Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 Primož
#25331
Rekreativno tečem že od srednje šole naprej, to bo zdaj že dobrih 25 let. Ukvarjam se tudi z ostalimi športi, ki pa so v glavnem sezonski oziroma občasni. Tek pa je in ostaja vsakodnevna konstanta čez celo leto. Pred pol leta pa sem spoznal še eno idealno rekreacijo, ki jo lahko izvajamo v vseh letnih časih. Nordijska hoja je perfektna športna panoga, ki pri pravilnem izvajanju aktivira večino mišičnih skupin od ramenskega obroča navzdol. Kot večnega tekača rekreativca, so me z predstavitvijo na spoznavanju Nordijske hoje prepričali in tako se vedno bolj navdušujem tudi nad to vrsto rekreacije. V društvu TVD Partizan že pripravljamo predstavitve za vse, ki bi radi spoznali to vrsto rekreacije.
Uporabniški avatar
 jcerni
#25373
Na celovškem polmaratonu 2004 so imeli tekmovanje tudi v nordijski hoji. Poleg tega so njihove revije za tek polne člankov o nordijskih hoji.
Do sedaj se še nisem poglobil, za kaj pravzaprav gre pri nordijski hoji. Ogledal sem si samo slike lepotic, ki "hodijo" s palicami v rokah. Saj gre za to pri nordijski hoji? Ali pač ne?
Slika
Uporabniški avatar
 miro
#25428
Enkrat smo to temo na forumu že obdelali , tako , da lahko malo pobrskata in pogledata mnenja malo "starejih" ( po stažu) forumašev.
Lp
Miro
Uporabniški avatar
 jcerni
#25461
miro napisal/-a:Enkrat smo to temo na forumu že obdelali , tako , da lahko malo pobrskata in pogledata mnenja malo "starejih" ( po stažu) forumašev.
Lp
Miro


Malo sem preiskal tekaški forum. Teme "Nordijska hoja" lahko najdete, če kliknete naslednje črke:A, B, C
 Gost
#25558
Živjo.
O »nordijski hoji» (smučarski hoji s palicami, hoji s smučarskimi ali pohodnimi palicami... - imena Slovenci še nimamo) v Poletu že mesece piše dr. Janez Pustovrh, glavni za smučarski tek na FŠ. Gre za rekreativni šport, ki je v Evropi zadnjih nekaj let največja uspešnica.
V tem času je to lahko
-sijajno dopolnilo teku,
-lahko celo začasno nadomestilo, če s palicami tečemo,
-lahko priprava na smučarski tek.
Stvar je lahko naučljiva in ob primernem tempu tudi dovolj naporna - za tiste, ki hočejo več!
Kdor bi se hoje rad naučil: konec meseca bo na Vojskem Poletova delavnica (kako nad stres in nad strah, pa stik z naravo), katere del bo tudi taka hoja. Več na www.karate-institute.org.
Danes smo pregledali terene - noro je, tudi za suhi tek. Vojsko je neodkrit biser!
 Primož
#25601
Takole. Pri nordijski hoji intenzivno sodelujejo tudi roke, podobno kot pri klasičnemu teku na smučeh. Tek na smučeh pa je ena od najboljših, če ne najboljša športna panoga, za krepitev celega telesa. Obremenitev si lahko popolnoma priredimo svojim športnim sposobnostim. Lahko je to le malo intenzivnejša hoja in blagim odrivanjem od palic ali pa močno pospešena hoja ali celo tek v klanec z izrazito pomočjo palic. Ker pri hoji aktivno sodeluje tudi zgornji del telesa, lahko rečemo, da krepimo mišice celotnega gibalnega sistema, še posebej pa mišice rok in remenskega obroča. Poveča se tudi gibljivost hrbtenice, saj pri pri tehniki nordijske hoje pride do križnega gibanja osi kolkov in osi ramenskega obroča, ter izboljša se koordinacija gibanja, oziroma sodelovanja rok in nog pri hoji. Zmanjšana je obremenitev gležnjev, kolen in kolkov, tako, da je ta oblika hoje zelo primerna za okrevanje po poškodbah omenjenih sklepov.
Še malo o palicah. Tako kot si tekači zadnje čase privoščimo copate z vsem mogočim blaženjem, različnimi materiali, modeli za različne vremenske razmeri in tako naprej, so tudi za nordijsko hojo iznašli posebno palico. Ta je predvsem namenjena lažjemu izvajanju tehnike nordijske hoje. Palica je izredno lahka in prožna, tako da njena prožnost popolnoma zaduši vibracije ob vbodih pri hoji. Ima posebno oblikovan ročaj, ki je nagnjen malo naprej iz osi palice, prav tako je posebno oblikovan pašček na ročaju, ki se ga da nastavljati glede na velikost dlani. Kot špice, ki jo vbadamo v podlago, je prav tako premaknjen iz osi palice in nam zagotavlja res dober odriv s palico od podlage. Na špico se lahko nataknejo gumijasti nastavki za hojo po asfaltnih podlagah, ali celo krpljice za hojo po snegu.
Uporabniški avatar
 jcerni
#69475
Ljudje že dolgo časa uporabljajo za hojo v visokogorje navzgor in navzdol in tudi nekoliko nižje vzpetine palice.

V Skandinaviji pa so začeli hoditi tudi po nižavju s palicami, kar so imenovali nordijska hoja. Industrija je izdelala prilagojene palice za tako hojo. V zadnjem času je v trgovinah na izbiro veliko blagovnih znamk teh palic, od Exela, Fischerja, Swixa itd. Pa ravno pohodniške palice so po mojih izkušnjah bistven element za uspešno nordijsko hojo. Kaj sem ugotovil pri dosedanji uporabi palic:
- zelo pomembne so konice na palicah, ki morajo biti izdelane iz vidia in po možnosti ne špičaste, ampak nazobčene. Primer takih palic so Swixove palice. Njihove konice imajo zelo dober oprijem na vseh podlagah in konice se ne lomijo kot palice od nekaterih drugih proizvajalcev.
- Zelo pomemben je tudi ročaj palic. Enostavno mora roka lepo stati v traku ročajev. Na tem mestu moram povedati, da imam sam Exelove palice. Ker pa so si mi zlomile njihove konice - z njihovimi konicami nisem bil preveč zadovoljen-so mi v trgovskem podjetju JR Sport zamenjali originalne konice s konicami pohodniških palic Swixa, katerega je lastnik nekdanji tekač in priznani serviser za tekaško smučarsko opremo Janez Reberšak. Imam kombinacijo Swixa in Exela. S temi palicami sem do sedaj zelo zadovoljen. Verjetno pa so Swixove pohodniške palice zelo dobra izbira, ki jih dobite v prej omenjenem podjetju.

Sama tehnika hoje s palicami-posebno delo rok-je zelo podobna teku na tekaških smučeh. Pohodnik zabada palice diagonalno, če gre navkreber in soročno, če gre teren navzdol. Pri tem pohodnik pri vsakem obodu požene telo preko palic naprej, kar ni značilno za hojo brez palic. Da to dosežemo, je potrebno nekaj vaje. Upoštevati je potrebno, da možgani avtomatsko izboljšujejo vsako tehniko do maksimuma. Osebno pri premikanju palic le-te nekoliko dvigujem, da ni prevelikega ropota. Optimalno pa bi bilo, da bi palice čim manj dvigovali. V končni fazi pa nordijska hoja nima namena čim hitreje premagati določeno dolžino proge, ampak fizično razgibanje, psihično sproščanje, krepitev mišič, razbremenjevanje nog in porabljanju kalorij.

Nordijska hoja je primerna za vse generacije, čeprav tekač veliko hitreje premaguje razdalje in tudi bolj atraktivno. A pri tem veliko bolj obremenjuje sklepe, mišice, skratka pri teku je potrebno veliko več energije in veliko bolj nezdravo obremenjevanje telesa. Tek je pa odličen za spodbujanje krvnega obtoka. Nekaj podobnega dosežemo s hojo strmo navkreber. Velja pa tudi, da se za nordijsko hojo potrebuje več energije kot za klasično hojo. Za to pa je pri nordijski hoji za 1/3 večja poraba energije kot pri klasični hoji.

Na povezavah pa si lahko ogledate nekaj slik o nordijski hoji, ki jih je vključilo v prospekt podjetje Swix iz Norveške. Pri nas ga zastopa prej omenjeno podjetje JR Sport iz Črnivca pri Brezjah na Gorenjskem.

prvi del prospekta JR Sport
drugi del prospekta JR Sport
gimnastika s palicami 1
gimnastika s palicami 2
gimnastika s palicami 3
gimnastika s palicami 4
gimnastika s palicami 5
gimnastika s palicami 6
gimnastika s palicami 7
gimnastika s palicami 8
Uporabniški avatar
 mojcej77
#69482
jcerni in ostali, tole pa fajn zveni:D

Samo dve gimnastični vaji se ponavljata. Zadnji dve, če se ne motim, sta enaki prvima dvema.

Bo treba poskusit:)
Kakšen teren je pa najbolj primeren? V gore ali se da tudi bolj po ravnem? Nekaj vmes?


lp,

m
Uporabniški avatar
 jcerni
#69486
mojcej77 napisal/-a:Kakšen teren je pa najbolj primeren? V gore ali se da tudi bolj po ravnem? Nekaj vmes?


Palice za nordijsko hojo najbolj pomagajo telesu pri premagovanju strmin: zelo strmih, srednje strmih, rahlo navzgor. Ljudje zelo radi uporabljajo palice tudi pri sestopu iz hribov, da noge manj obremenjujejo.

Uporaba palic po ravnini pa je za marsikoga "brezveze". Dejstvo je, da se peš po ravnini najhitreje pomikamo, če tečemo. Hodimo pa lahko brez palic ali s palicami. Kaj pridobimo, če hodimo po ravnini s palicami?
Dobimo še ene noge v obliki rok, ki so padaljšane s palicami. Na ta način se s palicami porivamo, morda ne tako močno kot na smučeh, kjer drsimo, pa vendarle. Krepimo mišice rok, trebuha, ramenskega obroča in razbremenimo noge. Meni je hoja s palicami veliko bolj zanimiva in zabavna kot brez njih.
Uporabniški avatar
 MojcaZ
#78855
Ali mogoče kdo ve za kakšen tečaj nordijske hoje v Ljubljani ali njeni okolici? Sem iskala že po netu, sam ne vem zakaj imajo ljudje svoje e-mail naslove, če potem nič ne odgovorijo. :x

Drugače pa so tečaji večinoma v Prekmurju. Sam men je pa to predaleč in bi rada kje v bližini LJ.

Zelo bi bila hvaležna vsakeršnega nasveta, čeprav sem že vse prebrala (tudi na TF-ju).

Aja pa še nakaj. Mogoče kdo ve, kje bi lahko kupila otroške palice za hojo. Sem namreč majhna in bi rabila palice velikosti 110 cm.

Hvala za odgovore.



LP, Mojca
Uporabniški avatar
 jcerni
#78908
MojcaZ napisal/-a:Ali mogoče kdo ve za kakšen tečaj nordijske hoje v Ljubljani ali njeni okolici?

Aja pa še nakaj. Mogoče kdo ve, kje bi lahko kupila otroške palice za hojo. Sem namreč majhna in bi rabila palice velikosti 110 cm.


Spodaj navajam spletni naslov za tečaj nordijske hoje: http://www.nordijskahoja.si/

Glede palic pa se obrnite na podjetje JR Sport, Črnivec pri Brezjah na Gorenjskem, kjer vam bodo svetovali glede palic, jih uredili npr. skrajšali ali kaj podobnega. Prirejajo pa tudi tečaje nordijske hoje, morda nudijo tudi individualne ure.
Uporabniški avatar
 MojcaZ
#78914
Hvala za informacije. Problem je v tem, da majo oni tečaje samo v Prekmurju. Jest bi pa rabila kakšen tečaj v bližini LJ.

Palice mi je pa že miklavž prnesu. Sicer je bil mal prehitr ampak sprejmem. :lol:

Aja, v Medvodah so pa že nehal s tečaji. Drugo leto aprila bojo spet. Jest bi pa rabila zdej, ko je še lepo vreme. :D

LP, Mojca
Uporabniški avatar
 lunca
#78990
MojcaZ,

ne vem, če ti bo kaj koristilo, ampak ne škodi, če povem :D

Moji starši se učijo nordijske hoje preko zdravstvenega doma in po moje je v Ljubljani več zdravstvenih domov, ki imajo te "tečaje". Je pa to učenje v sklopu nekega tečaja zdravega življenja, tako da jih učijo tudi pravilne prehrane. Mogoče bi poklicala v kakšen ZD v Ljubljani, pa te bodo usmerili....Upam, da ni samo za upokojence :|

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA