teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#292725
Ok
Prebral članek, zdaj pa naj en razloži nekaj:D
Koda: Izberi vseSestava obroka po vzdržljivostnem treningu
tekočina: 350 do 400 ml vode
ogljikovi hidrati: 50 do 60 g
visok glikemičen indeks (glukoza, maltodekstrin) z dodatkom fruktoze
sirotkine beljakovine: 12 - 16 g
najboljši je sicer sirotkin (whey) izolat, v večini primerov pa zadostuje tudi sirotkin koncentrat (navaden whey), kazein ni ravno idealen za po treningu, odličen za pred spanjem
glutamin: 2 do 5 g
vit C: 120 do 500 mg
vit E: 200 do 400 IU
natrij: 100 do 200 mg
kalij: 60 do 100 mg
magnezij: 60 do 120 mg


Kaj konkretno taj naj pojem oz popijem takojpo treningu?
Do zdaj sem samo mal vode popil, ter kakšno banano pojedel, to je to....
Šele kakšno 1-2h sem pojedel prvo konkretno večerjo....
Hvala
lp
#292837
Dajte mi nekaj povedet še.
Zdaj ko že celi dan berem o teh praških in prehrani, sem se odločil za praške.Zanima me sledeče, kdaj je potrebno B in OH vnesti v telo? Ko se celoten organizem pomiri, se pravi kar čim prej po treningu ali ko točno določena mišica neha delovati?
Sprašujem zato, ker bom začel hoditi v fitnes, da naredim še kaj za zgoren del telesa.
Recimo, na praktičnem primeru:
Grem ven in tečem 1h, po teku se raztegnem in se zapeljem direkt do fitnesa kjer potem noge počivajo, zgoren del pa intenzivno gara.
Kdaj popijem tale shake, po končanem teku, po fitnesu ali pa kar po fitnesu in po teku?
Sem zakompliciral malo, pač upam da bo kdo razumel kaj me zanima...
hvala
lp
#292844
Oven, res si zakompliciral. ;)

Prehrana po treningu teka in po treningu z utežmi bi se naj razlikovala, ravno tako je seveda vse odvisno od tvojih ciljev ...

Neko pravilo pri tekačih (vrhunskih in tistih, ki jemljejo "praške), da po teku zaužijejo razmerje beljakovin in hidratov - 1:4.

Če boš hodil v fitnes in ti bo cilj mišična masa, bš v telo moral vnašati več beljakovin.

Seveda so tukaj še "praški" kot so BCAA in glutamin, ki ravno tako pridejo v poštev, še posebej pri teku, saj z njimi zaščitiš mišice ...

Mislim, da boš prehrano moral malo bolj spoznati in naštudirati, da boš ugotovil kdaj kaj jesti ...

Seveda je tukaj še t.i. "trda hrana" ...

Recimo po treningu bi moral zaužiti praške, nato pa nekje uro in pol za tem še "trdi obrok" ...

Hehe. :) Ni tako enostavno vse tole, če imaš željo komplicirati, če pa želiš enostavno živeti, pa pač butneš čokoladno mleko, tako kot je nekdo rekel in je stvar rešena. :)
#292943
Semja:D
Ok....podaljšem tuhtanju sem se odločil, daa bom vzel B in OH posebej, saj recimo za cca 60€ dobim veliko več kot pa da bi kupil mix B in Oh v razmerju 4:1.....
V fitnes ne bom hodil da bom kot popaj, fitnes mi bo bolj kot rekreacija zgornjega telesa, pa da si malo kolenske vezi utrdim itd....v glavnem ima punca željo fitnesa, jst bom pač ji sam mal družbo delal. Tako da.....dajte mi nekaj pomagat zdaj....
Kateri OH so za tek primerni? Se pravi, po treningu?
Dextrose
Matodextrin
Pojma nimam

Pa ta sirotka zdaj...Ali je izolat res vreden extra €€? Malo berem po forumih pa so mnenja različna? Pač koncentrat ima manj OH,maščob in laktoze ter višje vsebnosti proteinov? Ali je še kaj ko bi moral vedet?
Nekak se nagibam k temu
Mix +bcaa in fruge zadeve
Koncentrat
Izolat

Se pravi, kaj od tega bi bolo pametno vzet, izključno za regeneracijo?
Naj omenim, da tega nebi pil vedno in vsak dan, samo takrat ko vem da bom tekel 15-20km...to je pa približno 2x na teden....Za krajše teke bom jedel kar kosmiče in skuto itd..
Glede na to, da nameravam vzet 5kg OH in 2,5kg B, mislim da bi moralo to kar nekaj časa obstati za kar nekaj časa...
Sem študent, nimam vsak mesec 60 €€ za te zadeve...
hvala
lp
#292965
Oven, tako kot ti je že nutricionist napisal, ne komplicirat. Vzemi najcenejšo malto in nek sirotkin koncentrat, ki ti bo všeč okus. Če boš vzel 2.5 kg naenkrat in če proteinov še nisi kaj veliko sprobal, potem ti predlagam, da jih prej sprobaš. Pogledaš, če imajo kje kakšne testerje v pakiranju za en obrok in prej sprobaš.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA