vse o teku na smučeh - tehnika, treningi, proge, oprema, ...

Moderator: pryks666

Uporabniški avatar
 wasabi
#160535
Kje najti kakšnega kvalitetnega serviserja za pripravit smuđke? V Hervisu je bil servis porazen....
 pryks666
#160546
wasabi napisal/-a:Kje najti kakšnega kvalitetnega serviserja za pripravit smuđke? V Hervisu je bil servis porazen....


jest si jih sam rihtam, tako da si lahko vsak sam to rihta. Pač malo časa ti vzame ...
 Gasper`
#162970
Mene pa zanima sledeče za mazanje.

Namreč za trening si mažem smuči kar z neko univerzalno mažo (to mažo uporabljajo npr. v elanu za mazanje novih smuči).

Imam pa tudi Swixove maže, ki bi jih uporabil za kaksne "posebne priložnosti" (rekreativne tekme ipd.)

In me zanima, če je smiselno najprej smučo namazati z "univerzalno mažo" za neko bazo in potem čez še z npr. Swixovo mažo, ki ustreza temperaturi zraka? Ali je to vse skupaj preveč?

Pa se eno vprašanje. Sem gledal neke filmčke o mazanju smučk in sem malce zbegan. In sicer:

Na prvem posnetku je serviser "nakapal" mažo na smučko, "zapeglal", jo postrgal dol in dilce skrtačil. To počnem sam, plus tega na koncu še dilce s filcem zgladim.

Na drugem posnetku je pa serviser mažo na likalniku samo pogrel, potem pa mažo vlekel po dilci, da jo je vtrl notri. Nato je pa samo z likalnikom enkrat peljal čez smučko in to je to. Brez da bi karkoli postrgal dol.

Kaj bi bilo pravilno? Oz kaj je bolj pravilno:) Ali pa drugi postopek namenjen kakšnim bolj specialnim mažam in naj se za moje maže kar držim prvega postopka?
Uporabniški avatar
 CookS
#162974
Gasber@

Oba posnetka sta pravilna ter zelo uporabna, nevem kje si jih sirec gledal vrjetno na swixovi strani.
Prvi posnetek vrjetno prikazuje kako pripraviti smučo za trening oz. za tekmo.
Drugi posnetek lahko prikazuje konzerviranje smuči ali pa priprava same smuči pred tekmo. Recimo: Fino je da pred tekmo HF zapeglamo in pustimo čim dlje na smuči, ali pa določeno cero je tudi priporočljivo pred tekmo zapeglati. Saj tako dobi sama maža učinek na podlagi.
 Gasper`
#162984
Hvala za hiter odgovor.

Kaj pa je HC?;)

Potem bom kar prvi postopek uporabljal za moje teke.

Me pa zanima še prvi del mojega vprašanja in sicer če je smiselno delati prej bazo z neko univerzalno mažo in potem ustrezno Swixovo čez ali ne.
Uporabniški avatar
 CookS
#163002
Vrjetno misleš CH in ne HC ker ne obstaja HC :D

CH - osnovna maža razlikujejo se le po barvah in številkah:

CH6
CH7
CH8
Te številke so temperatura snega (piše na embalaži za kakšen sneg je)

Glede same baze smuči ti svetujem: D
Dejstvo je da so SWIX maže ene najkakovostnejših kar jih trenutno obstaja, ampak za rekreativni tek so dobre tudi druge maže ki so prav tako kvalitetne. Poleg tega so v sloveniji swix maže izredno drage proti skandinavskim državam.
Skratka edino pravilo ki se ga osebno kot tekmovalec držim: "Peglaj dile z mažno neglede ali piše gor SWIX, RODE, ...." učinek bo vedno oz. skoraj vedno enak. Razlike o kakovosti maže se pokažejo od LF dalje :)
 Gasper`
#163114
CookS najlepsa hvala za obrazložitev. Pa lep tekaški pozdrav!;)
Uporabniški avatar
 [mikkeni]
#163172
pozdravleni, k je ze odprta tema o mažah... kolk pogost je potrebno mazat smuče (mam za "skate") ter na kakšen ter s kakšno mažo je potrebno...
Uporabniški avatar
 CookS
#163197
[mikkeni] napisal/-a:pozdravleni, k je ze odprta tema o mažah... kolk pogost je potrebno mazat smuče (mam za "skate") ter na kakšen ter s kakšno mažo je potrebno...



Čim večkrat tem bolje za smučko oz. samo maso na smučki.
Jah za trening je povsem dovolj če mažeš z osnovnimi mažami, ki so brez flora.

P.S mazanje smuči se ne razlikuje glede na prosto in klasično tehniko, smučka je smučka.
 herko
#164437
mam vprašanje
nove smučke sem namazov z Toko mažo (didloc high fluoro) in mi je maža t.i. zamrznila oz. se je kristalizirala. skoraj 3/4 drsne ploskve je bilo t.i. zmrznjeno oz. je zgledalo kot da je zmrznjeno
ali mogoče pozna kdo tak primer
kaj sem naredu narobe?
ker punci sem klasične smuči namazov z isto mažo pa ni bilo nobenga problema
jutri bi šov pa še mal na Roglo pa s takimi smučmi ne morem it.
hvala
lp
Uporabniški avatar
 vencelj
#164447
CookS napisal/-a:
P.S mazanje smuči se ne razlikuje glede na prosto in klasično tehniko, smučka je smučka.


Šele sedaj sem naletel na tole, pa me je precej presenetilo :shock: . Tehniki se med sabo precej razlikujeta, zato imamo različne smuči za eno in drugo tehniko, prav tako pa tudi različno mazanje:
:arrow: pri klasiki moramo biti pozorni že pri nabavi smuči na pravilno trdoto- sprednji in zadnji del "skrbita" za dobro drsenje v spustih, srednji del je odriven in igra svojo vlogo v vzponih in pri teku po ravnini. Ta del naj ne bi imel stika s podlago takrat, ko na smučeh stojimo (se ne odrivamo)- torej pri spustih; ko rabimo odriv (ko "pritisnemo"), pa ta del "zagrabi", zato v tem, srednjem delu smučke uporabimo mažo, ki nam omogoči tek v klanec, da nam ne drsi (pri tem se kaj lahko "zamažemo", posebno še, če je proga speljana v različnih pogojih- npr. osojna in prisojna stran itd.), sprednji in zadnji del pa namažemo podobno kot bi v prosti tehniki- da smuči čim bolje tečejo...
:arrow: prosta tehnika je sama po sebi taka, da morajo smuči čim bolje teči, zato na smučko damo tako mažo...
Prav zaradi zakompliciranosti mazanja smuči za klasiko se jih, po mojem mnenju, sedaj večina odloča za skate. Tudi jaz sem med temi, čeprav je bila takrat, ko sem tekmoval (pionir), samo klasika.
Par let nazaj sem se pa hudo zamazal tudi v prosti tehniki- na Pokljuškem maratonu: v senčnem delu je bilo še pomrznjeno, kjer je sonce že naredilo svoje, pa spomladanski južni sneg...šlo ni nikamor, poganjal sem se na vso moč, pa so me v tistem dolgem spustu ob cesti prehitevali tisti, ki so počivali...pod najdaljšim vzponom sem bil na fertik utrujen :x ...Od takrat uporabljam samo še univerzalne :roll:

Ma, sem se razpisal, kva mi je pa blo...
Če sem zgoraj o mazanju kaj narobe napisal, me popravte :oops:

Lep pozdrav, vencelj
 gore
#297880
Tukaj ste pravi stručkoti. Sam imam kombinirane smuči (prosto/klasika). Že nekaj let jih uporabljam le nekaj dni na sezono. Ker se prejšnji teden po celcu ni dalo čisto nič drsat, sem jih pač namazal s svečo - ker je bila edina pri roki. Vsaj delno je potem šlo. Sneg je bil sicer precej lepljiv, pa vseeno.

Potem sem poskusil na progi na Jezerskem (sicer je bilo precej hladno (-11)) in so smuči za silo tekle, še vseeno pa ne tako, kot bi pričakoval.

Preko vikenda sem gledal, pa je cela znanost okrog tega mazanja. Ne potrebujem vrhunsko namazanih smuči, vseeno pa nimam rad, da se zatika na vsak decimeter :roll:

Je kakšna povsem enostavna metoda (maža) - takšna čim bolj univerzalna (vem, da to sicer niso vedno najbolj optimalne rešitve)?
Pričakoval bi, da lahko kje po pametni ceni kupim kakšno čistilo in univerzalno mažo.
Vaši predlogi so zaželeni.
 Alzy
#299876
Kje kupujete maže?? Pozna kdo kakšno nemško, avstrijsko spletno trgovino, kjer bi bilo ceneje, poleg maž moram kupiti še krtače eno bakreno in navadno.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA