Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 TicTac
#118422
Moj "tekmovalni" čas na 10 km, konkretno lani v Radencih, je okrog 47 minut 8) . Kot vidim imam do "mejnega" časa 40 minut še zelo dosti dela :roll: . Drugače pa sedaj pozimi, ko je >5 stopinj :!: , na treningih tečem 10 km s časom 60 minut. To je povsem umirjeno, za pripravo osnove in za dušo :D .
Uporabniški avatar
 tae
#118429
incic napisal/-a:Iz izkušenj vem da 10k pod 40min ni lahko preteči... ko pa se enkrat malo bolj spustiš v treninge pa ni več noben problem teči krepko pod 40..
Jaz sem z treningi za 1500m tekel 33:58 na treningu pa sem na 8km 25:28


Incic, ti si car, to sem ti že enkrat omenil. Lahko morda odpreš kakšno novo temo in opišeš svoje treninge. (samo ideje, če boš želel in če imaš voljo: Kako izboljšati čas na 10km?, Kako se spustiti pod 40? Kako do 39 in nižje). Za nas rekreativce bi bilo to po mojem zelo zanimivo, saj bi imeli "vodstvo" strokovnjaka, ki je dal to že čez. Vsi ostali po mojem sami nekaj eksperimentiramo.
Uporabniški avatar
 hansol
#118435
Malo bom presekal. Tečem cca 3 tedne vsak drug dan, z veseljem opažam napredovanje. Pretečem cca 11 km ( merjeno z GPS ) v 1 h 15 min. Prej sem samo hodil na Šmarno 3 x tedensko dokaj hitro hojo. Utrip vzdržujem na pribl. 150 . ( star 39 let, 91 kg ).Zanimajo me vaša mnenja: ali pretiravam , načrt treninga ( tega nimam ) , ...

Komentarji dobrodošli.
Uporabniški avatar
 tadejk
#118436
LP

Moje mnenje pri tem vprašanju je sledeče. Večina rekreativcev se ne posveti točno določeni distanci in tipu teka. Dejstvo je, da hitrost za 1500 m ni enaka hitrosti za 21km, še manj pa je podobno z kakšnimi gorskimi teki. Tako se rekreativci ponavadi na poti do 21km, poskusijo na kakšnem 5k ali 10k teku. V tem primeru ne moremo pričakovati optimalnega rezultata.

Kot je Incic napisal, trening je potrebno zastaviti pametno in predvsem cilju primerno.

Moja izkušnja je (sicer nisem nikoli treniral posebej hitrosti), da sem lahko prišel do 41:30 na 10km , pod to pa še zaenkrat ne.

Letos sem imel sicer plan izboljšati hitrost, pa ko vidim vse hribe, ki so za preteči, presmučati,... verjetno spet ne bo nič. :roll:

Tadej
 Tku
#118443
tae napisal/-a:Kako izboljšati čas na 10km?, Kako se spustiti pod 40? Kako do 39 in nižje).


Tae, če se ne motim, si imel v januarju pretečenih 250 km. To po mojih izkušnjah povsem zadostuje za čas daleč pod 40. Tvojega treninga sicer ne poznam, vendar ti pri tej kilometraži očitno manjka le treninga prave hitrosti.

Poskušaj z uvajanjem tempo teka v svoj trening enkrat na 14 dni in kasneje morda celo enkrat na teden. To je tek s submaksimalno(95%) hitrostjo, dolg toliko kot ciljna tekma, v tvojem primeru 10km. Seveda lahko začneš tudi z manj, vendar ne manj kot 5km.

Čez mesec v svoj trening dodaj še distance, npr. 10 x 1km s hitrostjo ciljnega rezultata. V tvojem primeru bi to lahko bilo celo 3:45 na km. Ne pričakuj, da ti bo to uspelo že na prvem treningu, čez 2 ali 3 mesece pa že.

Če boš imel občutek, da ti taka hitrost absolutno povzroča težave, poskušaj s krajšimi distancami, recimo od 400m naprej in uvedi v skoraj vsak trening par pospeševanj do maksimalne hitrosti ob koncu treninga.
30m pospešuješ, 30m polna hitrost, 30m iztek.
Uporabniški avatar
 tae
#118447
Tku, hvala za tvoj odgovor. Sem ti kar hvaležen. Drugače sem v januarju pretekel okoli 212 km, kar je bilo zame prvič v življenju. Bistvo je bil počasen tek. Vendar to še ne pomeni, da vse mesece pretečem toliko km. Ponavadi se gibljejo malo nad 100. Tvoja teorija se dobro sliši, praksa pa je nekaj drugega. Vsekakor pa je vredno poskusiti. Posamezen km s 3:45 bi pri meni sicer šlo, nikakor pa ne po mojem 10 ponovitev. Vendar pa je tu še en dejavnik: recimo, da mi teoretično uspe ponoviti 10x1km z 3:45 z vmesno pavzo, vendar na tekmi pavz ni, torej se spet vrnem na tempo 4:00. Aja koliko pa naj bi bilo pa pavze med kilometrskimi intervali (naj gledam na pulz, na čas ali na oboje)?
Uporabniški avatar
 Damijan
#118449
Intervali 1000m s tempom 3:45 za nastop na 10tki pod/okoli 40:00 je prepočasi!

Tole zdaj pišem po spominu: po Gallowayu naj bi za čas maratona 3:00
(kar je tempo 4:15) delal ponovitve (intervale 1600 m) s tempom 4:00,
toda: to je plan za maraton in interval je dolg 1600 m. Torej: tek hitrosti
je 15 sek. hitrejši od ciljnega tempa. Preverjeno v praksi!

Če je pa cilj 10km (tempo pa <4:00) ter dejstvo, da so ponovitve krajši
(intervali 800-1000 m), potem je 15 sek. hitreje na intervalih gotovo premalo.
Po logiki, da krajše zadeve delamo bolj intenzivno, sklepam torej, da bi moral
800-tke ali tisočke delati s tempom nekje 3:30.
Uporabniški avatar
 incic
#118461
tae napisal/-a:Lahko morda odpreš kakšno novo temo in opišeš svoje treninge. (samo ideje, če boš želel in če imaš voljo: Kako izboljšati čas na 10km?, Kako se spustiti pod 40? Kako do 39 in nižje). Za nas rekreativce bi bilo to po mojem zelo zanimivo, saj bi imeli "vodstvo" strokovnjaka, ki je dal to že čez. Vsi ostali po mojem sami nekaj eksperimentiramo.



Ni problema... bom malo razmislo pa kaj pametnega napisal. (ne da bi se hotel kaj hvalit ampak da bi vam pomagal!!)
 Tku
#118531
Damijan napisal/-a:Intervali 1000m s tempom 3:45 za nastop na 10tki pod/okoli 40:00 je prepočasi!

Tole zdaj pišem po spominu: po Gallowayu naj bi za čas maratona 3:00
(kar je tempo 4:15) delal ponovitve (intervale 1600 m) s tempom 4:00,
toda: to je plan za maraton in interval je dolg 1600 m. Torej: tek hitrosti
je 15 sek. hitrejši od ciljnega tempa. Preverjeno v praksi!

Če je pa cilj 10km (tempo pa <4:00) ter dejstvo, da so ponovitve krajši
(intervali 800-1000 m), potem je 15 sek. hitreje na intervalih gotovo premalo.
Po logiki, da krajše zadeve delamo bolj intenzivno, sklepam torej, da bi moral
800-tke ali tisočke delati s tempom nekje 3:30.


Res je, da se v praksi običajno pokaže, da morajo biti intervali nekoliko hitrejši od ciljne hitrosti za celotno dolžino.

Želel sem predstaviti, da je potrebno telo navaditi na ciljno hitrost na tekmi. Moj predlog je nekako vstopna točka v proces, ki naj bi pripeljal do želenega cilja. Če že govorim o procesu, nadalje predlagam, da ti intervali niso vedno enaki 10 x 1km, ampak se jih naprej kombinira z 5 x 2km, 3 x 3km, 1+2+3+2+1 itd... po občutku in trenutni pripravljenosti izvajalca. Verjamem, da bo Tae sam znal uskladiti par sekund gor/dol sebi primerno.
Počitek med intervali naj bo 2-3min, ne več, počasne hoje, postavanja na mestu in brez sedenja. Kar se pulza tiče, naj bi padel na 120, če me spomin ne vara.
 ŽULJ
#119541
incic napisal/-a:Ni problema... bom malo razmislo pa kaj pametnega napisal. (ne da bi se hotel kaj hvalit ampak da bi vam pomagal!!)



Čakamo...
Uporabniški avatar
 incic
#120111
Nisem pozabil na vas..... Zdaj sem mel vse na glavi (priprave, tekme, služba...) Bom pa se zdaj vsedel zraven, pa še ta teden dal kaj gor....

Lahko mi napišete tudi kakšna vprašanja.... da bom vedel v kero smer bolj pisat.
 Kameleon
#124055
po 4 mesecih tečem 10km dobro urico.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA