Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 primoz69
#262993
Pozdravljeni.

Imam problem in čisto preprosto vprašanje: Kako iz kolesarjenja preiti na tek. Z rektreativnim kolesarjenjem se bavim zadnjih cca 7 let, pred tem pa sem v glavnem tekel (tudi polmaratone in en maraton). Kvota moijih kolesarskih aktivnosti je cca 12 ur/teden ali 12000-15000 km/leto. Torej kondicija ni problem. Nekajkrat na leto grem seveda tečt, ampak ker telo in duša ne dasta miru sem vedno kar iz prve odtekel cca 8-9km. Posledice...2. in 3. dan nisem mogel vstati iz WC školjke, muskl fiber je trajal cca 6 dni. In to v sprednjih stegenskih mišicah. Očitno so res obremenitve mišic pri teku povsem drugačne kot pri kolesarjenju. Zanimivo je tudi to, da po treningu hoje v zelo strm hrib posledic ni bilo, torej samo po ravnini in navzdol...

Torej kaj svetujete? Kakšna naj bo količina treninga in kakšne vrste naj bo trening, da mišice spet navadim na tek ?
 ton
#263001
Tole bo popolnoma nestrokovno klaftranje, ampak ker je 'prvinsko' tekačem navadno najtežji prehod s kolesa na tek (Bike&Run oziroma BRick), ti pa si navožen kot le kaj, ti svetujem, da enostavno po biciklu še malo potečeš in na ta način testiraš občutke: vsega 15, 20 minut. Seveda se vmes preobuj.
Kolikor sam (spet nestrokovno) razumem, je tek nekako bolj v mečih, kolo pa bolj v stegenskih mišicah - to je tudi podlaga mojemu empiričnemu spoznanju, da se kondicije z ene ne da linearno prenašati na drugo disciplino (torej ni čudno, da še tako dober kolesar na teku hitro crkne). Skratka s tekom začni kot začetnik.
 Zenith
#263002
Se popolnoma strinjam s ton-om. Začni počasi in kratke razdalje. Ni slabšega, kot da se na začetku poškoduješ in po možnosti preide vse skupaj v kronično poškodbo.
Uporabniški avatar
 jole
#263005
Sam sem imel točno takšno situacijo kot ti, kolo cca 10000km na leto in potem presedlal na tek. Brez musklfibra ni šlo, samo da sem ga jaz vedno imel v mečih in je trajalo 2 do 3 tedne, da so se noge navadile na tek. In točno tako kot tebi ni bilo nikakršnih problemov pri teku v klanec, če pa sem šel navzdol je bil obvezno musklfibr. Zato je moj nasvet tako kot sta že rekla kolega pred mano, začni kot začetnik, ne več kot kakšnih 5km (lažje reči kot narediti, tudi sam sem takoj s prve delal po 10km saj je bilo kondicije dosti), v lažjem tempu, po ravnini in raje po mehkejšem terenu (makadam, poljske poti). Proti musklfibru pa masaža (Sixtus Muskel öl npr.). Pa še ena vaja zelo primerna za kolesarje, ki presedlajo na tek za utrditev kolenskih vezi na zunanji strani kolena. Narediš trdo izravnano nogo (togo v kolenu in gležnju) in jo pomikaš vstran, isto ponoviš z drugo nogo. Še bolje je, če narediš isto vajo z utežjo (ne več kot 1kg) na gležnju.
 milk
#263007
Če toliko prekolesariš in če si pred tem tudi že tekel, potem prehod vsekakor ni problematičen. Odvisno je tudi od tega, ali kolesariš in tečeš po hribih ali po ravnini.
Sam ugotavljaš, da pri teku navkreber nimaš posebnih težav, kar je razumljivo, saj je večina delujočih mišic enaka, kot pri kolesu. Težave nastopijo pri intenzivnem teku po ravnem, še posebno pa pri teku navzdol. Rešitev tega problema je le ena in najbrž boš moral ta problem reševati nekajkrat na leto, če ne boš dokaj redno izmenjeval kolo in tek. Kot vidiš, so najbolj problematične sprednje mišice nad koleni. Vsakič, ko boš vsaj za en mesec prenehal trenirati tek in se boš malo bolj intenzivno spuščal po klancu navzdol, boš imel musklfiber. Jaz sem kolesar in gorski tekač, pa se mi to vseeno dogaja. Šele s pogostim treningom teka po razgibanem terenu, kjer je dovolj vzponov in spustov, boš sčasoma dosegel, da se to ne bo več dogajalo, ali pa le izjemoma, ko se boš naprimer na GM40 intenzivno spuščal iz Črne prsti do Hude južine.
Na začetku imej čim več tekaških treningov, pri katerih se boš intenzivno spuščal nekaj sto metrov, po teku se zmasiraj s hladino mastjo in vsakič, vsaj dvakrat na teden rezdaljo za kakih sto ali dvesto metrov povečaj. Če je spust daljši, preostanek teči manj intenzivno ali prehodi. Po kakem mesecu ali dveh težav z musklfibrom nebi smelo biti več. :D
Uporabniški avatar
 daks
#263042
Tudi jaz imam podobne probleme. Prakticiram pa tako, da grem prvo uro in pol, do 2 uri na bicikel, da si segrejem misice, potem pa takoj teci. Noge ne bolijo tako, kot bi, ce nebi sel prej na bicikel. Racunam pa, da bom v 14ih dneh lahko tekel brez ogrevanja na biciklu.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#263044
....moj jesensko zimski prehod na tek je tak, da prva dva do tri tedna kombinilam tek + hoja in komaj zatem začnem teči vedno večje distance v kosu. V začetku nikoli ne tečem več kot 800 -1000 m, zatem hodim toliko, da mi popusti napetost v mečih, ponavadi je že 50, max 100 m dovolj. V začetku naredim okoli 8-10 k takšnega treninga, čeprav bi zaradi kondicije lahko tekel tudi 20k. Po štirih tednih sem že soliden tekač.
Uporabniški avatar
 Koci
#263045
Nekdaj sem pozimi tekel (oktober - maj 2-2500 km), poleti pa le kolo (cca 4-5000 km maj - september) nato pa sem pred leti začel kombinirati tek s kolesom tudi poleti (tedensko 3x kolo 50 km, 3-4x tek 11 km). Prehod jeseni na tek (po 5 mesecih tekaške pavze) je bil prehud.
Taka kombinacija mi odgovarja, saj mi kolo po dnevu ali dveh teka pomeni delno sprostitev.
Zima pa je čas za tek, kolo pa le sobno :D
 Luka Ljubič
#263050
Jaz si ponavadi tam konec Oktobra, začetek Novembra vzamem 2 tedna pavze od teka, in nato ko spet začnem imam kakšen dan ali dva rahel muskelfiber v sprednjih-zunanjih stegenjskih mišicah... ponavadi ponoven tek začnem s počasnim tekom 40min (9km) po razgibanem terenu.

Nekdo je omenil da so ga bolela meča, kar je vrjetno odvisno od tega na kater del stopala pristaneš. Enkrat smo s kamero snemali pristanek stopala na tla, pri čemer so te tri možnosti :na "peto" , "celo stopalo" in na "prste".. ob tem smo opazili da tekači ki navadno pristajajo na "peto" in so poskusili pristajati na "prste" so imeli nasleden dan kar velike bolečine v mečih. So pa te bolečine počasi začele izginjati po kakšnih 3-6 tednih, ko so se meča dovolj okrepila za tak način teka.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA