prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

#235902
:arrow: nikoli ne tečem z uro, ne na treningih in ne na tekmah :!:
:arrow: če ne poizkusim teči hitreje, ne bom nikoli vedel, ali sem tega sposoben oz. ali in koliko časa lahko zdržim tak tempo. Isto je z zajci: če tečem za tri ure z zajcem, ne bom nikoli vedel, če nisem morda sposoben izboljšati rezultat. Potem je možnosti več: da mi uspe in izboljšam rezultat ali pa se skurim in me v zadnjem delu zajci prehitijo...vsaj probal sem!

LP, vencelj
#235905
Sem se kar malo pomiril, ker tudi jaz nikoli ne tečem na uro. Ko grem od doma, pogladam na uro in ko pridem domov zopet. Razdalje pa imam izmerjene. Pri tekih nad 7 km se po občutku ne zmotim za več kot minuto ali dve. Redkokdaj me občutek popolnoma prevara. Na tekih pa malo vprašam koliko tečemo, pa se s tem še malo zamotim. Mi je pa nelagodno, če koga vprašam, pa mi ves zadihan komaj odgovori. Treniram pa zadnje tedne kar bogato. Delam na vzdržljivosti in manj na hitrosti. Moj cilj je, da pretečem 42-ko in popoldne živim normalno, pa pod štiri ure naj bi bilo. Mi ki malo dlje časa tečemo za isto štartnino dlje uživamo :wink:
Sem se pa že enkrat na nekem teku vprašal, če so vsi tekači ušli iz urgence, toliko štrikcev pa nekih naprav so imeli na sebi. Da se razumemo, nekateri to zares potrebujejo, ker se morajo kontrolirati, večina pa zaradi ....ne vem česa.
#235915
Luka Ljubič napisal/-a:Naše telo se odziva na trening glede na stopnjo napora za telo in ne glede na to ali tečeš 3.50 ali 4.00/km ... kakšen dan lahko tečeš 4.00/km, kakšen drug dan pa 3.50/km pa je lahko to enak trening za naše telo, glede na ostale dejavnike - pomembna je stopnja napora (internal load).


Tole mi je v bistvu zelo zanimivo.
A potem ti na treningih gledaš predvsem na utrip? Ker sicer mi ni jasno, kako npr. ločiš, ali je nekaj za telo res pretiran napor ali pa se ti tisti dan zgolj ne da? (Ne misli, da te zafrkavam, ker ravno v tem jaz vidim prednost ure: da je trening "objektivno izmerjen", sam lahko le subjektivno presodiš, ali se ti je zdel učinkovit ali ne.)
Uporabniški avatar
 raf
#235926
ura je meni pogoj, da lahko tećem. ker poleg tempa in razdalje mi kaže še srčni utrip in ker sem diabetik je tudi moje osnovno poslanstvo, da poslušam svoje telo in moram na slabo urico obvezno pojesti kak dodaten Oh, ker drugače me lahko sesuje in obležim v kakem grabnu.....
zanašati se na svoj občutek je pri meni malo varljivo, ker občutek ti hitro zavede in sprejmeš napačno odločitev.
skratka tudi, če nosim uro nisem zasvojen z njo, ker pač je del mene in tudi ona mi pomaga nadzirati določene funkcije telesa, da lakko premagujem razdalje.
#235955
spela* napisal/-a:Tole mi je v bistvu zelo zanimivo.
A potem ti na treningih gledaš predvsem na utrip? Ker sicer mi ni jasno, kako npr. ločiš, ali je nekaj za telo res pretiran napor ali pa se ti tisti dan zgolj ne da? (Ne misli, da te zafrkavam, ker ravno v tem jaz vidim prednost ure: da je trening "objektivno izmerjen", sam lahko le subjektivno presodiš, ali se ti je zdel učinkovit ali ne.)


Tudi na utrip ne gledam (ne nosim merilca utripa). Nosim uro, samo toliko da kontroliram koliko hitro tečem in ne da prilagajam tempo glede na uro. Se pravi če grem na srednjehiter tek po moji oceni tempo 3.55/km zame, in tisti dan po 2km opazim, da tečem 4.05/km vendar se počutim tako kot se morem pri srednjehitrem teku potem tempa nič ne spreminjam ampak tečem isti tempo naprej. Moramo se zavedati da ni telo vsak dan enako sposobno (utrujenost, vreme, razpoloženje ...) in če bi na dan ko smo nekoliko manj sposobni forsirali hitrejši tempo (v našem primeru bi po dveh km pospešili na 3.55/km in odtekli do konca kljub temu da bi nam bilo težko) bi zašli v naslednje območje treninga in zato nebi dosegli cilja, ki ga je ta trening imel (srednjehiter tek). Poleg tega bi to za seboj povleklo cel kup posledic, npr. naslednji dan bi bili bolj zmatrani kot smo načrtovali zato nebi mogli opraviti takega treninga kot je bil po programu ipd...

Seveda nočem govoriti o tem, da se moramo strogo držati v naprej pripravljenega programa, vsak plan se mora prilagajati dogajanju in se spreminjati glede na okoliščine.

Objektivno (čas) ti nič ne pomaga če nimaš zdraven še subjektivnega (počutje, vreme ...).
Ko se pogovarjam z mojimi atleti in mi nekdo reče da je tekel 50min tempo 3.45/km mi to nič ne pomeni, če mi zdraven ne pove kako se je počutil pri tem tempu, šele potem lahko ugotovim kakšen trening je bil to za njega.


raf napisal/-a:zanašati se na svoj občutek je pri meni malo varljivo, ker občutek ti hitro zavede in sprejmeš napačno odločitev.

Občutek je varljiv zato, ker smo skozi čas ljudje izgubili občutek za svoje telo, vendar se da to pridobiti nazaj, potrebno pa je vložiti nekaj truda.
Če je to smiselno ali ne naj vsak sam presodi... Za mene je to ena najpomembnejših lastnosti športnikov, razloge pa sem že navedel.

Raf, se strinjam, nekateri ljudje zaradi posebnih potreb (npr. diabetiki kot si sam omenil) pač ne morejo brez določene tehnologije, in neumno bi bilo da bi na vsak način hoteli vse delati po občutku.
#235957
Jaz pa razmišljam ravno obratno in mi je ura dober pokazatelj treninga,brez katere se bi težko znajdel.Sicer pa je to stvar ambicij.Če si malo bolj resen tekač,se moraš včasih prisilit in ne ob najmanjšem znaku utrujenosti popustit in poslušat želje telesa.Če je v programu 10k v določenem času,pač to narediš,čeprav se telo malo upira.Enkrat narediš trening lažje kot drugič.Če bi zmeraj poslušal telo,bi rabil 15 tednov za pripravo,namesto 10.Tudi tek je,tako kot večina športov garanje.Seveda pa je vse,kot sem že rekel,stvar ambicij.
LP
#235999
Bojan Ambrožič napisal/-a:Moje priprave na polmaraton so se z današnjim zvinom gležnja končale. :?


ojej, Bojan upam, da ni prehudo...
#236001
V nedeljo sem zaključil s pripravami na "lublanca".
Od začetka septembra do nedelje sem odtekel 13 tekov med 10 in 20 km, 4 teke od 20 do 24 km in enega razdalje 44,50 km s približno 800 m višincev (pa še enega krajšega od desetih kilometrov na Fotrovem teku :mrgreen: ). Za to sem porabil dobrih 28ur. Moram priznati da sem kar garal, kar se mi tudi pozna. Potrebujem počitek, ki se je začel s zaključkom nedeljskega teka. Mislim opraviti še nekaj krajših relaksacijskih tekov do dolžine 10 km. To sem že začel, ko sem danes v 43-ih minutah pretekel dobrih sedem kilometrov.
Kot pravi rek, "kar boš sejal, to boš žel", štartam na osebni rekord "v dveh krogih" :laola
Matr, sem že nabrušen za prihodnjo nedeljo :!: :D
Uporabniški avatar
 Biz
#236004
@Bojan - želim ti, da hitro porihtaš gleženj

@ostali: lepo garate za LM. Jaz se na ta LM posebej ne pripravljam, ampak če primerjam vaše priprave, potem pa recimo, da se pripravljam že dve leti in jutri, če se mi bo dalo vstati zgodaj, bom odtekel svoj tisoči kilometer. :laola Ciljam pa na 1:50 na polovičnem.
Uporabniški avatar
 tae
#236018
Bojan, kolikor te jaz poznam, je to pri tebi že klasika. Malo počitka nič ne škodi. Do ljubljanca bo že zdavnaj vse o.k.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA