vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

#52252
Pozdravljeni!

Sem pred eno veliko dilemo.

Aktivno tečem že dobro leto. Občasno že nekaj več.
Do začetka letošnjega leta sem nosil tekaške copate za normalno stopalo s poudarjenim blaženjem. Tudi zaradi nekoliko višje telesne teže.
Ko je prišel čas za menjavo copat zaradi izrabljenosti starih sem se malo bolj pozanimal okrog izbire in ugotovili so mi, da imam pronacijo. Tudi na zadnjem Adidasovem testiranju v trgovinah Tomas šport.
Do sem vse v redu.
Tako sem spomladi kupil en par copat za pronatorje in čez dva meseca še drugega, ker je bil v akciji in sem ga dobil za res ugodno ceno. Ta dva sem potem izmenjeval in treniral. Kaka dva tedna pred maratonom treh src, kjer sem nameraval teči na 21 km se mi je po dolgem treningu vnela peta leve noge. En teden počitka, trening naprej, potem pa šok bolečina se je ponovila, v mnogo hujši obliki, da sem se komaj privlekel domov. Športni ortoped mi je predlagal počitek, kremce, in vaje, ki sem jih delal. Poleg tega mi je še rekel, da imam po njegovi oceni kar precejšnjo pronacijo. Skoraj pol leta treninga je šlo v nič in zaradi prisilnega počitka še del poletja. Sedaj sem znova sredi priprav na lj. maraton in glej ga zlomka. Ko sem začel z dolgimi teki se spet pojavlja bolečina. Ni sicer tako hudo, vendar me je že strah kaj bo, če bom nadaljeval.

Zdaj pa pridemo do bistva. Sam nisem več prepričan v oceno raznih strokovnjakov o moji nogi. Sam sem namreč mislil, da nisem pronator dokler mi niso drugi to povedali. Copate imam obrabljene predvsem po zunanjem robu pete in potem nekako po diagonali na prste. Zdaj pa res ne vem več kako naprej. Pojavljajo se mi naslednja vprašanja:

1. Ali sem res pronator glede na izrabljenost copat?

2. Ali je prisilna sprememba drže noge med tekanjem resnično dobra za nekoga, ki je toliko časa laufal drugače? Dejstvo je, da se zdaj pr levi nogi (to je ta, kjer se mi je vnela peta) krčevito trudim, da bi jo pravilno polagal in mi nekako ne uspe, krčevitost pa seveda samo pospešuje novo vnetje.

Uf sem bil dolg. Upam, da se bo kdo prebil skozi to in skušal dati kak pameten odgovor.

Obupani


p.s. Rekel bi, da sem mogoče na desno nogo imel nekaj pronacije in tam se zadeva ne pozna kot težava, pri levi nogi se pa trudim popraviti nekaj, kar mogoče sploh ni bilo težava. moj subjektivni občutek.
Uporabniški avatar
 katka
#52258
hm, iz izkušenj bi ti rekla, da ravnaj po feelingu... od copat pa bi ti svetovala reebok premier road - težji & širši model, super blaženje po peti.
Uporabniški avatar
 MihaPR
#52260
Jest mam pa ravno z reebok slabe izkušnje, popolnoma pretrd neblažen superg :(
Uporabniški avatar
 nada
#52261
Ja jaz tud', ravno včreraj sem se spet matrala z njimi, danes pa bolečine od podplata do riti :cry:
Uporabniški avatar
 katka
#52263
če rečeš samo reebok, ne poveš nič.

reebok premier road pač *SO* copati, namenjeni težjim tekačem in tekačicam, ki - ponavadi - tečejo bolj po petah. blaženje imajo odlično. zelo jih hvalim.

kateri reebok model pa je vaju razočaral, iz vajinih postov ni prav nič razvidno.
torej menita, da model, ki ga jaz omenjam, nima dobrega blaženja?
Uporabniški avatar
 MihaPR
#52269
To komu so namenjeni me ne prepriča več. Vsaj pri Reboku. Probal več različnih pa so bli vsi bolj kot ne enaki. Še v Varaždinu v nedeljo sem šel pregledat če je kaj novega pa sicer na prvi pogled ni ravno.
Imam boljše izkušnje z NB, še najboljše doslej.

@alpek: poskusi teste superg in za začetek ne glej na priporočila, vzemi nevtralnega
mogoče pa pred tem probaj še tale Adidasov foot test, pa boš tam precej dobro videl, kako se ti razporedi pritisk med tekom in v animaciji celo kako ti noga skače levo desno (če ti).
Uporabniški avatar
 Bor
#52272
....mogoče si zrel za kakšne ortopedske vložke narejene po tvoji nogi.....
jst jih imam, pa sem zaenkrat zelo zadovoljen....
 alpek
#52273
MihaPR napisal/-a:.

@alpek: poskusi teste superg in za začetek ne glej na priporočila, vzemi nevtralnega
mogoče pa pred tem probaj še tale Adidasov foot test, pa boš tam precej dobro videl, kako se ti razporedi pritisk med tekom in v animaciji celo kako ti noga skače levo desno (če ti).


Teste sem že preskusil. Tudi adidasov foot test. Res je bilo na testu videti, da imam pritisk razporejen enakomerno po vsem podplatu. Animacija pa pokaže gibanje zunanji rob pete (bolj zadaj) in potem po diagonali na nasprotno stran prstov. Res pa je , da med testom nisem imel preveč dobrega (beri natančnega) občutka o polaganju noge, saj nagonsko loviš tisto ploščo, da boš pravilno zadel, ne vem pa če je enako tudi pri teku, ko si sproščen. Moja poanta je bolj v tem ali vzet copate za pronatorje, če imam probleme z njimi (no, vsaj problemi so se pojavili, ko sem začel uporabljati tak tip copata), ker mi pač skušajo popraviti moje napačno gibanje, ki pa je zame bolj naravno.
Verjetno bom res poskusil z nevtralnim blaženjem še enkrat.
 alpek
#52274
Bor napisal/-a:....mogoče si zrel za kakšne ortopedske vložke narejene po tvoji nogi.....
jst jih imam, pa sem zaenkrat zelo zadovoljen....


A lahko kaj več poveš o teh vložkih:
Koliko časa jih uporabljaš?
Kakšne probleme si imel prej?
Kako dolgo naj bi zdržali?
Kako zgleda ta tehnologija po tvoji nogi? A je to mišljeno predvsem velikost ali tudi podpora?

Kje pa si jih dal delati, če ni skrivnost?
In nazadnje še seveda, cena?
Uporabniški avatar
 katka
#52283
MihaPR napisal/-a:To komu so namenjeni me ne prepriča več. Vsaj pri Reboku. Probal več različnih pa so bli vsi bolj kot ne enaki. Še v Varaždinu v nedeljo sem šel pregledat če je kaj novega pa sicer na prvi pogled ni ravno.


ok, now i got it - pri reeboku je vseeno, za kateri model gre, vsi so neprepričljivo podobni eden drugemu... dobro je vedet!

moje premier road pa so, začuda, kar dobro prenašale mojo nekaj časa težko rit - morda je to bolj izjema kot pravilo. vsekakor so mene prepričale.
Uporabniški avatar
 tekačica
#52287
Jaz grem trenutno v četrto leto vsakodnevnega tekanja. Med tem časom sem zamenjala kar nekaj tekaških copat (okoli 10 parov). Na začetku sem iskala pravi čevelj. Moje prve copate so bile Adidasove, druge pa nike. Od takrat naprej ko sem prvič obula nikov copat prisegam le še na Nike in vsake čevlje ki jih kupim...vedno zbiram med modeli te firme. Z njimi sem zadovoljna!!!
Uporabniški avatar
 runner
#52292
alpek napisal/-a:po zunanjem robu pete in potem nekako po diagonali na prste.

1. Ali sem res pronator glede na izrabljenost copat?


Odgovr je NE ... nisi pronator glede na izrabljenost.
(kvecjemu supinator -> poglej sliko)
Slika
Moj nasvet je da ugotovis kako stopas...
Kontaktiraj Landlorda da se enkrat organizira snemanje na Kodeljevem.
Podrobna VIDEO analiza bo dala boljso sliko kako stopas.
 alpek
#52306
Odgovr je NE ... nisi pronator glede na izrabljenost.
(kvecjemu supinator -> poglej sliko)
Slika
Moj nasvet je da ugotovis kako stopas...


Viš jaz v to nisem več prepričan, da nisem. Sedaj sem se spomnil, da sem se lani po maratonu dal posneti, ampak tisti video naj bi pokazal, da imam pronacijo, sodeč po tolmačenju strokovnjakov.

Moje gibanje pa je približno tako, da bi pristanek ustrezal desni slikci, valjanje noge po podlagi pa bolj levi. Boljše ne znam razložiti.


A se kdo spomne tiste povezave, kjer so bile na podplatu označene s tremi barvami (zelena, rdeča in črna) načini obrabe?
Sam sem iskal med starimi posti, vendar ne najdem.
Uporabniški avatar
 tmp
#52309
Pri meni je bilo tako, poiskušala sem več modelov superg in sem bila lansko leto ves čas poškodovana, ko pa sem letos šla na testiranje in so mi ugotovili hudo pronacijo in sem si kupila Reebok road lite model in sedaj vsaj zaenkrat kar uspešno tečem z njimi že preko 500k. Obraba podplata pa je identična kot pri tebi, zunanji rob na peti in srednji na prstih.

Uporabljam tudi posebne vložke, ki jih je omenil Bor. So sicer zelo dragi (20.000,00 sit) ampak se izplača, ker so zelo vzdržljivi. Meni je rekel, da zdržijo tudi pet let.

Tukaj pa so podatki.
http://www.tekaskiforum.net/viewtopic.p ... t=vlo%9Eki
Uporabniški avatar
 tomaze
#52317
Pozdravljen!

Mogoče bo to kar bom napisal popolnoma mimo žeblja.

Spomnil sem se zgodbice v kateri je ribič, ko je moral po opravkih od doma, in ker se mu ni dalo hoditi okoli zaliva, udaril kar naravnost počez na drugo stran po vodi (peš in ne v čolnu). To je počel nekaj časa in se ni preveč "sekiral", da hodi po vodi. Nekega dne ga je opazil "modrec" in hotel izpopolniti njegovo tehniko hoje po vodi. Že po prvih učnih urah je ribič zagazil do gležnjev, pa do kolen, na koncu pa je moral po dolgi poti okoli zaliva, ker ga voda ni več držala zaradi uspešnega modrečevega pouka.

What's the point? Če sem prav razumel, si tekel brez težav, dokler ti niso mojstri izmerili pronacije. A nebi mogoče ponovno poizkusil s podobnimi copati kot si jih že imel pred pronacijo?

Tomaž

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA