teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
#277896
Strinjam se s teorijo Stare kosti, da je treba več jesti dopoldne, zvečer manj...tega pravila se držim že vrsto leti in zaenkrat se obnese, vsaj kar se tiče teže. Poleg tega se izogibam težki, mastni hrani(čeprav ne povsem :( ) in pazim, da jem zelenjavo in sadje.
Živila tehtam samo kadar pečem pecivo :D .

Imam pa eno vprašanje.

Včasih tečem zvečer in ko končam nisem več lačna, ker to ni ura, ko bi običajno še jedla.
Popila bi čokoladno mleko ali jogurt, vendar mi zvečer mlečne stvari ne pašejo zaradi kusline.
Tečem 5-7 km v počasnem tempu. Ali je po taki obremenitvi sploh potrebno še kaj drugega kot voda ali šumeča tableta magnezija? Zjutraj jem zajtrk praktično takoj ko vstanem.
#277969
NUTRICIONIST napisal/-a:Da, potem pojej recimo par piškotov in kak beljakovinski vir.


Par piškotov :D .

Kaj pa bi bil beljakovinski vir? Mogoče kakšni praški, ki se raztopijo v vodi? Nekaj sem že gledala v trgovini(DM), samo potem nisem kupila, ker je pisalo na navodilih, da se daje v jogurt, skuto. Domnevala sem, da bi bilo z vodo zanič.
#278073
zdej beljakovinskih virov imaš več...bolj priporočljivo je kak trdi obrok -skuta, jajca...A zaradi preprostosti nekateri raje posežejo po šejkih. Če ti ni ovira denar, potem kupi http://goo.gl/4swny , če bi rada še malo "prišparala" pa http://goo.gl/yfaUB.
Se pravi nekaj piškotov in šejk...če pa se boš ponoči zbujala zaradi prehitrega spusta krvenga sladkorja (to se lahko zgodi občutljivim osebam pri uživanju hrane z visokim GI), se pa vseeno bolj drži trde hrane (ali kombinacije).
#278180
Torej če spijem kozarec pravega presnega kakava z domačim mlekom, ter pojem 4 domače piškote (2 čoko cookija z pravo 71% čokolado ter 2 čajna keksa z dodatkom rozin,oreščkov in prave čokolade) nisem storil neki greh, glede rejenja oz. škodovanja telesu?
Že samo pravi presni kakav ima okoli 300 dobrih sestavin v svoji osnovi.
Kaj meniš NUTRICIONIST?
#278204
Asparagus napisal/-a:Imam pa eno vprašanje.

Včasih tečem zvečer in ko končam nisem več lačna, ker to ni ura, ko bi običajno še jedla.
Popila bi čokoladno mleko ali jogurt, vendar mi zvečer mlečne stvari ne pašejo zaradi kusline.
Tečem 5-7 km v počasnem tempu. Ali je po taki obremenitvi sploh potrebno še kaj drugega kot voda ali šumeča tableta magnezija? Zjutraj jem zajtrk praktično takoj ko vstanem.

Moje mnenje je, da se po tako kratkem teku pa res ne rabiš obremenjevati s prehrano. Če ti ne paše, se ne sili, sploh ne zvečer s piškoti, ker je to ena nevarna navada. Da pi pa jemala praške, kot piše nutricionist, se mi zdi pa naravnost bolno. Ampak to je samo moje mnenje. Sem nekje prebral, da en Kitajec je zdrobljeno opeko. Naj mu tekne. :)
#278518
MBrando napisal/-a:Torej če spijem kozarec pravega presnega kakava z domačim mlekom, ter pojem 4 domače piškote (2 čoko cookija z pravo 71% čokolado ter 2 čajna keksa z dodatkom rozin,oreščkov in prave čokolade) nisem storil neki greh, glede rejenja oz. škodovanja telesu?
Že samo pravi presni kakav ima okoli 300 dobrih sestavin v svoji osnovi.
Kaj meniš NUTRICIONIST?


Za obrok po treningu je to OK, ker takrat telo ne bo shranjevalo v maščevje in je dobro pojesti močan in hiter ogljiko hidratni obrok. Kot samostojni obrok pa lahko samo, če ne ti dobro dene in če ne presežeš osnovnih kcal, torej če s tem obrokom nimaš suficita.
#279484
Hvala lepa nutricionist. Res prijazno!

Me pa še zanima, ne da bi gnjavil, če je večerno privezanje dušice z okoli 50g domače skute in kakšno narezano pomarančno, ali kivi, ali jabolko oz. hruško dober obrok? Recimo da beljakovine, čeprav res malo v 50g, pomagajo čez noč, tista fruktoza pa sama po sebi ne zadostuje, da bi slinavka povečala pridelavo inzulina v takšni količini, da bi začelo delati maščobo. Glede na to, da že čez dan jem malo in zdravo.
Mnenje?

Hvala lepa.
#280031
ni problema

Glede sadja in 50g skute je pa to tako majhen obrok, da ne bi smelo biti problema -seveda je potrebno spet gledat dnevni kcal. To, da se pred spanjem ne sme jesti je mit, tako da brez skrbi. Dvige in spuste inzulina pa človeško telo tako dobro kontrolira, da pri zdravem človeku ni problema -spet je pogoj kcal vnos.
#294642
Koliko je količinsko zadovoljiva porcija riža na osebo, kot glavni jutranji obrok, pri čemer je naslednji intake ob 12ti uri?

60g riža kuhanega na vodi + vmešan kremast proteinski šejk 400ml?

Je to preveč ali optimalno za dolgoročno delovanje motorja, oz. zapolnitev izpraznjenih zalog OHjev in Beljakovin?
#294649
Ojla,
če kaj pomaga je 50-60g predjed ali solata(riževa) in 100-125g kot glavna jed..
Vem samo nekaj da je meni kot otroku mlečen riž štrlel iz ušeš :mrgreen: edino če je bil dodatek 2-3 jušne žlice Benko(a to še sploh obstaja..Benko namreč) kakava gor je bilo ok.

Jaz ima tudi glavni obrok med 11-12h največkrat..pa še kako sadje pred tem :D :clap:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA