vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

#290496
Pozdrav vsem. Vem da je bilo že veliko napisanega o kolenu, prebrala, pa vendarle bi vas rada še vprašala...

Več kot leto sem se vztrajno pripravljala na polmaraton, tekla razgiban teren tudi hrib, zraven ogromno prehodila v gorah. Potem me je enkrat po teku usekala bolečina v levem kolenu, bolelo je tudi v mirovanju tri tedne. Ko sem čez nekaj časa poskusila teči, enako. Čez 8 mesecev sem od ortopeda dobila mnenje, da gre za chondromalacia patellae in je predlagal krepitev kvadricepca.

Težava, dodatno nastala pri meni je, da sem zaradi dolgotrajnega mirovanja popolnoma izgubila mišice na levi nogi. Ves čas sem namreč obremenjevala bolj desno nogo (vsaj tako se mi zdi). Izokinetično testiranje je pokazalo, da navor med iztegom mišic levega in desnega kolena levo izrazito zaostaja za 23% za desnim kolenom. Na levem kolenu je tudi porušeno razmerje upogibalk/iztegovalk v korist upogibalk.

Opažam da zadnje čase čudno hodim, kar nekako ne morem ravno hoditi. Grozno me zadnja dva meseca peče tudi v desnem predelu od križa. Ali menite, da je lahko vzrok za te bolečine tudi zaradi neenakih moči mišic v nogah?

V levem kolenu pa mi vedno bolj škrta. Pazim se stopnic nazvdol in vseh teh zadev, vendar so pogosto bolečine, ki sevajo v golenico. Hodim na fizioterapijo. Fizioterapevt je rekel, da imam močno zamaknjeno pogačico. Redno izvajam vaje, vem da je okrevanje dolgotrajno, vendar me te bolečine počasi tudi psihično izčrpavajo. Danes sem šla po več mesecih vseeno malo tečt po ravnini, čeprav ne bi smela. Sem pa ugotovila, da sploh ne morem več normalno spontano tečt, kot da bi se hotela prevrniti. Kot da mi leva noga sploh ne pomaga tečt. Tega občutka pred poškodbo nikoli ni bilo. Verjetno sem imela takrat vsa razmerja mišic pravilna, sedaj pa je zaradi mirovanja porušeno.

Pri fizioterapiji so mi dejali, da je potrebno krepiti samo vastus medialis od kvadricepca (med izvajanjem me pogosto začne pogačica pečt) in delati stabilizacijske vaje za trup in za hrbtenico. Krepiti notranje mišice medenice. In da se bosta nogi čez čas sami izravnali v moči.

Kakšne so vaše izkušnje z vajami pri tem? Nekako se mi je danes zazdelo, ko sem videla, kako čudno tečem, kako držim trup, sploh ga nisem mogla pravilno držat, da moram nujno nekaj narediti. Ali menite, da bi glede na to, da je leva poškodovana čisto ošvohnela, vseeno mogoče šla v fitnes in delala vaje samo za levo nogo?

Ste si kdaj pomagali z elektrostimulatorji? Ali je tovrstna vadba učinkovita?

Že vnaprej hvala za vsako informacijo in veliko osrečujočih športnih dni!
Nazadnje spremenil RumenOranzna, dne 26 Okt 2012, 13:38, skupaj popravljeno 1 krat.
#290569
Živjo!
Strinjam se, da je zaenkrat najbolje, da se o vajah posvetuješ s fizioterapevti. Upam, da imaš kakega dobrega, niso vsi enaki. Chondromalacia se lahko dolgo vleče, zato ti želim predvsem veliko potrpljenja.
Tekla jaz na tvojem mestu ne bi, ker se lahko hrustanec še bolj poškoduje, z mišicami se pa moraš nujno ukvarjati, če ne se bo (vsaj po mojih izkušnjah) stanje samo slabšalo. Fizioterapije naj bi ti toliko omilile bolečino, da lahko izvajaš vaje za mišice. Glede fitnesa vprašaj fizioterapevta, če je že pravi čas in katere vaje bi prišle v poštev. Ogromno lahko narediš tudi doma, sploh če so mišice res oslabele in ne potrebuješ veliko dodatne obremenitve.
Sicer pa ni nujno, da se bo moč v nogah sčasoma povsem izravnala sama od sebe - pri meni se ni, saj imam še po 10 letih eno nogo precej tanjšo od druge, čeprav sem se dosti ukvarjala s športom. Tako da je načrtno delo samo s problematično nogo načeloma verjetno dobra ideja.
Si poskusila s tableti? Glukozamin in hondroitin menda priporočajo, žal s tem nimam izkušenj.
Tens so mi dajali le kot del protibolečinske terapije, zares pomagal pa je samo laser. Pa seveda čas in ogromno dela.
Srečno! Drži se in sporoči, kako ti gre.
#292229
Zdravo, hvala za nasvete in za občutek vztrajnosti in potrpežljivosti:) Res je, vaje vaje vaje, sedaj jih izvajam redno, vsak drugi dan doma. Telovadim, delam na vastus medialis. Bolečine so po enem mesecu vadbe prisotne še vedno pri vsakodnevni hoji, tudi pri pospravljanju, ker so počepi itd. Če kaj hodim več okoli, je prisotna pekoča boečina par dni, si hladim. Ampak, če se ne gibam, verjetno ni dobro za telo. Upam, da se bo z redno vadbo tudi meni izboljšalo. Ali ste vi kljub tej pekoči boečini telovadili?

S tabletami ne bom poskusila, ker naj bi bil samo placebo učinek. Ko to preberem sem potem nejeverna in mi ziher ne bi pomagalo;) Me pa zanima, če imate kaj več izkušenj z magneto terapijo MBST. Priporočal mi jo je ortoped. Meni je zadeva zelo draga, pride okrog 450 eur, zato bi mi vaše izkušnje zelo pomagale pri odločitvi. Poleg teh prvih 5 terapij, se naj bi potem vsako leto ponovno obnavljalo še s 3mi terapijami. Naj bi imeli v Nemčiji pozitivne izkušnje s tem, ni pa nujno, da učinkuje pri vseh, baje je odvisno od stopnje poškodbe hrustanca. Ima kdo izkušnje?

Hvala in lep dan.
#292315
Poišči si res pravega fizioterapevta, ki te bo zmasiral in nato z hitrim gibom na boku izravnal hrbtenico. Koleno te boli zaradi hrbtenice in dokler ne boš izravnala hrbtenice, ti nobene vaje za koleno ne bodo pomagale. Imel sem popolnoma isti problem. Po petih terapijah po cca 25 eur-terapija in v treh tednih se je stanje normaliziralo, prej pa nisem mogel niti več stopiti na desno nogo, tako me je bolelo koleno.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA