prostor za debato o (ne le tekaški) športni opremi. obleka, obutev, pripomočki ... vprašanja, predlogi, nasveti, uporaba, ...
Uporabniški avatar
 Classix
#267734
spela* napisal/-a:Meni osebno se zdi uporaba kompresijskih nogavic za tek nesmiselna - pač pa za regeneracijo.


Podpišem! V CEP-kah, katere mi je pred dobrim letom enkrat posodil @Pajo sem se odpravil na dolgi (20+K) tek. Po nekje 15 K bi jih najraje zrezal in zažgal. Počutil sem se kot CEP-ec. Sedaj pa sem lastnik kompresijskih x-socks, katere za regeneracijo uporabljam po vsakem daljšem teku. Torej, za tek kompresija NE, za regeneracijo po dolgih tekih absolutno DA.

LP
Matjaž
 LT
#267738
http://sweatscience.com/compression-gear-during-interval-workouts-a-new-possibility/

The situation so far:

- Every time you take a step while running, the flexing of your calf muscle operates something called the “calf muscle pump” — basically, your calf literally squeezes the blood vessels in your lower leg, helping to shoot oxygen-depleted blood back toward the heart.

- Graduated compression of the lower leg (i.e. tighter at the ankle, looser at the knee) is thought to enhance the action of this calf muscle pump, by helping it to squeeze harder. This should reduce the load on your heart and speed the circulation of blood through your body, possibly enhancing performance.

- One argument against the idea that compression garments boost performance is that, when you’re running hard, the action of the calf muscle pump is already maxed out, so adding more compression doesn’t help. You can’t squeeze more blood from a stone!


On the surface, this fits nicely with the ideas above. The tights don’t help when you’re running fast, since the calf muscle pump is maxed out; but during the easy recovery, the compression does help, resulting in lower lactate and heart rate — and, in theory, better performance on the subsequent hard section.

This is the problem, though: the study didn’t actually measure performance. The pace during each interval was predetermined, so we don’t know whether this difference in physiological parameters actually translates into better real-world performance. That’s a point that was highlighted in another Australian compression study that I blogged about back in August. That study also found physiological “improvements” from compression — but in that case, they also measured performance and found no difference. As the researchers wrote:


Bottom line: I remain skeptical that wearing compression during a run will allow you to run faster. (Note that this is entirely separate from the question of whether wearing compression during and after a run will allow you to avoid or recover more quickly from muscle soreness, a claim that has somewhat better support.) This new study raises the intriguing possibility that compression might boost active recovery during interval workouts — but until it’s directly tested in a performance context, it’s just a hypothesis.
Uporabniški avatar
 Forrest
#267743
TC motoshop jih ima na spletni strani (sixs),za kvaliteto pa ne bi vedel.
Nazadnje spremenil Forrest, dne 28 Nov 2011, 22:30, skupaj popravljeno 1 krat.
 Asport.si
#267745
Sam zase lahko rečem, da sem s Skins-i več kot zadovoljen. Še posebej sem zadovoljen z Recovery linijo (http://store.skins.net/intl/men/recovery.html). Občutek po daljšem teku je res blagodejen...ponavadi kar spim z njimi ali pa imam oblečene vsaj nekaj ur. Je pa to stvar posameznika ali mu ustrezajo ali ne. Najbolje, da vsak sproba sam in se odloči.

Kako delujejo, pa si lahko preberete tudi na FB:https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150125106217962.299694.741762961&type=3#!/photo.php?fbid=213654752007875&set=pu.185313591508658&type=1&theater
 vorannon
#267819
CEP kompresijske nogavice / nogavčke in v zadnjih 2 letih tudi tekaške hlače in triatlonki dres uporabljam odkar so na tržišču.
Nogavice uporabljam na vseh trening tekih in na tekaških tekmah. Poleg kompresije mi je zelo pomembno, da me še niso ožulile, pa naj bo to tek po asfaltu v trening supergah ali tek v klanec v offroadkah. Razlika je predvsem v boljšem počutju med tekom, nimam občutka prevelike zategnjenosti (mogoče je bil problem v premajhni številki pri tistih, ki ste imeli občutek, da vas preveč držijo). So pa se mi zdi CEP edine nogavice, ki imajo kompresijo enakomerno razporejeno po celotni nogi. Regeneracija se je pa zelo skrajšala.
Nogavice uporabljam tudi na potovanjih, po 6 in več urnem letu je velika razlika v občutku ko si spet na lastnih nogah, če sem potoval s CEPkami na nogah ali žel v potovalki na dnu letala :).
 Luka Ljubič
#267914
Smiselna odločitev ali nositi kompresijske nogavice ali ne, je vrjetno povezana z vsakim posameznim tekačem posebaj. Vrjetno se najde kar nekaj razlogov tako za kot tudi proti uporabi kompresijskih nogavic.
Mogoče še en malce "nenavaden" razlog zakaj jih uporabljati pozimi. Najbolj oddaljeni deli naših okončin (se pravi stopala, dlani) so nekoliko slabše prekrvavljeni. Bolj kot si treniran, slabša je prekrvavitev teh "končnih delov" v mirovanju. Pozimi, ko je mrzlo kri nekoliko bolj kroži po "centru" telesa, nekoliko manj po okončinah. Ko gremo tako vn na mraz tečt, se zgodi, da so predeli od kolena navzdol povsem mrzli prvih nekaj kilometrov - jasno da se počasi ogrejejo. Vendar je tveganje za raznovrstne poškodba zelo povečano v tistih prvih nekaj kilometrih.
Kompresijske nogavice lahko tukaj pomagajo predvsem da grejejo spodnje okončine - načeloma bi lahko imel tudi dokolenke ampak bi ti vrjetno po 200m zlezle dol.
Je tudi nekaj drugih načinov kako "premagati slabo ogreta tkiva pozimi", ena izmed možnosti je tudi uporaba kompresijskih nogavic. Vrjetno za najboljše rezultate je pa potrebno uporabiti več metod hkrati.
Sam nisem še nikoli uporabljal kompresijskih nogavic, jih bom pa letošnjo zimo vrjetno probal - zaradi zgoraj opisanega razloga.
 spela*
#267915
Luka Ljubič napisal/-a:Mogoče še en malce "nenavaden" razlog zakaj jih uporabljati pozimi. Najbolj oddaljeni deli naših okončin (se pravi stopala, dlani) so nekoliko slabše prekrvavljeni. Bolj kot si treniran, slabša je prekrvavitev teh "končnih delov" v mirovanju. Pozimi, ko je mrzlo kri nekoliko bolj kroži po "centru" telesa, nekoliko manj po okončinah. Ko gremo tako vn na mraz tečt, se zgodi, da so predeli od kolena navzdol povsem mrzli prvih nekaj kilometrov - jasno da se počasi ogrejejo. Vendar je tveganje za raznovrstne poškodba zelo povečano v tistih prvih nekaj kilometrih.


Dober predlog! :clap:
 silvij
#268056
Imam že druge cepke. Uporabljam jih redno - na trening daljših tekih in vseh tekmah! Od kar jih uporabljam, vsako leto izboljšujem PB na velikem in malem maratonu. Lanski NYC Maraton sem odtekel s sposojenimi hlačami - občutek zelo dober.
 urbancek
#323406
Ali kaj škodi (glede samega tekaškega dosežka), če si nadeneš kompresijske nogavice recimo že 2 uri pred štartom? Ali jih je bolje gor dat malo pred samim štartom tekme? A bi kdo vedel kaj o tem? :? :oops:

Hvala in lp!
 urbancek
#323484
Nikjer na internetu ne najdem nič o tem koliko časa pred tekmo se praviloma nadene kompresijske nogavice??!! Je sploh znana kakšna doktrina, kako se to pravilno dela? Tudi na straneh proizvajalcev nisem našel nobenih natančnih navodil za rekreativne tekače, ki nastopajo na tekaških tekmah, kjer bi bilo natančno opisano kdaj pred tekmo si jih nadeti, da bodo prinesle kakšno korist (čeprav vem, da največjo korist prinesejo prav v fazi regeneracije, samo potem se poraja vprašanje zakaj recimo na 10km vidiš veliko ljudi teči s kompresijskimi nogavicami??!) Vsi omenjajo samo kdaj naj si jih nadenemo po tekmi, kar pa nima zveze s samim "performansom" teka. Imam namreč zanimivi izkušnji, ko sem imel občutek, da zaradi kompresijskih nogavic (ki sem jih obul tudi recimo dve uri pred tekmo, pa tudi enkrat, ko sem jih nadel tik pred tekmo) nisem mogel teči tako, kot bi brez njih (takoj po štartu trde noge, brez moči, po domače za nikamor). Tako da se mi dozdeva, da prav nošnja nogavic dolgo pred tekom povzroči nek čuden občutek v nogah, ki ne pelje k dobremu tekaškemu rezultatu? Toda potem se poraja vprašanje, ali jih sploh obuti? :?

Kaj menite?
Uporabniški avatar
 StaraKost
#323492
Skoraj, da si že sam podal odgovor. Jaz jih uporabljam v glavnem, samo po treningu, tekmi. Tu pa tam, probam tudi med aktivnostjo, pa nekak, nimam občutka, da kaj pomaga.
 urbancek
#323520
Kaj pa recimo za polmaraton, maraton? Tam bi pa verjetno bile kar koristne... :?: :? samo tudi v tem primeru se poraja vprašanje, kdaj pred nastopom jih dat gor? :)

Hvala!

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA