Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 Džony
#44489
Imam več vprašanj. Že več let rekreativno tečem od pol ure do 45 minut povprečno trikrat na teden (poleti več, pozimi manj). Odločil sem se, da bom letel razdaljo maratona, katere nisem še nikdar. Ne bom tekmoval, moj cilj je le, da letim od začetka do konca, končni čas ni pomemben.

Zadnjih 14 dni sem začel še malo bolj intenzivno trenirat, in sicer tečem od 45 do 50 minut v relativno visokem tempu (povprečni pulz 145-150, pulz pri največji obremenitvi med tekom pa je 168-175), enkrat na teden pa letim daljšo razdaljo, ki jo bom še podaljševal. Nimam zmerjeno v kilometrih, ampak letim po urah-ta tedn 2 uri, potem 2 in pol, 3 ure... K temu bom dodal še intervalni trening na stadionu.

Kakšen pulz bi naj imel med tekom maratona, da mi le-ta ne bo povzročal težav? 150? 140? Zdi se mi, da bi s konstantnim pulzom lahko najbolje kontroliral tempo teka, ne vem pa kakšen bi bil najprimernejši.

Drugo vprašanje: Koliko postaj z vodo je ponavadi med maratonom in kako so razporejene?

Tretje: Je bolje leteti maraton zjutraj ali v poznih popoldanskih urah?

Zanima me tudi, kaj pomeni, če se ti med tekom začnejo malo zamaševati ušesa. Ali je to znak dehidracije, ali česa drugega?

Če imaš med tekom suha usta, pomeni to, da si popil premalo tekočine?

Nekje v tem forumu je bila omenjena črna čokolada, ki bi naj imela veliko pomembnih mineralov, ki so nujno potrebni tudi tekačem. Kdaj bi naj to čokolado jedel? Tik pred tekom, a ne preveč? Par ur pred tekom verjetno ne? Po treningu?

Ali ve kdo, kako je s tem KORALNIM KALCIJEM, ki ga zadnje čase tako na veliko promovirajo. Le tako bi naj prišlo do 90% absorbcije kalcija v telo, ostali kalcijevi pripravki oziroma tudi kalcij v hrani, mleku,..., pa se naj bi v telo absorbiral v zelo majhnih količinah. To torej pomeni, da imamo vsi, ki ne jemljemo koralnega kalcija, v telesu premalo kalcija?

Najlepša hvala za vse odgovore!

Lep pozdrav!
Uporabniški avatar
 strelec30
#44504
Vsaj enkrat na teden laufaj dolg tek ,kjer je pa dobro,če tečeš počasi. Jaz bi ti priporočal, da se ne obremenjuj preveč s pulzom, laufaj bolj po občutku, ker tudi pulz ni vedno enak. Kakšen dan je lahko malo višji,drugič obratno, pa tudi od samega človeka je odvisno. Lahko si pa izračunaš najugodnejši pulz po znani metodi odštetja let od 220. Je pa čist vseeno,ali bo pulz 140 ali 150.

Sam sem tekel maraton v Berlinu in tam so bile postaje na 5km, s tem, da je bila prva na 10-em km. Boljše pa ga je laufat zjutraj oz. zgodaj dopoldan.

Suha usta pa ne pomenijo dehidracije. Lahko nimaš suhih ust,pa si dehidriran, tako da to ni pokazatelj.

Ne nasedaj tem potrošniškim fintam glede Kalcija. Pij mleko, jej tu pa tam kakšne suhe slive ali fige,pa bo kalcija več ko dovolj.

Bok!
 Džony
#44518
Najlepša hvala za odgovor!

LP!
Uporabniški avatar
 tomaz ny
#44519
Tempo ne vem, če boš lahko kontroliral s pulzom, saj ti bo s časom naraščal, če boš držal enako hitrost, kar je logično, saj boš tudi bolj utrujen. Če boš pa tekel na enakem pulzu, ti bo hitrost oz. tempo padal.
Črna čokolada pa ni pol toliko vredna kot raznovrstna zelenjava in sadje ter suho sadje oreščki...
LP
Uporabniški avatar
 INOT
#44524
Če hočeš svoj prvi maraton kolikor tolikor z užitkom preteči,moraš pred tem narediti nekaj dolgih tekov vsaj 30 km oz.do utrujenosti,da boš čutil kar močne bolečine v mišicah.Tako boš dobil občutek kaj te čaka na maratonu.
Z pulzom se ne obremenjuj preveč,teci po občutku in poslušaj svoje telo.Tempo naj ti bo za prvič takšen,da se boš med tekom lahko sproščeno pogovarjal.Če ne boš mogel dihati na nos veš,da si prehiter.
Sicer ne vem s kakšno hitrostjo tečeš,ampak tudi čas neprekinjenega teka,ki ga opraviš je dobro merilo. To bi bilo pri tebi torej vsaj nekaj tekov pred maratonom,ki trajajo 3-4 ure.(pri predpostavki,da tečeš s hitrostjo okoli 10 km/h)
O čokoladi nimam kakšnega posebno dobrega mnenja.Vitamine in minerale poišči raje kot je že rekel Tomaž v sadju in zelenjavi.
Glede na to kolikor si napisal,da pretečeš sem prepričan,da boš svoj maraton zmogel brez kakršnihkoli težav.Vedno pa moraš računati na krizo,ki lahko nastopi med tekom,ter upoštevati tudi ostale dejavnike kot sta vreme in pa splošno počutje na dan maratona.Včasih si lahko vrhunsko pripravljen,toda če nimaš kot se temu reče dneva...
No želim ti ,da ti stvar čimbolje uspe. :D
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#44567
Obadva sta pred menoj že nekaj povedal in jaz lahko samo potrdim.Pomembno je da opraviš nekaj dolgih tekov, ki trajajo vsaj 3 - 4 ure.Tako telo pripraviš vsaj psihološko na napore, ki te čakajo na samem maratonu.In pa nesmem pozabiti povedati, da s tem pripraviš tudi psiho, da deluje kar se da dobro!
Najprej teči določeno dolgo traso popolnoma sproščeno brez obremenitve koliko boš tekel.Seveda je dobro da imaš pulzmeter, da se ne preteraš še pred zaključkom, in ti ne vzame še tistega užitka do maratona, ki ga čutiš.
Potem opravi še nekaj daljših tekov pred samim maratonom, če ti je to seveda cilj ga samo preteči.Nazadnje opravi kak daljši tek nekje največ dva tedna pred samim maratonom.Lahko še en teden pred maratonom, samo to mora biti res izzi tek.Ker v tem primeru si izprazniš vse rezerve ki jih imaš v telesu z ogljikovim hidrati, kar si jih imel.
To je seveda zadnji dan kar se tiče zadnjeg bolj daljšega teka.Potem pa dolžino do samega maratona zmanjšuješ, in delaš samo krajše hitre teke.V tednu pred samim maratonom pa moraš piti več kot ponavadi, da telo enostavno prepiješ s tekočino, ker to ti bo presneto prav prišlo na dan maratona.
Telo boš imel prepito in dovolj svežo.Ja pa ne smeš pozabiti na spanec, ki je zelo pomemben.Veliko spi in počivaj, da boš fit na dan tekme.Tudi sredi dneva kako urco ni nič narobe.Za telo je to še celo super, poln si energije in pripravljen na sam maraton.
Samo zaupati moraš sam vase in ti bo uspelo!
Želim ti da ga pretečeš ne obremenjujoč se z rezultatom.Že tako ali tako boš potem hotel izboljševati in boš imel časa več kot dovolj za svoje osebne rekorde!
ČAO!
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#44617
JAz pa potrjujem vse kar povedali pred menoj.
Edino eno pa razmisli.

Ali res potrebujes pulzmeter zato da prisluhnes necemu kar je ze del tebe ?
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#44633
Ja pulz meter je predvsem zaradi tega dober, da se ne preteraš v tem je fora pulzmetra in da uživaš še naprej.Ker le malo ljudi ima prirojen občutek kako močno lahko grejo in kje so njihove meje, če jih sploh kdo ima?
Se pa da v življenju marsikaj naštudirati in če le prisluhneš svojemu telesu.Potem ti pove kaj rabi in kaj ne!
Uživaj v teku, to je to!
ČAO!
 Džony
#44654
Hvala vsem za odgovore! Bom prisluhnil svojemu telesu in z užitkom pretekel svoj prvi maraton. To sicer ne bo organiziran, tekmovalni maraton, ampak samo razdalja približno med 42 in 43 kilometrov, ki sem si jo izbral, da preiskusim, kakšen je občutek, če tečeš maraton.

Ko bo to za mano, se bom pa verjetno začel pripravljat na kakšnega tekmovalnega!

Lep pozdrav!
Uporabniški avatar
 jcerni
#44672
Za 42 km maraton je potrebno na treningu preteči vsak dan (kakšen dan je lahko tudi spuščen) okoli 20 km. Pod pogojem, da si že prej treniral nekaj let, potem pa kakšno leto prej navedeno razdaljo. Tempo sploh ni pomemben, dovolj je že hitrost okoli 10 oziroma 11 km/h. Potem se pa že zmore rezultat okoli 4 ur ali celo bolje tudi do 3 ur. Saj pri meni je bilo tako, pa nisem kakšen velik talent.

Glede hrane pa je največi problem pri maratonu, da okoli 30 km porabiš ves glikogen, ki vzdržuje normalno hitrost. Ko začneš porabljati maščobne zaloge, to povzroči avtomatsko manjšo hitrost od 2 do 3 km.

Po teoriji in tudi praksi je potrebno pred maratoni pojesti veliko ogljikovih hidratov (makoroni, riž ipd), da se to ne zgodi. Ko na maratonu opazuješ ljudi na 5 km postajah s pijačami, opaziš, da vsi veliko pijejo ponujeno vodo. Na velikih maratonih moraš prav paziti, da na kakšni odvrženi plastenki z vodo ne zviješ noge.

Priznati je potrebno, da ima človek zelo dober občutek, ko preteče maraton. Gre res za zahtevno tekaško disciplino, ki zahteva veliko energije, psihične moči in vztrajnosti. V velikih mestih kot so Pariz, Dunaj, ko je super vzdušje med številnimi tekači in prisotno spodbujanje s strani gledalcev in glasbenih ansamblov, pa se ta občutek samo potencira.
Uporabniški avatar
 pettr
#44717
Ali ve kdo, kako je s tem KORALNIM KALCIJEM, ki ga zadnje čase tako na veliko promovirajo. Le tako bi naj prišlo do 90% absorbcije kalcija v telo, ostali kalcijevi pripravki oziroma tudi kalcij v hrani, mleku,..., pa se naj bi v telo absorbiral v zelo majhnih količinah. To torej pomeni, da imamo vsi, ki ne jemljemo koralnega kalcija, v telesu premalo kalcija?

...odvisno-če ga z drugo prehrano uživaš dovolj, ga je pač dovolj. Koralni kalcij deluje, a ne pozabimo da je samo kalcij, mi pa potrebujemo še marsikaj drugega...


Pa še tole o mleku:
Izogibajmo se ga; že pa že, ga pa ne združujmo z ostalo hrano. Le dojenčki imajo zadostno količino encima laktoze, ki je potreben za prebavo mleka. Dietetiki in mnogi zdravniki spodbujajo ljudi,naj opustijo uživanje mleka in mlečnih izdelkov. Mnogi odrasli nimajo encima laktoze, zato mleka ne morejo prebaviti. Poleg tega lahko trpijo zaradi mnogih alergijskih rekcij. Mleka naj tudi ne bi združevali z drugimi vrstami hrane, saj vsebuje veliko beljakovin in maščob. Pasterizirano (toplotno obdelano zaradi bakterij) mleko vsebuje beljakovino ki vsebuje kazein. Ste se že kdaj spraševali, zakaj nas muči zaprtje in segamo po odvajalnih sredstvih, kadar se prenajemo sira ali sladoleda? No odgovor je tu.

Tole sem kar prepisal iz njige Vrelec mladosti 2 kjer opisuje osnove higienizma (veda o združevanju živil).
Znano je tudi, da kadar smo prehlajeni se izogibajmo mleku ker tvori sluz v našem grlu ki jo je potrebno izkašljevati.
Iz zgoraj opisanega vzroka je absorpcija kalcija iz mleka zelo slaba, čeprav po celem svetu velja da je mlekozdravo in bogato s kalcijem. Ima ga res veliko, a do nas ga bolj malo pride...
Uporabniški avatar
 pettr
#44718
Ali ve kdo, kako je s tem KORALNIM KALCIJEM, ki ga zadnje čase tako na veliko promovirajo. Le tako bi naj prišlo do 90% absorbcije kalcija v telo, ostali kalcijevi pripravki oziroma tudi kalcij v hrani, mleku,..., pa se naj bi v telo absorbiral v zelo majhnih količinah. To torej pomeni, da imamo vsi, ki ne jemljemo koralnega kalcija, v telesu premalo kalcija?

...odvisno-če ga z drugo prehrano uživaš dovolj, ga je pač dovolj. Koralni kalcij deluje, a ne pozabimo da je samo kalcij, mi pa potrebujemo še marsikaj drugega...


Pa še tole o mleku:
Izogibajmo se ga; že pa že, ga pa ne združujmo z ostalo hrano. Le dojenčki imajo zadostno količino encima laktoze, ki je potreben za prebavo mleka. Dietetiki in mnogi zdravniki spodbujajo ljudi,naj opustijo uživanje mleka in mlečnih izdelkov. Mnogi odrasli nimajo encima laktoze, zato mleka ne morejo prebaviti. Poleg tega lahko trpijo zaradi mnogih alergijskih rekcij. Mleka naj tudi ne bi združevali z drugimi vrstami hrane, saj vsebuje veliko beljakovin in maščob. Pasterizirano (toplotno obdelano zaradi bakterij) mleko vsebuje beljakovino ki vsebuje kazein. Ste se že kdaj spraševali, zakaj nas muči zaprtje in segamo po odvajalnih sredstvih, kadar se prenajemo sira ali sladoleda? No odgovor je tu.

Tole sem kar prepisal iz njige Vrelec mladosti 2 kjer opisuje osnove higienizma (veda o združevanju živil).
Znano je tudi, da kadar smo prehlajeni se izogibajmo mleku ker tvori sluz v našem grlu ki jo je potrebno izkašljevati.
Iz zgoraj opisanega vzroka je absorpcija kalcija iz mleka zelo slaba, čeprav po celem svetu velja da je mlekozdravo in bogato s kalcijem. Ima ga res veliko, a do nas ga bolj malo pride...
Uporabniški avatar
 pettr
#44719
Ali ve kdo, kako je s tem KORALNIM KALCIJEM, ki ga zadnje čase tako na veliko promovirajo. Le tako bi naj prišlo do 90% absorbcije kalcija v telo, ostali kalcijevi pripravki oziroma tudi kalcij v hrani, mleku,..., pa se naj bi v telo absorbiral v zelo majhnih količinah. To torej pomeni, da imamo vsi, ki ne jemljemo koralnega kalcija, v telesu premalo kalcija?

...odvisno-če ga z drugo prehrano uživaš dovolj, ga je pač dovolj. Koralni kalcij deluje, a ne pozabimo da je samo kalcij, mi pa potrebujemo še marsikaj drugega...


Pa še tole o mleku:
Izogibajmo se ga; že pa že, ga pa ne združujmo z ostalo hrano. Le dojenčki imajo zadostno količino encima laktoze, ki je potreben za prebavo mleka. Dietetiki in mnogi zdravniki spodbujajo ljudi,naj opustijo uživanje mleka in mlečnih izdelkov. Mnogi odrasli nimajo encima laktoze, zato mleka ne morejo prebaviti. Poleg tega lahko trpijo zaradi mnogih alergijskih rekcij. Mleka naj tudi ne bi združevali z drugimi vrstami hrane, saj vsebuje veliko beljakovin in maščob. Pasterizirano (toplotno obdelano zaradi bakterij) mleko vsebuje beljakovino ki vsebuje kazein. Ste se že kdaj spraševali, zakaj nas muči zaprtje in segamo po odvajalnih sredstvih, kadar se prenajemo sira ali sladoleda? No odgovor je tu.

Tole sem kar prepisal iz njige Vrelec mladosti 2 kjer opisuje osnove higienizma (veda o združevanju živil).
Znano je tudi, da kadar smo prehlajeni se izogibajmo mleku ker tvori sluz v našem grlu ki jo je potrebno izkašljevati.
Iz zgoraj opisanega vzroka je absorpcija kalcija iz mleka zelo slaba, čeprav po celem svetu velja da je mlekozdravo in bogato s kalcijem. Ima ga res veliko, a do nas ga bolj malo pride...
Uporabniški avatar
 pettr
#44720
Ali ve kdo, kako je s tem KORALNIM KALCIJEM, ki ga zadnje čase tako na veliko promovirajo. Le tako bi naj prišlo do 90% absorbcije kalcija v telo, ostali kalcijevi pripravki oziroma tudi kalcij v hrani, mleku,..., pa se naj bi v telo absorbiral v zelo majhnih količinah. To torej pomeni, da imamo vsi, ki ne jemljemo koralnega kalcija, v telesu premalo kalcija?

...odvisno-če ga z drugo prehrano uživaš dovolj, ga je pač dovolj. Koralni kalcij deluje, a ne pozabimo da je samo kalcij, mi pa potrebujemo še marsikaj drugega...


Pa še tole o mleku:
Izogibajmo se ga; že pa že, ga pa ne združujmo z ostalo hrano. Le dojenčki imajo zadostno količino encima laktoze, ki je potreben za prebavo mleka. Dietetiki in mnogi zdravniki spodbujajo ljudi,naj opustijo uživanje mleka in mlečnih izdelkov. Mnogi odrasli nimajo encima laktoze, zato mleka ne morejo prebaviti. Poleg tega lahko trpijo zaradi mnogih alergijskih rekcij. Mleka naj tudi ne bi združevali z drugimi vrstami hrane, saj vsebuje veliko beljakovin in maščob. Pasterizirano (toplotno obdelano zaradi bakterij) mleko vsebuje beljakovino ki vsebuje kazein. Ste se že kdaj spraševali, zakaj nas muči zaprtje in segamo po odvajalnih sredstvih, kadar se prenajemo sira ali sladoleda? No odgovor je tu.

Tole sem kar prepisal iz njige Vrelec mladosti 2 kjer opisuje osnove higienizma (veda o združevanju živil).
Znano je tudi, da kadar smo prehlajeni se izogibajmo mleku ker tvori sluz v našem grlu ki jo je potrebno izkašljevati.
Iz zgoraj opisanega vzroka je absorpcija kalcija iz mleka zelo slaba, čeprav po celem svetu velja da je mlekozdravo in bogato s kalcijem. Ima ga res veliko, a do nas ga bolj malo pride...
Uporabniški avatar
 pettr
#44722
pardon za 4x dozo :roll:
štirikratno mi je jvail timeout pri pošiljanju zdaj pa tole....
Prosim moderatorja da 3 poste pobriše :D

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA