Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#168280
Pozdravljeni!


Na teh straneh sem nov, zato bo mogoče padlo kako vprašanje, ki se je do sedaj že pojavilo, vendar ga jaz do sedaj nisem uspel videti.
S tekom se rekreativno ukvarkam cca. 2 leti in pol. Bil sem 2x na Ljubljanskem maratonu oz. malem maratonu (21 km). Letos sem si zadal pa cilj preteči super maraton iz Celja do Logarske.


Vsem takačem dobre volje, bi zastavil nekaj vprašanj; in sicer:

-ali menite da je moja želja po takem nastopu realna, glede na to da še nisem nikoli pretekel niti 42 km, oz. menite da sem preveč predrzen?

-zanima me, kako se ljudje pripravljajo oz. kako so sestavljeni treningi za tako dolge razdalje?


-kdaj začnejo s treningi za takšne razdalje



Mogoče za lažjo predstavo oz. boljše svetovanje;

od lanskega maratona v Ljubljani, sem tekel cca. 4x na teden po 10 km, razen v decembru, ko sem zaradi bolezni moral prekiniti za 3 tedne.


Vsem tistim, ki se boste odzvali z komentarji oz. svetovanji na moja vprašanja, bom zelo hvaležen.

P.S. Doma sem iz okolice Ljubljane, natančneje iz Dolskega(Dol pri Ljubljani), zato bom vsakega kolega tekača, ki bi bil za kakšen skupen "korak" in nasvet zelo vesel!



Naj vam snežinke polepšajo zimsko pravljico!



Grega[/b]
 IvanDrvaricMB
#168284
Jaz imam z sabo cca. 9 nastopov Celje Logasrka- ne spomnim se kdaj sem nehal šteti. Pooskušam pa se spomniti prvega najlepšega:

- start v jutranjem mraku
- spomnim se tekača Velikonje :) ko je zjutraj naspidiran hodil okoli in
vpil: Fantje to pa bo žurka
- spomnim se da sem tisto leto bral v biltenu članek od Županca: kako porabi
veliko maščobe za ta tek :)))) pa ne preveč nasedati :)
- potem se spomnim teka ob Savinji in dvigajočih meglic ob Savinji
- potem prijetne vročine in fantastičnega odseka od Letuša - tam kjer
se Savinje skoraj dotaknemo...
- spomnim se Čehov , ki so se zgubljali pa pritekli nazaj
- pa da so mi pod iglo klecala kolena
- pa spomnim se zame takrat fantastičnega časa...

Skratka bilo je krasno.

Moj nasvet: lahko tečeš na psiho in glavo ampak kaj te vem če je to nek užitek...Vso to premagovanje samega sebe je že ok ampak če človek potem zna izpeljati pravo restavracijo in če imaš koga da te sponzorira v pripravi hrane in masaži, kopelih...ker sicer samo vlečeš neko energijo in si na nekem robu.

Najboljše bi bilo da si zastaviš za 42km nek čas ki ga moraš doseči na 21km. Da nikakor ne greš na 42km dokler ne boš dosegel te norme na 21km.

Potem glede na to najboljšo hitrost približno izračunaš in oceniš
( sem prepričan da ti bodo stari mački ki veliko govorijo o tem povedali kako ) kje je tvoj za dani "pacing-ritem" ZID. Na katerem klimetru....30km, ....potem dobiš dobro orientacijo za napredovanje čez 42km.

Problem zidu je da namreč ko se zaletiš vanj potrebuješ med tekom nek čas tim. regeneracije, ki se kaže v tem da začneš hoditi ali si počasnejši...In če takrat nisi priseben - začneš se nalivati ali jesti lahko pokvariš še preostal ozgodbo. To so standardne zgodbe, ki si jih pripovedujemo super in ultra-maratonci.

Potem ko si osvojil 35km je maraton tvoj...v ustreznem razmerju rezultata. Ko si dosegel maraton pa je smiselno da napadeš 75km...

Vse pa je odvisno kako dobro se znaš aktivno odpočiti. 75km je namreč vzdržljivostni tek v prvi vrsti...in tukaj šteje samo kilometrina in modrost v kritičnih trenutkih če je kilometrine premalo. Ampak to drugo plačaš potem z težjo in zahtevnejšo regeneracijo. Če pa na koncu tudi te ni...potem pa zna biti čez kakšen mesec morda še kasneje problem s kakšno poškodbo tkiva.
 GODBENIK
#168285
Ivan hvala za odgovor oz. mnenje;

če prav razumem, mi najprej svetuješ maraton 42km, in potem napad:-) na 72km?

Hvala!

Grega
#168287
GODBENIK napisal/-a: S tekom se rekreativno ukvarkam cca. 2 leti in pol. Bil sem 2x na Ljubljanskem ... malem maratonu (21 km). Letos sem si zadal pa cilj preteči super maraton iz Celja do Logarske.

Vsem takačem dobre volje, bi zastavil nekaj vprašanj; in sicer:
-ali menite da je moja želja po takem nastopu realna, glede na to da še nisem nikoli pretekel niti 42 km, oz. menite da sem preveč predrzen?
-zanima me, kako se ljudje pripravljajo oz. kako so sestavljeni treningi za tako dolge razdalje?
-kdaj začnejo s treningi za takšne razdalje

Mogoče za lažjo predstavo oz. boljše svetovanje;
od lanskega maratona v Ljubljani, sem tekel cca. 4x na teden po 10 km,

Vsem tistim, ki se boste odzvali z komentarji oz. svetovanji na moja vprašanja, bom zelo hvaležen.

P.S. Doma sem iz okolice Ljubljane, natančneje iz Dolskega(Dol pri Ljubljani), zato bom vsakega kolega tekača, ki bi bil za kakšen skupen "korak" in nasvet zelo vesel!

Želja je kar realna
Čimprej preteči maraton, ciljaj na Radence
Brez posebnih specialnih treningov moraš obvezno začeti vsaj z dolgimi teki pri nizki srčni obremenitvi. En vikend ca 17 - 20 km, naslednji pa dolgi ... in spet 17 - 20 pa dolgi ... dolge treninge podaljšuješ po npr. 2 - 3 km, kot je to običajno pri treningih za maraton.
Za začet s treningi nimaš časa razmišljat. Takoj! Baza se dela čez zimo z dolgimi teki.
Ohrani 4x tedenske treninge in jim dodaj dolge teke. Dnevne 10 km lahko podaljšaš na 12, včasih tudi na 16 km
Toliko zaenkrat. Verjami vase!

Podatki so vzeti iz moje kože, kamor sem jih vklesal začetnega leta 2005 in sledečega 2006. Ko sem začel teči (2005), sem prvo leto po 6 mescih pretekel prvi polmaraton, po dobrih 7 mescih pretekel svoj prvi maraton in naslednje leto (18 mesecev teka) že 75 km v Logarsko. Hočem reči, da se da, vendar (!!!) ni lahko.

Pa srečno in brez poškodb pri treningih. Povečuj postopno.
 nana
#168289
Na spletni strani Društva maratoncev Celje piše:

Vsako leto organiziramo prvo soboto v septembru tradicionalni maraton Celje-Logarska dolina.

75 km Celje-Logarska dolina
42 km Mozirje-Logarska dolina
27 km Ljubno-Logarska dolina
17 km Luče-Logarska dolina

Možni so odstopi na odstopnih postajah:

33 km Celje-Mozirje (prva odstopna postaja - zabeleži se čas)
58 km Celje-Luče (druga odstopna postaja - zabeleži se čas).

Imaš torej veliko možnosti :wink:
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#168290
nana napisal/-a: Možni so odstopi na odstopnih postajah:

Vse je v glavi. Ko si enkrat vkalkuliraš možnost odstopa, postane cilj nedosegljiv. Skoncentrirat se moraš na celotno razdaljo in misliti samo na to. Na štartu moraš videt cilj.
 GODBENIK
#168293
Hvala Zdravko za vzpodbudne besede.

Sicer verjamem vase, vendar bi mogoče potreboval kaj strokovne pomoči glede same priprave.
Recimo kolko časa tečti na majhnem pulzu( ali 1 mesec ali več itd...) Cel januar sem recimo tekel z srčnim pulzom cca140-150.
Sedaj ga počasi večam na do 165/min.
 spela*
#168295
V Dolskem imajo zelo dejavno športno društvo (poišči na primer temo o novoletnem teku v Dolskem, kjer boš v vabilu lahko našel tudi njihovo spletno stran) in nekaj zelo hitrih tekačev. Tako da imaš v svoji bližini kar nekaj možnih sotekačev za skupne treninge. :wink:
 GODBENIK
#168298
Špela hvala ti!


Vsak napotek mi zelo koristi!


Bodi v soncu!


Grega
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#168304
GODBENIK napisal/-a: Sicer verjamem vase, vendar bi mogoče potreboval kaj strokovne pomoči glede same priprave.
Recimo kolko časa tečti na majhnem pulzu( ali 1 mesec ali več itd...) Cel januar sem recimo tekel z srčnim pulzom cca140-150.
Sedaj ga počasi večam na do 165/min.


Predlog, ki ga je istočasno generiral tudi izkušeni IvanDrvaričMB je, da probaj najprej maraton. Teh programov je ogromno. Probaj tega
:arrow: http://www.marathonaustria.7host.com/data/calc.asp
Program si pač malo prilagodiš dnevom, počutju, vremenu, ... in pazi, da se ne skuriš.
Na nizkem pulzu pa tečeš v bazni pripravi dolge teke. Ne povečuj pulza temveč razdaljo. Važno je, da lahko čim dlje tečeš. To isto bazo boš potreboval na poti v Logarsko. Ostale treninge tečeš kot prej ali po programu. Tu pa ni mečkanja :wink:
Svoj najboljši rezultat (čas) na polmaratonu pomnoži z dva in prištej 10 minut. Rezultat je čas, na katerega lahko nastaviš treninge za maraton.
 nana
#168351
ZdravkoC napisal/-a:
nana napisal/-a: Možni so odstopi na odstopnih postajah:

Vse je v glavi. Ko si enkrat vkalkuliraš možnost odstopa, postane cilj nedosegljiv. Skoncentrirat se moraš na celotno razdaljo in misliti samo na to. Na štartu moraš videt cilj.

Zdravko, mogoče nisem bila najbolj jasna. Jaz sem imela "možnost odstopa" že v glavi kot cilj. Moj cilj je bil npr. pretečt 33,3 km od Celja do Logarske in potem "odstopit".
Tako je bilo tudi mišljeno - če se do septembra ne pripravi na celo, gre lahko krajšo varianto.
Uporabniški avatar
 natasa
#168356
Ojla,

zame je Super maraton Celje-Logarska najlepši slovenski tek. V celoti sem ga odtekla 2x (lani in predlani) in komaj čakam na letošnji štart, prej pa tudi krajše variante.
Doma imam tudi "predrzneža" , ki je iz prve pretekel Logarsko, nikoli prej več kot 30km pa mu je uspelo .
Jaz bi ti svetovala, da se do maja pripraviš za Radence in potem do septembra pripravljenost spraviš še na malo višji nivo.
Jaz delam bazo zdaj. Drugače pa moj tedenski trening zgleda nekako takole 2x intervali ali fartlek, 1x tempo tek, 1x dolgi tek( vsak teden podaljšaš razdaljo za cca 3km) , 2 x raztek (res počasi), 1 x počitek.
Lani je bil moj najdaljši tek na treningu 38 km, pa mi je Supermaraton odlično uspel.
Ko natreniraš telo si nekje na polovici, druga polovica je glava !!!

Želim ti uspešne priprave pa se vidimo na štartu !!!

:wink:
 GODBENIK
#168369
Hvala vsem za odgovore oz. razmišljanja




Nataša, zanima me kako zgledajo tvoji intervalni treningi in tudi vsi ostali ki si jih omenila(raztek..itd)


Jaz trenutno pač samo tečem, brez neke hude filozofije:-)
Uporabniški avatar
 marčni zajec
#168380
ne vem, če sem ravno pravi za to temo, ker še nikoli nisem odtekel v enem kosu več kot 50km (in tudi ne nameravam), ampak moje mnenje je, da najprej opravi z kakšnim 42km maratonom in potem boš videl, kako in kaj naprej. ker že 42km ni 21km pol pa še enkrat isto. če noge ne bodo hotele, jih nič kar je v glavi ne bo prepričalo. še kako poškodbo lahko stakneš čisto po nepotrebnem.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA