-Grega
Uporabniški avatar
 PRŠC
#181779
Pozdravljeni,

nisem ravno zdravnik, vseeno pa lahko nekaj rečem na to temo.

Na goleni se preko celotne dolžine naraščajo mišice, ki sicer izvajajo vsa gibanja v gležnju in stopalu. Med tekom so seveda zelo obremenjene, prihaja do velikega števila pristankov na tla, kar pa pomeni tudi veliko veibracij mišic in njihovih narastišč. To pomeni posebaj v pogojih utrujenosti, da lahko hitreje pride do mikro poškodb, te pa povzročijo razna večja ali manjša vnetja. V teh primerih ni kaj dosti filozofirat počitek, hlajenje in mogoče rahlo raztezanje. Razna mazila za hlajenje so tudi ok, lahko pa to isto dosežemo tudi z knajpanjem nog... To sicer akutno pomaga, na dolgi rok pa je potrebno predvsem pazit, da je količina teka zmerna, dovolj dolgo obdobje (verjetno prvo leto do dve). V tem času se mišice, kite in narastišča okrepijo in lažje prenašajo vse obremenitve. Torej zadeva traja, pri nekaterih mine prej, pri drugih pa kasneje. Večje težave nastanejo ko tekači ignorirajo bolečino, ki ne izgine. Zadeva lahko postane kronična, kar pa je navadno veliko težje zdravit.

Druga možnost je boleča mišica na zunanji strani goleni. Pri tem je možnost da gre za tako imenovani kompartment sindrom, ko se v delu mišice močno zmanjša krni pretok, kri pa se zdrži znotraj dela mišice in začne to boleti. Zadeva je navadno otipljiva kot "bula" na mišici. Sicer težave izginejo ko z aktivnostjo prenehamo. Ponovno si je potrebno vzeti čas, da se mišica prilagodi, tako glede žilja kot mišičnih ovojnic. Zadeva lahko traja tudi kakšno sezono.

Skratka še nekrat, začetek s tekom naj bo postopen. Večina težav nastane zaradi preobremenitve. Če boli smo pač pretiravali, odmor je vsekakor prvi in najboljši način. Ni pa odveč še kaj dodatnega postorit za svoje telo (moč, gibljivost, "propriocepcija").
Uporabniški avatar
 bobr
#181868
to so sigurno pokostnice imam iste probleme po daljsi pavzi. Ne pretiravaj s tekom in prav tako ne pretiravaj s pocitkom. Poleg obkladkov priporocam kolo, fitnes in savno. Meni pomaga :D
Uporabniški avatar
 marcy
#181895
Pozdravljeni,
tole mi bo pa vzelo cel današnji večer :( . Ko sem ravno spisala odgovor, ki ni bil prav kratek, sem pomotoma nekam kliknila in ... spletna stran je potekla in z njo tudi moj odgovor :--( .
Sem pa vztrajna in se bom potrudila šeenkrat; saj če drugega ne, sem ženska in me imamo vedno rade ta zadnjo besedo :clap: , a ne fantje :?: :?: :?:
Preletela sem vaše komentarje in ugotovila, da smo skupaj zelo pametni. Vsak s svojimi izkušnjami se trudimo pomagat našemu kolegu :) .
Počitek svetujejo pri večini bolezni, poškodb, tegob..., ker nikakor ne škodi. Je najbolj splošen recept za okrevanje, a ni vedno nujno potreben :FO: . Zakaj bi sedeli na kavču in buljili :shock: v tv, ko pa zunaj sije sonček, ptički pojejo...
Iz svojih izkušenj lahko povem, da je vnetje pokostnic celo zelo pogosta težava vrhunskih športnikov. Ob vsakem prehodu na težje treninge, povečanju intenzivnosti, menjavanju terena (iz mehkejšega na trše). Nikoli pa nismo zaradi tega počivali :!: , pa čeprav je bolečina lahko zelo, zelo močna :--( in zato seveda tudi moteča. Mine s časom sama po sebi :D (pomagaš si lahko s kopeljo, z raznimi kremami in geli, ki jih dobiš v lekarni in so ti jih priporočili že kolegi, nekateri pa prisegajo na smrekovo mazilo) in nikakor ne povzroča kroničnih vnetij, kot je nekdo omenjal :arrow: Vsaj jaz še nisem slišala za tak primer :?: . Mi smo si celo pomagali z baldažnimi trakovi :shock: (tistimi belimi, ki jih športniki pogosto uporabljajo in so meni najljubša stvar pri saniranju mnogih poškodb :clap: ). Zelo koristna zadeva :!: .
Postopnost je vsekakor zaželjena, a vsi podobno reagiramo. V čim krajšem času bi želeli čim večji učinek. Začetek je nekoliko težji, a s postopnostjo se lahko v veliki meri izognemo raznim poškodbam, nikakor pa ne gre popolnoma brez njih. Sem mnenja, da je menjavanje terena vzrok mnogim poškodbam. Pa tudi prepogosti pretirani napori in previsoka intenzivnost vadbe ob "normalni" prehrani, katere pristaš sicer sem (brez dodatkov :drink) , niso ravno dolgoročno uspešni, če sploh so možni :?: :idea: . Torej, po pameti :) . Najprej spoznati samega sebe :twisted: .
Še bi se dalo razpravljat,ampak dovolj... Naj vam bo, na vrsti ste :arrow:
Lep pozdrav vsem,
marcy.
Uporabniški avatar
 stena
#181904
Me zanima kaj bi na tvojo propagando nepočitka dejal kakšen profesor medicine športa.. :roll: Pokostnica je ena zaj***** zadeva, ki se je ne znebiš kar tako na lepe oči, saj jaz se je nisem, imel pa sem grdo obliko vnetja (težko sem hodil, kaj šele tekel) čez celo triatlonsko obdobbje in ravno zaradi tega se mi je tek zagnusil in nisem maral teči. Po dveh letih nič dela in ponovnem rojstvu teka moram sedaj potrkati, da zaenkrat nimam več težav. Ne promoviram dve letnega ničdelja ampak počitek je pa pri vsaki bolečini dobra stvar (dokler to ni izgovor za neaktivnost). Bolečine se ni kar nekdo spomnil ampak nas telo z njo opominja, da nekaj z njim ni vredu.
Uporabniški avatar
 marcy
#181909
Ja, stena, mal preveč strogo si me interpretiral. Vsekakor počitek nikoli ne škodi, prej kot ne koristi. Vemo pa, da mnogokrat počivamo tudi, ko ni potrebno :!: Včasih so vse poškodbe sanirali s počitkom, danes temu ni več tako, tudi medicina napreduje.. Je pa vsekakor, povdarjam, takrat ko ne vemo kaj in kako, počitek 100% najbolj zanesljiv zdravnik :D .
Mnenja so različna, eno teorija, drugo praksa. O tem ne bi, ker ima vsak svoje mnenje in jaz sem pač povedala svojega, ki pa ga nikomur ne vsiljujem :arrow: Sem bila tudi jaz tekmovalno v športu mnogo let in trdim, da so vnetja pokostnic lažja oblika poškodb, kljub bolečini, ki je (kot sem že prej napisala) lahko zelo, zelo močna, kar seveda pomeni, da tudi med ležanjem boli... Res zelo boli, vem :--( . pri meni je vedno minilo, ker tista najhujša bolečina ni trajala dolgo, sicer pa že en sam aspirin ali kakšna lažja protibolečinska tabletka (lekadol) zelo pomaga. To je bil tekmovalni šport, danes pa mislim, da res ni potrebno pretiravat v tej meri, da se poškodba razvije tako daleč. Z lažjim tekanjem na vedno podobni (najbolje kar isti) podlagi se to ne sme zgoditi. Je pa vsako opozorilo dobrodošlo in ga ne smemo ignorirat, ampak s pametjo naprej. Potem počitek ne bo potreben. Previdno in počasi, ne bo težav :D
 zdravje
#266525
trifko napisal/-a:Zdravo,

zanima me kako ali z čim ublažiti bolečino, ki se mi je po daljšem teku pojavila v predelu od kolena proti gležnjem, sem sicer v drugem mesecu rednega teka zato je bolečina verjetno zaradi zmatranih mišic.


____________
Pomoč z zeliščnimi pripravki: bolečine v nogah

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA