vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

 cecoš
#60007
Zanima me, kako se pravilno namaže smuči in spolira in s čim(kakšno orodje)?
Uporabniški avatar
 mil@n
#60008
Na swixovi spletni strani ( http://www.swixschool.no/ ) imaš filmčke z popolno oskrbo tekaških smuči.
Za poliranje pa lahko kupiš krtače pri Reberšaku ( http://www.jrsport.si/ )kjer ti bodo z veseljem tudi svetovali oziroma odgovorili na morebitna vprašanja.
 maja72
#60370
Letos se učim mazanja in kadar imam čas za nanašanje in odstranjevanje nanosov na isti dan, eksperimentiram; saj ne, da bi ravno kaj novega odkrivala, ampak se mi zdi, da se človek vedno največ nauči iz lastne prakse in napak, teorija je le nujno potrebno izhodišče ;).

Zdaj ko se temperature čez dan precej spreminjajo, se mi zdi, da mi zelo odgovarja kombinacija klistra spodaj (Swix KR40 ali KR50), čez pa dam nekaj trši vosek, kot bi bilo treba glede na temperature (Swix V40 blue extra). Poskusila sem tudi z mehkejšim voskom kot vrhnjo plastjo, pri katerem pa se je pričel v maži tvoriti led, posledično je bila dilca počasna. Če je pa trši, kot bi bilo treba, pa lepo teče in ne zdrsuje.

Kaj pa vi uporabljate zdaj, danes sem denimo tekla v Ratečah in smučina je bila fantastična; imela sem namazano kot zgoraj opisano, a se mi zdi, da bi se dalo odlično teči tudi samo z voski, saj je sneg še vedno pršičast, sipek? :roll: Na Vojskem, kjer sem bila včeraj, je že bistveno bolj skorjast in grobozrnat ...

Aja, še nekaj mi je jasno v teoriji, v praksi pa malo manj - kaj pomeni to, da se klister ohladi? Da ga lepše razmažem, ga segrejem z brenerjem, zaradi česar je kar topel. Kaj pomeni, da je klister ohlajen, da lahko daš čez vosek, da se na prijem popolnoma nič ne prijema več? :roll: Kolk časa recimo to ohlajanje zunaj pri cca. 0 stopinj traja? Par minut, 10 minut?
 zabig
#60403
V minutah bi težko rekel kako dolgo traja, da je klister mrzel - je tud odvisno kolk ga prej ogreješ, da ga lažje razmažeš. Jest sem zandnjič dilce mazal z modrim klistrom (za razmazanje sem ga segrel), se šel preobleč v bojno laufarkso opremo (mislim, da se ne preoblačim 10') in se je zadeva že dovolj shladila. Ohladit se mora pa predvsem zarad tega, da ti ga grob sneg ne postrga takoj dol (poleg tega da lahko šele potem mažeš z voski).

Za hitrejše ohlajanje pa namazane dilce položiš na sneg vendar paziš, da se ga ne dotika (lahko sneg zaledeni in potem je neuporabno)!

Je pa res, da če mažeš klister pri 0°C je načeloma že tako mehak, da ga niti gret ni več treba.
 hribovc
#60419
Mazanje za Bloške teke

- podlaga Swix HF8
- nato Vauhti Zerofox

in pred štartom še ...
 laufar
#60420
Maja72, pod voske se maže največkrat KR30 ali KR20, KR40 pogojno, KR50 pa je premehak, ta se uporablja za predelan zrnat sneg.....................................itd, itd, blablabla, ne ljubi se mi pisati, tega je preveč................
 maja72
#60429
@laufar: ko se ti bo dalo napisati še kaj namesto blabla, bom z veseljem prebrala in potem preskusila na dilah ;) saj preden sem se naučila menjalnik naštimat, je minilo kar nekaj manj uspešnih poskusov, a mi je uspelo in sem se naučila ;) samo od blabla se pa res ne bom naučila :(
 laufar
#60475
Maja, zmenjeno! Ta cajt k boš ti men menjalnik rihtala bom jest teb razlagal kako se maže! 8)
 maja72
#60486
Tudi prav, z biciklom sva si dosti bolj domača kot z dilami, če je pri tebi obratno, sva pa idealen par :lol: :wink:.
Uporabniški avatar
 AndrejaT.
#60530
Ko sem tekla še klasiko, je bilo nujno mazati klister, da smuči pri odrivu niso spodrsavale. Sedaj tečem drsalni korak. Tu mi je najbolj všeč ravno to, da mi ni treba tiste packarije nanašat. Šele sedaj sem izvedela, da mažejo tudi skejt dilce.
Ker imam v planu preteč Trnovski maraton in da bom do večera nazaj, bi vseeno nekaj napackala na skejtarke, da bodo lepše drsele. Kaj mi svetujete, nekaj univerzalnega, ker se ne mislim preveč poglabljat v strukturo in temperaturo snega. Poleg tega so te zadeve kar drage, jaz pa zapravim ves keš na kolesih.
 hribovc
#60551
Če bo tako vreme, kot ga napovedujejo in TrnovSKI maraton bo, bo maža zagotovo zelo pomembna. Univerzalne maže za vse snegove ni. Lahko pa namažeš nekaj, kar je najbolj srednja vrednost za ta del zime. Nekaj okoli - 1.
- od česa vse je odvisna drsnost smuči

- Od dobrih smuči z kvalitetno drsno ploskvijo (teh ne prodajajo v Hervisu)
- prave prednapetosti za težo tekača
- prave strukture na drsni ploskvi
- prave izbire maž
-pravega nanosa maže
- pravilne priprave maže
.
..in na koncu od srca, mišic, glave
 maja72
#60554
Meni je pa klasika tako neznansko privlačna med drugim tudi zaradi ritualov mazanja, ki so zame prav sproščujoči (in prav veselim se, kaj vse še pride, ko bom res znala pravo mažo izbrat za vsak pogoj) ;); pa pravilno izveden dvotaktni diagonalni korak v samotni smučini mi je skorajda tako noro lepa oblika gibanja kot kadar se potapljam z regulatorjem in samo z globino dihanja uravnavam, ali bom nad kakšnim rakom v pesku lebdela nizko ali malce višje ... Malo manj zabavno je po laufu mažo dol spravljat, ampak ko naštudiraš poteze, se tudi klister da sčistiti skorajda brez tega, da bi se lepil povsod in na vse ;).

Ko sem letos nabavila solidne dilce, sem najprej osupnila nad razliko: kot je napisal hribovc, drsna ploskev je nekaj neprimerljivega, smuča je hitra in lahka in okretna; ker sem zelo lahka, je bilo izjemno težko najti dovolj mehke zame. Odločanje o maži je sicer še vedno travmatično zame, a ker sem v fazi učenja, napake pač sodijo zraven ;). Kot je napisal že hribovc, je občutna razlika tudi v nanosu in pripravi maže - je razlika, ali jo napeglam ali pripravim z brenerjem, pa kako zadnji nanos zgladim s korkom ... Nikdar ne bi verjela, kakšna enorma razlika je med dobro zglajenim in na uč potegnjenim nanosom ... Skratka, Andreja, ti ne veš, kakšne užitke zamujaš, ko mazanje smatraš za packarijo :mrgreen: .
 ana17
#80344
slišala sem, da če je smučka za klasišno tehniko spodaj narebrana, je ne rabiš mazat.
kak je s tem?
to informacijo so mi dali v hervisu,samo nisem prepričana, ker sem mela občutek, da prodajalci sploh nimajo pojma o vsej stvari
Uporabniški avatar
 stari
#80345
Ana17,če je smučka narebrena jo tam res ne mažeš,mazati pa je potrebno repe in špice in to z mažami za drsnost oziroma po tekaško z glidri.
Lp :roll:
 tanja22
#115044
mene zanima kako namazati smucke za prosto tehniko z swix mazo, sem jih namazal pa se podlaga nenormalno lima. hvala

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA