Forum za opise in izkušnje iz tekaških prireditvah. Povejte, kako je bilo. Lahko ali težko, da gremo prihodnjič še mi zraven :)

Moderatorji: ero, AVI

#306404
Še preden sem napisal svoje mnenje, sem v naprej vedel, da se s njim veliko njih ne bo strinjalo. To pravico jim ne jemljem in ne vsiljujem svoj prav. Povem pa svoj pogled na takšne rekreativno polžje teke na tekmah.
Dolžino trajanja sem izbral na osnovi časa boljših rekreativcev, ki tečejo maraton med 3:00 in 3:20 in časi, ki jih je pred par leti dosegala g.Lojzka Bratuša letnik 1939.

Tudi slab rekreativec v primerjavi z boljšimi rekreativci (ne najboljšimi), ima v tem primeru še vedno, več kot 1 min na km rezerve, kar je za moje pojme dovolj veliki razpon, ker primerjam rekreativce in ne tekmovalce in rekreativce.
Tudi vsak 10, 20 v večini primerov celo 30 + let mlajši od g. Lojzke, ki se udeležuje maratona, bi moral biti v limitu 70+ let stare gospe. Drugače za tako dolgi tek, niso pripravljeni. To so moja merila. Če ta pogoj ne izpolnjuješ je izbrana razdalja za tebe predolga, da bi to imenoval tek.

Vem, da vsak svobodno izbira kaj in kako bo tekel, tu pravico mu ne odvzemam. Lahko pa povem kaj si jaz o tem mislim, saj zato so forumi.
Nazadnje spremenil StaraKost, dne 23 Maj 2013, 09:26, skupaj popravljeno 2 krat.
#306406
Jaz pa moram reči da se kar strinjam s Staro kostjo.

Sicer bolj iz drugih razlogov, pa vseeno. Jaz osebno ne vidim smisla s tako dolgotrajnim "matranjem" telesa. Zato sem si nekako zadal cilj, da dokler ne bom na krajših distancah dosegel rezultat, ki bo omogočal maraton za okrog 3 - 3,5 ur, nimam tam najbrž kaj početi.

Mogoče bo kdo rekel, da sem len, kaj pa ultramaratonci ipd...
Jaz osebno pravim, kakor komu paše... meni se pač ne zdi smiselno telo izpostavljat toliko časa. Mogoče ko bom boljši čez par let (ali bolj utrjen), bom mislil drugače. Zdaj je pač tako.
 spela*
#306409
Vsako mnenje šteje. Nama s Kairosom se je oglasil prijatelj iz Kenije. Celo potrudil se je in pisal v slovenščini, :shock: čeprav sumim, da je uporabil kar google translate.

Piše pa:
"Pri nas v Kenija maraton teči pod 2 uri 30 minut. Kdor maraton ne more teči manj kot 2 uri 40 minut, ta ne pripravljen na maraton. Ta zguba in bolje ne iti na maraton! Enkrat na maraton v Kenija tekel Evropejec. Po 2 uri 50 minut odprli ceste, on pa šele na 39. kilometer. Imel velika smola, pojedel lev. Od takrat časovni limit na maraton v Kenija 3 ure 15 minut. Zato moram v cilj še več kot pol ura čakati stare mame, ki za maraton porabi več kot 3 ure! Kaj one sploh delati na maraton?"
 Jola
#306410
Moj predlog: preštejte se, kot se štejejo bosonogi tekači, potem si pa organizirajte in plačajte maratone in polmaratone za sebe in postavljajte limite ! Morda bo stal ob vaši progi tudi kak REKREATIVEC in vam zaploskal ! KAPO DOL PRED VAMI ! No, o Keniji nebi, tam je vse skupaj malo drugače....! Tu ni potrebna nobena filozofija !
Nam pa, navadnim rekreativcem, ki imamo željo po teku v katerikoli "brzini" in na katerikoli "dolžini", za božjo voljo pustite te maratone, polmaratone in desetke ali petke, VSE TO TUDI POŠTENO PLAČAMO in naj v tem tudi UŽIVAMO, pa ne gledamo na 10 sekund pri rezultatih. Smisel teh prireditev je pritegniti kteku čim večjo množico ljudi in ne zdesetkati jo.ČLOVEKA LAKO OSREČUJE TUDI TAKŠEN TEK in ga ZDRAVI in večkrat tudi duševno pozdravi ! Ne moremo pač vsi teči kot Lojzka ali StaraKost ! Pa glejte, saj so še druga prvenstva za vas - jaz tudi ne bom šla v gledališče gledat balet, če bi rada gledala komedijo ! Pa lep vikend vsem !
 spela*
#306411
sitrader napisal/-a:Jaz pa moram reči da se kar strinjam s Staro kostjo.

Sicer bolj iz drugih razlogov, pa vseeno. Jaz osebno ne vidim smisla s tako dolgotrajnim "matranjem" telesa. Zato sem si nekako zadal cilj, da dokler ne bom na krajših distancah dosegel rezultat, ki bo omogočal maraton za okrog 3 - 3,5 ur, nimam tam najbrž kaj početi.

Mogoče bo kdo rekel, da sem len, kaj pa ultramaratonci ipd...
Jaz osebno pravim, kakor komu paše... meni se pač ne zdi smiselno telo izpostavljat toliko časa. Mogoče ko bom boljši čez par let (ali bolj utrjen), bom mislil drugače. Zdaj je pač tako.



Ti ja. A zakaj drugim odrekati pravico, da svoje telo izpostavljajo naporu dlje časa, če to želijo?
#306416
Meni pa so vsi ti tekači, ki pridejo na koncu najbolj všeč, še posebej če pridejo z nasmehom skozi cilj. Vidiš, da so dosegli nek cilj, ki je za njih pomemben in to celo na znani prireditvi. Jutri in še nekaj naslednjih dni se bodo počutili odlično, tekli bodo še z večjim veseljem, druge spodbujali k rekreaciji itd.

Ravno na organiziranih prireditvah lahko ljudje tečejo brez skrbi, ker vedo, da bodo hitro deležni pomoči, če jo bodo potrebovali.

Ne razumem zakaj bi morali vsi tekmovat in se borit za nek časovni okvir, nekateri pač radi samo tečemo.

Lep pozdrav!
 nana
#306421
boatjan napisal/-a:Ne razumem zakaj bi morali vsi tekmovat in se borit za nek časovni okvir, nekateri pač radi samo tečemo.

In zakaj bi morali zato tečt za sebe, a ne? In ne okusiti čar teh prireditev. Jaz tudi tako razumem rekreativne teke :wink:
#306431
Jola napisal/-a: Pa glejte, saj so še druga prvenstva za vas - jaz tudi ne bom šla v gledališče gledat balet, če bi rada gledala komedijo ! Pa lep vikend vsem !


Malo si pomešala pojme. Mogoče so kakšne druge prireditve za vas, katerim je čas nepomemben :D . Vsaj ta maraton, polmaraton in večina ostalih "maratonov" so tekmovalne narave. Saj so nagrade, državna prvenstva, vodijo se rekordni časi :D :D :D :D .
Prav zaradi tega so vsaj za moje pojme, za počasneže bolj primerne krajše razdalje, ker z njimi še vedno opravite hitreje kot maratonci :D :D :D .
Dolge razdalje za svoje veselje, pa lahko delaš pri bilo kareti hitrosti v svoji režiji. Ko si sposobna spodobnega časa, pa greš tudi na tekmovalni maraton :D :D :D .
Uporabniški avatar
 oven
#306432
Hahaha...prav ne morem vrjet kako smešni ste eni no, pa hkrati takoj užaljeni. Ko kdo reče da nisi dorasel maratonu...pa naj reče, saj ima pravico ne?
Drgač je pa stvar sledeča, ko se tekmovalec prijavi na maraton si naj pogleda časovne omejitve, če je ta postavljena na 5h greš, če je na 4h in meniš da ne bo šlo se pa NE PRIJAVIT!
Da se pa o tem prerekaš z organizatorjem je pa tazadnje in niti približno na mestu.
Jst se tud ne prijavim na Grintovec ker verjetno nebi prilezel na vrh pod 2h, si bom pa zato izbral drug tek ki je bližje moji trenutni zmogljivosti.
Je veliko maratonov, le izbrat si je treba pravega.
#306433
Tu se pa ne morem strinjati s tabo in te moram popraviti. Kot ti popravljaš druge.
StaraKost napisal/-a:ki jih je pred par leti dosegala g.Lojzka Bratuša letnik 1939

Pravilno: Ga. Lojzka Bratuša
Uporabniški avatar
 Arabo
#306437
Strinjam se z "oven". Treba je pogledati, upoštevati in spoštovati pogoje, ki jih postavi organizator.

Prekoračitev časovnih omejitev organizatorja pomenijo tudi večje tveganje (ni več zapor cest, promet, okrepčevalnice,....) za tekače, ki jih prekoračijo. Za organizhatorja pa verjetno nekoliko večje stroške in skrbi (verjetno tudi za vse ljudi, ki so posadka organizatorja: od tušev, zdravnikov, gasilcev, redarjev,..., ki imajo tudi verjetno svoje opravke, obveznosti,...). Potrebno je spoštovati vsakega od njih, še predvsem zato, ker delajo za nas tekače večinoma prostovoljno.

Menim pa, da če je tek tekmovalen ni nujno, da bi morali na le-tega sodelovati le tekmovalci, ki recimo lahko dosežejo tam čase, ki prinašajo odličja, nagrade oziroma so tega sposobni. Tudi na olimpijske igre in svetovna prvenstva se udeležujejo tekmovalci, ki nimajo nobenih možnosti, da bi "konkurirali" najboljšim ali boljšim. Pa kljub temu jih pošiljajo oziroma tudi pošiljamo tam. Čemu? Če nimajo nobenih možnosti.... pa kljub temu so tam.

Menim, da bi morali pri prijavi na posamezni tek (kot to delajo tudi že na veliko tekih v tujini) tudi pri nas že pri prijavi opraviti selekcijo. To pomeni preverjati morebitne že dosežene rezultate na enakih ali podobnih tekih (zahtevati od tekmovalca prijavi svoj najboljši čas na določeni razdalji ter napove svoj pričakovani rezultat).
#306440
Tak je: Imejmo za ta dva uboga skromna maratona kar se da omejitev za nekaj naših udeležencev oz. da se bo še splačalo vložimo rajši več v reklamo za tujce.

Ostali naši ljudje pa naj si sami iščejo maratone tod okoli ali pa naj gredo v gostoljubnejše kakšne kao drugorazredne maratone čez mejo.

Slovenijo nekaj Slovencem ter Neslovencem.
 spela*
#306455
Kdo se pa krega z organizatorji? :shock:
Debata teče med tistimi, ki menijo, da bi moral biti limit 4 ure, in tistimi, ki se s tem ne strinjamo.

Na zagrebškem (in verjetno marsikaterem drugem) plavalnem maratonu na 5 km je limit postavljen na 2 uri. Jaz ne vem, ali sem letos sposobna 5 km odplavati hitreje. Lani nisem (računam na to, da letos vendarle bolje plavam :D ). Pa sem se tudi lani prijavila, odplavala, za to potrebovala nekaj minut več kot dve uri, zato me ni v rezultatih. Sem se šla kregat z organizatorjem? Niti slučajno, saj je bilo to v razpisu! Bi se pa šla kregat, če tega ne bi bilo v razpisu in bi me naknadno obvestili, da nisem uvrščena, zraven pa še zviška rekli, kaj se sploh prijavljam, če ne morem izplavati v spodobnem času.

In to je podobno. Limit v Radencih je 5 ur. Od kod potem nekaterim tako ponižujoč odnos do tistih, ki nismo odtekli pod 4 ure? Od kod vam pravica določati meje za druge? Ker vendarle niste VI organizatorji, niste VI zapirali cest, niste VI bili na okrepčevalnicah, niste, skratka, počeli NIČ! Pa zdaj v imenu organizatorjev trdite, kako težko je bilo vse to. Ampak, dragi moji, od organizatorjev tega občutka nisem dobila, pač pa sem dobila občutek, da so tam za nas s srcem. In da so morda za nas, ki smo potrebovali krepko več kot 4 ure, bili tam še bolj s srcem. Na srečo VAS med organizatorji ni bilo. Zato ne govorite v njihovem imenu. V Radence še pridem. Na tekme, ki jih boste organizirali VI, pa povabite, kogar pač hočete.
#306458
Če bi bil limit maratona na 42,2 km 4 ure, po rezultatih 85 maratoncev in maratonk ne bi bilo uvrščenih.
Če bi naredili še limit na 21,1 km recimo na 2 ure, po rezultatih 494 polmaratoncev in polmaratonk ne bilo uvrščenih.
Če bi še na teku na 10 in 5,5 km....... :roll:
Totalna bedarija.
Takšen tek, kot je v Radencih, Ljubljani, na Ptuju, v Mozirju..... je namenjen množicam, saj to je rekreativni tek.
Če je že kdo bil v organizaciji teka, ve, da je zaželjena čim bolj množična obiskanost. Zaradi pokritja stroškov in morebitnega zaslužka. Tudi v tujini je tako, na najbolj množičnih maratonih.
Vsi morajo imeti svojo priložnost, tudi najbolj počasni. Vsak, ki misli drugače, je nestrpen.
Tistemu, ki se komaj privleče v cilj maratona, verjetno ta dosežek pomeni precej več, kot marsikateremu hitremu maratoncu, ki z rezultatom ni zadovoljen, ker je šel 2 minute slabše kot lani.
Zato pa še enkrat:
Čestitke vsakemu in vsaki, ki je končal ali končala katerikoli tek v Radencih, vsi ste zmagovalci in zmagovalke!
Pa drugo leto spet, v še večjem številu!
:laola
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA